Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 28 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast
Results 221 to 240 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #221 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Cipvas poti detalia cu wirelessu ? vreau si eu sa iau wr cu chirie o luna iar apoi daca sunt multumit sa-l cumpar..

  2. #222 SP
    Member cipvas's Avatar
    Quote Originally Posted by cipvas View Post
    Am luat eu routerul de la ei. Nu stiu pe LAN cat de bine merge, caci am pus pe fir doar consola PS3. In schimb la capitolul wi-fi e praf. Dupa 2 pereti de beton abia daca mai ai semnal.Si vorbim de frecventa de 2,4 Ghz. Caci cea de 5Ghz a routerului e valabila numai in camera unde e acesta. Ce-i drept, viteza e fff ok pe frecventa asta. Testat cu o tableta Sony Xperia Z.

    Cu routerul vechi (un SMC de 6 ani) aveam acoperire ok tot apartamentul. Am rezolvat cat de cat problema semnalului cu un extender wi-fi pe care l-am pus pe la mijlocul apartamentului. Nu am cine stie ce viteza(dar nici nu prea imi trebuia, caci folosesc doar pt telefoane, tableta si putin pe laptop, iar nevestemii ii ajunge pt facebook-ul pe telefon).
    Astept PS4 sa il leg la routerul asta sa vad ce poate.

    Extenderul e asta: black friday la cel.ro

    L-am luat ca e dual-band, dar nu stiu cat de mult ajuta asta, caci tot 2,4Ghz e la baza. Plus vad ca e mai ieftin acum. Saptamana trecuta cand l-am luat eu era 200 lei.
    Aaa, e mai ieftin acum ca e treaba cu "vinerea neagra"...
    Am detaliat cu 2 pagini inainte.

  3. #223 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Mda cred ca bajetzii de la RDS au inceput sa limiteze traficul pe extern celor cu abonamente de 100 de megabiti!

    Cei care au abonamente de 500/1000 si eventual persoane cu abonamente de 100 puteti sa faceti cateva teste pe serverele din Londra/ si sa imi spuneti ce viteza aveti ?

    Eu de la viteze de cativa zeci de megabiti (20-40) brusc am scazut la 4-6 megabiti de cateva zile si mi se pare mult prea dubios...

  4. #224 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu iau acum Grid 2 in 10 min(PSN UK), nu stiu daca te ajuta. Cand am inceput sa-l descarc imi scria 12 min
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1385844757130.jpg

  5. #225 SP
    Member ramonski's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Mda cred ca bajetzii de la RDS au inceput sa limiteze traficul pe extern celor cu abonamente de 100 de megabiti!

    Cei care au abonamente de 500/1000 si eventual persoane cu abonamente de 100 puteti sa faceti cateva teste pe serverele din Londra/ si sa imi spuneti ce viteza aveti ?

    Eu de la viteze de cativa zeci de megabiti (20-40) brusc am scazut la 4-6 megabiti de cateva zile si mi se pare mult prea dubios...
    Salut!
    Uite rezultatul meu ( FL1000 ):

  6. #226 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Mda cred ca bajetzii de la RDS au inceput sa limiteze traficul pe extern celor cu abonamente de 100 de megabiti!
    Confirm si eu lucrul asta cu limitarea. Cam de 2 saptamani am vazut si eu diferente negative (am si scris despre asta si nici nu mai deschid subiectul twitch.tv). Noroc ca am 2 ISP-uri in casa si pana vin sa-mi "monteze" 500-le stau pe CLICKNET. Poate de la cum se fac lucrari? Dracu stie...

  7. #227 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Salut,

    https://www.linksys.com/en-eu/products/routers/EA6700 - acest router este ok pentru abonamentele noi? Sau este necesar sa iau ceva de la ei la instalare?

  8. #228 SP
    Member Imperatore's Avatar
    cu TL-WDR3600 de la ei

  9. #229 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Upload 107? AIA DA!

    Eu inca mai trebuie sa astept putin pt. instalare (am comandat cel de 500 - n-am nevoie/n-am ce face cu cel de 1GB si din cate am vazut viteza de upload nu difera), erm...daca te rog faci un test cu Frankfurt? Sunt curios de viteza dupload

    Merci.

  10. #230 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RvsS: fiind tot cu chipset Broadcom, presupun ca nu. Nu am testat, insa momentan Broadcom nu are un firmware capabil de hardware acceleration via PPoE (momentan mai nimeni prin lume nu foloseste PPoE Gigabit - numai noi romanii suntem mai speciali).

  11. #231 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    RvsS: fiind tot cu chipset Broadcom, presupun ca nu. Nu am testat, insa momentan Broadcom nu are un firmware capabil de hardware acceleration via PPoE (momentan mai nimeni prin lume nu foloseste PPoE Gigabit - numai noi romanii suntem mai speciali).
    Mai exact limiteaza viteza din acest motiv? Oh well, imi plac celelalte caracteristici ale sale (acoperire, USB 3.0, acces prin aplicatie din telefon/tableta). Voi lua abonamentul si vedem apoi cum se descurca Multumesc.

  12. #232 SP
    Member MrGad3tGuy's Avatar
    Speedtest.net by Ookla - My Results - Wired

    Speedtest.net by Ookla - My Results - WiFi

    Laptop Asus
    I5-3337U 1.80GHZ
    RAM- 4GB
    GC - 2GB 720M NVIDIA
    64 bit, Windows 8
    Router - TL-WDR3600


  13. #233 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Mi-au instalat si mie astazi conexiunea de la RDS Gigabit si cu un RT-N16 nu reusesc sa scot mai mult de 118Mbps pe PPPOE cu firmware-ul Tomato. Cu firmware-ul original imi merge cu ~ 100Mbps.

  14. #234 SP
    Admin MonkY's Avatar
    HollowMan: iti recomand sa faci ca si mine, sa le scrii celor de la Asus. Inregistreaza-ti produsul si scrie la tech support. Eu le-am cam dat "ultimatum". Daca nu reusesc sa scoata un firmware capabil pt. PPoE gigabit, sa-mi spuna cum sa procedez ca sa le innapoiez routerul si sa-mi dea banii inapoi. Daca vom fi mai multi romani care vom face asta (pt. ca numai la noi e problema) se vor sesiza mai repede.

  15. #235 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Eu am de gand sa ii sun in cateva minute. @Monky tu cum ai rezolvat problema?

  16. #236 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am scris aici cum am rezolvat-o temporar: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ml#post1061492.
    Insa ma astept ca Asus sa ofere o solutie permanenta si nu chestii de genul acesta.

  17. #237 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Am vazut ca ai un firmware dar nu ma ajuta cu nimic firmware-ul respectiv deoarece eu am un ASUS RT-N16.

  18. #238 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate nu am un N16 sa testez... probabil exista un firmware si pt. el care sa faca hardware acceleration pe PPoE. Dar repet, optim ar fi sa te iei de cei de la Asus, pt. ca e inadmisibil.

  19. #239 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Din pacate nu am un N16 sa testez... probabil exista un firmware si pt. el care sa faca hardware acceleration pe PPoE. Dar repet, optim ar fi sa te iei de cei de la Asus, pt. ca e inadmisibil.
    Am trimis complaint pentru ca la telefon un robot ma trimite sa trimit de pe site... SERIOUSLY?

    ---------- Post added 06-12-2013 at 04:11 ----------

    Am reusit sa il fac si eu insa acum cred ca sunt limitat fizic de router deoarece nu trece de 590Mbps

  20. #240 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Am reusit sa il fac si eu insa acum cred ca sunt limitat fizic de router deoarece nu trece de 590Mbps
    Felicitari! Eventual sa pui aici si metoda folosita, pentru altii care au RT-N16 si nu se descurca. 590Mbps pentru un astfel de router, nu e rau deloc.

    Poti incerca sa opresti functia de routare (macar pentru testing) in felul acesta: conectezi cablul de la RDS in portul de LAN in locul celui de WAN, si setezi pe PC conexiunea PPoE pentru RDS. In felul acesta RT-N16-ul merge ca si un switch, si poti vedea exact cat duce placa de retea si PC-ul tau pe noul abonament. Bafta!

    P.S. Oricum, nu renunta la ticket pe Asus...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 28 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts