Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Problema incalzire Xbox 360 din 2005

  1. #1 SP
    Junior Member san_0233's Avatar

    Exclamation Problema incalzire Xbox 360 din 2005

    deci am pus mana pe o jucarie din asta din prima generatie iesita pe piata. Am luat-o cu gandul sa ii fac JTAG dar se pare ca e prea veche. Totusi de cand am cumparat-o avea o problema pe care am zis ca poate o rezolv....deci cand o bag in priza si o deschid prima data pe ecram imi arata un mesaj care spune ca, consola este protejata impotriva supraincalzirii si ca se inchide in momentul in care este prea fierbinte ......dupa acest mesaj consola merge normal aproximativ un minut dupa care ventilatoarele merg din ce in ce mai repede, parca ar vrea sa-si ia zborul. Am desfacut-o, am constatat ca avea sigiliul intact de la microsoft deci nu a fost umblat in ea de ceva vreme, iar pe X-clamps e trecuta ,,feb 08" deci cred ca a fost trimis la reparat....habar nu am. Ideea e ca l-am curatat si am schimbat si pasta termoconductoare de 2 ori dar problema persista, se deschide, functioneaza 2 minute ventilatoarele o iau razna si iar se inchide.
    Mentionez ca nu am folosit pasta termoconductoare de marca, arctic silver sau altceva de genu' dar radiatoarele se infierbanta, semn ca pasta isi face treaba....zic eu.....

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Banuiesc ca iti este cunoscuta problema RROD de care au suferit consolele fabricate din 2005 pana prin 2007 (versiunea Falcon a fost in medie ok cu mici sanse de RROD pana la JAsper 2008 care a eliminat aproape in totalitate sansa de a ramane cu o consola nefunctionala).

    PE scurt procesoarele consolei (CPU+GPU) sunt lipite de placa de baza cu bile dintr-un aliaj fara Pb (plumb) pentru a fi ecologice, problema reala fiind datorata ciclurilor incalzire / racire / incalzire/ racire acele contacte crapa (fizic ) si procesorul se dezlipeste de pe placa de baza. Si ca sa fie treaba - treaba, Microsoft a pus dvd-romul desupra radiatorului GPU si l-a incalzit si mai rau decat trebuia, iar coolerul in loc sa fie pus pe radiatoare era plasat in spatele carcasei....Go figure..

    WIKI : Xbox 360 technical problems - Wikipedia, the free encyclopedia

    Solutie : Nu exista solutie decat dezlipirea procesoarelor de pe placa de baza a consolei si inlocuirea bilutelor cu unele noi, operatie care costa minim 200 de lei. Iar in banii aia deja gasesti o consola mai noua (poate Falcon / Jasper 2008 ...) fara controller si alte accesorii.

  3. #3 SP
    Junior Member san_0233's Avatar
    stiu cum sta treaba cu RROD-ul, dar consola mea tin sa cred ca nu are RROD....

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by san_0233 View Post
    stiu cum sta treaba cu RROD-ul, dar consola mea tin sa cred ca nu are RROD....
    Dream on... la cate console mi-au trecut prin mana cu RROD exact asa se manifesta..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema Xbox 360 By alexu_81 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 5 Last Post: 09-03-2019, 16:56
  2. Problema Xbox 360 HDMI By ProLover14 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 19 Last Post: 30-11-2015, 23:53
  3. Problema xbox 360 By David Andrei in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1 Last Post: 14-01-2014, 13:13
  4. Problema cu Xbox 360 By Boss in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 11 Last Post: 27-11-2010, 19:34
  5. Problema Xbox 360 din 2006 By Ovidiu9B in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 10-01-2010, 15:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts