Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 15 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 21 to 40 of 281

Thread: iPhone 6S & iPhone 6S Plus

  1. #21 SP
    Senior Member Cristian2191's Avatar
    Au anunțat preturile pt 6S emag/altex ?

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu prea au aparut pe la ei. Dar vad ca evoMAG se lauda ca le are pe stoc: evoMAG.ro - Selectii produse Apple_iPhone6S_6Splus - Pagina Pagina 1 (Pfft, numai modele de 16GB... sa para mai ieftin ).

  3. #23 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cam astea vor fi preturile de magazin la noi, la fel cum au fost si la i6. Eu deja-mi pregatesc app 4500 ron pentru versiunea de 64GB prin decembrie/ianuarie.

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Here we go again:


  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cam astea vor fi preturile de magazin la noi, la fel cum au fost si la i6. Eu deja-mi pregatesc app 4500 ron pentru versiunea de 64GB prin decembrie/ianuarie.
    Parca eMag si-a deschis nu stiu ce super "Apple Store"... Cam jenant sa te lauzi cu asa ceva si sa nu vii cu produsele inaintea celorlalti micuti si ne-oficiali. Macar sper sa vina cu preturi mai bune...

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si iata unul din motivele pentru care nu ma mai agit sa fac precomanda din prima la ultimele nebunii. Dupa cum se vede, varianta de iPhone 6S care are chip-ul A9 facut de TSMC (fata de cele cu Samsung), aduce un plus de aproape 2 ore in plus de baterie!!! Nu am idee daca e un bug la Samsung sau e un mai mare consumator... dar... e bine de stiut!

    Bonus: se pare ca si in benchmark-uri varianta cu TSMC da mai bine decat cea cu Samsung (66575 vs 65695 in Antutu Benchmark)! Whoaaa... "sabotaj" marca Samsung? Am asa un feeling ca la i7 nu va mai produce pentru Apple decat TSMC.

    Atasez si dovezile. TSMC e in stanga, Samsung e in dreapta.

    P.S. Luati in calcul si posibilitatea sa fie doar un i6 cu Samsung care are probleme, sau e un "bad chip". Asa cum e posibil sa vedem un #SamsungGate sau $SoCGate...
    Attached Images Attached Images geekbench_tsmc_samsung_a9.jpg geekbench_tsmc_samsung_a92.jpg

  7. #27 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Oare le vom putea diferentia ? Nu de alta, dar ma duc diseara la lansarea iStyle sa-mi iau...

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    S-ar putea ca AIDA64, GeekBench, Antutu si alte aplicatii de genul acesta sa fi updatat deja baza de date cu CPU-ul... In rest nu am vazut sa existe o diferenta vizibila. Daca gaseste altcineva, il rog sa posteze aici.

  9. #29 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ma intereseaza mai mult daca se poate vedea pe cutie, intrucat il voi lua sigilat...

    Hai ca acum, cu diferenta aia de 2h la baterie m-ai pus pe ganduri...

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ti-am zis, nu lua diferenta din imagini ca fiind 100% reala... stii vorba aceea "never trust what you see on the interneț". De exp. mie mi s-a parut suspect ca in primul screenshot omul era pe 3G/4G ceva (Rogers), pe cand in al doilea scrie clar "No Sim". Deci s-ar putea sa fie irelevant. Dar tot e un semn de intrebare... mai ales ca sunt de marimi diferite (si s-ar putea sa vorbim de proces diferit de fabricatie - ceva ciudat pt. Apple).
    Attached Images Attached Images samsungvstsmca9chip.png

  11. #31 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mai "oficial" de atat nu cred ca se poate - iPhone 6s with TSMC chip shown to run cooler, offer better battery performance than Samsung A9 processor models [Videos] | 9to5Mac

    Diferenta enorma la baterie...foarte dubios. Practic la performante sunt identice (diferente de plus/minus 1% in ambele parti), dar difera temperatura si consumul de curent, e efectiv contrar legilor fizicii... nush ce or fi facut acolo Apple sau ce s-o fi intamplat de fapt, ca in mod clar, ala mai mare trebuia sa consume mai mult curent si sa se incinga mai tare. In realitate e invers... probabil ceva probleme la sistemul de racire dinauntru

  12. #32 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La cat de ok sunt astia de la Apple, si daca nimeresti unul cu chipul Samsung sunt convins ca ti-l schimba peste 1-2 luni cand rezolva sau refac stocurile.

  13. #33 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mmm...discutabil. Asta ar insemna sa-si recunoasca greseala si sa inlocuiasca destul de multe terminale. Procentul e prea mare, zic eu si or sa mearga pe burta.

    Problema e ca eu vreau sa merg diseara la lansare la iStyle si sa mi-l cumpar, daca prind stoc (desi nu cred ca se inghesuie chiar sute de oameni per magazin la 12 noaptea pentru iPhone 6s) si ma interesa daca am cum sa diferentiez cutiile, fiind sigilate...

  14. #34 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Din cate am inteles nu poti vedea pe cutie, doar ruland un benchmark dupa deschiderea telefonului. Apropo, care sunt preturile la 6s si 6s+? Ma refer la varianta de 64gb, banuiesc ca te orientezi spre aceasi.

  15. #35 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    iPhone 6S & iPhone 6S Plus

    6s+ 4599 lei si 6s 4099 lei (ambele 64GB)

  16. #36 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe mine asta ma intereseaza - iPhone 6S 64GB Space Gray - 4100 ron. Mi-a ajuns 4 ani de 4 si 4s 16GB.
    6S+ e 4600 ron.

  17. #37 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sa fiu al naibii, daca prinzi un bilet de avion la oferta te costa mai putin sa mergi pana in Germania si sa il cumperi de acolo si sa te intorci

  18. #38 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Cat costa in Germania?

  19. #39 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mai putin cu 100EUR, iar la T-Mobile mi-a zis un coleg neamt ca e si mai ieftin decat in Apple Store.

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E vorba de diferenta de TVA aici. Poate si-l ia pe firma, si atunci se deduc automat 24% (pe cheltuiala). Caz in care telefonul il costa de fapt 3305 RON (748 EUR). Ma indoiesc ca e atat de ieftin in Germanica... unde oricum face statul figuri daca bagi asa ceva pe cheltuiala (trebuie sa demonstrezi ca e intr-adevar pt. business-ul tau, and so on).

    Daca-l iei pe p. fizica... e ca la Marian Vanghelie... care este

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 15 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. Vand iPhone 7 plus black 32Gb By Alex_P in forum GSM & GPS
    Replies: 0 Last Post: 22-11-2017, 22:33
  3. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  4. iPhone 6 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 98 Last Post: 08-04-2015, 12:29
  5. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts