Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Sfat achizitie xbox

  1. #1 SP
    Junior Member adslboy's Avatar

    Sfat achizitie xbox

    sunt interesat de o consola xbox,dar am nevoie de cateva lamuriri.
    1.am inteles ca playstation 3 este varful de lance al consolelor insa nu se poate moda.
    2.ma intereseaza una arcade sau una cu hdd de 20g,nu am de ce platesc milioane bune in plus pt 1 maneta,un cablu de retea pe care dai 2 lei si o pereche de casti.
    3.drive-ul suporta blu-ray sau hd-dvd? sau numai dvd si ce e mai jos de atat.
    4.sunt niste chestii cu supraincalzirea(cum am mai citit)sau cu tipurile de procesor,ce ar trebui sa aleg din punctul asta de vedere.
    5.se poate juca,dar cu coduri (cheats) (ma oftic rau cand ma rup aia la shootere)??
    6.am un televizor lcd de 66cm,cu iesire hdmi,toate editiile xbox au slot hdmi sau doar unele?

    daca are cineva de vanzare(si un pret rezonabil) o consola modata(prietenii situ de ce)si 2-3 jocuri calumea,astept pm.

    LEe porturile usb pot sa pun un hdd extern?

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    1. parerile sunt diferite. Personal consider ca PS3 este superior hardware dar este prost manipulat software.
    2. nu inteleg sensul punctului 2. Daca tu asta vrei sa cumperi nu te poate opri nimeni.
    3. doar dvd/cd. Este disponibil separat, pentru cumparare, un drive HD-DVD.
    4. RROD. Mai cauta despre el. Teoretic, a aparut recent platforma Jasper care ar trebui sa fie RROD-free. E aparuta recent si nu pune nimeni mana in foc ca au rezolvat.
    5. nu.
    6. ce gasesti in comert momentan are (asta daca nu e stoc foarte foarte vechi). Toate xboxurile vin cu cablu component (mai putin versiunea arcade).

    p.s. poti pune hdd extern dar doar pentru melodii, filme, din cate imi amintesc. Pentru content luat de pe store (jocuri, DLC, etc) ai nevoie de un hdd original M$.

  3. #3 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    1. parerile sunt diferite. Personal consider ca PS3 este superior hardware dar este prost manipulat software.
    2. nu inteleg sensul punctului 2. Daca tu asta vrei sa cumperi nu te poate opri nimeni.
    3. doar dvd/cd. Este disponibil separat, pentru cumparare, un drive HD-DVD.
    4. RROD. Mai cauta despre el. Teoretic, a aparut recent platforma Jasper care ar trebui sa fie RROD-free. E aparuta recent si nu pune nimeni mana in foc ca au rezolvat.
    5. nu.
    6. ce gasesti in comert momentan are (asta daca nu e stoc foarte foarte vechi). Toate xboxurile vin cu cablu component (mai putin versiunea arcade).

    p.s. poti pune hdd extern dar doar pentru melodii, filme, din cate imi amintesc. Pentru content luat de pe store (jocuri, DLC, etc) ai nevoie de un hdd original M$.
    nu merg deloc cheats-urile??
    (oh ****)
    am citit de rrod si da,am inteles ca ultimul chip jasper practic elimina posibilitatea,dar nu se stie.
    deci daca doresc sa instalez jocul pe hdd,ca sa nu stresez unitatea,trebuie musai hdd special de la M$?

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by adslboy View Post
    nu merg deloc cheats-urile??
    Singurele coduri care merg sunt in-game, nu pentru multiplayer si sunt coduri specifice pe joc (ex la cod4 sa fie jocul alb/negru, etc)

    deci daca doresc sa instalez jocul pe hdd,ca sa nu stresez unitatea,trebuie musai hdd special de la M$?
    Yup.

  5. #5 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Singurele coduri care merg sunt in-game, nu pentru multiplayer si sunt coduri specifice pe joc (ex la cod4 sa fie jocul alb/negru, etc)

    Yup.
    daca ma intelegi,jocurile pt xbox360 chiar au integrate modul de cheat?
    adica god mode= on ?

    sa zicem far cry 2,fallout 3 si f.e.a.r 2 au coduri in game care se pot activa

    deci trebuie sa ma ghidez spre o consola cu hdd de macar 60gb nu?

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ti'am explicat in ce sens au implementat un sistem de cheats. No god mode.
    • Alt exemplu: in GTA4 suni de pe telefon la anumite numere si primesti anumite chestii. Armuraaa, armeee, chestii.
    • In COD 4, strangi intel din misiuni si o sa deblochezi cateva cheaturi precum: A Bad Year: When you kill enemies, they explode into a bunch of old tires! sau Slow-Mo Ability: By using the melee button, you can change the game to slow-mo and play at half-speed.

  7. #7 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    daca iei Xbox incearca sa iei cu hard disk,e recomandat sa ai asa ceva.

  8. #8 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    Quote Originally Posted by Pisboy View Post
    daca iei Xbox incearca sa iei cu hard disk,e recomandat sa ai asa ceva.
    mda...m-am gandit ca e cel ma bine asa,insa nu m-ar deranja daca ar rula dupa dvd mereu,si sa folosesc memoria 256 doat pt salvari.
    in prima faza m-am gandit la consola de mai sus,dua 860 lei dar o iau noua si modata,dezavantajul este ca nu am hdd.
    inca o chestie xbox 360 arcade functioneaza cu orice cablu hdmi,sau trebuie doar cablu de la m$??
    am cablu normal hdmi la tv la care este legat dvd playerul

  9. #9 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    @adslboy
    Fara link de pe okazii te rog.

  10. #10 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    @adslboy
    Fara link de pe okazii te rog.
    ok sorry!

    ia zii .... se umbla in consola atunci cand se modeaza software(cel putin asa am inteles)?
    daca tot se umbla inauntru,la ce se mai zice modare software?

  11. #11 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by adslboy View Post
    ok sorry!

    ia zii .... se umbla in consola atunci cand se modeaza software(cel putin asa am inteles)?
    daca tot se umbla inauntru,la ce se mai zice modare software?
    Pentru ca nu se intervine hardware asupra consolei. Nu se lipeste modchip nimic.
    Daca te intereseaza mai multe detalii intra aici: http://www.consolegames.ro/forum/f41...-xbox-360-wii/

  12. #12 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    am inteles ca tu esti master-blaster pt console
    ia zii se merita sau iau una arcade nou nouta cu proc jasper,dar cu memorie 256(pt salvari and ****) sau sa cumpar una second-hand dar cu hdd de 60,asta fara sa stiu ce proc are,si ma supun riscului de a avea un rrod.

    aaa...si am intrebat si mai sus,in legatura cu hdmi,daca vrei sa imi raspunzi

  13. #13 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Si jasper-ul s-ar putea sa aiba RROD, nu se stie inca exact, desi pana acum nu stiu sa fii fost probleme.
    Apropo, la modare software garantia e out ?
    Eu as alege Jasperul nou decat un Xenon/Falcon Second-Hand cu HDD.

  14. #14 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    Quote Originally Posted by adslboy View Post
    am inteles ca tu esti master-blaster pt console
    ia zii se merita sau iau una arcade nou nouta cu proc jasper,dar cu memorie 256(pt salvari and ****) sau sa cumpar una second-hand dar cu hdd de 60,asta fara sa stiu ce proc are,si ma supun riscului de a avea un rrod.

    aaa...si am intrebat si mai sus,in legatura cu hdmi,daca vrei sa imi raspunzi
    eu stiu ca merge orice HDMI, atata timp cat xbox-ul are HDMI-OUT(cele noi au). eu te-as sfatui sa iei unul nou, caci nu te expui anumitor riscuri si ai si garantie daca e ceva

  15. #15 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    pai am gasit pe okazii pe cineva care ti-l da nou,ti`l poate si moda,si ofera garantie la consola pe firma dansului.
    sunt un gamer dar nu inrait,as cumpara pt shooter-e si simulatoare cu masini,si de-asta zic ca nu prea as avea nevoie de hdd,din moment ce salvarile le-as pune pe memoria aia mica a lui.

    m-ati linistit cu hdmi,am dat pe cablu in jur de 20 lei,ceea ce mi se pare ok,si nu mai trebe sa cumpar cablu brand name m$ pt 1 mil si ceva sau cat e.

  16. #16 SP
    Junior Member R@Z0R's Avatar
    eu am facut rost gratis fooooarte multumit

  17. #17 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by adslboy View Post
    pai am gasit pe okazii pe cineva care ti-l da nou,ti`l poate si moda,si ofera garantie la consola pe firma dansulu.
    Ai grija ca dansul, sa nu cumva sa fie ala de Unirea de la playcom.
    Cel mai bine cumpara din magazinele mari cu garantie, nu de la buticurile din Unirea. Mai poti cumpara, de la userii consolegames care aduc sigilate.

  18. #18 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Ai grija ca dansul, sa nu cumva sa fie ala de Unirea de la playcom.
    Cel mai bine cumpara din magazinele mari cu garantie, nu de la buticurile din Unirea. Mai poti cumpara, de la userii consolegames care aduc sigilate.
    este cineva de pe okazii care vinde doar console de jdemii de ani(cica primul din ro)
    cu tipul de playcom am pus mana pe telefon si l-am sunat si mi-a vb urat,mi-a explicat una alta,chestii care oricum nu aveam nevoie sa le aflu.
    care este baiul cu respectivul?
    nu le modeaza bine sau...ca am cautat pe net si au feedback negativ

  19. #19 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by adslboy View Post
    este cineva de pe okazii care vinde doar console de jdemii de ani(cica primul din ro)
    cu tipul de playcom am pus mana pe telefon si l-am sunat si mi-a vb urat,mi-a explicat una alta,chestii care oricum nu aveam nevoie sa le aflu.
    care este baiul cu respectivul?
    nu le modeaza bine sau...ca am cautat pe net si au feedback negativ
    Vezi aici:
    http://www.consolegames.ro/forum/f10...17-nu-playcom/

  20. #20 SP
    Junior Member adslboy's Avatar
    am gasit pe okazii un xbox elite cumparat din anglia(deci fara garantie in ro) modat,dar are chip falcon si este fabricat in martie sau aprilie 2008,la un pret de 1000 lei
    la gameshop am gasit un xbox cu hdd 60g,chip jasper,garantie 3 ani samd cu 1150 lei si mai trebuie investit inca 150 lei in modare.

    pe care sa aleg?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Sfat achizitie XBbx 360 By inception in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 01-10-2014, 20:02
  2. Sfat achizitie: PC vs PS3 By namehere44 in forum Console Club
    Replies: 36 Last Post: 07-08-2013, 12:25
  3. Sfat Achizitie Xbox By imcristi in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 15-10-2012, 00:19
  4. Sfat achizitie receiver By luciannick in forum HiFi
    Replies: 1 Last Post: 31-08-2012, 03:39
  5. Sfat achizitie telefon By zappoo in forum GSM
    Replies: 20 Last Post: 12-03-2010, 16:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts