Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 100

Thread: Project Napalm, sau cum Microsoft isi arde clientii...

  1. #1 SP
    Member RaduValentin's Avatar

    Project Napalm, sau cum Microsoft isi arde clientii...

    Cum am tot vorbit mai devreme pe toate forumurile posibile, incluzand si consolegames.ro, despre imposibilitatea de a download-a noul pachet "Map Pack 2" pentru "Call of Duty: World at War", si despre faptul ca Microsoft a inclus un test-ban pentru toate ip-urile care nu sunt din tara in care ai contul, iata ca a venit si confirmarea indirecta a celor spuse in legatura cu ban-ul, pe forumul oficial CoD:WaW:


    "Hi all,

    With Map Pack 2 now released, I wanted to address a question circulating the forums regarding certain regions of the world that are not able to download any of the World at War DLC.

    Microsoft has a "geo-fencing" policy with games like Call of Duty: World at War. This means that you may only purchase the Map Packs if your internet connection is physically located in the country where your LIVE account exists. The policy exists to ensure that you can't download content that is not allowed in your region.
    • For example:
    • If you are an US serviceman living abroad with a US Xbox 360, you can not purchase the Map Packs until you are back in the US.
    • If you are a German, living in Italy with a German Xbox LIVE account, you can not purchase the Map Packs unless your IP address is located in Germany
    • If you are living in any country which does not have it's own Xbox LIVE marketplace, like Poland, you are probably part of the UK Marketplace. You can not purchase the Map Packs, unless you are physically located in the UK.
    I'd like to be clear that this restriction is nothing we have control over at Treyarch or Activision and there is unfortunately nothing we can do about it. If you have purchased Microsoft Points with the intent to download Map Pack 2, and realize you are unable to due to this �geo-fencing� (as it�s referred to), the best you can do is contact Xbox LIVE customer support and tell them that you had intended to purchase the Map Pack and are unable to do so.

    It�s important to note that the vast majority of players will be unaffected by this so shouldn�t worry � but for the small percentage of players in non-supported regions, we sympathize with your frustration.

    Regards,
    -JD"


    (Click pentru sursa)

    Desi este doar pentru un anumit joc, Call of Duty: WaW, acesta poate fii doar inceputul unui sfarsit pentru tarile "ne-oficiale" Microsoft, printre care si Romania: "Geo-fencing". Se stie clar ca din toamna vor aparea mai multe servicii LIVE printre care si Sky TV pentru UK, Last.fm, Facebook, Instant games etc., servicii care cer anumite implementari in structura retelei LIVE pentru o functionare "instantanee si cursiva" dupa cum o numesc cei de la departamentul de P.R. Microsoft, iar pentru a avea o claritate in functionarea si adimistrarea noilor servicii "revolutionare" vor trebui curatate gradinile de toate "buruienile straine".

    Cum la convetia E3 sau la alte evenimente recente de anul acesta, Microsoft, desi a facut valuri mari cu o viitoarele servicii LIVE pentru Xbox 360, nu a pomenit nimic despre extinderea pietei si in alte tari din Uniunea Europeana (Romania, Bulgaria, Ungaria, Grecia, Cehia etc.) si se pare ca vor aparea din ce in ce mai multe restrictii de continut exclusiv (jocurile arcade si indie, add-ons, map packs, etc) in ceea ce priveste ip-urile fizice "straine", chiar daca acele ip-uri au conturi in tari oficiale LIVE si platesc pentru serviciile respective.

    In 16 Iunie, 2009, Xbox LIVE va fii oprit pentru "imbunatatiri tehnice si pregatirea pentru noul continut" dupa cum a-ti citit fiecare membru LIVE. Va las pe fiecare in parte sa comentati ghilimele de rigoare.

  2. #2 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Sa inteleg ca asta e download restricted 2.0?
    Ca pana acum se volosea VPN-ul pt download, dar daca ma joc de pe IP-ul meu o sa fiu banat?
    Hmmm.. firmele de VPN vor scoate ceva bani din acest biznis... daca mai ramane cineva pe Xbox.

  3. #3 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Grecii au xbox live oficial. Daca imi iau ban pt ca IP'ul nu corespunde cu tara pe care am contul, imi cumpar PS3 si ma apuc de killzone2

  4. #4 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Uite cine sta noaptea tarziu sa invete pentru BAC .

    Nu cred ca vor fi probleme de genul, au mai amenintat ei ca vor da ban daca IP-ul nu corespunde cu adresa si nu s-a intamplat nimic. Probabil vor da ban celor care intra pe Live cu consola modificata.

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Subscriptia Gold = bani. Iti da ban => nu mai iei subscriptie.
    Deci crezi ca va da ban sau nu ? Hmmmm...

  6. #6 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Uite cine sta noaptea tarziu sa invete pentru BAC .

    Nu cred ca vor fi probleme de genul, au mai amenintat ei ca vor da ban daca IP-ul nu corespunde cu adresa si nu s-a intamplat nimic. Probabil vor da ban celor care intra pe Live cu consola modificata.
    era vorba ca dau ban celor cu consola modificata + folosesc jocuri piratate...ca nu inteleg cu ce strica o consola modata daca folosesti jocuri originale..bani pe ea ai dat..bani pe joc ai dat...bani pe live ai dat...dai bani in prostie si tot iti iei ban?

  7. #7 SP
    Member Axeaxel's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Grecii au xbox live oficial. Daca imi iau ban pt ca IP'ul nu corespunde cu tara pe care am contul, imi cumpar PS3 si ma apuc de killzone2
    Grecii probabil au xbox live de putin timp. anul trecut prin vara am incercat eu sa-i fac lu' varamiu cont cu adresa de Grecia si toate cele, nu a mers. Poate intre timp s-au "smecherit" si ei. Cand ii intrebam prin magazine de Carduri ca sa alimentez contul de gold pe live, se uitau la mine ca la felu' 14 si imi ziceau ca nu exista xbox live la ei in tara.

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by RaduValentin View Post
    If you have purchased Microsoft Points with the intent to download Map Pack 2, and realize you are unable to due to this “geo-fencing” (as it’s referred to), the best you can do is contact Xbox LIVE customer support and tell them that you had intended to purchase the Map Pack and are unable to do so.
    ...ce dume, astea-s texte din alea aruncate aiurea (să te paseze). Din păcate știu despre ce vorbesc.

    Quote Originally Posted by RaduValentin View Post
    Cum la convetia E3 sau la alte evenimente recente de anul acesta, Microsoft, desi a facut valuri mari cu o viitoarele servicii LIVE pentru Xbox 360, nu a pomenit nimic despre extinderea pietei si in alte tari din Uniunea Europeana (Romania, Bulgaria, Ungaria, Grecia, Cehia etc.)
    Ungaria are Xbox live.

    Vă imaginați...Xbox LIVE - Rom�nia? Cu meniuri �n rom�nă...etc (ahahaha - oribil!).

    ---------- Post added at 10:08 AM ---------- Previous post was at 09:56 AM ----------

    Quote Originally Posted by paul View Post
    Subscriptia Gold = bani. Iti da ban => nu mai iei subscriptie.
    Deci crezi ca va da ban sau nu ? Hmmmm...
    ...degeaba. Dacă e să dea ban...dau nemernicii.

    Un exemplu aiurea (dar real...ca să zic așa):

    X are consola modată și joacă doar pirat dar are LIVE Gold �n permanență [...] după ban, X nu se mai poate conecta la LIVE => -1 subscripție GOLD

    X (persoane) * 1.000.000 de ban-uri => - subscripții GOLD

    Deci dacă se aplică treaba de mai sus...toată lumea intră �n oala cu sarmale.

  9. #9 SP
    Member cobain's Avatar
    Un lucru e clar, cel putin pentru mine. Eu am platit pentru aceasta consola, pentru live gold, si pentru microsoft points. Points-urile le pot consuma cu ajutorul VPN-ului deci momentan nu ma deranjeaza foarte tare aceasta problema, dar din momentul in care incep sa baneze conturile de Live Gold pentru ca nu avem IP de UK, pun consola la vanzare sau i-o cedez lu fratimiu si trec pe PS3.
    Nu ma incanta foarte tare aceasta posibilitate, dar cand nu ai alta varianta ....

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...din partea mea...să se spele pe cap cu Radio lor, SKY-ul lor, Facebook-ul lor (care urmează oricum să fie cumpărat �n totalitate de Rusia), Twitter, etc.

    Dacă vreau radio...am unde asculta, posturi TV...cu tonele, c�t despre Facebook, Twitter, etc (nu servesc), cu alte cuvinte nu-mi pasă (nu-s arogant dar...așa este).

    I want games, and I want to play games via Xbox LIVE with my friends.

    Ce aiurea că n-avem un reprezentant să vorbească pentru noi (un ambasador...că tot există termenul ăsta pe XBL). Să le spună...

    ...sunt din Rom�nia, ce &$#$@% mă-tii faci acolo? Dai BAN-uri pe IP? De ce? Lumea plătește serviciul., etc.

    Ceva de genul...

  11. #11 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Si acest ban pe ip de ro este rezolvabil. Din pacate cu niste banuti pe luna (9 USD). Serviciul VPN pe care l-am indicat in ghidul facut pentru a downloada content blocat de pe Live, este non-stop atata timp cat ai platit pentru o luna, sase luni sau un an.

    Dar totusi sa nu fim atat de dramatici. Nu va exista banare permanenta a ip-ului pentru ca te joci de pe o consola care are cont pe alta tara. A mai existat aceasta discutie, au mai aparut aceste zvonuri pe la sfarsitul lui 2006. Zvonuri care au ajuns si la urechile Microsoft si pe care le-au explicat. Si dupa acele zvonuri a aparut si adevarul, acela fiind contentul blocat care nu existase pana atunci. Au declarat clar ca nu se vor lua masuri asupra celor care joaca de pe alt ip pentru ca exista posibilitatea ca destui oameni sa calatoreasca destul de mult si pentru perioade lungi si acestia prefera sa isi care caramida cu ei.

    Legat de Facebook si Twitter sunt de acord cu Ronan. Doua mari porcarii fara rost, puse cred de umplutura pe o consola. Sky TV ma intereseaza cat de cat datorita curselor de F1 pe care as vrea sa le vad fara comentariile penibile romanesti. Legat de contentul blocat, este foarte restrans deocamdata. Sa speram ca nu se va extinde din ce in ce mai mult. Iar pe noi acesta ne afecteaza datorita Germaniei. Sper ca stiti ca rutele de extern ale Romaniei duc spre Germania.

    Vom trai si vom vedea. In primul rand dupa aceasta oprire de pe 16 iunie. Acest gen de oprire este in fiecare an. La fel a fost si anul trecut inainte de NXE. Daca nu ma insel tot prin iunie. Asa ca nu cred ca este dracul atat de negru si nu avem de ce ne teme.

    Legat de un "ambasador" al Romaniei. Am avut unul si il avem in continuare. A incercat sa faca tot posibilul pentru a obtine Xbox Live si PSN in Romania. Din pacate, cu toate ca stransese mii de semnaturi. Poate mult prea multe decat ne-am asteptat, s-a lovit de reticenta si usi inchise. Din pacate un motiv a fost plauzibil. Dupa banwave-ul din 2006, numarul utilizatorilor Live cu ip de Romania s-a redus dramatic.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu tot incerc, trimitand mailuri si toate cele la Microsoft Romania. Din pacate, asa cum v-am si postat de fiecare data cand am primit raspuns... vine ceva de parca ar fi scris de roboti, nu de oameni carora le pasa de ce se intampla in tara aceasta. Xbox 360 nu este oficial in Romania. Punct.

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    intrebare. pe un host din UK nu se poate pune o distributie de linux setat un VPN care sa fie dedicat membrilor CG? eventual, s-ar putea lua pentru acest serviciu si o mica taxa lunara din care o parte sa acopere costurile pentru VPN si o parte sa mearga la fondul de hosting al forumului. ma gindesc ca poate nu e nevoie neaparat de ceva dedicat si un VPS ar fi de ajuns, iar preturile pentru VPS in UK sunt destul de bune.

  14. #14 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    ...din partea mea...să se spele pe cap cu Radio lor, SKY-ul lor, Facebook-ul lor (care urmează oricum să fie cumpărat �n totalitate de Rusia), Twitter, etc.

    Dacă vreau radio...am unde asculta, posturi TV...cu tonele, c�t despre Facebook, Twitter, etc (nu servesc), cu alte cuvinte nu-mi pasă (nu-s arogant dar...așa este).

    I want games, and I want to play games via Xbox LIVE with my friends.

    Ce aiurea că n-avem un reprezentant să vorbească pentru noi (un ambasador...că tot există termenul ăsta pe XBL). Să le spună...

    ...sunt din Rom�nia, ce &$#$@% mă-tii faci acolo? Dai BAN-uri pe IP? De ce? Lumea plătește serviciul., etc.

    Ceva de genul...
    Deja imi imaginez cum ar fi meniul in romana Tablou de bord, Xboxul meu, Bazar, Biblioteca de jocuri, Realizari, Scor de jucator etc

  15. #15 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ei cred că dacă vin �n Rom�nia, cu LIVE-ul, cineva-i pune să traducă tot, etc. Sunt niște aiuriți...și se complică.

    Probabil există ceva tratat sau lege (sau ceva) care-i obligă să traducă tot, naiba știe, dar cel mai important lucru pe care-l vrem de la serviciul LIVE este accesul/traficul, at�t.

    ...only time will tell

  16. #16 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu tot incerc, trimitand mailuri si toate cele la Microsoft Romania. Din pacate, asa cum v-am si postat de fiecare data cand am primit raspuns... vine ceva de parca ar fi scris de roboti, nu de oameni carora le pasa de ce se intampla in tara aceasta. Xbox 360 nu este oficial in Romania. Punct.
    o alta cale, mai eficienta, ar fi interzicerea oricaror discutii sau thread-uri despre modare. pe principiul, se practica dar nu la mine in casa

  17. #17 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Atata timp cat mult peste jumatate din detinatorii de XBOX 360 nu cumpara jocuri si schimba de la o luna la alta gamertagul pt a avea gold(bine ca merge doar de 2 sau 3 ori), si nu au habar cum arata marketplace'ul, de ce credeti ca se vor osteni Micro**** sa lanseze suport live intr'o tara de pe urma careia nu vor avea profit?

  18. #18 SP
    Member cobain's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Atata timp cat mult peste jumatate din detinatorii de XBOX 360 nu cumpara jocuri si schimba de la o luna la alta gamertagul pt a avea gold(bine ca merge doar de 2 sau 3 ori), si nu au habar cum arata marketplace'ul, de ce credeti ca se vor osteni Micro**** sa lanseze suport live intr'o tara de pe urma careia nu vor avea profit?
    Asta ar putea fi un motiv.. desi nu foarte solid. Pe de alta parte detinatorii de PS3 nu folosesc decat jocuri originale, neavand alta varianta. Ei de ce nu au PSN Romania ?

  19. #19 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by cobain View Post
    Asta ar putea fi un motiv.. desi nu foarte solid. Pe de alta parte detinatorii de PS3 nu folosesc decat jocuri originale, neavand alta varianta. Ei de ce nu au PSN Romania ?
    Exista PSN Romania, doar ca nu ai acces la PS Store. Poti juca de pe un cont de Romania.
    Mie mi se pare aiurea ce se intampla. Daca aceste zvonuri sunt adevarate e destul de rau. Oricum motivul pentru care nu exista XBL in Romania este clar: putine persoane cumpara de pa XBL, putine persoane joaca jocuri originale, putini joaca online etc

  20. #20 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Eu am o intrebare:
    Daca cumpar maine 12 months gold... imi va merge sa-l bag sau imi voi lua ban sau pur si simplu nu va merge si am dat banii degeaba?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Project Morpheus isi schimba numele By trickz in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 15-09-2015, 18:45
  2. Replies: 0 Last Post: 24-08-2014, 17:56
  3. Replies: 0 Last Post: 11-07-2013, 01:34
  4. Replies: 83 Last Post: 23-06-2013, 11:02
  5. Microsoft Project Phoenix si X-Engine By MonkY in forum Console News
    Replies: 31 Last Post: 21-12-2009, 21:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts