Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 9 FirstFirst ... 6 7 8 9 LastLast
Results 141 to 160 of 173

Thread: Clubul Apple Watch & watchOS

  1. #141 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Daca inca te tine 1.5 zile si nu are episoade in care se stinge brusc sau se descarca rapid de la 50% la 20% de exemplu si nu te deranjeaza procentajul bateriei, stai asa cu el si vezi ce se intampla in timp. Ai mai putea incerca sa il descarci pana se stinge de tot si sa il pui la incarcat sa vezi daca tot asa se prezinta procentul bateriei, daca nu ai incercat deja.

  2. #142 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sau mai astepti vreo 2-3 luni si vezi ce scoate Apple nou, poate iti face cu ochiul. Sau, macar daca nu-ti face cu ochiul, poti sa cumperi variantele actuale la un pret mai bun. Personal nu cred ca merita schimbata bateria pentru 93%. Ca si la telefoane, as zice ca sub 80-85% nu are sens. Dar mai important decat acel procent, este cat te tine real bateria. Ca daca ajungi sa-l incarci zilnic, degeaba iti arata el si 100%, e clar ca nu mai tine, sau ai ceva consumatori aiurea.

  3. #143 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda, o sa incerc faza cu descarcat complet si apoi pus la incarcat. De regula il pun cand mai am sub 20%, ca sa nu ma trezesc ca raman fara baterie cand sunt pe afara, pentru ca am devenit super dependent de el si ma simt gol fara ceas
    Dar da, nu cred ca afecteaza durata de viata, doar ca nu mai tine acea 1h extra sau in cat timp se duce 10%. Dar nu am vazut pana acum sa tina mai putin de 1.5-2 zile.

    La mine e clar exclus sa iau alt model, chiar si redus, pentru ca nu ma intereseaza absolut deloc alte functii noi, iar bateria pe astea noi, mai ales astea cu ecranul always on tine mult mai putin decat la mine (vad la sotie pe Series 6 ca o tine fix o zi - incarcat in fiecare dimineata) chiar daca nu este activa functia.

  4. #144 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, si eu sper ca noua generatie sa vina cu better battery liftime, altfel e de rau. Personal cred ca ma indrept spre altceva, intrucat nu mai rezist sa-l incarc aproape zilnic. E cel mai bun smartwatch, I give you that... I love it! Dar cand vine vorba de baterie, cred ca e cel mai prost din curtea scolii...

  5. #145 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    De departe cel mai bun smartwatch dar, din cauza asta am renuntat si eu la el si am mers pe Watch GT2e. Am ramas placut surprins ca se integreaza bine cu IOS si primesc notificarile, pot schimba piesele muzicale de pe ceas etc.
    Ar putea scoate o versiune light cu functii basic care sa nu iti termine bateria sau de ce nu un ceas cu o baterie mai mare, dar vedem acuma la keynote, daca scot ceva cu baterie care sa tina minim 5 zile I am in, cam asta e pragul psihologic la mine, 5 - 7 zile.

  6. #146 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Sincer, nici nu stiu de ce l-am luat. Moft, poate.
    Am seria 5. A fost interesant o perioada, acum, il folosesc doar pentru calculul caloric(nu stiu cat de corect calculeaza), dar este o chestie care ma stimuleaza.

    Nu scriu mesaje de pe el, nu vorbesc “la el”. Mai platesc din cand in cand cu el.

    Nu spun ca-i un ceas rau, imi place, doar ca am impresia ca nu-l folosesc la adevarata valoare si l-am luat doar ca sa impresionez ignorantii pe la terase..

    Bateria este singurul lucru care ma scoate din minti(stiam asta de cand l-am cumparat).


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #147 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda. Am lasat sa se descarce complet - destul de greu sincer; cred ca am stat mai bine de 1h cu 1% - si apoi l-am pus la incarcat. A incarcat normal pana pe la 90%, iar apoi a stat pe la 90% vreo 3h pana am primit notificare de Charging Complete pe telefon, dar cand m-am dus la ceas - surpriza! 93%.

    Deci ori s-a dus senzorul, ori are ceva bateria, dar macar stiu sa nu ma mai chinui, cat timp tine ok.
    Poate voi schimba bateria in caz de ceva, decat sa iau alt ceas. O sa vad.

  8. #148 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Avand in vedere cele mentionate de tine razvan, bateria pare sa fie in regula, timand cont de faptul ca tine la fel si nu ai episoade in care se stinge brusc si asa mai departe, mai degraba senzorul s-a defectat/dereglat.

  9. #149 SP
    Manager paul's Avatar
    Series 7:
    Apple today announced Apple Watch Series 7, featuring a reengineered Always-On Retina display with significantly more screen area and thinner borders, making it the largest and most advanced display ever. The narrower borders allow the display to maximize screen area, while minimally changing the dimensions of the watch itself.

    The design of Apple Watch Series 7 is refined with softer, more rounded corners, and the display has a unique refractive edge that makes full-screen watch faces and apps appear to seamlessly connect with the *****ture of the case.

    Apple Watch Series 7 also features a user interface optimized for the larger display, offering greater readability and ease of use, plus two unique watch faces — Contour and Modular Duo — designed specifically for the new device.

    With the improvements to the display, users benefit from the same all-day 18-hour battery life, now complemented by 33 percent faster charging.
    Apple reveals Apple Watch Series 7, featuring the largest, most advanced display - Apple
    Attached Images Attached Images apple_watch-series7_hero_09142021.jpg apple_watch-series7_lineup-01_09142021.jpg apple_watch-series7_lineup-02_09142021.jpg apple_watch-series7_contour-face_09142021.jpg apple_watch-series7_cycling_09142021.jpg apple_watch-series7_fall-detection_09142021.jpg apple_watch-series7_meditation_09142021.jpg apple_watch-series7_modular-face_09142021.jpg apple_watch-series7_durability_09142021.jpg apple_watch-series7_design_09142021.jpg apple_watch-series7_hermes-02_09142021.jpg

  10. #150 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu inteleg de ce continua sa pastrese Series 3 la vanzare si updates de WatchOS, cand ceasul e clar ca nu mai duce. Merge din ce in ce mai greu cu fiecare WatchOS update. Iar ca sa fac un update este efectiv un chin.
    Pentru ca nu ai destul spatiu pe el, trebuie sa dai mereu Set as new watch, faci update si restore from back-up. Iti ia cam 2h toata chestia asta. Si nu merita mereu.

    Singura parte buna e ca Series 7 este "most durable apple watch" - cred si eu. Pana la Series 6 se zgarie extrem de usor si arata horror dupa cateva luni de folosire normala (in care te mai atingi de chestii, oricat iti doresti sa nu). Nu inteleg de ce nu pun display de iPhone, acel ceramic shield - sau daca nu se poate curba la margini, sa puna gorila glass de pe iPhone 11.

    Oricum, BIG no go for me. Noile watch faces sunt penibile. Alea de la Series 5 si 6 erau mai interesante. Inca nu poti adauga 3rd party. Bateria e la fel de slaba si de data asta, chiar n-au adaugat niciun feature nou, desi se zvoneau cateva.
    Also, pare acelasi procesor, daca nu au zis altceva, baterie si spatiu de stocare.

  11. #151 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tocmai ai postat pe threadul de iPhone cum ca nu-i pasa nimenui de ceramic shield, surgical stainless steel... iar acum te plangi ca de ce nu fac si la Apple Watch la fel?

    Asa cum am zis si dincolo, al meu Apple Watch e socant de pristine. Am vazut si eu horror stories cu ele... insa nu stiu ce sa zic. Al meu si-a luat lovituri de nu mai stie de el. La naiba, mi-au si cazut sculele pe el...

    Anyway, esti constient sper de faptul ca daca vrei ceva super mega rezistent, iti cumperi varianta cu safir si titanium. Acela ar trebui sa te tina o viata.

    Eu sunt in dubiu daca sa-l iau. Astept reviews legate de autonomie. Daca va tine la fel ca seria anterioara (nu ma intereseaza Always On display-ul, nu ma uit tot timpul la ceas, si nici nu-l iau pt. show), o sa spun PASS. Pe mine m-a obosit maxim chestia cu incarcat la o zi, maxim 2. E cel mai bun smartwatch, e la ani distanta de restul... dar cand vine vorba de baterie, meh. OK, e on par cu cele cu WearOS (care nici ele nu duc mai mult de 2-3 zile oricum), dar am ajuns la concluzia ca mai bine folosesc un smartband care ma tine lejer 10-14 zile. Uite aici o intrebare bizara: de ce nu face Apple si smartband-uri?!?

    P.S. Pe mine mă încântă ecranul mai mare. Ceva ce mi-aș fi dorit inclusiv la iPhone 13 Pro Max...

  12. #152 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ai zis si aici la fel ca dincolo - ce ai interpretat/inteles tu din ce am zis eu.

    Da, e nevoie de sticla mai buna care sa nu se zgarie asa usor. Ma uit la S6 al sotiei care nu are 1 an. Ea are super grija de lucruri si de multe ori ne dam ceas in ceas (eu il port pe dreapta, ea pe stanga) si ne uitam la ele ca sa nu se fi zgariat, deci oricata grija ai avea, tot te lovesti de chestii.
    Dar ea deja are 2-3 zgarieturi adanci si cateva foarte mici.
    Eu nici nu mai zic, dupa app 4 ani cu el, iar eu am la fel, foarte mare grija (nu am spart niciodata un dispozitiv electronic, de orice fel). Dar e zgariat in draci. Pana si aluminiul de pe spate pare ca a corodat de la transpiratie/apa.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Anyway, esti constient sper de faptul ca daca vrei ceva super mega rezistent, iti cumperi varianta cu safir si titanium. Acela ar trebui sa te tina o viata.
    Nah. Doar cat vor ei sa te tina/sa-l suporte. Dai extra bani ca sa tii ceva 4-5 ani. Si nu e vorba de 100-200 euro diferenta.
    Dar oricum nu as da atat de mult pe asa ceva. Alea sunt facute ori pentru oamenii cu foarte multi bani, ori pentru cine lucreaza prin cine stie ce conditii dificile.

    Eu ma astept sa-l pot folosi fara probleme, in regular use, fara sa-mi fie frica de zgarieturi microscopice care sa distorsioneze imaginea, in timp ce merg prin parc si ma atinge un fluture.

    Norocul meu ca nu sunt OCD cu chestiile astea, ca zbura de mult pe geam si reveneam la rolexu meu de 15 ani care zace in sertar nezgariat si care a fost un sfert din pretul astuia.

  13. #153 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, eu sunt OCD cu chestiile astea, si mai mult, transpir in draci. Iar al meu curatat, arata ca nou. Daca aveam vreo zgarietura, nu l-as mai fi putut folosi. In fine, poate doar am avut eu noroc. Dar sa stii ca mai am cel putin vreo 10 ceasuri, care la fel sunt ca noi... si repet, nu folosesc folii si alte d-astea.

    P.S. Dar chiar, de ce nu-ti pui folie sau skin sau whatever, daca vezi ca le troznesti?
    Attached Images Attached Images img_4773.jpg

  14. #154 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ai incercat vreodata sa pui folie pe un apple watch?
    A avut sotia vreo 20 in primele 2 luni. Toate de dezlipesc de la colturi, pentru ca este sticla curbata si daca porti ceva cu maneca lunga sau dormi cu el la mana, in 2-3 zile e pa. Si a pus de la cele mai bune (aliensurface a tinut fix 2 nopti, iar odata de dimineata pana seara) la cele mai slabe (culmea, una de 9 lei a tinut aproape 1 sapt), dar absolut toate au cedat.

    Era un stand in Park Lake unde a pus Aliensurface cu 40 lei si fiecare schimbare era 10 lei parca. Aia ziceau ca tot ce se desface, se trimite inapoi la aia si-si iau banii inapoi. La un mom dat i-au zis ca-i dau banii inapoi pe folia initiala si sa nu mai vina sa o schimbe (true story).

    Iar skin ar fi doar pentru spate, dar oricum e prea tarziu.

  15. #155 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeh, daca vroiai, gaseai tu solutii... Eu iti dai seama ca iti arat ceva ce urasc, dar nah, cand vezi ca e de rau, il protejezi.
    Attached Images Attached Images 61rao1jadll._ac_sl1500_.jpg 71piqpdj9zl._ac_sl1500_.jpg 81ll35lakxl._ac_sl1500_.jpg 71c8k0aaikl._ac_sl1500_.jpg

  16. #156 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Case-uri exista, cu sau fara sticla de protectie. Dar cine ar vrea asa ceva? Ti-l face mult mai mare/butucanos, cand el este un obiect vestimentar.

    Btw, e cam ciudat ce arata ei in prima poza - nu stiu daca e acelasi lucru ca in ultima.
    Dar se vede clar ca butonul este la nivel cu carcasa. Dar daca te uiti in ultima poza, butonul este la nivel cu ceasul (nu mai sus)

    La Series 3 al meu, butonul e ridicat cam 0.5mm.

  17. #157 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, prima si a doua sunt un produs, a doua si a treia poza sunt alt produs. Nici nu cred ca-s pentru aceeasi generatie... Am luat niste poze random de pe Amazon. Nici mie nu-mi plac, dar nah, daca vrei protectie...

  18. #158 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Tocmai datorita ecranului mai mare, a tastaturii si a dorintei de a trece pe stainless steel si sapphire, am pus la vanzare Apple Watch 5-ul meu care dupa 1 an de zile era ca nou si battery health 100%. Am luat pe el un pret decent, 1550 RON (cu inca 1 an de garantie).

    Acum vanez un Apple Watch 7 stainless steel(sa nu mai stau cu stres ca-l zgarii, sparg, etc). Inca sunt in dilema daca sa iau si cu functia de telefonie, sau nu.

    Observ ca Orange doar la abonament au disponibil acel Number Share iar alte alternative nu stiu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #159 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Azi am patit o chestie ciudata.

    Am un Series 3, de cand a aparut, iar de cateva luni nu i-am mai facut update de OS din 2 motive:
    1. nu am spatiu, iar fiecare update = set as new watch, update si apoi restore.
    2. deja au inceput sa-l faca sa mearga mai greu (sa-l obsolete) si ma astept sa-l ingreuneze si mai mult cu fiecare upadate.

    Ca sa pot debloca telefonul cand am masca pe fata, mi-am activat PIN care trebuie introdus de fiecare data cand pun ceasul la mana.

    Azi, in schimb, cand l-am pus la mana, nu a mai cerut PIN, era deja deblocat, dar nu am bagat de seama. Eram intr-un magazin, nu am reusit sa-mi deblochez telefonul fara PIN, asa ca am verificat si ceasul era deblocat. L-am dat jos si repus la mana si la fel - nu a cerut PIN.

    El pare ca este conectat pentru ca vad vremea actualizata in timp real, dar nu mai primesc notificarile sau apelurile, iar cand am deblocat telefonul mai devreme, am avut un mesaj cum ca trebuie sa actualizez Apple Watch-ul daca vreau sa-l mai folosesc (sau ceva de genu, am dat rapid skip) si am intrat in aplicatia Watch si m-a intampinat mesajul din poza de mai jos.

    Voi incerca sa-i fac update (cu toata bataia de cap aferenta), dar nu mi se pare ok sa fiu fortat in felu asta, in care pana nu fac update, sa nu mai pot sa folosesc produsul.
    Voi ati patit asa ceva?

    Si da, am de gand sa trec, poate anul asta, la un Series 8 sau cat au ajuns, sau poate la anu, nu stiu. Ideea e ca pe mine ma intereseaza mostly pentru notificari si pentru verificat rapid vremea. Iar pentru asta nu am nevoie de ultimul model, asa ca nu vad neaparat rostul unui upgrade.
    Attached Images Attached Images apple-watch-series-3.jpeg

  20. #160 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Face 5 ani man... și-a scos banii. La altele nu ține bateria nici jumătate din viața asta.
    Eu zic să faci cumva update-ul acela, și vezi dacă mai merită efortul...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 9 FirstFirst ... 6 7 8 9 LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple Mac & macOS By BogdanN1 in forum Apple
    Replies: 1148 Last Post: 17-03-2024, 16:11
  2. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 23 Last Post: 28-06-2015, 23:07
  5. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts