Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 43 of 214 FirstFirst ... 33 41 42 43 44 45 53 93 143 ... LastLast
Results 841 to 860 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #841 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Bine, deci de acum incolo avem voie sa punem doar 'zvonuri' pozitive despre SONY da? Gen mizeria aia cum ca ar arata precum tigaia mea pe baza careia ati umplut 15 pagini?
    Aia era 'stire' demna de pus cand era clar ca e o mizerie, dar daca vine cineva care refuza sa i-o ude lu' Cerny ala e un clovn. Ok.

    Daca fereasca cerul exista vreo stire care nu sta in genunchi la rugaciune o ignoram si nu o mai postam da?

    Dati regula asta. Promit sa o respect, dar vreau sa va vad ca scrieti asta!

  2. #842 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Eu m-am lamurit cu Xander de mult, dar poate asta e o alta confirmare pentru altii. Pe baiatul asta l-au destabilizat emotional oamenii de pe net care au spus chestii naspa de MS si Xbox in anii trecuti si au facut memeuri. I-au pus nervii in piuneze. Daca ar fi existat totusi vreo metoda prin care sa nu fie supus unui asemenea supliciu, gen sa nu se mai uite pe acele site-uri sau cine stie...

    L-a destabilizat emotional faptul ca nu exista Store la noi, ca nu sunt jocuri in romana, etc. Atat de tare, incat a jurat sa se razbune pentru tot. Pe noi, astia de aici. Si ne aduce aminte de astea o data la ceva timp, like clockwork. Ii place sa pozeze in lupul moralist, ca vrea ca Sony sa faca, sa dreaga, ca el vrea competitie, bla bla. Astea sunt vorbe de adormit copiii. Baiatul asta zambeste si se mangaie in timp ce citeste astfel de articole, voi realizati asta, nu?

    Who hurt you?


    @Razvan, man, credeam ca e de la sine inteles ca nu are rost sa discutam avand in vedere ca acel user a fost dovedit ca fiind un panicard alarmist care il viseaza pe Spencer noaptea. Daca tu vrei ca noi astia de aici sa scoatem pietrele aruncate de ala in apa, macar sa ne asiguram ca sunt niste pietre demne de scos, adica sa aiba o logica minima, macar din punct de vedere tehnic.

  3. #843 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    hahahahaha



    PS5's First Confirmed Horror Game Is Quantum Error

    PS5 Cosmic Horror Quantum Error Targeting 4K, 60FPS with 'Beautiful' Raytracing


    Godfall, WRC 9, Quantum Error, ... to be added




    *vedeti ca a mai aparut un 'leak" recent in care se sustine sus si tare ca PS5 e RDNA1 si XSX e RDNA 2.0.

  4. #844 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Eu m-am lamurit cu Xander de mult, dar poate asta e o alta confirmare pentru altii. Pe baiatul asta l-au destabilizat emotional oamenii de pe net care au spus chestii naspa de MS si Xbox in anii trecuti si au facut memeuri. I-au pus nervii in piuneze. Daca ar fi existat totusi vreo metoda prin care sa nu fie supus unui asemenea supliciu, gen sa nu se mai uite pe acele site-uri sau cine stie...

    L-a destabilizat emotional faptul ca nu exista Store la noi, ca nu sunt jocuri in romana, etc. Atat de tare, incat a jurat sa se razbune pentru tot. Pe noi, astia de aici. Si ne aduce aminte de astea o data la ceva timp, like clockwork. Ii place sa pozeze in lupul moralist, ca vrea ca Sony sa faca, sa dreaga, ca el vrea competitie, bla bla. Astea sunt vorbe de adormit copiii. Baiatul asta zambeste si se mangaie in timp ce citeste astfel de articole, voi realizati asta, nu?

    Who hurt you?


    @Razvan, man, credeam ca e de la sine inteles ca nu are rost sa discutam avand in vedere ca acel user a fost dovedit ca fiind un panicard alarmist care il viseaza pe Spencer noaptea. Daca tu vrei ca noi astia de aici sa scoatem pietrele aruncate de ala in apa, macar sa ne asiguram ca sunt niste pietre demne de scos, adica sa aiba o logica minima, macar din punct de vedere tehnic.
    Bine ramai lamurit atunci si vezi de treaba ta, nu mai cauta mereu confirmare de la altii. Lasa-l cu 'Razvane' ca nu-l impresionezi si nici nu ma sustine deloc. Omul e foarte direct si daca postez ceva argumentat imi da like, asa cum de multe ori cand a fost cazul a sters cu mine pe jos.

    Invata sa accepti ca nu ai mereu dreptate si move on. Eventual fa gargara cu sare, ca trece gustul de amar.

  5. #845 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    @Khufu, eu nu stiu cine e ala si nici nu intru pe resetera. Din punctul meu de vedere, poate fi cineva de la Sony, de la Microsoft sau Lenuta din piata.

    Cat timp e ceva informatie pe internet, mai ales ceva care ajunge si pe anumite site-uri de specialitate (chiar daca doar discuta despre textul postat de x sau de y), atunci consider ca este ok sa se posteze si discute si aici, chiar daca tot ce facem e sa spunem ca DA, pare adevarat/credibil sau ca NU, pare o prostie pentru ca...

    @Cyberpunk77 vezi ca ai pus la ambele hyperlink-uri, acelasi link.

  6. #846 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Pana la proba contrarie este un articol. Punct.
    Daca vine proba contrarie excelent. Pentru asta avem thread, nu altar de inchinat.

  7. #847 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Oameni buni, lasati deoparte dezbaterea asta despre diferenta dintre zvon si leak. Propozitia aia putea sa fie scrisa si de CEO-ul Sony, pana nu ne explica cineva cum mai exact o frecventa mai mica a procesorului duce la o temperatura degajata mai mare, aceasta este pur si simplu falsa. E ca si cum as cita acum pe cineva care zice ca 2 + 2 = 5 si toata lumea incepe sa dezbata daca omul care spune asta e de incredere sau nu, in loc sa treaca putin prin filtrul propriu si sa vada ca indiferent daca sursa e de incredere, afirmatia tot falsa ramane.

  8. #848 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Pana la proba contrarie este un articol. Punct.
    Daca vine proba contrarie excelent. Pentru asta avem thread, nu altar de inchinat.
    Tu esti mai rau decat romanii aia pe care i-a inrait strainatatea.
    Se poate sa nu mai fi atat de alarmat de orice ? Nu-mi pasa ca esti fanboy, nu e problema mea. Dar incearca sa fii nitel mai civilizat.

  9. #849 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Tu esti mai rau decat romanii aia pe care i-a inrait strainatatea.
    Se poate sa nu mai fi atat de alarmat de orice ? Nu-mi pasa ca esti fanboy, nu e problema mea. Dar incearca sa fii nitel mai civilizat.
    De ce sunt alarmat ca am postat un articol, fara nici un comentariu aditional? Tu nu vezi ca nu ai sens?
    Unde am fost eu alarmat? Poate cei care au sarit ca popcornul sa faca defend, cred ca nu cunosti termenul cum trebuie.

    Nu-i problema, mergem inainte. Aveti grija sa nu intrati in Tandarei, ca e in carantina totala.

  10. #850 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    @Cyberpunk77 vezi ca ai pus la ambele hyperlink-uri, acelasi link.
    reparat

    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    sa nu mai vb de faptul ca nu merita sa cumperi PC daca ai XSX pt ca toate jocurile apar si acolo, si consola va costa (probabil) un sfert cat PC-ul
    adevarat si asta binenteles asta e defapt targetul... PC gamers, publicul tinta pt XSX asa cum chiar ei au declarat foarte clar nu demult. iar ca raspuns Amazon a anuntat deja ca lucreaza la o consola, la fel si Atari si nu m-ar mira sa vedem in viitor anunturi similare de la Google sau chiar Nvidia. Tocmai deasta e important atat pt Sony cat si pt Microsoft sa lanseze consolele anul asta la un pret cat mai competitiv.

  11. #851 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    De ce sunt alarmat ca am postat un articol, fara nici un comentariu aditional? Tu nu vezi ca nu ai sens?
    Unde am fost eu alarmat? Poate cei care au sarit ca popcornul sa faca defend, cred ca nu cunosti termenul cum trebuie.

    Nu-i problema, mergem inainte. Aveti grija sa nu intrati in Tandarei, ca e in carantina totala.
    Cunosc termenul, nu-ti face griji pt mine.

  12. #852 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Clubul PlayStation 5

    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    ...iar ca raspuns Amazon a anuntat deja ca lucreaza la o consola, la fel si Atari si nu m-ar mira sa vedem in viitor anunturi similare de la Google sau chiar Nvidia. Tocmai deasta e important atat pt Sony cat si pt Microsoft sa lanseze consolele anul asta la un pret cat mai competitiv.
    Amazon nu lucreaza la o consola ci la un serviciu de streaming.

    Amazon to release its own Google Stadia/GeForce Now competitor, complete with original game titles - *Project Tempo*

  13. #853 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    hahahahaha



    PS5's First Confirmed Horror Game Is Quantum Error

    PS5 Cosmic Horror Quantum Error Targeting 4K, 60FPS with 'Beautiful' Raytracing


    Godfall, WRC 9, Quantum Error, ... to be added




    *vedeti ca a mai aparut un 'leak" recent in care se sustine sus si tare ca PS5 e RDNA1 si XSX e RDNA 2.0.
    Cosmic horror First Person Shooter, FTW man im all in! De abia astept un shooter bun si mai ales ceva de gen sci-fi/space, de la Dead Space in coace nu sa mai facut nimic de genul.

  14. #854 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Un interviu cu Ali Salehi (programator Crytek), cred ca explica mai multe decat a facut-o Digital Foundry. Va sfătuiesc sa citiți integral articolul, o sa înțelegeți intr-o mica măsura de ce prefera Developerii PS5, nu luati ca si reper tot ce spune omul, doar ca punctează foarte bine anumite chestii.

    https://www.neogaf.com/threads/is-ps...swers.1535138/

  15. #855 SP
    Member tudort's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Un interviu cu Ali Salehi (programator Crytek), cred ca explica mai multe decat a facut-o Digital Foundry. Va sfătuiesc sa citiți integral articolul, o sa înțelegeți intr-o mica măsura de ce prefera Developerii PS5, nu luati ca si reper tot ce spune omul, doar ca punctează foarte bine anumite chestii.

    https://www.neogaf.com/threads/is-ps...swers.1535138/
    Hats off to you sir. Excelentă postarea. Și pe mine m-a surprins decizia de alocare diferențială a memoriei RAM în Xbox. Până la urmă vom vedea de ce sunt în stare studio-urile. Sony are câteva senzaționale care deja și-au exprimat satisfacția cu privire la posibilitățile de dezvoltare pe noua arhitectură.

    Sent from my Phone 2 using Tapatalk

  16. #856 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Unele chestii pe care le zice sunt putin cam ciudate si ma gandeam la fel ca in comentariu de mai jos de pe pagina:
    Sounds like he has no hands on experience. He is just commenting on what others have reported.
    Desi sunt chestii tehnice si are dreptate in mare parte la ce zice pentru ca in principiu zice generalitati, adica nu zice ceva concret din lucrul lui cu devkit-urile.

    Omu fie are devkit-u si face programare reala pe el, dar nu are voie sa spuna absolut nimic, cert e ca face doar afirmatii generale, doar in baza la ce s-a vorbit deja pe net.

    Zice foarte multe lucruri interesante, dar si unele pe care nu le inteleg/suna mai ciudat.

    Sa o luam cu inceputul.

    Primu lucru care suna ciudat este:
    the use of hyperthreading is likely to be used at later time of the generation not at first.
    Hyperthreading ala = ~33% extra computing power, asta ar fi practic media general valabila la procesoarele intel de-a lungul anilor (s-a pastrat de vreo 10 ani incoace), deci in contextul asta, e foarte dubios sa zici ca nu va fi folosita aia initial.

    Despre SSD-uri:
    The first thing to do is remove the loading page from the games.
    E prima persoana care zice asta. Pacat doar ca nu e de la Microsoft sau Sony ca sa fie ceva oficial.
    Another thing that can be expected is a change in the game menu. When there is no loading, of course, there is no expectation and you no longer need to watch a video to load the game in the background.
    Aici problema e ca nu prea era asa in realitate. Daca era 1 min de unskippable video (intro, logos etc), nu se incarca nimic de fapt atunci (acum gen 90% din timpul cat rulau video alea nu se intampla nimic pe fundal).

    Din punctul meu de vedere este necesar ca toata industria sa adere la acelasi standard - sa elimine toata hidosenia de intro cu logo-uri si alte non-skippable videos.
    Eu sper/speram ca Sony sa impuna asta developerilor, avand in vedere ca ei au SSD-ul cel mai rapid, mi s-ar fi parut o decizie de business perfect logica pt ei sa conditioneze certificarea de jocuri pt PS5 de eliminarea tuturor chestiilor alora de la inceput, sa fie litarlmente loading into the game menu in 1sec si atat (eventual acolo un buton cu see intros, credits etc).

    Mai zice si de Dynamic Resolution - eu cred ca asta o sa fie folosita masiv in toate jocurile urmatoare, ca sa mentina 60fps (adica unde scade sub 60, intra dynamic resolution si sa nu scada deloc fps-ul).

    Si mai e faza cu pentru PS5 e mai usor de programat decat pentru XSX (de unde eu unul trag concluzia logica ca are acces la ambele dar nu poate vorbi).

    Ce nu inteleg eu aici e cum poate fi mai usor de programat unu decat celelalte, din moment ce au hardware relativ asemanator si arhitectura identica.
    Iar el zice singurul motiv pt care a zis asta - pt ca Sony are soft nou, in timp ce pt Xbox tre sa instalezi tu manual DirectX - nush ce sa inteleg de-aici, o zice de parca XSX vine fara soft preinstalat?
    Dar XSX vine cu DirectX 12 iar la lansare va avea 12.1 (DirectX Ultimate sau cum ii zic ei) iar asta deja au anuntat.

    In rest, da, din ce stim pana acum, e fix opusul - e chiar mai greu de dezvoltat pt PS5, pt ca performanta fluctueaza, chiar si daca e doar in marja de 5% fluctuatia, tot e o problema cu care tre sa lupti. Dar oricum, astea tin de game balancing si optimizari care oricum se intamplau si se intampla dintotdeauna pt orice platforma.

    Eu unul nu vad sa fie o problema, niciodata n-a fost asta o problema. Chiar acum m-as astepta sa fie cel mai usor ever sa ai jocuri pe toate platformele deodata.

    Probabil dezamagirea unora e (inca) ca specificatiile nu sunt 100% identice, atunci, da, ar fi fost extrem de simplu de optimizat.

  17. #857 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Iti dai seama ca nu are voie sa vorbească despre alte lucruri ce nu au fost publicate pana acum. Insa este interesant aspectul general, PS5 are o arhitectura diferită de XSX (a menționat si el ca OS-ul din XSX este asemanator cu cel de pe PC iar la PS5 este total diferit) ceea ce le diferențiază foarte mult, desi au la baza aceiasi generatie de GPU, CPU si RAM (insa nu astea sunt totul intr-o consola). De aici si ideia cum ca se programează mai usor pe PS5, pana la urma cam asta au declarat toti, PS5 este mai echilibrat desi nu are aceiasi putere precum XSX, o situație similară cum a fost cu PS3 si X360, PS3 era mai puternic insa acest lucru nu a contat, X360 era mai echilibra si avea performante mai bune in jocurile Multiplatform.

    App, ar fi culmea ca acești developeri sa aibe un SSD atat de rapid si sa nu ii folosească capacitatea maxima avand in vedere ca optimizarea este mai usoara. Treaba cu “doar jocurile first party vor folosi puterea maxima” nu prea este valabilă.

    Sincer abia astept acel “teardown”, sa vedem in actiune noua consola.

  18. #858 SP
    Member tudort's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Primu lucru care suna ciudat este:

    Hyperthreading ala = ~33% extra computing power, asta ar fi practic media general valabila la procesoarele intel de-a lungul anilor (s-a pastrat de vreo 10 ani incoace), deci in contextul asta, e foarte dubios sa zici ca nu va fi folosita aia initial.


    Ar avea logică dacă ps4/xbone nu au hyperthreading și măcar câțiva ani (1-2) , majoritatea jocurilor vor trebui să ruleze și pe platformele vechi , iar munca developerilor să codeze pentru generația veche (2 modele) și generația nouă (2 modele) va fi destul de dificilă.

    În ceea ce privește dezvoltarea pentru noua generație .
    Când pui baza pe sincronizare Amd Cpu-Gpu cum face Ps5 , dezvoltatorii pot alege să structureze fiecare element din joc cu asta in cap din prima , adica fiecare scena sa utilizeze cel mai efficient raport de lucru ( fie Cpu intensive - cu odihnirea GPu , fie invers sau cumva proportionat) , asta pe langa memoria ram 16gb Unificata in latime de banda care transfera informatiile in si dinspre ssd=ul ultra rapid.

    E ceva nemaiintalnit oricum.

    La Microsoft vor avea de gestionat mai multe ( Mentinerea Cpu si Gpu Locked la frecventele respective si folosirea memoriei selectiv 10gb grafica si sa moduleze cu aia 6 extra de alta latime de banda). E putin mai greu de gestionat cred atunci cand e vorba sa ai mana libera sa faci ce vrei cum vrei sau sa ai niste obligatii de respectat in arhitectura mai putin flexibile in cazul consolei Microsoft.

    Eu sunt convins ca ambele vor face treaba bine si sa nu uitam ca Ps5 are (Multithreading activat Standard) de unde si frecventa scazuta de 3.5 pe cand Microsoft il are Off din default adica 3.8 si se duce in 3.6 cu el activat.
    Deci stim deja din declaratiile Microsoft ca ei vor coda jocurile sa fie compatibile si cu Xbox One X si cu Series X in primul an garantat si poate si mai mult.

    Vom vedea ce va fi dar eu unul sunt entuziasmat maxim de ce o sa iasa din PS5 in ceea ce priveste studio-urile dedicate exclusivitatilor Sony !

  19. #859 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu aștept să văd dacă se mai lansează anul ăsta, apoi vreo 6 luni după lansare sa le vad in acțiune. De teorie sunt sătul, vreau sa le vad in practica.

    Acel articol este interesat, m-a făcut să înțeleg anumite chestii. Mi-a plăcut că nu pare un articol inventat de un fanboy răsculat. Omul spune clar că Xbox este mai puternic dar cum e și în alte domenii, mai puternic nu înseamnă neapărat întotdeauna și mai bun.


    PS: Mi-au plăcut comparațiile dintre Android și iOS, Intel și AMD pe partea de HT. Chestii dovedite in practica, nu pe hârtie

  20. #860 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pe masura ce inaintam in an, vor aparea tot felul de articole asemanatoare, de la oameni cunoscuti si capabili din industrie. Unii stiu sa explice mai bine ca altii, sau ma rog, nu au limbajul ala de lemn la care apeleaza un tech guy. (de aici si capabilitatea de a explica cu exemple usor de inteles).

    Eu cred ca le va fi ceva mai greu ca pana acum devilor pentru ca trebuie sa faca doua munci: odata pentru consolele noi si o data pentru consolele din generatia actuala pentru a mentine anumite standarde. Daca ar merge totul doar din capping de frecvente si alocare de resurse, cred ca ar fi vis pentru ei, dar ma indoiesc. Daca Sony reuseste sa impuna acest standard tuturol devilor care fac jocuri pentru platforma lor, si anume sa nu aiba loading screens ci doar instantaneous gameplay, ma inclin in fata lor. Dar asta inseamna schimbare in intreaga industrie, PC included, si din nou...ma indoiesc. Ma multumesc si cu exclusivele lor sa aiba parte de acest beneficiu, desi tare mi-ar place sa vad asta pe linie.

    Eu astept un reveal cu consola in sine, informatii despre controller, informatii despre cooling system, chiar si un teardown. Pretul este oarecum irelevant acum. Jocurile o sa apara pe parcurs si la alea nu imi fac griji. De lansat cred ca se lanseaza anul asta, desi daca situatia continua, cred ca ei si MS vor cauta sa o "dea la pace" si sa amane lansarea pana la anul. Am sunat un pic ca mem aici, stiu. M-am molipsit

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 43 of 214 FirstFirst ... 33 41 42 43 44 45 53 93 143 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts