Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: LCD TV sau LCD Monitor ?

  1. #1 SP
    Member axel's Avatar

    LCD TV sau LCD Monitor ?

    Va salut pe toti. As vrea sa va rog sa ma lamuriti cu niste detalii,legat de LCD TV,sau LCD monitor ( PC). Intentionez sa-mi cumpar un Xbox 360,zilele urmatoare,dar nu sunt hotarat ce LCD TV (diagonala /detalii)sa-mi iau. Am un PC la care am un monitor de 24 " Acer P243w. Pt PC,jocurile se vad super clar ( acum depinde si de configuratia PC-ului,in cazul meu e vorba de : procesor Intel Core 2 Duo ,la 3.00 Ghz, cu 2 gb rami, placa video e Radeon HD5850 ,harddisk WD 320 GB,motherboard Gigabyte GA-G31M-ES2C v1,iar restul nu cred c-ar conta). Ce as vrea eu sa va-ntreb : daca as juca jocuri de Xbox 360,la actualul meu monitor de 24 " ,credeti ca o sa am o calitate buna a imaginii?Cum se va vedea un joc Xbox 360,jucat pe un monitor LCD,la rezolutie 1920 x1200 ,comparativ cu un joc PC,pe acelasi monitor, jucat pe 1920 x1200 ??!!Credeti ca se merita sa-mi iau un LCD TV,de 27 " , cu rezolutie maxima de 1920 x 1080,cu FULL HD,etc?As avea o imagine mai clara,la jocuri,decat daca as folosi monitorul de 24 "? Comoditatea,relax-ul ,faptul ca se vede mai mare imaginea,etc, astea automat sunt de inteles,dar eu vreau sa stiu doar detalii legate de imagine,comparand un monitor LCD de 24 " ,cu un LCD TV de 27 ". Sper sa ma indrume cineva,vreau sa ma informez bine,inainte de a cumpara ceva.Va multumesc,anticipat.

  2. #2 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Quote Originally Posted by axel View Post
    Va salut pe toti. As vrea sa va rog sa ma lamuriti cu niste detalii,legat de LCD TV,sau LCD monitor ( PC). Intentionez sa-mi cumpar un Xbox 360,zilele urmatoare,dar nu sunt hotarat ce LCD TV (diagonala /detalii)sa-mi iau. Am un PC la care am un monitor de 24 " ,[COLOR=#0494E1 ! important]Acer P243w. Pt PC,jocurile se vad super clar ( acum depinde si de configuratia PC-ului,in cazul meu e vorba de : procesor Intel Core 2 Duo ,la 3.00 Ghz, cu 2 gb rami, placa video e Radeon HD5850 ,harddisk WD 320 GB,motherboard Gigabyte GA-G31M-ES2C v1,iar restul nu cred c-ar conta). Ce as vrea eu sa va-ntreb : daca as juca jocuri de Xbox 360,la actualul meu monitor de 24 " ,credeti ca o sa am o calitate buna a imaginii?Cum se va vedea un joc Xbox 360,jucat pe un monitor LCD,la rezolutie 1920 x1200 ,comparativ cu un joc PC,pe acelasi monitor, jucat pe [/COLOR]1920 x1200 ??!!Credeti ca se merita sa-mi iau un LCD TV,de 27 " , cu rezolutie maxima de 1920 x 1080,cu FULL HD,etc?As avea o imagine mai clara,la jocuri,decat daca as folosi monitorul de 24 "? Comoditatea,relax-ul ,faptul ca se vede mai mare imaginea,etc, astea automat sunt de inteles,dar eu vreau sa stiu doar detalii legate de imagine,comparand un monitor LCD de 24 " ,cu un LCD TV de 27 ". Sper sa ma indrume cineva,vreau sa ma informez bine,inainte de a cumpara ceva.Va multumesc,anticipat.

    Poti folosi monitorul linistit daca nu ai pretenti de diagonala....Se vede foarte bine xbox pe monitor.

  3. #3 SP
    Member axel's Avatar

  4. #4 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Este bun doar ca nu e standard 16:9, e 16:10 care e standard-ul la monitoare, pentru ca P2770HD este monitor TV.

    Diferenta nu este foarte mare, se observa doar la jocurile care au astect ratio blocat sau la filmele HD care nu sint in rezolutie standard. Exemplu: un film 720p rezolutie standard 1280x720 se va vedea pe tot ecranul (full frame) atit pe TV cit si pe Monitor, insa unul in rezolutie 1280x699 va fi full frame doar pe TV, pe monitor iti va introduce o bara neagra subtire sus si jos, nederanjanta dealtfel.

    Acum depinde de tine ce pretentii ai de la el si daca vrei sa fie multi-purpose.

    Daca vrei mai multe detalii exista site-ul LCD Compare, succes.

  5. #5 SP
    Member ViBy's Avatar
    Quote Originally Posted by axel View Post
    Am eu acest TV LCD si iti zic ca sunt foarte multumit de ceea ce poate ! Merita fiecare banut !

  6. #6 SP
    Junior Member asterix's Avatar
    eu am la pc monitor samsung p2470hd de 24 inch, iar ca tv am tot un samsung de 32 inch (81 cm) full hd. pot spune ca nu difera deloc calitatea imaginii doar ca pe tv imaginea este mult mai mare datorita diagonalei. vorbesc de conectarea prin cablu hdmi al unui xbox 360.

  7. #7 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Quote Originally Posted by ViBy View Post
    Am eu acest TV LCD si iti zic ca sunt foarte multumit de ceea ce poate ! Merita fiecare banut !
    Eu am 2270HD & 2370HD si merg superb, calitate foarte buna, merg si ca TV, chiar merita fiecare banut !

  8. #8 SP
    Member justamodel's Avatar
    Quote Originally Posted by ViBy View Post
    Am eu acest TV LCD si iti zic ca sunt foarte multumit de ceea ce poate ! Merita fiecare banut !
    Same.

  9. #9 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Mda, Samsung a dat lovitura cu seria Pxx70HD, oricum.

  10. #10 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Daca aveti nevoie de o alternativa la Samsung P2370HD puteti incerca modelul Philips 231T1SB.
    Eu il folosesc si sunt foarte multumit de el, a meritat fiecare banut.

  11. #11 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    tv lcd.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E simplu: daca lucrezi si te joci pe PC la birou (de la distanta mica) atunci clar monitor LCD. Pentru Xbox 360, filme si orice tine de TV, clar televizor LCD.

  13. #13 SP
    Junior Member cipry022's Avatar
    Quote Originally Posted by ViBy View Post
    Am eu acest TV LCD si iti zic ca sunt foarte multumit de ceea ce poate ! Merita fiecare banut !
    poi la bani astia puteai sa-ti cumperi un lg 32ld 360 full hd .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare monitor LCD By Mariusik in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 25-03-2010, 05:02
  2. PS3 la monitor LCD? By DraZziW in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 10-12-2008, 20:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts