Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 58 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 ... LastLast
Results 961 to 980 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #961 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, cum pot sa-mi fac back-up cu Time Machines pe un HDD extern ? Am dat sa faca in mod normal si l-am lasat de la 9 dimineata (HDD intern de 1TB) si acum imi arata ca mai are 22h si a facut abia la 257GB din 990GB.

    Exista vreo posibilitate sa-mi fac acest back-up customizat, sa aleg ce sa copieze si ce nu ? Sau sa-mi fac back-up prin alt program ?

  2. #962 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dubios ca se misca atata de greu. Te sfatuiesc sa opresti, sa formatezi din nou hard diskul si sa incerci din nou. E totusi USB 3.0, nu? La mine a facut backup la ~500GB in putin sub 20min. Sau daca ai ales sa faci back-up prin wireless conectand HDD-ul la el, atunci cam asa sta treaba, desi poti folosi Mac-ul intre timp. La mine isi face saptamanal back-up prin Time Capsule, dar folosesc Mac-ul intre timp, dar dureaza cateva ore.

  3. #963 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai stai.

    HDD-ul a fost formatat fix inainte de a incepe, deci nu e cazu aici. HDD-u e USB 3.0, dar Mac-u meu (early 2011) nu cred ca are 3.0, deci merge pe 2.0. Dar tot n-ar trebui sa fie probleme.

    Cat de faza cu wireless-u, nu cred ca am dat asa. Am legat HDD-ul la USB, am intrat in Time Machine si am dat back-up. Fiind primu, ma asteptam sa dureze mai mult, dar mi se pare dubios. El isi face un mic checking la inceput (cred ca a durat vreo ora la 1TB) si dupa aia copiaza, dar nu zice la ce viteza si alte detalii.

    Nu am Time Capsule sau vreun HDD legat la router. E doar asta (WD Elements) legat pe USB.

  4. #964 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Atunci se poate sa fie de la USB 2.0. Dar dupa 15h, la naiba, trebuia sa fie gata chiar si cu 10-15mb/s cu cat copiaza. Eu zic totusi sa il opresti, sa formatezi din nou HDD-ul si sa mai incerci inca o data. Chiar nu trebuie sa dureze atat de mult.

  5. #965 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Ia CarbonCopyCloner si faci backup la ce vrei tu, poti sorta ce doresti, si e rapid


    Sent from my iPad using Tapatalk

  6. #966 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Daca fac back-up cu CCC trial, e ok ? Parca n-as da 180 ron pe el acum, cand vreau sa investesc intr-un SSD. Si daca fac cu el, am cum sa dau restore din el ?
    Sau e vreun alt program de asa ceva, gratis ?

    Am tot incercat sa rezolv cu Time Machine, dupa 1000 de rezolvari de pe net, dar la fel. Imi sta peste 20h pentru 1TB.

    Btw, cum fac sa intalez Mac OS pe "curat" ? Nu am DVD cu vreun OS mai vechi, deci daca pun SSD, cum instalez pe el ?

  7. #967 SP
    Member Hitman's Avatar
    Trebuie sa descarci din AppStore OS-ul si pe urma sa il pui pe un stick. Gasesti pe net tot felul de utilitare pentru asta. Legat de TimeMachine vezi ca ai posibilitatea sa adaugi exceptii, daca imi aduc bine aminte, dar nu si la ce vrei sa iti faca backup.

  8. #968 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si sa zicem, prin absurd, ca as avea rabdare 2 zile sa faca back-up prin Time Machine, banuiesc ca un HDD de 1TB nu-mi ajunge sa faca back-up constant la un HDD de 1TB, nu ? Ca mereu adauga pe langa cei 1TB initiali, nu ? Eu asa gandesc.

  9. #969 SP
    Member Hitman's Avatar
    Nu! Sistemul de backup este foarte interesant facut. Iti face initial un backup cu tot ce ai tu pe hdd, dupa care iti face doar cu diferentele. La ceva timp iti face iar unul mare si tot asa.

  10. #970 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Btw, cum fac sa intalez Mac OS pe "curat" ? Nu am DVD cu vreun OS mai vechi, deci daca pun SSD, cum instalez pe el ?
    De pe Mac

    Descarci OSX El Capitan de aici:
    https://itunes.apple.com/us/app/os-x...18109117?mt=12
    Nu-l deschizi dupa ce se descarca.

    Descarci Utilitarul de aici:
    DiskMaker X
    Bagi stick-ul de minim 8gb, lansezi utilitarul si urmezi instructiunile.

  11. #971 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu fa asta! Pune-l in locul HDD-ului actual si muta HDD-ul in locul unitatii optice. Stiu ca e mai mult de munca, dar ca sa te bucuri de viteze bune merita efortul, conectorul unitatii optice e doar SATA II, cel de la HDD e SATA III. Asta daca ai un Mac mai nou de 2012.

  12. #972 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    păi am deja SSD în celălalt slot.

    e Mid 2012, produs în mai 2015. Deci e SATA II conectorul unității optice?

  13. #973 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Hmm, azi mi-am comandat acelasi model, de la Altex, tot 400 ron. Dar avand Macbook Pro early 2011, cred ca e ok sa-l las in locul unitatii optice, nu ?

    Trebe doar sa mai cumpar, de undeva, un rack pt el.

  14. #974 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandru View Post
    păi am deja SSD în celălalt slot.
    Ah, bine atunci, nu stiam. Ti-am spus doar in caz ca nu stiai deja

    Quote Originally Posted by Alexandru View Post
    e Mid 2012, produs în mai 2015. Deci e SATA II conectorul unității optice?
    Pe net am gasit cum ca ambele drive-uri ar fi pe SATA III incepand cu 2012. Altii au zis ca inca din 2011. Dar avand deja un SSD in locul vechiului HDD oricum nu mai ai ce sa faci, si daca e SATA II la cel optic tot ai 3-400MB/s lejer.

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Hmm, azi mi-am comandat acelasi model, de la Altex, tot 400 ron. Dar avand Macbook Pro early 2011, cred ca e ok sa-l las in locul unitatii optice, nu ?

    Trebe doar sa mai cumpar, de undeva, un rack pt el.
    Cauta pe net ca sa fii sigur, eu asa tineam minte, dar poate am incurcat anii. Sau intra pe macrumors si intreaba baietii de acolo, sigur stiu ei toti anii si toate nebuniile. Rack gasesti pe ebay/amazon/etc.

  15. #975 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eh, gasesc rack si pe la noi, la app 50 ron si nu astept dupa transport 2-3-4 sapt.

  16. #976 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Intreb si aici, poate stie cineva, inainte sa intru pe macrumors.

    Am un Macbook Pro 13" early 2011 si momentan am un HDD 1TB 5400rpm si tocmai mi-am comandat un SSD 250GB, pe care ma gandeam sa-l pun in locul unitatii optice, cu un rack.

    Din ce mi-a zis Tudor aici si asta sunt curios din cunostiintele voastre, la modelul meu am SATA II la HDD si unitatea optica ? Sau SATA III la HDD si SATA II la unitatea optica ? Vreau sa stiu unde sa pun SSD-u.

    Btw, aveti idee daca rack-ul asta merge pus pe Mac ?

  17. #977 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai ca le-am mutat pe toate aici.

    Uite ce am gasit:
    SATA 3.0 6Gb/s in the Optical Bay?
    All of the 13-, 15-, and 17-inch 2011 MacBook Pros we purchased right at release shipped with SATA 3.0 6Gb/s connectivity in the main drive bay and SATA 2.0 3Gb/s connectivity in the optical bay. (Note: For the remainder of this piece – I will refer to the two connections as 6Gb/s and 3Gb/s)
    http://blog.macsales.com/10433-macbo...update-5272011

  18. #978 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am cateva intrebari de n00b, pentru cand imi voi face curaj si timp sa pun SSD-u in locul HDD-ului si HDD-ul in locul unitatii optice.

    1. Trecand la o partitie mai mica pentru OS (SSD-ul de 250GB), sunt constient ca nu voi mai avea loc sa instalez totul pe aceasta partitie. Cum fac sa instalez anumite aplicatii, numai, pe SSD si restu pe HDD ? Ca stiu ca atunci cand instalezi o aplicatie, o muta in folderul Applications.

    2. Cum pot schimba locatia unde sa-mi faca back-up la telefoane/tablete in iTunes ? (cu siguranta nu vreau sa o faca pe SSD).

    3. Cum pot schimba locatia unde sa-mi tina libraria iPhoto ? (care deja depaseste 70GB)

    4. Dupa ce instalez OS-ul pe SSD, cum fac sa-l sterd de pe partitia de HDD, fara sa pierd si datele de pe el ? Sa incerc sa copiez intai tot ce am nevoie, de pe partitia aia, pe un HDD extern, dupa care sa-i dau un simplu format si gata ?

    Momentan nu-mi vine altceva in neuron, dar daca aveti si alte sugestii (fiind la prima instalare de MacOS pe curat, urmand sa o iau de la zero), nu ezitati sa-mi spuneti

  19. #979 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    2. How to Change the Location of Your iPhone Backup | iSmashPhone
    3. https://discussions.apple.com/thread...art=0&tstart=0
    4. Cel mai safe, copiezi ce ai nevoie, si apoi format.

    La prima nu mai stiu exact, stiam ca poti face un folder in root-ul hdd-ului, si acolo cu parola de admin si terminal, copiai sau modificai ceva...

  20. #980 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Inca o intrebare, ca sa fiu sigur.

    Cand au trecut la MacOS gratuit, au spus ca este gratuita instalarea peste un MacOS precedent, care fusese cumparat sau venit cu mac-ul. Daca eu imi fac acel stick bootabil, o sa pot sa-l instalez fara probleme, fara sa ceara un disc/OS precedent ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 58 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts