Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 58 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 57 ... LastLast
Results 121 to 140 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #121 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    MacStories:
    Mountain Lion: The MacStories Review
    Cult of Mac:
    OS X 10.8 Mountain Lion [Review] | Cult of Mac


    Thanks to major breakthrough features like iCloud syncing, Notification Center, Sharing, AirPlay Mirroring and more, there’s less of a distinction in Mountain Lion between the Mac and iOS than ever. But is that a good thing, and how will it change the way you use your Mac?
    Attached Images Attached Images mountain-lion-icon-square-small.png

  2. #122 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Cel mai complex (și corect) review despre Mountain Lion: OS X 10.8 Mountain Lion: the Ars Technica review | Ars Technica (24 de pagini, take your time).

    -

    Tocmai l-am instalat, la prima butonare pare mai rapid dec�t predecesorul. Nimic revoluționar �n schimb pe partea de features, �nsă micile �mbunătățiri sunt bine venite (notification center, gatekeeper, power nap, Safari 6, implementarea Facebook/Twitter).
    Attached Images Attached Images screen-shot-2012-07-26-10.16.41-pm.png

  3. #123 SP
    Member Mythul's Avatar
    L-am instalat si eu. iCloud peste tot. Remainders si Notes chiar par extrem de utile, se sincronizeaza instant cu iPhone / iPad -ul.

    Si totul pentru 20$ asa ca niciun sens sa mai piratezi la acei bani.

  4. #124 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Este pe teava acum. Sper sa scap de freez-urile leului ca m-au capiat.

  5. #125 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Mda... Freezuri in Chrome, atunci cand folosesc "search box" pe aproape orice site. Yahoo Messenger... a fost necesar un reinstall si acum nu imi mai pune numele cum trebuie. Safari foloseste resurse de zici ca este suita Adobe.

    LE: Cu yahoo si chrome am rezolvat. Era de la sincronizarea cu contactele.

  6. #126 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul Mac OS

    Merita sa imi iau un Mac Mini?
    In ultima vreme sunt tot mai atras de Apple si imi place foarte mult cum functioneaza OS X-ul. Vreau sa il utilizez doar pentru usual stuff,adica web browsing,muzica si casual gaming.

    Ar fi trecerea de la Windows la OS X problematica oarecum,as pierde din flexibilitate,sau pentru ce mi-l doresc eu OK?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #127 SP
    Member Mythul's Avatar
    Parerea mea e ca nu merita. Pentru ca te vor costa bani in plus perifericele. Da stiu poti folosi o tastatura de windows si un mouse obisnuit, dar pierzi extrem de mult. Cele 2 periferice costa cam 400 lei si crede-ma fac diferenta.
    Eu am un macbook pro si touch-gestures sunt incredibil de util, macbook-ruile au de departe cel mai bun trackpad de pe piata si sunt o placere de utilizat.
    Daca mai adaugi si nevoia de monitor + portabilitate f redusa....nu prea se merita.

    Sfatul meu e sa-ti cumpari un Macbook (aluminium) / Macbook Air sau Macbook Pro second hand de pe okazii daca nu ai $$$ de unul nou. Si iti recomand un model nou, nu cele vechi pentru trackpad in mare parte care e genial ! Sau unul vechi si mai bagi 200 lei intr-un magic mouse.

    Si sa stii poate la inceput ti se va parea mai greu putin sa te acomodezi de la Windows, dar eu zic ca te vei indragosti sigur de OS X, daca nu de un Macbook sigur, datorita designului de exceptie, rapiditatii etc.

  8. #128 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul Mac OS

    Tnx,dar eu ma gandeam la ceva exclusiv pentru acasa. Nu ma prea intereseaza portabilitatea la OS X,pentru asta am iPad si sunt foarte multumit de el. Si avand deja PC,nu ma gandesc la un MacBook. Nu stiam daca merita "switch"-ul la Mac. Pentru ca mi se pare foarte interesant sistemul de operare.
    Pe de alta parte,m-ar interesa in principiu sa fie nou,nu am incredere sa iau scule de mii de lei SH. Nu sunt cei 3000 de lei pentru un Mac Mini o problema prea mare. Dar aia minim 6000 pentru un Mac sunt.

    Mersi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #129 SP
    Member Mythul's Avatar
    Daca esti sigur ca nu ai nevoie de un laptop pentru entry-level eu zic ca e ok mac mini.

    Plus ca sa stii ca un mac + iphone + ipad e un combo extrem de puternic. Prin iCloud totul ti se sincronizeaza automat fara probleme.
    Personal de cand am Mac-ul cred ca sunt mai productiv.
    Bagi Chrome + itunes si partea cu muzica ai rezolvat-o. Cu gamingul, daca gasesti pt mac jocurile preferate atunci e ok si partea asta.

    Oricum OS X e asemanator cu Windowsul din f multe puncte de vedere, insa capitolul la care exceleaza e integrarea software + hardware. Pe laptopuri e f evidenta aceasta integrare, nu stiu daca la desktop-urile Apple e asa de evidenta.

    In final stii produsele Apple nu se devalorizeaza asa de rapid. Iti iei un Mac, daca chiar nu-ti place il vinzi si recuperezi din bani.

    Personal am un Dell si un Macbook Pro ... the best of both worlds, chiar daca folosesc in mare parte doar Macbook-ul.

  10. #130 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul Mac OS

    Ah,screw it. Imi iau Mac Mini.
    Am vazut astazi o gramada de review-uri si nu vad niciun motiv pentru care nu as da banii pe unul.

    Am vazut ca in eMag preturile sunt cam mari. Din Altex si Flanco nu as prea lua.Nu stiti cumva un site din strainatate sau unul de incredere care sa aiba asa ceva la un pret bun?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #131 SP
    Member Duni's Avatar
    istyle.ro - modelul de baza + 2 GB RAM bonus = ~2900RON
    amazon.de - model de baza (doar 2 GB RAM) + transport = ~2700RON
    (celelalte amazon /.com/.co.uk nu trimit aceste produse in RO)

    LE: eu as alege istyle.ro pentru cei 2 GB in plus si garantie

  12. #132 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Bine. Sunt disperat.
    M-am razgandit. Am decis sa renunt la ideea de Mac Mini,deoarece configuratia PC-ului meu e mult mai buna. Dar tot ma fascineaza OS X-ul si sunt dispus sa bag bani intr-un iMac. Problema e ca nu cred ca am vazut atata "hatereala" pe Internet pentru nimic cat pentru Mac-uri. Vesnica disputa PC vs. Mac. Lumea inclina in general foarte mult spre PC,deoarece iesi "mai ieftin si mai bine". Pe de o parte,l-as vrea deoarece am iPhone,iPad si produsele Apple sunt singurele obiecte din lume de care m-am atasat.
    Sa iau,sa nu iau? Cel mai mult e fascinatia pentru Apple,pentru "best user experience",pentru design-ul de exceptie al sistemului de operare si al iMac-ului.
    Intreb aici pentru ca prefer niste opinii de la cineva care chiar a folosit un iMac,a lucrat cu OS X-ul,si nu de la niste pusti care au impresia ca e cool sa arunci cu noroi in Mac datorita pretului,sa ridici in slavi Android-ul si Windows-ul doar pentru ca sunt singurele sisteme pe care ti le permiti si ca Apple e mainstream.

  13. #133 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Eu folosesc Mac OS de aproximativ 8-9 ani și dă-mi voie să-ți spun că este un sistem de operare excelent, mai ales pentru ce ai tu nevoie. Pe partea de gaming �nsă, sc�rț�ie puțin, �n sensul că developerii nu prea și-au dat interesul să dezvolte jocuri și pentru Mac OS (să nu �nțelegi greșit, există jocuri și pe Mac, �nsă doar titluri mari). Dar dacă deții deja o consolă, n-ar trebui să-ți faci griji din acest punct de vedere.

    Ca să te poți hotăr�, �ți recomand să vizitezi showroom-uri Apple (găsești prin majoritatea mall-urilor mari din București) și să butonezi de zor un iMac.

    Dacă �nclini spre un produs sh, urmărește prețurile afișate pe aici. Și apropo, este un loc grozav dacă vrei să afli mai multe despre universul Mac OS/Apple.

  14. #134 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Dacă �nclini spre un produs sh, urmărește prețurile afișate pe aici. Și apropo, este un loc grozav dacă vrei să aflii mai multe despre universul Mac OS/Apple.

    Ce e asta ?

  15. #135 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  16. #136 SP
    Member Mythul's Avatar
    Personal ti-as recomanda sa astepti pentru un nou iMac pana dupa urmatorul Apple keynote (in septembrie).
    E foarte posibil sa fie un refresh pentru iMacs cu noi procesoare etc. ...... la acelasi pret.

    Daca iei un Apple product e bine sa stii cand sa-l iei.....cum nu se merita de exemplu sa-ti iei un 4S acum cand in 2 luni apare noul iphone.

    Eu personal tot iti recomand un laptop Apple, Macbook Air de exemplu daca nu vrei sa fii power user. Iti zic eu dupa ce vei folosi iMacul vei dori in final si un laptop Apple. Iti zic Macbook-ul Pro din 2010 care-l am e de departe cel mai bun laptop care l-am avut vreodata.

    Ia-ti un Air, design exceptional, 5 ore autonomie, sistem de operare foarte rapid, backlit keyboard, tehnologie wireless de ultima generatie.....il conectezi la un monitor extern si ai un iMac. Plus ca in cazul Air-ului nu poti zice ca gasesti ceva mai ieftin. Uita-te la alte ultrabooks si nu vei gasi ceva mai ieftin, fara compromisuri mari.

    http://www.okazii.ro/cautare/macbook...?pret_min=2000

    E doar parerea personala. Dupa mine desktopurile sunt obsolete, bune doar pt Gaming, CAD sau alte softuri specializate....desi rulez Autocad 2012 pe un laptop de 4 ani fara probleme. Mobilitatea e totul in ziua de azi.

  17. #137 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    Personal ti-as recomanda sa astepti pentru un nou iMac pana dupa urmatorul Apple keynote (in septembrie).
    E foarte posibil sa fie un refresh pentru iMacs cu noi procesoare etc. ...... la acelasi pret.

    Daca iei un Apple product e bine sa stii cand sa-l iei.....cum nu se merita de exemplu sa-ti iei un 4S acum cand in 2 luni apare noul iphone.

    Eu personal tot iti recomand un laptop Apple, Macbook Air de exemplu daca nu vrei sa fii power user. Iti zic eu dupa ce vei folosi iMacul vei dori in final si un laptop Apple. Iti zic Macbook-ul Pro din 2010 care-l am e de departe cel mai bun laptop care l-am avut vreodata.

    Ia-ti un Air, design exceptional, 5 ore autonomie, sistem de operare foarte rapid, backlit keyboard, tehnologie wireless de ultima generatie.....il conectezi la un monitor extern si ai un iMac. Plus ca in cazul Air-ului nu poti zice ca gasesti ceva mai ieftin. Uita-te la alte ultrabooks si nu vei gasi ceva mai ieftin, fara compromisuri mari.

    Macbook air sigilat oferte si reduceri - Okazii.ro (minim Minim 2.000,00 RON)

    E doar parerea personala. Dupa mine desktopurile sunt obsolete, bune doar pt Gaming, CAD sau alte softuri specializate....desi rulez Autocad 2012 pe un laptop de 4 ani fara probleme. Mobilitatea e totul in ziua de azi.


    Eu inteleg ce spui,dar daca vor pune Retina Display si pe iMac,base model-ul va fi 3000$. In state. Aici va fi 3000 de euro. Pe cand modelul mid 2011 e intre 5000-6000 lei,deci affordable pentru mine - sigur,cu mici compromisuri,cum ar fi vandutul PC-ului actual. Oricum,nu il iau luna viitoare,o sa vad ce are de oferit si modelul nou. Desi personal nu mi'as cumpara un MacBook Pro cu Retina decat daca as avea banii lui Patriciu.

    Ti'am lasat si un PM.

  18. #138 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Daca esti dispus sa dai atatia bani pe un PC/laptop iti recomand sa iti achizitionezi odata cu el si apple care plan protection.

  19. #139 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    OS X Mountain Lion comes with 35 great wallpapers pre-installed, but what if that’s not enough to satisfy your computer’s cravings for more cosmic landscapes and jaw-dropping scenery straight out of National Geographics? Some of use need more. Like, at least 43 more.

    Here’s How To Unlock 43 Amazing Wallpapers Hidden In OS X Mountain Lion | Cult of Mac

  20. #140 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Ce rezolutie au wallpaper-ele?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 58 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 57 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts