Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 58 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 ... LastLast
Results 201 to 220 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #201 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul Mac OS

    Stiu. Eu chiar eram entuziasmat,ca l-as fi luat pe firma si as fi ajuns pe la 4000 RON cu totul,ceea ce era decent. Dar 7000 e mult prea mult.

    L-as lua din strainatate daca l-as gasi pe la 1000-1200 euro,dar mi-e frica de conditiile de transport. Chiar eram foarte entuziasmat. In fine,asta e.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #202 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Astazi am avut drum prin Altex Unirii, si era expus acolo modelul de 21'' iMac. Super subtire, design-ul este superb, si am ramas surprins cat de rece era, cu toate ca sta aprins non stop (in comparatie cu modelul vechi, care din cate stiu ''frige'' pe partea din spate). Anyway, pretul la care era expus...No Comment .

  3. #203 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    Astazi am avut drum prin Altex Unirii, pretul la care era expus...No Comment .
    Cel mai mic pret din Romania.
    In afara de faptul ca si'au pus adaos 200%,mi'ar fi greu sa imi explic cum Dumnezeu din Ceruri 1300$ devin 6800RON aici.

  4. #204 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Aplica preturile din Europa. Adica 1300 euro, si atunci ai ajuns deja la 6000 RON, si au si adaos, or avea si ceva taxe in plus, naiba stie, si voila: 6800 RON

  5. #205 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Probabil nu ai ajuns la checkout pe site-ul Apple.Cei de la Apple percep 8% sale tax pentru unele produse,in speta iMAc-urile.Deci free shipping-ul este doar praf in ochi.
    Attached Images Attached Images 2012-12-19_2206.png

  6. #206 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    In toate statele din SUA ai taxele acelea. In unele sunt mai mici, in unele mai mari. De exemplu, in New York, de unde mi-am luat iPhone-ul, a fost adaos de 8.75%.

    Asa arata chitanta:

    Sub-Total $549.00
    [email protected]% $48.72
    Total $597.72
    Amount Paid Via Cash $600.00
    ChangeDue ($2.28)

  7. #207 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Daca este cineva interesat,pot aduce iMac-uri de 21",respectiv 27" la preturi putin mai mici decat cele de la noi,iar cu banii economisiti,puteti cumpara Apple care plan protection(4 ani).

  8. #208 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stiti cumva daca o sa fie ceva reduceri pe Appstore-ul pentru Mac? La iOS e deja plin de reduceri, dar pe Mac nimic

  9. #209 SP
    Member Funky.'s Avatar
    Am niste coduri pentru aplicatii pentru Mac in valoare de 117$. Le dau la schimb cu aplicatii pentru iOS, giftcards-uri Amazon sau iTunes.

    Am urmatoarele:

    VidConvert
    Wallpaper Wizard
    Image Smith View
    Type Fu
    ClipBuddy
    Ondesoft Screen Capture for Mac
    IconBox 2
    Sweetie


    Nu le dau la valoarea lor initiala, le dau mult mai ieftin. Astept PM.


    Sent from my iPhone using Tapatalk.

  10. #210 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Hmmm nu mai bine puneai si tu link pentru toata lumea, ca-s free aici, sa le poata lua si colegii nostrii?
    Become More Productive In 2013 With The Mac Freebie Bundle [Freebie] | Cult of Mac
    Luati cat e cald

    ---------- Post added 17-01-2013 at 02:23 PM ----------

    I just got mail from CoM, free doar 3 zile, scutim 18 $.
    https://deals.cultofmac.com/sales/on...eid=1a5f36611a

  11. #211 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Now you know!
    Attached Images Attached Images how_apple_logo_was_made.jpg

  12. #212 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  13. #213 SP
    Member Mythul's Avatar
    Oare va mai primi mac-ul un major OS update (OS XI) sau va fuziona direct cu iOS. Din ce am citit au vandut doar vreo 7 milioane de Macs in sezonul de cadouri, ceea ce e cam slab. Si nu stiu daca vor investi $ si man-power pentru un nou OS.

  14. #214 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, se pricepe vreunu din voi foarte bine la Mac OS ?

    Am urmatoarea problema.

    Am primit de la un prieten care nu-l mai folosea de ani, un mac mini G4 (la 1.4 GHz, 512 RAM si 64 video). O sa incerc sa gasesc 1GB RAM la 333 DDR1 sa pun in el. Faza este urmatoarea. El a venit cu Mac OS X Lion, 10.4.11 iar eu vreau sa-i pun (singurul compatibil cu el) 10.5.6 Leopard. Am tot de la prietenul asta acest Leopard pe DVD, dar DVD ROM-ul din mac da rateuri si merge cateva secunde dupa care se opreste si crapa tot si am incercat de cateva ori sa instalez asa dar m-am lasat pagubas.
    De 2 zile ma chinui sa fac USB bootabil (am si reusit) dar nu reusesc sa-l fac sa booteze de pe USB (in acel meniu de boot nu apare USB-uri orice as face). Am incercat si cu un HDD extern si tot nu apare.
    In seara asta, mi-a venit ideea sa incerc sa instalez folosind DVD-ul din calc (cu windows 7) si am facut toti pasii de pe net, am share-uit tot dar sunt 2 chestii care ar fi trebuit sa mearga si nu merg:
    1. In Mac, File - New Finder Option ar fi trebuit sa apara, sub HDD, DVD-ul share-uit dar nu apare.
    2. In Mac, la networks, am gasit calculatorul dar cand dau de el ma lovesc de eroarea "The alias "desktop name" could not be opened, because the original item cannot be found.". Am inteles ca asa se intapla daca e vb de o scurtatura, dar nu e cazul. Am facut si imagine pe PC si am share-uit si drive-ul virtual si tot nu-l vede.

    Please help

  15. #215 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Ai incercat si cu "option" apasat atunci cand deschizi calculatorul? Sa vezi daca iti apare stick-ul bootabil.

  16. #216 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, intru in meniul de boot dar nu apare decat "System" si sagetile de refresh si de mers mai departe. Ba chiar am "reusit" sa fac sa intre mereu in acel meniu si acum de fiecare data cand deschid sau restartez Mac-ul, intra mereu acolo si trebuie sa astept pana se incarca putin sa pot intra in Mac OS

  17. #217 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Stick-ul l-ai facut pe mac si este mac os journaled?

  18. #218 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da la ambele. M-am cam lasat pagubas cu stick-ul. As fi vrut sa ma "concentrez" pe instalat pe Mac de pe DVD-ul PC-ului cu Windows.

    Dar daca ma poti ajuta cumva sa-mi vada USB-ul in boot-screen, ar fi superb si asa.

  19. #219 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Normal stick-ul trebuie sa il faci cu discul de leopard, dar spui ca nu functioneaza.

    http://dancameron.org/general/creati...all-usb-drive/

  20. #220 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, l-am facut exact asa, doar ca l-am facut din imagine. Stick-ul este facut bine. Daca dau pe el intra direct autoplay-ul. Problema este ca nu-l vede in boot. L-am facut si prin metoda asta si inca alte 2 (cu alte programe) si tot nu-l vede acolo, desi este bootabil.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 58 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts