Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 33 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast
Results 321 to 340 of 652

Thread: iPad 2

  1. #321 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Daca vorbim exclusiv de jocuri e alta treaba. Insa eu nu obisnuiam sa joc de obicei pe tableta. Pe iPad il foloseam la multe chestii mai putin games. Le-am incercat de curiozitate doar. Nu imi place iPad 2 din cauza ca il cumperi si vezi acelasi lucru pe el ca si pe iPad 1. Si se misca cam la fel. Poate cu 10-15% mai rapid iPad 2 din cauza ramului si procesorului. Repet, la jocuri o fi alta treaba.


    Sent from Romania!

  2. #322 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Daca vorbim exclusiv de jocuri e alta treaba.
    Scuza-ma, dar esti culmea. Noi doar despre jocuri vorbeam. Ba chiar si tu ai dat citat cu Dead Space, ai explicat cum este cu Real Racing 2 HD (unde sunt "efecte de marketing"). Acum daca vorbim despre un GPU de 9x mai rapid, despre ce Dzeu vorbim? Despre aplicatii 2D?

  3. #323 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Daca vorbim exclusiv de jocuri e alta treaba.
    Nu vorbim exclusiv despre jocuri... totul se misca mai bine, arata mai bine.
    Quote Originally Posted by mark View Post
    eu nu obisnuiam sa joc de obicei pe tableta. Pe iPad il foloseam la multe chestii mai putin games.
    Avand in vedere ca suntem pe forum de Games... Ne cam jucam si pe tablete, ce sa facem?
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Nu imi place iPad 2 din cauza ca il cumperi si vezi acelasi lucru pe el ca si pe iPad 1. Si se misca cam la fel. Poate cu 10-15% mai rapid iPad 2 din cauza ramului si procesorului. Repet, la jocuri o fi alta treaba.
    Man, serios... tu le scoti din burta, sau de unde? De unde ai scos 10-15% aia? Din ochi probabil... Ca in benchmarkuri, in jocuri, chiar si in ceea ce fac zi de zi... sunt cazuri in care e si cu 100% mai rapid (la CPU, ca la GPU e clar ca e de cel putin 5 ori mai rapid). Si inca nu e mai nimic optimizat pentru dual core... Tu crezi ca de nebun am vandut iPad 1 ca sa-mi iau iPad 2? Crezi ca l-am vrut doar de fitze?

    Da, daca-l iei doar pt. Safari (desi chiar si acolo se simte diferenta - ia sa fac eu un benchmark rapid in Sunspider), de ascultat muzica si vazut care mai e starea vremiii... nu o sa fie mare diferenta. In tot ce inseamna gaming, loading, rendering, etc... se simte al naibii de bine. A terminat si benchmarkul. Safari pe iPad 2 - 2000ms fata de 3400ms pe iPad 1. Nu prea-mi da 10-15% diferenta sa stii... Si repet, nici macar nu e un benchmark optimizat pt. dual core. Cand va fi, o sa vedem probabil si mai mare diferenta.

    Pe de alta parte, marele atu care m-a impins sa trec pe iPad 2, a fost memoria. E gresita ideea ca iPad 2 are memorie dubla (512 fata de 256). Si sa explic si de ce: pe ambele iOS-ul ocupa la fel de mult din RAM. Mai exact, in jur de 80-100MB RAM. La iPad 1 avem: 256MB RAM - 100 = 156MB free. La iPad 2 avem: 512MB RAM - 100 = 412MB free. 412 fata de 156 nu sunt chiar 2x, ci tinde spre 3x (exagerez, 2.64).

    Anyway, vad ca de cand si-a luat Boc iPad... toata lumea are impresia ca e o chestie "de fite". Din fericire in afara lumea chiar le foloseste (as i do... even for work)!

    P.S. Deja am inceput sa joc addonul de la Galaxy on Fire 2 (Valkyrie). Demential... dar al naibii de greu. O sa incerc sa fac un review dupa ce-l termin. Btw, este 4.99 si e doar ingame addon, asa ca no more piracy (si sper ca din ce in ce mai multe jocuri sa treaca la ingame addons).

  4. #324 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Eu vorbesc de feeling-ul efectiv, cum se misca in meniuri etc. Lasati statisticile...
    Dar na, nu vreau flame. Parerea mea e alta si anune ca iPad 2 nu isi merita banii.


    Sent from Romania!

  5. #325 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Eu vorbesc de feeling-ul efectiv, cum se misca in meniuri etc.
    Si eu Si se misca totul mai bine...
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Parerea mea e alta si anune ca iPad 2 nu isi merita banii.
    Pai prin analogie nici iPad 1 nu-si merita banii. Pentru ca pretul este acelasi, Apple reusind minunea de a lansa ceva de cel putin 2 ori mai rapid, mai subtire, la aceeasi bani... Eu de fapt am dat mai putin pe iPad 2 64GB 3G decat pe iPad 1 64GB 3G...

  6. #326 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Foarte bine si sa-l folosesti sanatos.


    Sent from Romania!

  7. #327 SP
    Member kpy_here's Avatar
    E scump iPad 2 wifi 16 GB cu smartcover la 2200 lei, sigilat cu garantie ?

    Am unul de vanzare si nu stiu exact cat sa cer pe dansul...

  8. #328 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by kpy_here View Post
    E scump iPad 2 wifi 16 GB cu smartcover la 2200 lei, sigilat cu garantie ?

    Am unul de vanzare si nu stiu exact cat sa cer pe dansul...
    Eu zic ca pretul e destul de ok (la 2200 sigilat, garantie, smartcover). Acum depinde si de cerere. De exp. mie 16GB mi se par extrem de putini, iar fara 3G nu prea ii vad sensul unei tablete (adica sa depinzi tot timpul de un WiFi).

    P.S. Probabil ca la 2000 RON s-ar da mai bine (avand in vedere ofertele de pe okazii unde se gaseste deja la 2100 RON: APPLE IPAD 2 16 GB WIFI SIGILAT 2100 RON - Okazii (53783346))

  9. #329 SP
    Member kpy_here's Avatar
    Chestia e ca la 2100 tipu nu da si smartcover...

    ma rog, incerc cu 2200... daca nu merge, asta este... O sa am 2

  10. #330 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Noua reclama la iPad 2. Superb

  11. #331 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iarasi sunt super oferte la aplicatii pt. iPad:
    1. SketchBook Pro for iPad – To celebrate their latest version, Autodesk has marked down this great drawing app to $4.99 instead of $7.99.
    2. Amazon: Hidden Expedition – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $4.99.
    3. A Witch’s Curse: Princess Isabella HD (Full) – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    4. Drawn: The Painted Tower HD (Full) – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    5. Big City Adventure: New York City HD – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    6. Tiger Woods PGA TOUR 12 for iPad – Now on sale for $6.99 instead of $9.99.
    7. Awakening: The Dreamless Castle HD – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    8. Haunted Manor: Lord of Mirrors HD (Full) – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $9.99.
    9. PAC-MAN for iPad – The arcade classic is now on sale for $1.99 instead of $4.99.
    10. Nick Chase: A Detective Story HD – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    11. Puppetshow: Mystery of Joyville HD (Full) – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    12. Azada HD – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    13. Ancient Spirits: Columbus’ Legacy – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    14. Buckingham Palace: Hidden Mysteries HD (Full) – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    15. Everest: Hidden Expedition HD – Big Fish Gmaes has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.
    16. Ms. PAC-MAN for iPad – More arcade fun but this time it’s from Ms. Pac Man. Now on sale for $1.99 instead of $4.99.
    17. Hidden in Time: Mirror Mirror HD – Now on sale for $0.99 instead of $4.99.
    18. The Mysterious Past of Gregory Phoenix – Help find all the clues in this fun hidden-objects game. It’s now on sale for $0.99 instead of $1.99.
    19. Minigore HD – This 3.5 shooter is now on sale for $1.99 instead of $2.99.
    20. Mishap for iPad – This 3.5 star hidden-object game from Namco is now on sale for $0.99 instead of $1.99.
    21. Chore Pad HD – Manage and track your kids’ chores with this four star app. Chore Pad is now on sale for $1.99 instead of $4.99.
    22. Inspire Pro – Paint, Draw and Sketch – This great drawing app is now on sale for $0.99 instead of $7.99.
    23. IM+ Pro – IM with anyone with this useful iPad app. IM+ Pro is now on sale for $7.99 instead of $9.99.
    24. Megaplex Madness – Now Playing HD – Big Fish Games has marked down all their hidden object games to only $0.99. This game normally sells for $6.99.

  12. #332 SP
    Member iUser's Avatar
    Nu de mult timp si Frisbee� Forever este FREE. Foarte amuzant jocul!

  13. #333 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Monky te intreb ceva da te rog sa fi sincer ca nu te judeca nimeni (ba in state e si legal) cand iasa jb pt iPad 2 o sa-ti faci?

  14. #334 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Monky te intreb ceva da te rog sa fi sincer ca nu te judeca nimeni (ba in state e si legal) cand iasa jb pt iPad 2 o sa-ti faci?
    Si daca m-ar judeca cineva crezi ca ma doare? Am cel putin 10 aplicatii cumparate pt. iPad din Cydia (si chiar daca merg pe multi iOS devices, le simt lipsa pe iPad)... Normal ca voi face. Nu suport sa nu pot vedea cata memorie libera am... nu-mi place ideea de a merge in Settings pentru a dezactiva/activa ceva - SBSettings e de 10 ori mai rapid de folosit. La fel, imi place sa tin mai multe icons pe ecran... deja am 4 ecrane pline si nu-mi plac folderele (aici Iconoclasm rulez). La fel, mi se par prea mari pentru gustul meu... si aici intervine Shrink. Nu mai vorbim de Backgrounder (pt. ca-mi place sa-mi controlez ce imi ramane activ in memorie si ce nu), de Multifl0w (pt. ca urasc sistemul de multitasking cu icons)... de FakeClockUp (pt. ca nu inteleg de ce tranzitiile sunt setate atat de lent)... And so on... Motive sunt suficiente pentru Jailbreak. Pentru mine este ceva extra caruia ii simt lipsa momentan. Cui ii este frica de Cydia si de faptul ca "jailbreakul ii strica iPad-ul", poate sta linistit deoparte. Aplicatiile de pe iPad ar trebui sa satisfaca pe oricine. Eu doar vreau ceva mai mult (de exp. widgets).

    P.S. Sincer, tot sper ca mare parte din functiile oferite extra via Cydia sa apara intrun viitor iOS 5... Chiar am vazut ca in faza de development se testeaza o alternativa de multitasking exact ca in Multifl0w. In momentul in care vor exista functiile astea... chiar nu mai vad de ce as mai face Jailbreak. Pana atunci... mai este cale lunga insa. Iar momentan nici nu se stie daca se va sparge iPad 2-ul... Tot ce am vazut pana acum s-au dovedit a fi hoax-uri. Well, merge si asa bine merci

  15. #335 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cand vom avea si noi asa ceva in restaurantele din Romania -> iPad Restaurant Menu in China [Video] - Geohot Jailbreak

  16. #336 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    cand vom avea si noi asa ceva in restaurantele din Romania -> iPad Restaurant Menu in China [Video] - Geohot Jailbreak
    La noi cred ca ar pleca lumea cu meniul acasa.

  17. #337 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aveti idee cum/cu ce, se poate curata un Smart Cover ? Am fost in weekend undeva unde era fff mult praf si acum simt ca s-a schimbat textura la atingere, pe partea care atinge ecranul si nu stiu cu ce sa o curat, ca nu as vrea sa o stric.

    Ceva idei ?

  18. #338 SP
    Admin MonkY's Avatar
    As vrea sa te ajut, dar nu m-am indurat sa dau aproape 400 RON pe un smart cover din piele... Nu stiu cum a ajuns la pretul acela, sincer sa fiu. Incearca si ce spun baietii pe-aici: How to Wash iPad 2 Smart Cover (Polyurethane) - MacRumors Forums

  19. #339 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Este bun, dar nu extraordinar. Eu nu am dat atat de mult pe el, isi face treaba, dar atat. Sincer, tot as vrea sa-i iau o protectie pt ecran si cel mai important, o gentuta, ceva, pentru transport, ca il iau cam peste tot cu mine si la cum a plouat zilele astea, a trebuit sa ma car cu ghiozdanul dupa mine si era gol, inafara de ipad

    Tks for the link. Sper sa fie ok, ca nu vreau sa-l stric...

  20. #340 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gasesti huse de 50-80 RON care isi fac treaba cu brio pentru drum. Sunt perfecte (si ca marime). Singurul downside este ca nu am gasit pe la noi ceva cu extra buzunare (pt. incarcator si cablu de exp.) dar e normal, pt. ca atunci n-ar mai fi la fel de compacte. Husa iPAD BELKIN violet, f8n277cw091 F8N277cw091 (asa era primul meu case, dar negru).

    Eu i-am luat asa ceva pt. protectie: Husa Momax i-Crystal 2 pentru iPad 2, negru ICCAPIPAD2D1 si in rest il tin intrun case de 50 RON

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 33 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  3. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  4. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts