Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9
Results 161 to 173 of 173

Thread: Clubul Apple Watch & watchOS

  1. #161 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, am dat sa-l faca (dureaza peste 2h), pentru ca nu am de ales, dar nu-mi place fortarea asta. Ok, sa nu mai primeasca update si sa pot sa-l folosesc inca 30 de ani, daca vreau, asa cum inca folosim ceasuri fff vechi, chiar daca raman cu OS-u invechit - pentru ca, repet, nu ma intereseaza nicio functie nou adaugata sau chiar si actuala de pe ceas, in afara de notificari si vreme.

    Si da, ok. Bateria e ok sa moara, dar el cat timp nu are socuri mecanice, nu ar trebui sa aibe nicio problema.

    Eu inca folosesc device-uri vechi, gen iPad 2 (care e la mama si cu care facem facetime calls la cateva zile + ce mai face ea cu el pe social stuff + maps) sau iPhone 5S (care e in camera copilului pentru white noise folosit efectiv in fiecare zi, cate 8-10h pe zi) si nu am patit pana acum o astfel de limitare din partea lor.

  2. #162 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Daca imi permiti o recomandare Razvan, Watch SE e foarte bun si are functiile de care ai tu nevoie, l-am avut inainte de watch 7 si pot sa spun ca m-a impresionat placut. Singura problema ar fi bateria care tine in medie 2 zile. Daca tot ai probleme dupa update recomand SE, pretul este de altfel foarte accesibil.

  3. #163 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, stiu de SE, dar si aia inseamna o cheltuiala in plus cand eu am un produs functional. Chiar si acum dupa update (care a durat cam 5h) merge foarte ok si eu sunt multumit de el. Sa vedem cand se hotarasc sa-si bata iar joc si sa ma oblige iar sa faca un update si sa pierd 5h cu asta, pentru ceva ce nu ma intereseaza.

    Mie nu-mi place obligativitatea asta sa faci ceva, gen update sau upgrade, cand vor ei si nu cand vrei tu.

  4. #164 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu inca folosesc device-uri vechi, gen iPad 2 (care e la mama si cu care facem facetime calls la cateva zile + ce mai face ea cu el pe social stuff + maps) sau iPhone 5S (care e in camera copilului pentru white noise folosit efectiv in fiecare zi, cate 8-10h pe zi) si nu am patit pana acum o astfel de limitare din partea lor.
    Hai sa fim seriosi man... majoritatea aplicatiilor nu mai functioneaza pe iPad 2, tocmai pentru ca mai toate au ca requirements iOS 14 sau 15. Ori pe iPad-ul acela, cred ca maximul este iOS 9. 5S-ul parca suporta maxim iOS 12, sta ceva mai bine, dar nici pe acela nu poti face mare branza.

    Acum, eu ce sa zic... inteleg ca tu iti doresti ca produsele tale sa poata fi folosite 30 de ani, dar e doar o dorinta de-a ta. Nu exista smartwatch, smartphone sau tableta care sa poata fi folosita 30 de ani. Nu doar ca se duce naibii bateria de 10x in 30 de ani, dar de obicei capacitorii, chiar si cei solizi made in Japan, daca rezista peste 10 ani deja e o minune. La fel, LED-urile sau AMOLED-urile, nu cred ca exista vreunul care sa tina 30 de ani (folosit, desigur). Eu de exp. am o colectie draguta de telefoane vechi (Nokia, Motorola & Co.), si anual vad cum se mai duc din ele (si nu e din cauza bateriilor, care sunt noi). Pe unele le mai curat eu si le readuc la viata, dar la unele sunt piese care se duc pur si simplu in timp.

    Also, eu nici nu recomand pastrarea unor device-uri portabile asa vechi. Cu cat sunt mai vechi, cu atat sunt mai mari sanse ca bateriile sa se umfle si sa faca poc. Si au sanse sa si ia foc (like it happened to me, cu Samsung Galaxy S7, tot asa, dupa vreo 4-5 ani).

    Si apropos de smartwatch-uri vechi, eu am un Amazfit (cred ca Bip e) pe care am incercat recent sa-l conectez la aplicatia lor (care s-a schimbat de n ori intre timp, acum se cheama Zepp)... Nu mai merge, imi spune ca nu e compatibila cu device-ul si sa instalez aplicatia veche (care aplicatie veche nu mai exista in App Store). Deci e bun de aruncat la gunoi. C'est la vie... nothing lives forever.

  5. #165 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, dar tu compari mere cu pere. Eu vorbesc de un device apple in ecosistemul lor, care mi-a blocat complet functionalitatea pana la un update care nu ar trebui sa fie obligatoriu.

    Si da, asa cum am zis mai sus, bateria e normal sa se duca in timp, mai ales la ceva incarcat la 2 zile si chiar folosit zi de zi, iar aia se schimba cu usurinta. Problema intervine cand te obliga ei sa faci ceva doar pentru ca asa vor ei, iar daca nu faci, sa nu mai functioneze.

    Da, iPad 2 si iPhone 5s au ramas la un OS mai vechi, dar functioneaza in continuare, nu au blocat complet device-u pentru ca nu mai pot face update la ultimul iOS si sa le pot arunca la gunoi.
    Nu conteaza ce aplicatii nu mai sunt suportate, ce imi trebuie mie sau mamei merge fara probleme, iar asta e ceva ce super apreciez la Apple si ceva ce nu poti face pe android devices, unele chiar mai vechi de 4-5 ani.

    Momentan problema e rezolvata, dar daca mai patesc odata asa ceva, cu siguranta nu mai pierd 5h in care sa stau si fara telefon si fara ceas pentru un prapadit de update obligatoriu ci voi fi nevoit sa fac upgrade de hardware, lucru pe care nu-l vreau cand vor ei, ci cand vreau eu.

    Si da, stiu ce zici, ca toate se strica si au durata de viata finita/limitata/bla bla, si putem accepta asta la telefoane si orice alt hardware, dar la ceasuri e stupid sa faci asta, mai ales cand e un accesoriu pe care un om, de regula, il tine mult mai mult timp decat un telefon sau tableta sau orice altceva.
    Iar eu nu vreau jocuri, nu vreau GPS, nu vreau sa vb la el (pentru ca oricum se aude ca naiba), ci vreau strict notificarile si sa aibe internet de la telefon cat le vad + vremea.

  6. #166 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Apple
    Apple Watch Series 8 delivers best-in-class health features, including an innovative temperature sensor that enables advanced features for women’s health, and Crash Detection for severe car crashes

    The redesigned Apple Watch SE delivers the core Apple Watch experience at a new starting price
    Apple reveals Apple Watch Series 8 and the new Apple Watch SE
    Series 8:

    Quote Originally Posted by Apple
    Inspired by the most extreme activities, Apple unveils a revolutionary new design with breakthrough capabilities
    Introducing Apple Watch Ultra
    Ultra:
    Attached Images Attached Images apple-watch-s8-2up-hero-220907_full-bleed-image.jpg.large.jpg apple-watch-se-8up-hero-220907_big.jpg.large.jpg apple-watch-ultra-3up-hero-220907_full-bleed-image.jpg.large.jpg

  7. #167 SP
    Manager paul's Avatar
    watchOS 10:
    Quote Originally Posted by Apple
    Apple today previewed watchOS 10, bringing Apple Watch users a fresh approach to quickly view information with redesigned apps, a new Smart Stack to show relevant widgets right when they’re needed, and delightful new watch faces.

    New metrics, Workout Views, and Bluetooth connectivity for power meters, speed sensors, and cadence sensors arrive for cyclists, while new Compass Waypoints and Maps capabilities further help hikers.

    The Mindfulness app offers additional tools to support mental health.

    watchOS 10 is available as a developer beta today, and will be available as a free software update this fall.
    Attached Images Attached Images apple-wwdc23-watchos-10-5up-230605.jpg

  8. #168 SP
    Manager paul's Avatar
    Watch Series 9, from $399, 22 septembrie:
    Apple today introduced Apple Watch Series 9, bringing new features to the world’s best-selling watch and achieving a significant environmental milestone.

    Apple Watch Series 9 is more powerful than ever with the new S9 SiP, which increases performance and capabilities; a magical new double tap gesture; a brighter display; faster on-device Siri, now with the ability to access and log health data; Precision Finding for iPhone; and more.

    Apple Watch Series 9 runs watchOS 10, which delivers redesigned apps, the new Smart Stack, new watch faces, new cycling and hiking features, and tools to support mental health.

    Watch Ultra 2, from $799, 22 septembrie:
    Apple today introduced Apple Watch Ultra 2, bringing new features to Apple’s most capable and rugged smartwatch, and achieving a significant environmental milestone.

    Apple Watch Ultra 2 offers all of the features users love about Ultra, plus the powerful new S9 SiP, a magical new double tap gesture, Apple’s brightest display ever, expanded altitude range, on-device Siri, Precision Finding for iPhone, and advanced capabilities for water adventures.

    Apple Watch Ultra 2 runs watchOS 10, which delivers redesigned apps, the new Smart Stack, new cycling experiences, features to help explore the outdoors, and a new watch face — Modular Ultra.

    With all the new advancements, Apple Watch Ultra 2 has the same 36-hour battery life with regular use and up to 72 hours in Low Power Mode.
    watchOS 10, 18 septembrie.
    Attached Images Attached Images apple-watch-s9-hero-230912_full-bleed-image.jpg apple-watch-s9-carbon-neutral-lineup-230912_big.jpg apple-watch-ultra-2-hero-230912_full-bleed-image.jpg apple-watch-ultra-2-side-button-digital-crown-230912_full-bleed-image.jpg

  9. #169 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Chiar ma intrebam daca sar si la ceas numarul 9 si trec direct la un X/10 sau nu, dar cred ca fac asta ca sa fie mai usoara trecerea la anu, la un nou design, asemanator cu Ultra, ca sa justifice si X-u, dar sa dea si 2 ani avans celor care au investit mai mult in Ultra, pentru design.

    In rest, eu in continuare sunt dezamagit de lipsa unui design nou, dar macar acum au bagat chip nou, fata de 8 si 7 si 6 care erau la fel

    Sa vad cat ma mai duce Series 3-u, ca face 6 ani in decembrie...

  10. #170 SP
    Admin MonkY's Avatar
    3000 de nits max pe un smartwatch... that's INSANE! Aproape ca vreau un Watch Ultra...

    Btw, chestia cu "fingers double-tap" e chiar un game-changer. De-abia astept ziua in care un smartwatch sa recunoasca toate gesturile facute de mana...
    Attached Images Attached Images img_1625_cr.jpg img_1631_cr.jpg

  11. #171 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si chiar eram fericit cu series 7-le meu pana sa vad aia cu fingers double-tap. M-ar ajuta mult cand merg la sala. Totusi o sa astept inca un an-doi si poate sar pe ultra, le mai dau timp pana atunci sa-l cizeleze, upgradeul asta de acum e infim.

  12. #172 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Citește articolul de mai jos:
    https://nerdschalk.com/how-to-get-do...ssistivetouch/
    Eu am încercat pe Apple Watch Ultra și merge ok sa răspunzi sau sa respingi un apel, sa pui pauza sau start la workout etc.
    Sunt niște setări de accesibilitate care sunt prezente de ceva vreme pe Apple Watch.

    Sent from my SM-F936B using Tapatalk

  13. #173 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Btw, încă o veste bună pentru cei care vor merge pe noua generație: "The Apple Watch Series 9 and Apple Watch Ultra 2 feature 64GB of storage, double the amount of previous generations." - eu chiar nu înțeleg de ce Apple nu se laudă cu așa ceva la prezentări. Sau măcar să apară pe acel "sheet" că are 2x storage.

    P.S. Desi e al naibii de scump, e de apreciat ca am vazut inclusiv la noi in Romania, Ultra 2 fiind la pre-order la pret mai mic decat este deja la vanzare vechiul Ultra. Not bad, not terrible, right?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9

Similar Threads

  1. Clubul Apple Mac & macOS By BogdanN1 in forum Apple
    Replies: 1148 Last Post: 17-03-2024, 16:11
  2. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 23 Last Post: 28-06-2015, 23:07
  5. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts