Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Cum se "fabrica" o mufa sata pt. a conecta un HDD la Xbox 360

  1. #1 SP
    Junior Member Bimm3r's Avatar

    Cum se "fabrica" o mufa sata pt. a conecta un HDD la Xbox 360

    Salut. Vreau sa imi iau un WD de 120GB pt. al meu Xbox, dar nu vreau sa dau 500 ron pe HDD-ul celor de la microsoft. Pe net am gasit urmatoarele linkuri legate de treaba asta:

    1 - Homemade Hdd Connector - Scenyx Entertainment Community

    2 - Homemade Hdd Connector - Scenyx Entertainment Community

    3 - Game Console Adapters - 360SATA - XBOX 360 HDD SATA Adapter - DIY Gadget - Coolest gadget depot!

    Din ghidul de mai sus, primul eu nu inteleg mare lucru, nu e forte detaliat asa cum ar trebui, poate ma ajuta cineva cu o traducere sau niste indicatii, in caz ca a mai facut cineva asa ceva, pt. ca eu nu inteleg foarte bine termenii tehnici, iar google translate nu m-a ajutat. Din cate observ userul care a postat ghidul e roman "executivul" si m-am inregistrat pe forumul acela sa-i iau datele de contact, dar nu are, l-am cautat si pe google dar nimic concludent. Poate o fi inregistrat si pe acest forum. In fine, cine poate da mai multe detalii despre conectarea unui HDD la Xbox cu o mufa homemade? Mersi in avans, sper sa dezvoltam subiectul acesta si cred ca multi ar fi interesati de treaba asta.

  2. #2 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Mufa home made e de fapt un banal cablu sata. Se taie un capat si se lipesc/conecteaza firele (4 pentru data, restul sunt masa) tinandu-se cont de ordinea lor.
    Eu am folosit informatiile de pe pagina asta cand l-am instalat pe al meu.

  3. #3 SP
    Junior Member Bimm3r's Avatar
    Util ghidul si bine detaliat, mersi pt. link. Cum aflu si eu daca hardul Seagate LD25.2 e compatibil cu xbox 360? ST940210AS LD25.2 Series™ SATA 1.5-Gb/s 40-GB Hard Drive | Seagate

  4. #4 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Quote Originally Posted by Bimm3r View Post
    Util ghidul si bine detaliat, mersi pt. link. Cum aflu si eu daca hardul Seagate LD25.2 e compatibil cu xbox 360? ST940210AS LD25.2 Series� SATA 1.5-Gb/s 40-GB Hard Drive | Seagate
    Nu e compatibil. Doar WD din seria BEVS sunt compatibile.

  5. #5 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    WD Scorpio Series BEVS/BEAS
    WD Scorpio Blue Series BEVS/BEVT
    WD Scorpio Black Series BEKT/BJKT
    WD VelociRaptor Series
    Ca sa fim mai exacti.

  6. #6 SP
    Junior Member iceman2hot4u's Avatar
    Aveti idee daca se gaseste un adaptor ca ala (Primu` post , #3 ) in RO ? As incerca sa mi-l fac singurel acasa dar nu prea ma pricep la electronica .

  7. #7 SP
    Junior Member MafiotuL's Avatar
    Intrebarea e urmatoarea:

    Ce se intampla daca intri pe Live cu un HDD montat astfel. (nu montajul fiind problema, ci faptul ca nu e HDD original xBOX). HDD-ul de XBOX nu are niste informatii pe el?

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by MafiotuL View Post
    Intrebarea e urmatoarea:

    Ce se intampla daca intri pe Live cu un HDD montat astfel.
    ...iei ban. Se aplică același tratament, de două ori pe an, ca �n cazul jocurilor piratate.

  9. #9 SP
    Junior Member MafiotuL's Avatar
    Mda... Atunci cred ca imi voi lua HDD original. (imediat ce schimb rahatu asta de consola cu una noua)

  10. #10 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    nu e mai simplu sa cumperi una?
    nu sunt scumpe...

    este incredibil cum gasesc oamenii activitati din nimic...

  11. #11 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    ...iei ban. Se aplică același tratament, de două ori pe an, ca �n cazul jocurilor piratate.
    Nu zic ca nu-i posibil, dar am citit parerile unora cu hdd de peste un an (recunosc, nu mai stiu exact unde) care n-aveau nici o problema...

  12. #12 SP
    Junior Member Bimm3r's Avatar
    Si am reusit sa il instalez, + un x-clamp fox. Sper ca n-o sa am parte de RROD prea curand.
    Attached Images Attached Images l1110300.jpg l1110310.jpg l11103088.jpg

  13. #13 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Bimm3r View Post
    Si am reusit sa il instalez, + un x-clamp fox. Sper ca n-o sa am parte de RROD prea curand.
    Maestre Donely din cate vad te asteapta treaba multa )) eventual refacut lipituri la placa de baza )

  14. #14 SP
    Junior Member Paradox's Avatar
    Nu cobi! Mie personal imi place cum a lucrat Daca te documentezi si esti atent la o astfel de interventie nu prea ai ce sa gresesti implicit nici ce lipituri sa refaci. Personal sunt mult mai ingrijorat de aspectul estetic exterior al modului.

    edit: Vad ca un shell (carcasa fara hdd) e la noi vreo 65 roni. Eventual se poate verifica pe ebay daca se poate aduce mai ieftin prin BoDo. Inclin sa cred ca ar fi de preferat situatia asta atat din punct de vedere estetic cat si al durabilitatii & garantiei.

  15. #15 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Maestre Donely din cate vad te asteapta treaba multa )) eventual refacut lipituri la placa de baza )

    Chill, mai sunt si alti oameni care stiu sa manuiasca un letcon.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox 360 60GB - Cum arata "hardware-ul" By Bobby in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 24-09-2008, 20:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts