Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 44 of 44

Thread: Clubul Apple Vision Pro & visionOS

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa fim seriosi. N-are nicio treaba cu ce este AVP-ul in sine. Sunt aceeasi baietasi "destepti" care si la noi fac la fel. Fac preorder la super-telefon (sau orice alta scula scumpa), se joaca o luna (sau cat au perioada de retur), se lauda cu jucaria cumparata pe social media (eventual fac review/bani cu produsul), dupa care fac retur. Desigur, se vor plange de cat de prost a fost produsul, ca "altfel il tineau".

    E valabil in special la VR, unde unii care nu au testat in viata lor, se asteptau sa dea 3500$ (or more), si sa fie totul ca in filme. Dar, ce sa vezi? Unii nu rezista nici macar 10 minute in VR fara sa li se faca rau. Si dap, dau vina pe tehnologie.

    AVP-ul are plusurile si minusurile sale, dar momentan are cele mai bune ecrane de pe piata, cea mai buna rezolutie, cel mai bun passthrough, cea mai mare librarie de aplicatii, cel mai bun eye tracking, cel mai bun hand tracking. Ce nu are, sunt jocurile VR. Ca altfel poti juca orice, inclusiv Xbox games, on a 300" virtual TV. Ah, si probabil n-ar strica un FOV mai mare, si greutate mai mica (dar asta deja au rezolvat baietii cu custom headstraps - asa cum am facut-o noi toti la Quest 3 & Co.)

    Daca vrea cineva o casca VR pentru jocuri VR, AVP-ul nu este dedicat pt. asa ceva. E mai mult axata pe productivitate, consum media, MR. Dar asta se stia de la inceput. Cine face retur spunand ca a crezut ca e pt. jocuri VR, minte. Apple nu a prezentat niciodata AVP-ul ca fiind pt. asta.

    P.S. Cunosc pe cineva din UK care tocmai ce si-a luat bilet special, a mers in US pentru a-si lua casca. Pe avion si-a editat 4-5 videos pentru canalul sau. Ma indoiesc ca va fi printre cei care vor face retur (btw, a fost nevoit sa-si faca si cont de US).

    ---------- Post added 15-02-2024 at 11:08 ----------

    Daca vrei sa vezi cine sunt oamenii astia care fac retur, iti recomand sa intri pe canalele "oficiale" de AVP. Eu sunt pe cel de pe Facebook. Apar diversi indivizi, care pun poll-uri in care ii intreaba pe ceilalti daca "se merita" sa tina casca, sau sa faca retur. Le-am raspuns si eu unora (dar m-am plictisit deja), destul de simplu: "If you need to know what others think about you keeping the AVP or not, it means you don't actually need it, and you should return it". Is that simple.

    ---------- Post added 15-02-2024 at 14:16 ----------

    A nu se intelege gresit! Si eu consider ca AVP-ul e la inceput (la urma urmei, e prima lor generatie VR/MR). Dar asta o stie oricine, nu cred ca se astepta cineva ca un produs nou pe piata sa vina sa rupa tot. Vezi cazul celor de la Netflix, YouTube and co. Sunt developeri mari care au spus ca nici nu se gandesc sa lucreze la aplicatie dedicata pentru AVP, pana nu vad ca produsul are deja o baza serioasa. Ori, ce baza serioasa sa ai cu unii care cumpara si fac retur in 14 zile? Pe principiul acesta, toti am fi returnat primul iPhone, primul iPad, primul MacBook and so on. Iar in cazul meu, ar fi trebuit sa returnez toate castile VR, pentru ca toate erau praf la inceput si nu aveau titluri. A se vedea inclusiv exemplul PSVR2, care desi e dedicata pt. gaming, nu aveai ce juca la inceputuri. Pe cati amici de-ai vostri ii stiti ca au returnat PSVR2-ul? Eu nu cunosc niciunul...

    Ah, si in final... chiar daca ar fi avut de 100x mai mult content decat are acum, pentru mine (personal) oricum ar fi fost prea scumpa. Desi recunosc ca m-ar fi tentat si pe mine sa fac asa ceva daca se vindea la eMag (adica sa o iau, sa ma joc cu ea 2 luni - ca atat am la Genius - dupa care sa ii fac retur), din pacate (sau din fericire), eu nu fac asa ceva (mi se pare foarte aiurea). Adicatalea, imi vad lungul nasului (si al buzunarelor). Pentru altii, calculul e foarte simplu: "Cat costa un MacBook Pro cu M2 + un monitor de >100 inch and beyond?". Mai mult decat un AVP, nu? Pentru altii, e doar un motiv de hate sau bashing Apple (which we all got used to). No worries, datorita celor de la Apple, or sa scoata alternative si cei de la Samsung, Sony & Co. Si ale lor vor fi perfecte, desigur.

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Meanwhile, in Romania!

    Full video in here:
    Attached Images Attached Images 2024-02-19_122153.jpg

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nod bad... not bad...


  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Foarte misto explicate functiile de baza ale unui AVP:


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Clubul Apple Mac & macOS By BogdanN1 in forum Apple
    Replies: 1148 Last Post: 17-03-2024, 16:11
  2. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  3. Replies: 42 Last Post: 05-10-2023, 01:09
  4. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts