Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 43 of 58 FirstFirst ... 33 41 42 43 44 45 53 ... LastLast
Results 841 to 860 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #841 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    Clubul Mac OS

    Am reinstalat azi Yosemite pe Mac, dupa un wipe la SSD si cand intru sa downloadez suita iWork (Pages, Numbers etc) imi apar cu $10 fiecare, in loc sa-mi apara free ca pana acum.

    Am incercat si pe telefon si imi apar la fel. Mentionez ca le-am avut instalate si pe iPhone si pe Mac fara a le plati vreodata.

    E vreun bug sau suita e free doar pe hartie, sau doar cand are Apple chef?

  2. #842 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, trebuie sa fie free forever, daca este acelasi cont. Am mai patit si eu asta, am dat download (chiar daca scria 19.99$)... si mi-a spus ceva de genul "Because you already purchased this, there is no extra charge". Acum, nu stiu daca si pe Mac e la fel, eu am facut asta din AppStore si iTunes... Incearca si tu cu o aplicatie cheap. Si asigura-te ca esti pe acelasi cont de iTunes...

  3. #843 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sigur ai instalat o versiune de OS X din Appstore?

  4. #844 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Am folosit CMD+R si si-a descarcat singur OS-ul...

  5. #845 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Incearca cum ti-a spus MonkY, ar trebui sa mearga. Am patit si eu ceva asemanator pe Mac si si-a revenit. Daca nu, poti da un mail celor de la apple, la suport si te vor ajuta ei. Am facut si asta cu o aplicatie de iOS si m-au ajutat in cateva ore

  6. #846 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai ar trebui in cazul asta sa le poti lua, am facut si eu treaba asta prin septembrie la un Air si le-am avut gata instalate.

  7. #847 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    A mers, multumesc!

  8. #848 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, am facut azi update la 10.10.3 la Mac OS si s-a instalat noul Photos, in locul iPhoto (aplicatie pe care o foloseam destul de des) si nu mai gasesc sectiunea de Places. Aveti idee cum si unde o vad ?

    Daca ma uit pe site-ul lor, aici, vad ca arata altfel si are si optiunea de Places, jos, dar nu e cazu acum.

  9. #849 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    E ciudat ca ti-a inlocuit iPhoto, la mine e tot acolo. Cat despre Places, nu stiu daca despre asta este vorba, but:
    You cannot geotag photos, though you can see, sort, and search by where photos were taken.

    Poate te ajuta ceva din linku-l de mai jos:
    Everything you need to know about Apple’s new Photos app for Mac | The Verge

  10. #850 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Am sperat ca Photos va fi ceva mai complex.
    Bun si asa, dar modest.

  11. #851 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, acum am observat, corect, inca mai am iPhoto, dar mi-a inlocuit, inclusiv in bara de jos, iPhoto cu Photos. E bine ca este acolo, ca am tinut foarte mult sa vad exact pe unde am facut si ma ajuta mult harta din Places

  12. #852 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

  13. #853 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu mi se pare. Asta nu e laptop pe care sa il folosesti ca main machine, sa fim sinceri, e ceva ce vrei sa cari cu tine peste tot pe unde mergi, caz in care mastodonul ala de USB Hub e mai mare si mai greu decat tot laptopul.

  14. #854 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Ceva mai elegant Vertical Docking Station for the MacBook Pro with Retina Display | Henge Docks Pe twitter au zis ca vor face si pentru USB C curand.

  15. #855 SP
    Member BLAUPUNKT's Avatar
    stie cineva cum si daca pot face back up la un pc cu windows 8.1 pe time capsule (pe care deja exista back-uri la 3 mac-uri) ?

  16. #856 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci ce spuneti... baieti si fete? Ne vedem diseara la ora 20:00 pe ChatBox sa discutam ce mai anunta Apple la WWDC?

  17. #857 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    daca vreti sa vedeti pe un pc cu windows conferinta tot ce trebuie sa faceti e sa aveti vlc si mergeti la media->open stream network si puneti urmatorul link:
    Code:
    http://p.events-delivery.apple.com.edgesuite.net/15pijbnaefvpoijbaefvpihb06/m3u8/atv_mvp.m3u8
    eu asa o sa vad

  18. #858 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe scurt si super comprimat (pentru cei care n-au binevoit sa intre pe ChatBox in timpul conferintei Apple sau daca au facut-o i-au interesat alte companii), ce-am inteles eu din WWDC-ul acesta:

    OS X
    • vom avea un nou OS X denumit El Capitan
    • fun fact: ca raport de utilizatori, sunt 55% pe Yosemite, 7% pe Windows 8.1
    • Metal vine pe OS X - performanta crescuta chiar si de 8x in cazul produselor Adobe
    • vom avea better spotlight (pe mine m-a lasat masca), better windows management
    • la jocuri se asteapta chiar x10 performance
    • Epic s-a distrat pe scena cu Fortnite
    iOS 9
    • fun fact: pe iOS 8 avem 83% din utilizatori, in timp ce sunt 12% pe Android 5
    • Intelligence + Siri + Proactive pentru iOS9
    • Passbook devine Wallet
    • Apple Pay goes to UK (hai si cu Romanica)
    • Acum poti desena in in Notes, poti introduce attachments si links din alta aplicatie
    • vom avea Transit in Maps
    • avem o noua aplicatie News - atac direct la Flipboard si Facebook
    • datorita lui Metal integrat si la nivel de apps (nu doar games) ajungem la : 1.6x faster, 30% lower usage, battery extra hour
    • tot de la Samsung sau whatever vom avea si un nou Low Power Mode
    • in loc de 4.6GB necesari pentru iOS 9 - update-ul va necesita doar 1.3GB
    • 3 new frameworks for Game Developers (GameplayKit, Model I/O, and ReplayKit)
    • Swift will be Open Source! Oh yeah! Apple becomes the new Google?
    • Beta today, Free upgrade in fall... pentru TOATE device-urile (sunt curios cat de jos se vor duce, pt. ca nu cred ca prinde si 3GS)
    iPad
    • pe iPad vom avea un nou QuickType - shortcuts (copy/paste/format), move the cursor
    • vine in sfarsit Multitasking-ul - Split View - Multi App/Multi touch
    • si da, vom avea si o functie Samsung (or whatever), denumita Picture in Picture
    Others
    • In rest, AppStore ajunge la 100 miliarde de download-uri... not bad
    • si 30 de miliarde de dolari platiti la developeri...
    watchOS 2
    • Time Travel, Night Stand, etc... etc... in principiu cam toate aplicatiile sunt reparate/modificate/updatate
    • Native Watch Support via WatchKit
    • Beta Available today
    Apple Music
    • Revolutionary music service
    • 24/7 global radio
    • Connecting fans with artists
    • 9.99$ / month (first 3 months free)
    • 14.99$ families up to 6 people
    O fi bine? O fi rau... nu am idee! My iPad wants it!

  19. #859 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    OS X El capitan ? Asta e ceva gluma proasta sau e pe bune ?

    yo no soy marinero yo soy capitan!

  20. #860 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Toate bune si frumoasa, mai putin numele noului OS X, I mean wtf? )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 43 of 58 FirstFirst ... 33 41 42 43 44 45 53 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts