Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 38 of 58 FirstFirst ... 28 36 37 38 39 40 48 ... LastLast
Results 741 to 760 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #741 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Home | Carbon Copy Cloner | Bombich Software
    CCC a primit in sfarsit update (Final Build , era in beta de 2 luni ) pentru Yosemite.

    Recomand pentru o solutie simpla , rapida de backup si stie cam orice de la afp pana la samba , ftp , sftp , webdav etc. Eu prefer CCC in favorea Time Machine mai ales ca poate face backupuri bootabile.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2014-10-19-13.45.22.png

  2. #742 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ce sursa 5K ai ca sa editezi material nativ la rezolutia monitorului respectiv? Orice altceva nu NECESITA un monitor 5K, nici pt editare, nici pt redare. Nu am spus ca nu stie sau nu poate face editare video, am spus ca nu ai ce sa editezi nativ in 5K.

    Sfatul meu, total dezinteresat: in viitor toate ecranele Apple vor fi retina pe iMac-uri. Asta e primul si nu va evolua ca rezolutie in urmatorii cativa ani, in schimb hardware-ul din spate,da. Placile grafice si procesoarele de peste 1-2 ani vor fi mult mai capabile sa se descurce cu un 5K decat un Haswell+Radeon 290/95. Daca nu arde, as astepta cel putin un an in locul oricui vrea sa ia acum un iMac retina. Odata luat, nu mai ai ce sa ii upgradezi si daca se repeta isotria cu primele MBP retina si cu i6 plus, rezolutia sporita va afecta performanta in domeniile critice.
    Daca arde si daca simti nevoia acuta de a avea primul ecran 5K din lume (si singurul pt o perioada buna de timp), atunci go for it.
    Insa e o investitie semnificativa intr-un all-in-one, neupgradabil, doar pt ecranul 5K. Stiu ce spun, am unul in fata de pe care scriu (non-retina, dar tot 4000 EUR a fost).
    Attached Images Attached Images imac.jpg

  3. #743 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Hmm, am facut update la Yosemite pe MacBook dar la prima vedere, sunt cam dezamagit. Nu numai ca mi se pare ca se incarca un pic mai greu(I7 cu 16 GB ram), dar multe aplicatii nu sunt compatibile, cum ar fi Yahoo Messenger asa cum s-a spus si mai sus. De asemenea ma deranjeaza lipsa de transparenta: dock, preview, etc. Si sa nu mai spun de culoarea rosie a iconitei iTunes
    Nu cred ca voi face aceeasi greseala si cu iMacul, cu imagini virtuale si etc, as innebuni, fiind calculatorul meu de zi cu zi.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2014-10-19-12.21.17.png

  4. #744 SP
    Member dtancu's Avatar
    Boot time-ul e usor mai mare, da. La mine am cam 3 secunde in plus, pe un SSD de 1TB.
    Yahoo messenger nu ar fi un dezastru fiindca va fi updatat in mod sigur.
    Altele sunt cele care ma dezamagesc: Launchpad Cleaner nu mai e compatibil 10.10 si nici nu il vor face vreodata, de exemplu.

  5. #745 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  6. #746 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Ce sursa 5K ai ca sa editezi material nativ la rezolutia monitorului respectiv? Orice altceva nu NECESITA un monitor 5K, nici pt editare, nici pt redare.
    Cum adica "orice altceva nu NECESITA 5K"? Orice fotograf vrea chiar mai mult de 5K, sa aibe loc 1:1 pt. imagine si pentru controale pe ecran. In plus, e bine sa fii deja pregatit pentru 4K video edit... Pe mine ma deranjeaza ca nu exista optiune de mai mult de 27"... un 30 sau 32" s-ar fi pretat mai bine.
    Din cate am vazut poti sa-l comanzi cu 16GB RAM, asa ca nu e mare problema... e un Mini, la urma urmei...

  7. #747 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si ce daca e un Mini, si de ce sa platesti de trei ori mai mult la apple pentru asta? Din punctul meu de vedere si-a pierdut mult din farmec.

  8. #748 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acum o zici si tu de parca n-ai sti ca asa procedeaza Apple de ani buni...

    In afara de asta, e un Mini, la 499$ cu i5 si 4GB RAM mi se pare arhisuficient. Mie imi convine mai mult ca i-au facut refresh si au scazut 100$ din pret, decat m-ar deranja ca e memoria soldered. Oricum, ma distreaza maxim cei care-si fac sisteme pe care pun 8-16GB RAM dar raman cu drive de 5400RPM - aici e important, HDD-ul e si el soldered sau se poate schimba? Daca da... atunci e perfect. 4-8GB RAM + SSD e mai mult decat suficient pt. "piticania" aia.

  9. #749 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe ala poti sa il schimbi. Deocamdata...

  10. #750 SP
    Member dtancu's Avatar
    ma refeream la video, MonkY, cand am zis "orice altceva". Editarea si vizualizarea foto e intr-adevar singurul domeniu in care clar acel monitor poate fi necesar in ziua de azi. Pentru al meu D800 de exemplu, editare NEF la 36 MP, mi-ar place sa am asa ceva, insa nu traiesc din asta asa ca e prea putin ca sa justifice investitia.
    Cat despre viitor....problema e ca pana va exista suficient material 5K de folosit, hardware-ul din acel iMac va fi deja depasit. Asta e problema la all-in-one. Macar daca dadeau voie sa folosesti iMac-ul ca monitor pt altceva....

  11. #751 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exista vreo aplicatie/program (sau vreo setare pe care nu am descoperit-o) care sa ma atentioneze peste absolut orice am deschis (de cele mai multe ori sunt in video pe TV) ca mai am 5-10% din baterie ?

    Nu odata mi s-a intamplat sa se inchida brusc si nu mai suport.

    Foarte important este sa-mi arate si pe external monitor (pentru ca scot prin HDMI pe TV si asa stau majoritatea timpului).

  12. #752 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Yosemite sub lupă, un review stufos realizat de ArsTechinca.

    OS X 10.10 Yosemite: The Ars Technica Review | Ars Technica

  13. #753 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Sincer, am asteptat Yosemite, dar eu nu vad mai nimic schimbat.
    In afara unor icoane si ferestre mai simple nu vad substanta noua.
    Stiu ca este acolo pe undeva, dar eu singurul lucru nou pe care il folosesc in vesiunea asta este dictare in limba romana.
    Atat.

    Noroc ca e free si merge bine, nu am nimic de ce sa ma plang.

  14. #754 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Continuity ? Cam asta este baza + design nou si poate iCloud Drive.

    Niciodata nu am vazut updateuri prea "mari" , un feature doua aruncate pe acolo , wallpaper nou , nume nou si gata.

  15. #755 SP
    Member enemigo's Avatar
    Aveti careva Mac Mini? Ma cam bate gandul sa-mi iau unul. L-as folosi doar pt web browsing, emailing si downloadat/vazut filme. Am cautat cateva reviewuri pe net si lumea pare in general multumita.

  16. #756 SP
    Member dtancu's Avatar
    Acuma chiar ca zic si eu ca MonkY: dacă doar pt asta il vrei, ia un iPad...

  17. #757 SP
    Member enemigo's Avatar
    Am Ipad, si nu il folosesc aproape deloc. Mai mult sta pe la frate'miu (nevasta'sa) ca eu nu-l folosesc cu zilele. Am nevoie de un comp, 90 % din ce fac pe el cand sunt acas e sa descarc filme/seriale BluRay si sa ma uit pe teleu. In rest web browsing si mai verific din cand in cand mailul de la lucru.

  18. #758 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mai are cineva probleme de lag in felul asta? Pe mine ma scoate din minti.


  19. #759 SP
    Member dtancu's Avatar
    N-am văzut asa ceva pe iMac sau MBP la mine...

  20. #760 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Am testat si eu pe imac si pe mbp si nu am lagul asta ... si am yosemite upgrade nu i-am dat fresh install.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 38 of 58 FirstFirst ... 28 36 37 38 39 40 48 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts