Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Gorilla Glass 3 - acum cu 50% mai rezistenta!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Gorilla Glass 3 - acum cu 50% mai rezistenta!

    Deja nu mai este un secret faptul ca produsul celor de la Corning a fost un succes si in a doua sa iteratie, Gorilla Glass 2 ajungand sa fie folosit datorita rezistentei sale la zgarieturi si impact de catre majoritatea producatorilor de notebook-uri, smartphone-uri si tablete (peste 1 miliard de panouri erau vandute pana in Noiembrie 2012). Anul acesta la CES cei de la Corning au anuntat ca nu s-au culcat pe lauri, si vor veni cu a treia iteratie: Gorilla Glass 3. Conform prezentarii facute, acesta a fost complet "reinventat" si va fi mai rezistent la zgarieturi cu 40% si mai rezistent la socuri cu 50%.

    Eu zic ca nu poate decat sa ne bucure acest lucru, si ramane sa vedem ceva teste live si comparative la CES 2013. Chiar sunt curios daca in sfarsit vom avea un smartphone la care sticla sa reziste unei caderi de la minim 1.5m pe ciment. Mai jos aveti press release-ul:

    Corning to Showcase Latest Glass Technologies for Consumer Electronics at CES 2013

    Introducing Corning� Gorilla� Glass 3 and Optical Cables by Corning
    CORNING, N.Y. - Corning Incorporated (NYSE: GLW) today announced its plans for the International Consumer Electronics Show (CES) in Las Vegas next week. The Corning booth, #14813 Central Hall, will highlight the company's newest specialty glass solutions and their benefits for today's consumer electronics device trends.

    Corning plans to introduce two new products at CES 2013: Corning� Gorilla� Glass 3, a new glass composition with durability enhancements; and Optical Cables by Corning, fiber-based, device-to-device connectivity solutions that significantly extend the data transmission range past the limits of copper-based cables. Full product details will be included in announcements planned for Monday, Jan. 7.

    "This year at CES, Corning will demonstrate its industry leadership in specialty glass and fiber optic technologies with the introduction of two products designed to enhance and extend the capabilities of consumers' favorite devices," said Wendell P. Weeks, chairman, chief executive officer, and president. "These new innovations build on the increasingly important and continually evolving role of highly engineered glass technologies in delivering improved product performance and functionality through touch capabilities, protective cover glass, and device connectivity."

    In the Corning booth, experts will be on hand to discuss and present hourly demonstrations of the toughness of Gorilla Glass 3 as well as the connectivity and flexibility of Optical Cables by Corning. The booth will also showcase the benefits of Corning Gorilla Glass in larger format, multi-touch displays for education, entertainment and other applications.
    Attached Images Attached Images gorilla_glass_3.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Nice! Astea vesti bune.

  3. #3 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Cand e CES 2013 ca am uitat?

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    CES 2013 - 8-11 ianuarie.

    Din pacate, nu sunt deloc impresionat de aceasta "revolutie". Am reusit sa-mi zgarii si iPhone 4 fara sa-i fac nimic (pur si simplu m-am trezit cu el zgariat), fratele meu si-a zgariat Galaxy 2-ul tot la fel (si e ffff atent cu lucrurile in general) si un prieten si-a zgariat iPad3-ul (cu smart cover) si HTC One S (la 2-3 saptamani de cand l-a luat) din absolut nimic. Nu stiu la ce o fi rezistent, dar in mod clar la ceva banal (gen un anumit fir de cusatura verticala de la camasi - cum si-a zgariat un coleg S2-ul acum 2 ani) nu este prea rezistent.

  5. #5 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Nu stiu la modele astea mai noi, dal la s1 chiar am batut in coltul mesei cu el si intr-un cui si nu era nici macar zgariat.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: cred ca tine si de noroc, si de faptul ca ecranul desi e rezistent la un anumit tip de socuri si zgarieturi, nu este totusi invincibil. Daca stai si te gandesti, este ca in shield-urile din Dune (nu mai stiu cum se numeau, am citit cartile pe cand eram cochilandru). Shield-uri care rezistau fara probleme la gloante, explozii, lasere... insa erau extrem de vulnerabile la un banal cutit.

    Asa si cu Gorilla Glass & Co. Poti sa bati un cui pe ele si nu au nimic... dar ai sanse sa le zgarii cu un anumit material textil. Nimic nu e perfect... dar poate fi imbunatatit. Mie imi place de cei de la Dow Corning (o subsidiara a firmei Corning). De-a lungul timpului si-au perfectat produsele si desi sunt scumpicele, au devenit cele mai bune de pe piata. Atat de bune incat eu nu as indrazni sa fac vreodata un acvariu mai mare de 500L decat cu Dow Corning!

    Referitor la zgariat ecrane, eu unul pot spune ca am fost norocos. De la Asus P525 (care a zburat intr-o Dacie si s-a infipt pe mijlocul ecranului fix intr-o chestie metalica), nu am mai reusit sa zgarii niciun smartphone. Si nu am avut niciodata ecran protector. Poate conteaza si faptul ca intotdeauna am folosit toc (la curea) si nu l-am aruncat prin buzunare alaturi de chei si alte nebunii.

  7. #7 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Chiar nu stiam. E asa devreme CES. Super
    Sa speram ca va fi un succes.

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nici eu nu tin telefonul in buzunar decat singur. Culmea e ca-l sterg cel putin odata pe zi cu carpa fina si in rest, nici macar cu camasi (doar cu tricouri de bumbac). La iPhone4, in urma cu 2 ani, l-am sters pe la 10 dimineata si pe la 12-1 m-am uitat la el (desi l-am tinut doar in buzunar si pe bioru in dock) si avea o zgarietura de app 1 cm si destul de adanca deasupra ecranului.

    SGS2-ul fratelui meu (care are solutii pentru sters si nush ce material textil special pentru el) si nu-l tine decat in buzunar sau pe un material textil pe birou, s-a trezit brusc cu o zgarietura de app 0.5 cm destul de adanca pe ecran.

    Iar prietenul cu One S si iPad3, singura explicatie pe care o poate da la ambele, e ca s-au zgariat de la unghie (desi nu avea unghiile mari) pentru ca in mod clar nu avea cum altfel.

    Si daca un asemenea extra super mega Gorilla Glass 15, rezistent la indoituri si socuri se poate zgaria cu o banala unghie, din punctul meu de vedere, poa sa puna plastic ordinar sau sticla, ca asta in mod clar nu face fata.

  9. #9 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Nu stiu la modele astea mai noi, dal la s1 chiar am batut in coltul mesei cu el si intr-un cui si nu era nici macar zgariat.
    Si cu masina nu ai incercat sa treci peste el?!Oricum aici e vorba de sticla nu de carcasa posibil cu carcasa sa fi batut cuie si in coltul mesei

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Si cu masina nu ai incercat sa treci peste el?!Oricum aici e vorba de sticla nu de carcasa posibil cu carcasa sa fi batut cuie si in coltul mesei
    Uita-te la Oppo Finder cum bate cuie cu el, daca nu crezi: http://www.consolegames.ro/forum/f11...hd/#post868634

    ---------- Post added 05-01-2013 at 01:52 AM ----------

    razvanrazy: eu sincer nu pot sa cred ca a reusit sa zgarie iPad 3-ul cu unghia. Refuz sa cred asa ceva. Mi-au trecut zeci prin mana... a venit la service un iPad 1 (atentie, primul iPad) pe care a sarit copilul pana i-a iesit LCD-ul din rama. Dar de zgariat nu a reusit. Am avut client cu iPad 2 care a reusit sa-i indoaie frame-ul metalic (o cazatura groaznica - a avut noroc ca nu a cazut direct pe ecran). Ecranul fara zgarieturi. De fapt, de ce sa mint... inca nu am vazut un iPad cu ecranul zgariat... chiar si cat in zilele cat am stat in service la Noumax nu am vazut macar unul zgariat (doar defecte interne). A nu se intelege ca e imposibil sa-l zgarii. Departe de mine gandul asta. Insa doar cu o unghie... nu cred. Chiar roaga-l sa dea cu unghia pe ecran (daca tot e zgariat, ce mai conteaza inca una in plus) si sa-ti spuna daca reuseste (si nu doar sa presupuna ca l-a zgariat cu unghia). Daca reuseste, dau de baut!

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Iti dai seama ca si mie si lui ni s-a parut imposibil de crezut. La One S, am ajuns la concluzia ca poate l-a zgariat de la capsa de la buzunar (blug) cand l-a bagat in buzunar, dar la iPad (pe care oricum nu sta asa mult) pe care are mereu Smart Cover cand nu-l foloseste, iar cand il foloseste...na...ce poti sa-i faci in timp ce te joci pe el ? O sa incerc sa fac poza saptamana asta la ecran sa-ti arat.

  12. #12 SP
    Junior Member MySeL's Avatar
    Sunt bune , sunt folositoare dar mai trebuie si protejate ca de exemplu cu folii , am un s1 de aproape 2 ani si ecranul imi arata impecabil chiar daca telefonul a suferit cateva cazaturi zdravene

  13. #13 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Gorilla Glass 3 - acum cu 50% mai rezistenta!

    Pentru mine,Gorilla Glass e vis.
    Ieri eram la sala,alergam pe banda si ascultam muzica de pe telefon. Imi pusesem iPhone-ul intr-unul din suporturile laterale ale bandei. Alergand,am dat din greseala cu mana in casti,tragand telefonul jos din acel suport. S-a izbit direct de banda (care avea o viteza de 10km/h) si de acolo a ricosat direct in partea metalica a unui aparat din spatele meu. Dupa "mini-heart attack-ul" si injuraturile de rigoare,am mers sa imi iau telefonul de pe jos. Not a single scratch si perfect functional. Fara husa,fara nimic. Nu mi s-a mai prea intamplat sa il dau de pamant,dar nu puteam sa cred ca e in regula dupa doua asemenea izbituri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #14 SP
    Manager paul's Avatar

  15. #15 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Gorilla Glass 3 + OLED = ecran indestructibil(aproape ) Sper sa mearga pe principiul asta cand vor face Galaxy S4 sau S5, dar sper sa fie la S4.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Jocurile retro pe care le-ai mai juca si acum By i.gamer in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 7 Last Post: 21-02-2024, 21:30
  2. Corning anunta Gorilla Glass 4 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 23-12-2014, 14:37
  3. Corning: Lotus XT bate Gorilla Glass 3 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 0 Last Post: 17-05-2013, 17:35
  4. Replies: 6 Last Post: 08-05-2013, 22:36
  5. Nintendo Wii - acum cu 25% mai ieftin By MonkY in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 28-05-2011, 00:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts