Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 20 of 28 FirstFirst ... 10 18 19 20 21 22 ... LastLast
Results 381 to 400 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #381 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Tot ce e trecut acolo fara spatiu stocare declarant (S4, S5, Nexus, 5S, etc) e cu memoria standard de 16 Gb.

  2. #382 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Azi am comandat si eu tableta pe care ti-o ofera pt. prelungire contract, nu e mare lucru de capu' ei dar pt mama e buna Va anunt cand soseşte, chiar sunt curios cat durează
    In sfârșit a sosit tableta, nici nu am așteptat mult ...

  3. #383 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cea mai tare reclama la Digi Mobil!

    - Ce cultivati?
    - Petrol, gaze de șist, diamante...


  4. #384 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Parca era un thread cu speed test la internet sau asa ceva... Anyway, postez aici.
    Eu am internet de la Next Gen si cand am descarcat Titanfall de pe Origin am ajuns si la 100mbps. Din pacate nu am reusit sa fac screenshot atunci... Dar nu inteleg de ce cand fac speed test la ei pe site, e mai mic de 100mbps.

    P.S: Am crezut ca pocneste HDD-ul.
    Attached Images Attached Images dwm-2014-06-21-00-46-26-98.jpg 123454652dsgsd.jpg

  5. #385 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Halal firma si halal servicii, or avea astia de la RDS cea mai mare viteza de net si cele mai bune preturi, dar relatiile cu clientii sunt jalnice.
    Am schimbat si eu contractele cu ei ca sa-mi pun internet de 1 Giga si televiziune digitala, asta a fost acum 3 luni, si nici acum nu am routerul de 1 giga si cartela CI+. Le-a luat aproape 2 luni sa vina sa-mi traga un cablu in casa, fara sa-mi aduca routerul pe care il comandasem la semnarea contractului nou, si de aproape 1 luna inca astept e-mail de la ei sa-mi zica cand pot sa-mi ridic routerul si cartela comandate telefonic dupa ce mi-au tras cablu.
    Am vb cu niste prieteni si se pare ca peste 1,2 ani vor sa intre pe piata de internet si nemtii de la Deutsche Telekom. Daca vor fi si prin Timisoara si vor avea preturi si viteze decente, voi renunta la RDS cu cea mai mare placere.

  6. #386 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Danny View Post
    P.S: Am crezut ca pocneste HDD-ul.
    Daca la 100Mbps iti pocneste HDD-ul, inseamna ca la 1Gbps ia foc tot sistemul?

    FYI: 100Mbps = 12.5MB/s. Un HDD de 5400RPM (lent) duce cam 40-50MB/s la scriere...

  7. #387 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    M-as lepada de ei cu prima ocazie daca as avea alternativa ... dar mie frica ca vine @Rasko sa ne bata

  8. #388 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kobayashi: eu nu stiu de ce astepti dupa routerul lor, cand gasesti tone de routere bune pe piata... Dar cu cardul CI+ intr-adevar e aiurea.

    Cat despre Deutsche Telekom, daca raman pe vechea infrastructura Romtelecom... mai bine zic PASS. Desi cred ca vor face ceva investitii - chiar la mine in bloc am observat ca au tras (pe "furis") fibra optica. I-am vazut ca lucrau la panou... si cand i-am intrebat daca imi trag fibra optica mi-au spus sfiosi ca "nu, momentan doar tragem sa fie". Am sunat la Romtelecom si desigur ca nu stiau nimic - tot maxim 35Mbps se putea

  9. #389 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Pai asa am sa si fac, momentan is in cautare de un router, nu prea ma pricep si nu stiu exact ce sa aleg, sper ca pana la sfarsitul anului sa primesc totusi si cardul ala

  10. #390 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Deutsche Telekom = Romtelecom = pass. Pana in momentul in care va exista o concurenta reala in Romania isi va revenii RDS-ul sau se va civiliza la Relatii cu Clientii. Pana una-alta wellcome to hell, vis-a-vis de birocratia de Romania si relatiile cu clientii...

  11. #391 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Partea cu CI-ul nu cred ca tine de relatiile cu clientii... ci pur si simplu de cine se ocupa de stocuri si aprovizionare. Dintotdeauna au avut problema asta si cred ca au facut pe zgarcitii. Tin minte ca la fel se intampla cu decodoarele HD... aproape ca iti trebuiau pile pentru a pune mana pe unul. Este si motivul pt. care au castigat teren cei de la UPC & Co... unde ti se da frumos tot pachetul pe loc.

    Mie o foarte mare aberatie la RDS mi se pare lipsa suportului prin alt router decat cel achizitionat de la ei. Inteleg ca ar fi o problema in plus (pentru ca nu stii peste ce nebun dai cu cine stie ce ciudatenie de router si de setari), dar e un pic aiurea sa nu oferi niciun fel de suport in momentul in care suni la ei. E ca si cand ai suna sa le spui ca ai probleme cu programele TV iar ei nu te-ar ajuta pt. ca nu ai cumparat TV-ul de la ei.

    Anyway, se simte ca au schimbat ceva echipamente de cand au trecut pe Gigabit... eu unul n-am mai avut niciodata picat routerul montat in bloc (lucru care inainte se mai intampla).

  12. #392 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    E o nesimtire si jignire totala sa pui clientul sa astepte saptamani si luni pt echipamentul necesar functionarii serviciilor cum trebuie, imi pare rau dar nu pot vedea altcumva lucrurile. La fel cum zicea si un coleg mai sus, as renunta la ei azi daca as avea alternative macar la fel de bune. Din pacate asta e situatia si ei stiu asta si profita prin bataie de joc si nepasare fata de clienti care le platesc serviciile de ani de zile.
    Inchei subiectul ca nu mai are rost, I feel

  13. #393 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Si eu astept de o luna dupa instalare net si cablu. Am reziliat deja cu Romtelecom pt ca mi-au promis ca pana la sfârșitul lui iunie vin. Săptămâna trecută am întrebat un băiat de pe teren daca nu știe ceva de instalari la mine in localitate, si-a sunat un coleg si ala i-a zis ca n-are cablu. Cum sa n-ai cablu, firma care cu asta te ocupi? Bataie de joc.
    Am ajuns sa ne rugam noi de ei sa le cumparam serviciile...

  14. #394 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Tocmai asta a si fost motivul pentru care am ales Romtelecom. Cand am sunat la RDS pentru instalare, zici ca era bairam si vacanta acolo. Niciunul dintre operatorii din call center sau de la casieriile lor nu stiau cand se va instala serviciul, daca se va instala, etc. "Dumneavoastra veniti si semnati contractul si apoi o sa va contacteze un coleg de la suport tehnic pentru instalare. Nu stim cand, dar o sa va sune" O zi, o saptamana, o luna, doua, trei? "Nu stim, dar o sa fiti sunat" Daca asa intervin si cand am o problema, la revedereeeee.

  15. #395 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acum depinde si de zona... daca nu au tras deja in blocul vostru (sau aproape de casa), devine complicata toata treaba - e valabil pentru toti, nu doar pentru RDS (exceptie Ines, care vad ca reusesc sa traga kilometri de fibra fara probleme - atata timp cat platesti). Mie de exp. RDS mi-a tras net in bloc cand nu exista nimic prin zona (in afara de Romtelecom)... s-au chinuit cu vreo 200m de cablu... cablu pe care la cateva luni trebuiau sa mi-l schimbe, pt. ca il ințepau vecinii mei dragi (deh, era tras pe balcon).

    Pizzi: de cate ori am avut probleme au rezolvat cel tarziu a doua zi. Cu cablul... cu Digi-ul lor am probleme cu semnalul de ani de zile, dar macar au fost cinstiti si mi-au spus ca intr-adevar e o zona foarte slab acoperita... si ca atunci cand se vor mai pune antene, va fi si zona asta luata in considerare - acum ca au batut palma cu Vodafone ma indoiesc ca o vor mai face.

  16. #396 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Nu aveam de unde sa stiu. Pe mine m-a socat atitudinea celor de la call center si casierie. Mai departe nici nu am mai vrut sa aud.
    Si mai ziceam daca stateam cine stie unde si nu se stia de acoperire, etc. Dar stau la un stranut de Piata Victoriei si unii vecini au RDS. Nu era vorba de implementare.

  17. #397 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca la 100Mbps iti pocneste HDD-ul, inseamna ca la 1Gbps ia foc tot sistemul?

    FYI: 100Mbps = 12.5MB/s. Un HDD de 5400RPM (lent) duce cam 40-50MB/s la scriere...
    Am un Samsung HD103SJ. La 10Mb/s deja nu mai pot face nimic in browser, la 90Mb/s abia am reusit sa deschid FRAPS-ul sa pot face un screenshot.

    Pentru 1Gbps de ce HDD am nevoie ca sa nu dau foc la casa ?

  18. #398 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cred ca obligatoriu SSD sau poate si un SSHD?

    Revenind la RDS, au venit si la mine dupa 3 zile sa imi înlocuiască ceva prin panou si acum am 200 Mbps. In orașele mici se mișcă repede

  19. #399 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Neah, HDD-urile bunicele de 7200 RPM tin cat de cat la scriere de 1Gbps (sau pe aproape) - atasez un screenshot la un Seagate ST3000DM001 3TB.

    Problema care apare (si care cu siguranta se intampla si la Danny) nu este numai HDD-ul. Ci probabil are probleme cu resursele (drivere proaste, antivirus care mananca in draci, firewall, aplicatii aiurea configurate, etc.). De exp. in cazul unei aplicatii gen torrent, daca ai RAM mult, setezi cache in RAM in draci... sau daci un RAMDrive si pui acolo...
    Attached Images Attached Images 2013-04-25_130111.png

  20. #400 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Cum poti spune ca cineva are drivere proaste ? Pot instalat drivere de ATI pe o placa NVIDIA, Gigabitye pe MB de Asus ? Doar nu am luat drivere de pe okazii si tocmai. Driverele sunt luate de pe siteurile oficiale, Asus, Nvidia, ATI (cpu). Antivirus nu folosesc... utorrent il folosesc din an in paste in rest folosesc Skype, Steam, Origin si Mozilla.

    Mutam discutia in alta parte? Aici deviem de la subiect.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 20 of 28 FirstFirst ... 10 18 19 20 21 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts