Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: Clubul Apple Vision Pro & visionOS

  1. #21 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Marques nu a zis așa ceva (chiar și tu ai dat link), ci s-a întrebat și el la rândul său dacă după mai mult de 30 de minute (cât a avut la dispoziție) nu cumva devine obositor. E o diferență mare dintre o întrebare și o afirmație... Merci.
    Acum ca s-a lansat poate sa afirme linistit ca e intr-adevar i se pare greu:

  2. #22 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un review foarte bun focusat pe software si diversele functii. Nu am auzit de tipu asta pana acum, dar e un review mai bun si mai complex decat ce am vazut de la "astia mai mari".

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa unboxing, a venit si breakdown-ul de la MKBHD (dupa ce a folosit Vision Pro-ul aproximativ o saptamana):


    Oricum, e clar. Apple deja a deschis o noua categorie de VR/AR/MR glasses. Avem primul "contender":


    Eu nu ma pronunt pana nu ma joc cu AVP-ul. Am mixed feelings, dar cred important e faptul ca a iesit pe piata. Restul, e can-can.

    ---------- Post added 31-01-2024 at 23:41 ----------

    Haha, ce tare! Deci bateria are cablu fix care nu e fix.

    https://9to5mac.com/2024/01/31/apple...im-eject-tool/

    ---------- Post added 01-02-2024 at 11:51 ----------

    Ma si miram eu sa fie doar 3000mAh, la cat de mare este. De fapt, vorbim de 35.9Wh, adica o capacitate dubla fata de Meta Quest 3 (care are 18Wh or so). Dar, difera voltajul (13V vs 3.87V), and Apple was damn fair about it.

    Apple Vision Pro Battery Capacity Reveals Its True Purpose

  4. #24 SP
    Manager paul's Avatar
    iFixit teardown:
    00:00 iFixit’s Vision Pro Teardown
    00:44 Removing the Vision Pro’s Power Cord, and Battery Specs
    01:06 Removing the Vision Pro’s Solo Knit Band
    01:12 Removing the Vision Pro’s Light Seal and Popping off the Speaker Stems
    01:25 Opening the Vision Pro
    01:58 Separating the Outer Display Layers
    02:20 How the Lenticular Display Works in the Vision Pro
    03:18 Removing the Vision Pro’s Fabric Mesh
    03:24 Removing the Vision Pro’s Lenses and Displays
    04:06 Removing the Vision Pro’s Outer Display
    04:33 Removing the Vision Pro’s Camera Array
    04:52 Remving the Vision Pro’s Logic Board
    05:08 Removing the Vision Pro’s Fan
    05:23 Removing the Vision Pro’s Lens Motor

  5. #25 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mi s-ar parea absolut perfect ca productivity gadget daca ar avea si un app dedicat, facut blana, care sa suporte toate capabilitatile alea misto. Gen your own mind palace, whiteboards pe pereti unde scrii cu markere fictionale, "sertare" si "dulapioare" de organizat informatie, etc.
    Aproape ca s-ar justifica achizitia (pt mine) daca ar avea ceva de genul. Asa, are un potential imens, dar tre sa mai treaca 1 an-doi pana sa ai si ce sa faci cu el imo.

  6. #26 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Intr-un an doi va aparea urmatorul sau urmatoarele - ceva non Pro, cu plastic mult si/sau ceva cu mai putine suruburi (dupa ce am vazut de la ifixit e clar ca au pus prea multe) si mai subtire.

    Oricum ei tind spre ce a fost Google Glass in 2013, dar care a fost mult ahead of it's time.

    Also, un video care m-a amuzat teribil, tipic lui Casey.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine deja ma distreaza pentru ca vad zilnic cum hulesc majoritatea oamenilor (in special pe social media) AVP-ul, de parca le-a bagat cineva mana in buzunar si i-a obligat sa-l cumpere. Multi habar nu au ce impact are jucaria asta (chiar si asa scumpa, cum este). Cel mai bun exemplu: Meta/Facebook deja a scos probabil unul din cele mai mari update-uri pentru Quest 3 (v6.20). Probabil ghiciti care sunt cele mai importante features, nu? Chestii gen "suport pentru Spatial Video" (ouch, ca la AVP?), better hand tracking support (hmm, ca la AVP?), App continuity when multitasking (ooops, ca la AVP?), and so on... Also, pana la AVP, aproape toti producatorii uitasera de filmele 3D. Acum brusc, a reinviat interesul, si deja vad prin librarii mai multe filme 3D than ever. Nu mai vorbim de ce vrea sa faca Disney & Co.

    @eagle-eye: teoretic ce spui tu, poti sa faci deja si acum. Practic toate cele descrise de tine mai sus, sunt niste aplicatii. Si la ce hardware are AVP-ul, poti sa deschizi oricate, si sa le "asezi" oriunde vrei tu, pe pereti, tavan, whatever...

    @razvanrazy: personal cred ca AVP n-are nicio treaba cu Google Glass. Google Glass intra in categoria in care gasesti deja tone de produse, gen XReal Air 2, Rokid Max, Ray-Ban Meta Smart Glasses, Amazon Echo Frames and so on. Care sunt mai mult sau mai putin smart, dar, sunt produse de AR. Asa cum Quest 3 e mai mult VR, desi acum ca a iesit AVP-ul, vrea si Zuck sa se duca mai mult spre MR. Cam greu insa sa faci Mixed Reality cand ai shi**y cameras pt. passthrough si niste ecrane unde vezi distantele dintre pixeli...

    Va aduceti aminte ce mare fail a fost Quest Pro-ul lui Zuck, si totusi costa vreo 1500$? Sa va aduc aminte ca Microsoft deja a esuat cu HoloLens, care costa 3500$, si nu stia decat de AR (si asta doar pt. Enterprise users, care parca mai plateau vreo 100$ pe luna)? Dar nah, pt. ca e un produs Apple, it sucks by default.

    Repet, eu nu voi da banii pe asa ceva. Dar n-am cum sa nu apreciez efectul asupra pietii. Eu sper sa se vanda suficient de bine cat sa puna mai multe rotite in miscare. Pt. ca da, daca si AVP va fi un mare fail precum cele enumerate mai devreme, ma tem ca ne intoarcem la prostioare chinezesti (unii cred ca nu nici nu stiu cate tone de casti VR vin din China lately, deja se cloneaza intre ei), si pe piata vor fi doar ri + un nume gen Meta, si cam atat. Fara concurenta, Zuck doarme in papuci. Sper ca acum s-a trezit un pic.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In caz ca vi se parea scump AVP-ul la 3500$, cam asa umbla zvonurile ca vor fi preturile pe Europa!
    Attached Images Attached Images avp_europe_prices.jpg

  9. #29 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Mda, pretul de $3500 la Americani e fara sales tax, in Europa preturile sunt listate cu tot cu taxe.
    Dar chiar si asa, pare sa fi adaugat un adaos considerabil.

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cred ca a exagerat cineva cam mult pe-acolo, a umflat la preturi de le-au sarit capacele. Dar oricum, si la "doar" 4000 de euro, si tot mi s-ar parea mult prea mult. Insa nu-mi fac griji, o sa-si ia Gigi Becali cateva perechi pentru ski...

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hahaha, deja au reusit baietii sa modifice strap-ul de la BoboVR M3 Mini strap (care costa vreo 35 de euro), pentru a putea fi folosit pe AVP. Sunt 100% ca e de 1000x mai confortabil! Oricum, sunt sigur ca vom vedea third party-uri, dar nu cred ca se agita nimeni pana nu se vinde in cantitati mari.
    Attached Images Attached Images 426107336_10161782013734172_1528807256403856991_n.jpg

  12. #32 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie si asta mi se pare o idee buna
    Pui o sapca pe cap si 2 agatatoare d-alea si gata.
    Attached Images Attached Images whatsapp-image-2024-02-07-10.56.51.jpeg

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O fi, nu stiu... n-am incercat. Stiu insa ca la cele de tip Halo (M3 Mini e semi) diferenta nu e data doar de modul in care se "sprijina" pe cap, ci de contra-greutatea din spate. De aceea la Quest 3 cea mai comoda e de genul celei de mai jos, unde bateria e folosita fix pentru asta (si nu mai simti ca se duce toata greutatea pe față).
    Attached Images Attached Images img_v2_21b2e852-3b3e-4a52-a45e-345dd5266f4g.jpg

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Not too shabby!


  16. #36 SP
    Manager paul's Avatar
    A incercat si Zuck:
    I tried Vision Pro. Here's my take, shot with Quest's high resolution mixed reality passthrough.
    https://www.instagram.com/reel/C3TkhmivNzt/

  17. #37 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sa inceapa competitia, zic.

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Inainte sa ma uit la "review", da-mi voie sa spun atat: nu-i asa ca a tras concluzia ca un Meta Quest 3 merita mai mult si e mai bun?
    Cred ca nu exista "ambasador" mai slab pentru Meta Quest decat Zuck...

    P.S. Also, ca fun fact: nu-i asa ca nici nu a avut curajul sa compare Meta Quest Pro cu Apple Vision Pro? De ce oare?

  19. #39 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Inainte sa ma uit la "review", da-mi voie sa spun atat: nu-i asa ca a tras concluzia ca un Meta Quest 3 merita mai mult si e mai bun?
    Exact. "It's the better product". Si de 7x mai ieftin.
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    P.S. Also, ca fun fact: nu-i asa ca nici nu a avut curajul sa compare Meta Quest Pro cu Apple Vision Pro? De ce oare?
    Mentioneaza doar ca aceiasi senzori pentru eye tracking sunt si in Pro, le-au scos din 3, dar o sa revina.

  20. #40 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    https://www.theverge.com/2024/2/14/2...opters-returns

    Honeymoon phase is over - cum ziceam, awesome tech dar nu prea ai ce sa faci cu el acum.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple Mac & macOS By BogdanN1 in forum Apple
    Replies: 1148 Last Post: 17-03-2024, 16:11
  2. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  3. Replies: 42 Last Post: 05-10-2023, 01:09
  4. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts