Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 27 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 41 to 60 of 540

Thread: iPhone 6

  1. #41 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar

  2. #42 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu sper ca nu i-au dat doar un pinch to zoom. Sper ca avem margini mai mici si sus si jos. Si sper sa nu fie chiar atat de lat.

  3. #43 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca vin cu acelasi design, doar ca la scara mai mare o sa fie o mare dezamagire. Adica iei poza cu iphone 5 si o pui la 130% in paint si ala e iphone 6. Sa nu mai vorbim ca design-ul ar avea deja 2 ani vechime la lansare. Se mai satura si lumea.

    Eu sunt curios ce vor face toti care s-au batut cu pumnii in piept ca nu vor ecran mai mare de 4" nici in ruptul capului. Ce fac acum?

  4. #44 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Iti zic eu ce fac, la fel cum voi face si eu. Trec la 5S si sta cu el 2 ani, cum am facut cu 4S Poate la aifon 7 le revine mintea la cap. Bine, se pot duce si in cealalta parte, sa vedem un aifon de 9.7"

  5. #45 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Eu cred ca va fi diferența ca între iPhone 4s si 5. Oricum sper sa lucreze maxim la Wi-Fi . Sunt dezamăgit de semnal .

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by OlBlueEyes View Post
    Eu cred ca va fi diferența ca între iPhone 4s si 5. Oricum sper sa lucreze maxim la Wi-Fi . Sunt dezamăgit de semnal .
    Vorbesti serios? Eu folosesc i5-ul si iPad Air ca puncte de referinta pt. WiFi... N-am gasit inca ceva sa se compare. Da, un Note 3 se conecteaza la o viteza mai mare, dar cam atat... la orice tine de copiere prin retea, iOS n-are rival (next to Windows & Linux, of course). La fel si la distanta. Cu i5-ul ma duc in spatele blocului si inca am semnal de la reteaua mea. Cu Note 3-ul il pierd de cand am intrat in lift... si nicio sansa sa prind ceva de la parter.

    Si presupun ca 5S-ul e si mai bun decat 5-ul.... dar recunosc ca nu am testat pe aceeasi distanta, ci doar in "benchmarks".

    Cat despre design la i6, eu am obosit de atatea concept art-uri si "uite noi stim cum arata"... Sa fiu sincer, eu nici nu mai astept minuni, dar ma astept (si sper) la urmatoarele:

    - upto 1.5x faster CPU/GPU than 5S
    - 2x RAM (2GB RAM)
    - 4.5" - 4.7"
    - better camera than 5S
    - wifi .ac
    - better battery life

    In rest, nu mai ma intereseaza mare lucru (fata de 5S)... nu trebuie sa vina cu SF-uri si nu ma deranjeaza daca va arata tot ca 5S-ul, dar cu diagonala mai mare. Ah, si din partea mea, pot sa pastreze aceeasi rezolutie... dar ma indoiesc ca o vor face. De iOS 8 nu mai zic nimic, prefer sa-l imbunatateasca pe 7...

  7. #47 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Inca un rumoured size (bazat pe un case facut pentru iPhone 6), prin care aflam ca de fapt i6 va fi de fapt un fel de iPod. Nu m-ar deranja sa fiu sincer.


  9. #49 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Corect, de cand am vazut prima data forma superba a ipod-ului, mi-am dorit ca viitorul iphone sa arate asa. Mai ales cu ecranul mai mare.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sper ca au depasit problema tehnica data de faptul ca la un iPod nu e necesar modul gsm si antene (remmember Antennagate?), prin urmare poate avea tot spatele unibody metalic... De fapt, am impresia ca solutia seamana un pic cu cea de la iPad-urile WiFi only, unde antena este in spatele logo-ului. Asta ar explica faptul ca acel case are cercul acela taiat (stiu totodata ca producatorii de accesorii nu au voie sa replice sigla Apple). Pe de alta parte, daca ne gandim la iPad-urile cu 3G/4G, la acelea nu era suficienta antena de sub logo, si au toata partea de sus modificata pt. antene... Nu stiu ce sa zic... ramane de vazut. Poate ne mai uimeste Apple inca odata...

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Oricum il fac, o sa arate bine. Avand o constructie adevarata probabil va fi cel mai ok telefon din punct de vedere estetic. In urma leak-urilor doar HTC One arata mai bine.

    Eu vreau sa faca ceva cu iOS. Sunt chestii tampite care inca nu exista. Daca vreau sa dau share la o poza de exemplu, in afara de twitter si facebook nu am nicio alegere. Trebuie sa ma duc in aplicatia necesara, nu pot direct din gallery. Adica dupa ce am cautat poza dorita, trebuie sa ies si sa o caut din nou din browser-ul instagram de exemplu, iar apoi sa ii dau share. Daca ai downloadat aplicatia de facebook, degeaba incerci sa dai share unei poze direct din gallery, trebuie sa te loghezi din nou pe facebook, pentru ca cele doua aplicatii nu vorbesc intre ele. Si facebook e printre aplicatiille care se inteleg cu iOS, sau asa zice Apple.

    Vreau sa pot sa scot prostiile de aplicatii gen newstand, passbook, game center, stocks, etc. Aplicatii pe care nu le-am folosit niciodata. Se numesc bloatware. Nu sunt la fel de multe ca pe un Samsung, dar de astea nu se plange nimeni niciodata, lumea e obisnuita cu ele. Probabil asa sunt si cei cu Samsung obisnuiti. Daca ar exista un file manager ar fi alta treaba, ai mai scapa de una-alta. Dar cine ne credem noi, sa avem acces la fisierele OS-ului?

    Vreau sa faca naibii ceva cu iconitele alea. Au trecut 7 ani de la primul iPhone, aceleasi iconite aliniate in aceasi ordine pe niste ecrane ceva mai mari. Ca sa nu mai zic ca pe iPad unde ai 10" e aceasi balarie, nu profiti de ecranul mai mare.

    Ar mai fi multe, dar oricum imi va despica MonkY post-ul in 1000 de bucati si imi va explica cum nu e asa de fapt. Dar mi se pare trist, daca tot incerci atatea device-uri cum nu poti sa remarci neajunsurile unui OS.

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Neah, nu o sa comentez... ti-am inteles de mult durerea si ti-am explicat ca pt. asta exista Jailbreak. Pune-l si o sa ai tot ce ai zis mai sus ca-ti lipseste, and more. Apple isi va mentine restrictiile pentru ca iOS

  13. #53 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai vezi, aste e chestia. Tu nu discuti iOS, tu discuti iOS+JB, de aici probabil diferentele de opinii. Dar bine, asa fac. Pentru tine MonkY voi face Jailbreak zilele astea la telefon.

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu trebuie man sa o faci pt. mine... ci pentru tine. Eu iti spun sincer ca probabil fara jailbreak mi-as vinde iPad Air-ul (mi-as lua un Samsung Galaxy Note Pro 12.2). Daca la iPhone mai e cum mai e fara jailbreak (si nici nu poti spune ca vrei productivitate maxima pe un smartphone de 4"), iPad-ul zici ca e "dat uitarii". Sunt niste tweak-uri atat de tari in Cydia ca nici pe Android nu am vazut asa ceva... Nu mai vorbesc de widgets, acces complet la OS si tweak-uri de iti sta mintea in loc.

    Eu unul as fi cel mai happy daca Apple cu noul iPhone ar deveni mai maleabil. Sa zica "gata, nu mai blocam jailbreak-ul... cine vrea, e liber sa-si puna, dar pierde garantia". Ar fi ceva superb. Dar, cum zice americanu': "not gonna happen!".

    ---------- Post added 29-04-2014 at 12:03 ----------

    P.S. Mint, nu mi-as vinde iPad Air-ul... imi place prea mult

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem si un mock-up pe alb al presupusului iPhone 6:
    Attached Images Attached Images 3.jpg 2.jpg 1.jpg 4.jpg 5.jpg

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iar cei de la macitynet.it au facut un compare al mock-up-ului in varianta neagra a lui iPhone 6 cu un Galaxy S5. Is it just me, sau e cam mare?
    Attached Images Attached Images iphone6_1.jpg iphone6_2.jpg iphone6_3.jpg iphone6_4.jpg iphone6_5.jpg

  17. #57 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Se pierde cam mult spatiu in partea inferioara cu butonul ala. Ar putea sa il faca similar cu ce e pe Samsung si in felul asta sa reduca din bezel. Mie mi se pare cam inalt. Pare a fi 4.7", adica perfect.

    Nu cred ca o sa arate asa spatele, e copiat prea mult dupa HTC One. Sau na, poate iar ne mint ca e mare inovatie design-ul si e de fapt al altora . Ar arata mai bine cu spatele dintr-o bucata ca la iPod.
    Attached Images Attached Images 3.jpg htc-productdetail-hero-slide-04.png

  18. #58 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa lase butonul acolo ca e sfant. HTC One nu are niciun buton si totusi ocupa mai mult spatiu
    In rest da... si mie imi place mai mult dintr-o bucata. Dar am un feeeling ca vor face treaba asta pt. antene.

    ---------- Post added 03-05-2014 at 14:33 ----------

    Singura modalitate prin care vad disparitia butonului (mai ales acum dupa fingerprint scanner) ar fi daca ar reusi sa implementeze o modalitate de citire a amprentei direct pe ecran. Nu de alta, dar solutia oferita de Galaxy S5 mi se pare stupida maxim... La mine din 5 incercari 3 au fost failed. Si e extrem de incomod.

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un nou concept pentru iPhone 6. De data aceasta mi se pare super tare ideea de 3d cameras cu 3x optical zoom


  20. #60 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am mari dubii ca o sa fie o schimbare radicala. E o fotografie pe MacRumors care circula de ceva vreme si mi se pare cea mai aproape de adevar.
    Daca o sa fie atat de subtire, o sa faca butoanele de volum ca pe iPhone 5C si iPad Air. Arata bine bine. Si seamana mult cu filozofia de design a lui Ive.
    Desi ma indoiesc profund ca al doilea model, cel de 5.5, o sa existe vreodata. Phabletaria asta e o spurcaciune de bizniz cu care sper ca Apple sa nu isi faca de lucru prea curand. 4.7" suna bine pentru anul asta. Nici lopata, nici "smartphone for ants". Sigur, peste vreo doi ani cand o sa iasa iPhone 7, cine stie ce standarde o sa existe in industrie si probabil o sa aiba vreo 15" telefoanele.
    Attached Images Attached Images iphone6.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 27 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts