Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 135 of 155 FirstFirst ... 35 85 125 133 134 135 136 137 145 ... LastLast
Results 2,681 to 2,700 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #2681 SP
    Member omega's Avatar
    Conteaza atat de mult o simpla gaura in spate ? Eu am un spatiu cam cum ai tu acolo, doar ca nu e asa iesit in afara, deci teoretic ar fi mai rau la mine. Insa am ce-i drept o gaura in spate ca sa scot firele. Insa nu m-am gandit vrodata ca ajuta la aerisire. Nu am probleme cu consola si are deja 2 ani.

    LE: Scuze, acum am vazut ca tu ai versiunea PRO. A mea este normala. Nu stiu exact cum si cat conteaza, dar ca idee.

  2. #2682 SP
    Member G@by's Avatar
    Dupa cum ai citit, cel putin pentru mine, in ceea ce priveste zgomotul si incalzirea, stau chiar foarte bine, asa ca dace e Pro sau Phat, deocamdata nu fac diferente in aspectele mentionate.

    Eu am spus, gauri am dat in alta parte, pentru alte "scule".
    Unde e consola, am acel mobilier, lipit de perete, asa ca, doar sa dau gauri pentru a ajunge... in camera cealalta.
    Schimbul de aer si-l face doar prin partea frontala.
    Iar ca fapt informativ, unde am receiverul AV, dupa un timp de functionare, se simte bine cum iese aerul cald prin acele gauri. Deci daca nu ar fi fost inlesnita evacuarea, iti dai seama ce se strange acolo, ce temperatura ? Plus ca in fata, nisa are un fel de rama, care restrange destul de mult accesul. Deci in partea superioara, vreo 15 cm inaltime, caldura ce se strange, efectiv nu ar avea pe unde sa iasa, decat tot prin fata, printre aparate, ele avand intre ele o distanta de un deget.
    Receiverul nici nu are cooler, ca sa nu influenteze calitatea auditiei.
    Deci acele gauri scad temperatura binisor, merita, mai ales daca si trebuie o racire. Sa nu uitam, ca in treburile serioare, unde se baga mii si chiar zeci de mii de Euro, sunt coolere speciale pentru mobilier, cu senzori de caldura, cu tot ce trebuie. E o adevarata industrie pe segmentul respectiv.

    VIDEO:

    O solutie pt console.

    Varianta de racire mobilier.

    Instalarea unui sistem de mobilier.

  3. #2683 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    confirm si eu - Pro ul in Idle sau Fifa 18 este absolut tacut - surpriza ft placuta fata de Ps4 phat care decola in fifa de nu mai stia de el - cateodata si in idle .

    acum poate fi de la :

    - data mai noua de fabricatie de pro Pro ( 7B ) cum mentionam mai sus care sa fi rezolvat problema sunetului

    - zgomotul facut doar in jocurile 4K

    - praful inca neacumulat in el

    ultimele doua puncte o sa le simt la anul cred - cand praful se va acumula si jocurile le voi juca in 4K .
    dar pana atunci e incredibil cat de silentios poate fi - practic zici ca nici nu functioneaza

  4. #2684 SP
    Member G@by's Avatar
    La asta m-am gandit si eu.
    Peste un an, pun iar jocul pe care il frec acum mai mult (memorez bine acum cat se "ambaleaza" consola, in diferite situatii) si daca o sa vad ca decoleaza, o sa stiu ca a strans praf, astept sa iasa din garantie si apoi o desfac si-i fac o cosmetizare. Ma intereseaza sa-si faca racirea bine, mai mult decat zgomotul.

    Iar daca o pun pe 4K si zgomotul ar fi o problema, sa nu ma everveze.
    Receiverul AV, emuleaza extraordinar in 4K, chiar si transmisie SD. Si asta e tacut de la mama lui. Asa ca pot lasa consola pe full HD, trec semnalul prin receiver si de restul se ocupa el. O sa vreau apoi jocuri cu sunet Dolby Atmos, ca au unde sa se auda. Glumesc. Asta ar mai lipsi desi,...nu e exclus sa apara si asa ceva in viitor. Un elicopter prin tavan, sau o ploaie cu tunete, care pare ca vine din podul casei, sau de la vecinii de deasupra, face toti banii...

  5. #2685 SP
    495
    Member 495's Avatar
    pro-ul e silent cam orice as face pe el, dar sa dea dracu' sa intri in nba 2k18 in 4k cu hdr activat ca din secunda in care esti in meniu, pana cand iesi din joc, dupa ore bune, zici ca ai elicopter in casa. credeam ca ploua afara, furtuna ceva cand aveam castile puse pe cap, nope, era doar pro-ul. macar stiu ca merge fan-ul bine.

  6. #2686 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Exact ce am zis si eu. Cand ii dai 4k, pe un TV 4k bineinteles, plus HDR se aude destul de tare.
    Am observat ca in Darksiders I la fel face. L-am jucat dupa ce a primit patch de Pro si parca l-au facut 4k, dar fara HDR.

  7. #2687 SP
    Member westy9009's Avatar
    si la mine - rupe zgomotul in 4k cu HDR ( Uncharted ) .. Acum nu imi dau seama daca ceva cooler extern ma ajuta ( nu la nivel de zgomot ) mai mult la nivel de sanatatea consolei ca parca prea isi chinuie componentele in situatia de mai sus .

  8. #2688 SP
    Member gabridinu's Avatar
    In uncharted 4 se aude destul de tare si pe 1080p..

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  9. #2689 SP
    Member xenocid's Avatar
    Salut

    Eu am una dintre primele PS4PRO și nu este deloc zgomotoasă nici măcar pe 4k cu HDR pe un TV capabil de asta. Am încercat și Tomb Raider și FIFA17/18 și Horizon. Doar în cut-scene-uri se aude puțin mai tare dar nimic capabil sa deranjeze. Am un suport de PRO de la Altex și o țin verticală.

  10. #2690 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu spun sa nu va faceti griji de stricat. In cel mai rau caz, garantie. Probabil majoritatea au luat-o cu asa ceva si mai aveti mai mult de un an.
    Problema ar fi daca va deranjeaza zgomotul, cum s-a intamplat altor colegi de forum.
    Si eu o tin tot pe verticala cu acel suport de Pro.

  11. #2691 SP
    Member G@by's Avatar
    "Ceva e putred in Danemarca."
    Nu, e clar, sunt situatii si situatii, dar cauzele care ar face diferentele astea in functionare, concret, doar le banuim.
    De aici si posibilitatea dezbaterilor neintrerupte si fara vreo solutionare, cu plasarea unor "jurnale de bord" gen "a merge asa", dar care nu ajuta concret.
    Parerea mea e, ca pana la vreo revelatie, daca se "ambaleaza" consola o s-o ajutam eventual cu o racire suplimentare, iar in rest, sa mearga...
    Macar pana apare PS5...

  12. #2692 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Parerea mea e sa nu va faceti griji. Nu se incalzeste tare...cel putin e normal pentru o consola.

  13. #2693 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incalzirea nu ar fi asa o mare problema (mai dai drumul la A.C., mai deschizi un geam ca tot vine frigul)... Dar cu zgomotul ce faci? Pentru ca eu in continuare refuz sa dau atatia bani pe o chestie atat de zgomotoasa. Sorry Sony. Maybe next time!

  14. #2694 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Eu am luat Darksiders la o tura iar.. Warmastered edition, e destul de zgomotoasa (in meniu.. foarte ciudat, daca plec din fata TV prefer sa nu o las in meniu ca imi tipa femeia ca isi ia zborul), altfel in joc nu prea o aud.
    Sunt jocuri si jocuri, patch-uri si patch-uri.

    Revenind, nu se intampla nimic cu ea daca este aerisita (si spun din nou, recomad stand vertical -- are doar o foita de aluminiu pe partea de "racire" jos, daca mai sta si pe nite PAL, e clar). Chiar daca face ceva mai mult zgmot, se poate observa ca aerul scos nu este fierbinte iar carcasa este calduta dar "nu frige".

  15. #2695 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    e clar ca e o problema de conceptie / constructie a consolei PRO

    cum la Phat - la reviziile urmatoare au rezolvat problema - se pare ca si la PRO s-a gasit o rezolvare cred - consola care o am - Data productie 7B este silentioasa total si sta si jos si intre pal si etc - inca nu am apucat sa joc 4K - doar fifa si alte 2-3 jocuri dar Phatul meu zgomotos dinainte facea urat si in Fifa 16-17 si in restul jocurile - chiar si in idle .

    citind aici ce ati patit voi - m am speriat la inceput - dar e o supriza - o normalitate de fapt - ft placuta aceasta cu silentiozitatea totala a Pro ului

    exista si o revizie noua a Pro ului ? sa ma uit dupa codul din spate ? voi ce coduri aveti ?

    ca asa ar fi o solutie - vindeti Pro ul care il aveti si luati alta pt 2-300 de ron in plus daca apreciati ca merita - asta pt cei pretentiosi cu zgomotul

  16. #2696 SP
    Member G@by's Avatar
    @ Cgx:
    A mea are codul CUH-7016B B01Y
    E vreun alt loc unde e acel 7B, sau 7A ? Eu tin minte ca in afara de codul ala, nu mai altceva pe langa el...

    *****
    Nu, discutia ramane in coada de peste,.atata timp cat cei cu Pro silentios nu-l testeaza pe un TV 4K si eventual si cu HDR.
    Pana atunci, nu e nimic clarificat.
    Si la mine e "muta", dar din review-uri, am rezerve de cum ar face, daca as pune-o la TV 4K.

    Cat despre racirea consolei, pana una alta eu i-am pus niste picioruse din comert, de 1cm, din cauciuc, ce se lipesc cu un adeziv propriu. Cred ca circula aerul nai bine si pe sub ea, pentru ca eu nu o tin pe verticala.
    Dar in speta, da, conteaza sa nu "sufere" din cauza caldurii, ca despre zgomot,...ma lasa rece.

  17. #2697 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    CUH-7016B am si eu fara alt indicativ dupa

    Date codeul este pe acelasi canal unde ai citit tu seria doar ca exact in cealalta parte - ai un triunghi galben - si exact sub triunghi sta scris Data Code

    sunt curios daca mai are cineva data code 7B si face consola urat - si daca cei cu consola data code 6C etc au acelasi CUH

    asa ca idee macar - ca sa mai inlaturam din suspiciuni

  18. #2698 SP
    Member G@by's Avatar
    Mda si pe a mea tot 7B scrie.
    Tu stii poate mai bine ce e cu "data code" asta, eu nu am vreun habar, pentru ca nu m-am documentat.

  19. #2699 SP
    Member gabridinu's Avatar
    CUH-7016B asa am si eu .

  20. #2700 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    si ce data code ai si cat de zgomotoasa este ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 135 of 155 FirstFirst ... 35 85 125 133 134 135 136 137 145 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts