Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Android FAQ - pune o intrebare, primesti un raspuns

  1. #1 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

    Question Android FAQ - pune o intrebare, primesti un raspuns

    Acest thread este dedicat nelamuririlor si problemelor ce nu necesita un nou thread. | AndRewqp (c)

    Trec direct la subiect: Eu am abonament la Orange - Pantera 55 si cu el am o tona de optiuni & beneficii printre care si Orange Cloud 50GB. Intrebarea mea este cum salvez un nou contact in telefon si NU in Orange Cloud? Mereu cand vreau sa salvez mi se deschide meniul Orange Cloud si deja ma dispera. Eu oricum am setat AutoSync deci nu vad rostul sa-l salvez direct acolo...

    Am cautat pe web si n-am gasit nimic decat raspunsuri generice. Am incercat tot si nimic... Am mers in apps si am intrat pe Orange Cloud ca sa resetez defaults si butonul este gri (inactiv). Pe nano sim nu mai pot salva nimic (deoarece am depasit 250 de numere) dar as vrea sa le salvez in telefon...

    Faza e ca la inceput am putut salva 2-3 numere insa dupa ce mi-am activat nano sim-ul s-a supra scris, ca sa zic asa, optiunea de a salva.

    Nu se poate pune alta default? Asa cum e la Home, de ex. Unde poti alege...

    Mai jos cateva poze:

    *p.s.

    Am oprit app-ul si tot optiunea aia de salvat o am. Am dat clear data, clear acahe si tot aia...
    Attached Images Attached Images question-android.jpg screenshot_2014-11-10-19-39-09.png screenshot_2014-11-10-19-39-20.png screenshot_2014-11-10-19-39-44.png

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Am rezolvat: am dezinstalat aplicatia, am ales optiunea dorita dupa care am reinstalat-o si acum am cele 3 optiuni.

    ...asta da solutie de anu 2014.
    Attached Images Attached Images screenshot_2014-11-10-20-33-38.png screenshot_2014-11-10-20-31-22.png

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Vreau sa-i fac root (rutare sau cum saracia ii zice) telefonului meu. Ce soft imi recomandati? OS-ul meu este: Android v4.4.4 (KitKat) iar modelul este Sony Xperia Z3 (am inteles ca si asta conteaza).

    Thanks

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu de regula am cautat topicurile dedicate de pe xda pentru ca ai acolo mereu toate prostioarele de care ai nevoie: [ROOT][UB][D6653/D6603/D6633] ADV STOCK KERN… | Sony Xperia Z3 | XDA Forums

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Aveti idee cum mut google search bar-ul mai sus? (acolo a fost initial insa l-am inlaturat si acum il vreau inapoi). N-am nevoie de custom launchers, sunt super multumit de Xperia Home, insa ma enerveaza ca nu mai pot muta bara acolo sus. Singurul loc in care o pot pune este in acel "home screen".

    Thanks.

    Pe net am tot cautat insa n-am gasit raspuns.

    *p.s.

    Bara STA acolo, by default, insa nici cum nu o pot pune. Am atasat o poza random ca exemplu.
    Attached Images Attached Images screenshot_2014-11-17-17-11-56.png sony_xperia_z3_compact_sideangle_ndtv.jpg

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Stie cineva cum pot scoate/elimina/sterge textul "swipe to ublock" sau cum ii pot schimba coloarea in negru macar? Merci.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ai probabil nevoie de un launcher care sa te lase sa scrii ce doresti tu. By default nu poti.

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Merci de raspuns, am gasit un app: Fireflies lockscreen si ala cred ca ma poate ajuta vad dupa ce vin din oras ca acum n-am timp sa-l setez

  9. #9 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Da, ai nevoie de o aplicatie care sa iti faciliteze modificarea lockscreen-ului. Poti incerca si WidgetLocker Lockscreen.

  10. #10 SP
    Vid
    Member Vid's Avatar
    Salut!

    Am un Nokia 301 de pe care aş vrea să transfer contactele pe un android (mini S4). Nu merge nicicum; 301 nu e compatibil cu Nokia Suite, Kies nu mă ajută. Ştiţi vreo posibilitate? Varianta cu sincronizarea de cont Google nu e o soluţie deocamdată (deşi e soluţia cea mai simplă, gen). Am nevoie de un soft practic ce mă ajută cu transferul ăsta... Idei? Mulţumesc!

    ---------- Post added 19-05-2015 at 14:13 ----------

    Am rezolvat. Cu Nokia PC Suite (Nokia Suite nu suportă 301) conform ghidului:
    Transfer contacts from Nokia to Android Mobile in the easiest way
    În caz că se mai "loveşte" careva de problemă.
    Scuze de dublu post, dar n-am putut edita postul anterior.

  11. #11 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Buna!
    Se poate conecta un TV Box Android la internet direct prin cablu UTP fara router ?!
    Multumesc !

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Va merge messengere app? Mie-mi tot da "Unfortunately, Messenger has stopped." dupa ultimul update si se pare ca nu-s singurul cu problema asta :/ 44.0.0.2.51

    ---------- Post added 07-10-2015 at 20:26 ----------

    Ca de obicei am rezolvat singur prooblema

    Am dezinstalat aplicatia, am optimt telefonul cateva ore, am instalat-o si totul merge ok.

  13. #13 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Am si eu o problema, sper sa ma poata ajuta cineva.

    Am un mare battery drain, provocata de Android Core Apps - mai exact Contacts Storage. Nu stiu din ce cauza, pana acum a consumat 10% din baterie numai asta (chiar si cu el locked, ii face woke mereu telefonului presupun)
    Am incercat sa caut un fix cu problema asta dar fara niciun noroc. Doar probleme asemanatoare cu a mea.

    Telefonul este un Huawei P8 lite cu Android 5.0 (rooted. Tin sa mentionez ca exact acelasi lucru se intampla si inainte de root)

    Multumesc!

  14. #14 SP
    Banned Templier's Avatar
    New [26-10, 23:52] Mayhem: sau daca nu iti sta pe creier poti astepta pana primesti update la 6.0
    New [26-10, 23:52] Mayhem: daca tot i-ai facut root poti incerca sa instalezi cyanogenmod sa vezi daca problema persista
    New [26-10, 23:50] Mayhem: Lollipop este in general cunoscut pentru battery drain si memory leak, de aceea se si lauda google ca au reparat multe probleme de genul asta lansand android m.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PS5 - pune o intrebare, primeste un raspuns By paul in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 654 Last Post: 05-04-2024, 21:06
  2. PS4 FAQ - help By Espiritus in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 2 Last Post: 05-06-2017, 21:27
  3. Replies: 8 Last Post: 04-04-2014, 10:15
  4. Xbox - Pune o intrebare, primeste un raspuns By AndRewqp in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 06-07-2013, 06:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts