Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cine ati prefera sa proiecteze GPU-urile din urmatoarea generatie de xbox 720

Voters
90. You may not vote on this poll
  • ATI/AMD

    56 62.22%
  • nVidia

    26 28.89%
  • Intel [Larabee]

    8 8.89%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Microsoft - ATI va proiecta si GPU-urile din XBOX 720

  1. #1 SP
    Banned xb0x360's Avatar

    Microsoft - ATI va proiecta si GPU-urile din XBOX 720

    Am citit de curand o stire conform careia MS a incheiat un contract cu ATI prin care acestia vor proiecta GPU-urile din urmatoarea versiune de XBOX 720. Ce parere aveti de lucru asta? E bine, e rau? Cine ati prefera sa proiecteze GPU-ul urmatoarei console xbox 720? ATI/AMD? nVidia? Intel [Larabee]?

    De asemenea se pare ca Intel [Larabee] va proiecta GPU-ul pentru PS4, asta insemnand ca nVidia ar putea fi lasata pe dinafara in razboiul asta. Piata consolelor e o piata foarte mare iar cine prinde un contract de genul asta, are o piata de vanzare sigura pe o perioada de cativa ani.

  2. #2 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Astea sunt speculatii. Si probabil ca ai vrut sa spui urmatorul xbox in loc de xbox 360. Numele xbox 720 este doar in mintea multora. Sunt convins ca nu se va numi asa. Iar legat de parteneriat eu cred ca vor merge tot cu ATI.

  3. #3 SP
    Junior Member theasi91's Avatar
    ATI sau nu , sper ca rrod sa devina istorie.

  4. #4 SP
    Banned xb0x360's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Astea sunt speculatii. Si probabil ca ai vrut sa spui urmatorul xbox in loc de xbox 360. Numele xbox 720 este doar in mintea multora. Sunt convins ca nu se va numi asa. Iar legat de parteneriat eu cred ca vor merge tot cu ATI.
    Am corectat. Speram indiferent de partener [si eu tind sa pariez pe ATI] ca vor acorda o atentie mai mare design-ului consolei.

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...they just keep renaming the chip! lol

  6. #6 SP
    Member verde's Avatar
    nVidia se multumeste cu Wii 2...sau ce o fi...pariez pe ATI

  7. #7 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    kagula fyi ati a facut gpu-ul si la wii si la gamecube...

  8. #8 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    De asemenea se pare ca Intel [Larabee] va proiecta GPU-ul pentru PS4
    Sursa?

    Cel mai probabil tot ATI se va ocupa de urmatorul Xbox

  9. #9 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Am optat pentru ATI pentru ca lor "le-a iesit", desi personal nu mi se pare hotarator design-ul chipset-ului grafic. Importanta este arhitectura intregii platforme. Microsoft a folosit o arhitectura analogica PC-ului, oricare integrator ar fi avut o sarcina mai usoara decat a avut nVidia cu PS 3. Chestia cu RRoD & stuff sunt cu totul alta poveste, o alegere de design facuta cu picioarele, sa nu uitam ca Microsoft nu are experienta in productia hardware in timp ce Sony are o gramada.

  10. #10 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    nvidia .

  11. #11 SP
    Junior Member 360fan's Avatar
    chiar nu imi pasa ce firma,numa sa nu aiba probleme pe viitor gen rrod.Si am auzit ca va fi numit "NextBox" chiar nu is sigur,dar am citit nustiu unde si asa am vazut.cred ca doar zvonuri

  12. #12 SP
    Member cloud's Avatar
    Quote Originally Posted by xb0x360 View Post
    De asemenea se pare ca Intel [Larabee] va proiecta GPU-ul pentru PS4, asta insemnand ca nVidia ar putea fi lasata pe dinafara in razboiul asta. Piata consolelor e o piata foarte mare iar cine prinde un contract de genul asta, are o piata de vanzare sigura pe o perioada de cativa ani.
    speculatii, pe baza faptului ca sony discuta cu diferiti posibili furnizori de chipuri video, pentru o posbila viitoare consola.

  13. #13 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Nvidia.

  14. #14 SP
    Member maniac360's Avatar
    Care e scopul acestui poll? Are vreo importanta cine va produce aceste presupuse GPU-uri?

  15. #15 SP
    Junior Member Nikku's Avatar
    Pai nu are absolut nici o importanta cine va produce gpu-ul. Acest thread dupa parerea mea a fost facut asa sa mai incingem iar o discutie interminabila de genul "cine e mai tare , ati sau nvidia"

  16. #16 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by xb0x360 View Post
    De asemenea se pare ca Intel [Larabee] va proiecta GPU-ul pentru PS4, asta insemnand ca nVidia ar putea fi lasata pe dinafara in razboiul asta.
    Va face GPU-ul la Nintendo Wiiiiii2 lol.

  17. #17 SP
    Member dogdan's Avatar
    cine ? hmm... probabil ca firma care ofera cel mai bun raport performanta/pret ,avand in vedere ca preturile la placile ATI sunt mai mici , inclin sa cred ca ATI.

  18. #18 SP
    Member OxygeN's Avatar
    Voted for ati

  19. #19 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Cu siguranta ati va face noul GPU al viitorului XBOX, nVidia ar face ca pretulu unui xbox sa fie aproape de cel al Play Station-ului ceia ce cred ca nu le convine celor de la MS.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by consol3 View Post
    Cu siguranta ati va face noul GPU al viitorului XBOX, nVidia ar face ca pretulu unui xbox sa fie aproape de cel al Play Station-ului ceia ce cred ca nu le convine celor de la MS.
    Deci sa intelegem ca ai descoperit de ce e atat de scump un PS3, nu ? Nu e din cauza BluRay-ului, Wifi, memory card, bluetooth, hdd, whatever... e din cauza faptului ca e prea scump GPU-ul nVidia. Nice finding ! Si-atunci la primul Xbox (daca nu stiai, si acela era tot cu GPU nVidia) de ce nu s-a intamplat la fel ? In fine... sper ca Ati/Amd sa mearga cu Microsoft, Sony cu nVidia si Intel cu Nintendo

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 22-09-2015, 15:24
  2. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53
  3. Replies: 13 Last Post: 15-07-2009, 01:15
  4. Replies: 14 Last Post: 29-03-2009, 14:47
  5. Perk-urile din Call of Duty: WaW By Mika in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 01-10-2008, 10:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts