Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Cablu HDMI Platinum

  1. #1 SP
    Junior Member ashtray's Avatar

    Cablu HDMI Platinum

    Salut,

    Deschid thread-ul in cautarea unei informatii, am achizitionat o consola Xbox 360 si acum doresc si un cablu HDMI pentru ea, dupa cautari am inteles de pe net ca cele cu capete aurite sunt cele mai bune, dar dupa si mai multe cautari am gasit asa ceva Cablu HDMI-HDMI Cabletech 1.8 m Platinum Edition. Capetele sunt platinate si teoretic mai bune decat cele gold.

    Acum as dori sa stiu daca este mai bun decat gold si eventuale informatii intalnite de voi pe net.

    Merci frumos.
    Attached Images Attached Images cablu-hdmi-hdmi-cabletech-1.8-m-platinum-ed.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    din ce au aratat testele nu exista diferente


    daca te uiti cu atentie la acel produs nu sunt capetele platinate ci gold. platinum edition ii spune pachetului in care vine acel cablu

    platina este alba nu galbena

    cheers

  3. #3 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Chiar se vede vreo diferenta? Eu am luat cablu HDMI normal, la 20 lei pt 1.5m. Se vede OK.

  4. #4 SP
    Member kane86's Avatar
    Am eu de vanzare cablu hdmi cu conectori auriti 1.8m 30 lei. Folosesc si eu unul asemanator si se vede perfect.

    Eu din cate stiu cel mai mult conteaza aceste detalii (conectori, lungime etc) la cablul VGA, la HDMI mai putin.

  5. #5 SP
    Member psicho1986's Avatar
    Am lucrat la Mediagalaxy si am avut okazia sa fac cateva teste si sa particip la cateva specializari de la sony si altii si pot sa iti spun ca nu este nici macar o diferenta intre cablurile HDMI simple sau cele golden la Xbox360 pe un LCD 720p, in schimb pe unu la 1080p. Singurele diferente majore sunt daca este de tip panglica(care sunt foarte scumpe si nu se prea gasec) sau cablu obisnuit, si lungimea. Cablu HDMI panglica este ideal pentru ca fiecare fir creeaza un camp electromagnetic dar care interfereaza cu firul cel mai apropiat adica cel din stanga si dreapta, cel obinuit fiind rotund asupra fiecarui fir acctioneaza suma campurilor electromagnetice ale celorlate fire, si cu toate acestea calitatea continua sa fie excelenta caci semnalul este digital, dar sunt oameni care vad diferenta, si lungimea la fiecare 1,8m se pierd din calitate, de aceea nu sunt recomante cablurile mai mari de 5m. Si in ultimul rand sta alcatuirea capetelor, cele aurite au o conductibilitate mai mare si de aici calitate mai buna, dar factorii care influenteaza imaginea sunt importanti in ordinea in care i-am enumerat, spun asta din experienta si pregatire.

  6. #6 SP
    Junior Member ashtray's Avatar
    merci frumos de info psicho...

  7. #7 SP
    Member psicho1986's Avatar
    Aaaa, am uitat sa mentionez ca in poza pusa de tine acolo, cablul acela este foarte ok fiind si panglica, si doar de 1,8 si cu capetele aurite, sincer nu prea stiu ce sa spun de firma au lucrand mai mult cu Belkin, dar cred ca este ideal pentru ce iti trebuie tie.

  8. #8 SP
    Junior Member ashtray's Avatar
    sincer si pretul mi se pare ok...

  9. #9 SP
    Junior Member ashtray's Avatar
    am primit cablu azi si intradevar e misto, capete aurite structura panglica, si se vede foarte bine pe 1080i pentru ca poate televizou 1080p...recomanda...

  10. #10 SP
    Banned Ady8's Avatar
    mi-am cumparat si eu un asemenea cablu...si am mai luat unul la 30 lei...diferenta intre cele doua este doar de pret...si nu de calitate
    asa k nu dati banii degeaba pe el!

  11. #11 SP
    Junior Member specyal's Avatar
    salut ,

    unde ai gasit cablu la 30 ron ?
    vreau sa cumpar si eu unul pentru un xbox...

    mersi

  12. #12 SP
    Junior Member dobreraj's Avatar
    Eu iti recomand acest cablu hdmi este putin mai scump dar cred ca merita

  13. #13 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Cred ca intr-un an si-a gasit un cablu HDMI.....

  14. #14 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Pff, cum sa dai 90 de lei pe cablul acela?
    Eu am luat 3 bucati de pe Amazon cu 5.5 Lire(bucata) -5m , gold plated, si cablu e invelit intr-un strat tesut din ceva material foarte rezistent.

  15. #15 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Ar trebui ca si conectorul mama sa fie aurit, atat cel din consola cat si cel din TV. Am testat si eu cateva cabluri diferite cu acelasi TV. Aurite, neaurite, 1,8 m, 3 m si 5 m. Nu am putut sesiza vreo diferenta. Doar la un cablu de 10 m am sesizat o usoara scadere a calitatii imaginii, usoara, dar vizibila si in acelasi timp deranjanta.

  16. #16 SP
    Junior Member gremlin81's Avatar
    Buna remarca ta kragod; trebuie sa fie deja la al doilea cablu HDMI

  17. #17 SP
    Junior Member ashtray's Avatar
    nu prea sunt la al2lea pentru ca din pacate mizeria de tv al meu nu mai accepta semnal din xbox si nu l-am mai folosit ), astept sa schimb tv-ul acum

  18. #18 SP
    Junior Member Daniel81's Avatar
    Mai e cineva interesat de cablu HDMi ?... eu am gasit pe amazon Amazon.com: BlueRigger High Speed HDMI cable with Ethernet (10 Feet) - Supports 3D and Audio Return [Latest Version]: Electronics , pare ok ca pret/calitate ... daca e cineva interesat eu zilele asta il comand , ar ajunge la 35 ron cu toate taxele ....

  19. #19 SP
    Junior Member player_mike90's Avatar
    ce parere aveti despre acest CABLU AUDIO - VIDEO HDMI AVINITY 107469, 2M MEDIA GALAXY | Cablu audio - video HDMI AVINITY 107469, 2m asi merita bani ?

  20. #20 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    pe bune 700 ron pe un cablu eu am dat 20 de lei si merge perfect, daca vrei neaparat un cablu mai scump cumpara unul HDM 1.4 si sa aibe capetele aurii si sa fie maxim 50-60 de ron

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts