Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 61 of 903 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 71 111 161 561 ... LastLast
Results 1,201 to 1,220 of 18053

Thread: Clubul PlayStation 4

  1. #1201 SP
    Member MSlv's Avatar
    jocurile PC au fost intotdeauna (mult) mai ieftine fata de variantele pentru console, nu stiu daca ar putea fi un reper, mai ales ca grafica depinde de configuratiile fiecaruia. la console este garantat ca se vede si se misca la fel la toti tot timpul.

    Daca mai pui la socoteala si obisnuinta gamerilor legata de jocurile pe calculator...

  2. #1202 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  3. #1203 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MSlv View Post
    jocurile PC au fost intotdeauna (mult) mai ieftine fata de variantele pentru console
    Interesante generalizarile astea. Uite, iti dau numai doua exemple:

    Call of Duty 6 Modern Warfare 2 PC | ALTEX
    Call of Duty 6 Modern Warfare 2 PS3 | ALTEX

    Wolfenstein PC | ALTEX
    Wolfenstein PS3 | ALTEX

    Da, stiu, sunt jocuri vechi deja, dar sunt destule care sunt mai scumpe (si nu mult mai ieftine) pe PC fata de console. Iar la alea SH e de multe ori si mai mare diferenta si tot asa (pe PC sunt mai scumpe).

    Quote Originally Posted by MSlv View Post
    Daca mai pui la socoteala si obisnuinta gamerilor legata de jocurile pe calculator...
    Iar generalizezi aiurea, iar iti dau niste exemple:
    -o foarte mare parte din posesorii de PS2 o au modata (oare de ce?)
    -XBOX 360-urile modate LT, JTAG si RGH sunt in numar destul de mare si alea se si cauta, daca vrei sa vinzi o consola modata se uita multi la tine ca la un OZN

    Legat de ultimul aspect, am vandut mai demult un XBOX 360 phat si am specificat ca nu e modat. M-a contactat cineva si m-a intrebat foarte mirat: pai daca nu e modat cum merg jocurile pe el?

    Asa ca hai s-o lasam mai lejer cu generalizarile si cu acuzele, stiu ca suntem pe consolegames, dar ma deranjeaza cand se fac acuze nefondate si generalizari stupide.

    Si acum strict ontopic: ma astept ca pretul jocurilor PS4 sa nu fie deloc mare, probabil undeva intre 50-70 dolari/joc (depinde de joc) imediat dupa lansare si apoi in scadere. Observati tendinta preturilor la jocurile PS3, de exemplu Tomb Raider (joc excelent) costa in Romania sub 200 lei, in urma cu cativa ani cam orice joc nou de PS3 il gaseai doar la 300+ lei.

    La asta a contribuit un pic poate si faptul ca discurile BluRay sunt mai ieftine, dar cel mai important e ca sunt din ce in ce mai multi jucatori, consolele sunt tot mai accesibile si se vand in numar mare. Se cumpara multe console si jocuri, deci se pot si da cu un profit mai mic/joc.

    Daca e sa fac o comparatie pe termen mai lung: cine are o anumita varsta stie cat costa o consola sau un PC bun in anii 90 si cat costa un joc original (daca aveai norocul sa-l si gasesti). Chiar si in 2003 (cand am inceput sa lucrez) era inca "nasoala" situatia, stiu ca aveam un salariu de 420 lei, iar un PS2 costa in magazin cam peste 1300 lei, deci aveam nevoie de 3 salarii ca sa cumpar o consola, iar la jocuri era si mai grava situatia.

    Azi un PS3 in magazin e cam 1.000 lei si se poate cumpara lejer din mai putin de un salariu (presupunem ca nu lucrezi in ceva oras mic ca si "necalificat"). Un joc nou e sub 200 lei (sigilat in magazin), daca ai un pic de rabdare il cumperi dupa doar 2-3 luni SH sub 100 lei. Deci tendinta e clara...

  4. #1204 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Pai cum sa nu fie cerere luand in calcul ca o tara mai de doamne ajuta are cel putin 1000 de euro minumul pe economie. Mare chestie sa scoata lumea 50 de euro pentru un joc. Si sa fim noi linistiti ca pentru vicii facem toti rost de bani, daca viciul e sa fumez imi cumpar un pachet de tigari la zi daca e sa ma joc atunci dau 50 de euro pe joc.

  5. #1205 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    RaverX, iar alegi numai argumentele care iti convin tie? Ia verifica matalutza jocurile multi-platform care au aparut in ultimul timp (pe altex de ex) si spune-mi si mie cum ti se par preturile. Incearca dmc, crysis 3, tomb raider si o sa-ti faci o idee. Tendinta este ca, cel putin la lansare si ceva timp dupa, jocurile de PC sa fie mai ieftine. O sa vezi asta si pe shopto, nu numai la noi. Intr-adevar, MSlv a spus ca jocurile de PC au fost intotdeauna mult mai ieftine, ceea ce nu este adevarat, insa tendinta este de a vinde versiunea de PC mai ieftin.

    Inca o chestie misto. Ia vezi cat e precomanda pe altex pentru ACIV Black Flag

  6. #1206 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    RaverX, iar alegi numai argumentele care iti convin tie?
    N-am ales argumente care imi convin mie, eventual poti spune ca am argumentat cu niste exemple care imi convin mie, poate sesizezi diferenta daca mai citesti odata ce-am scris. "Tendinta" e una, realitatea e altceva. Pe mine nu ma incalzeste cu nimic tendinta daca eu vreau sa cumpar anumite jocuri. Cine intelege bine, cine nu... treaba lui.

    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    Inca o chestie misto. Ia vezi cat e precomanda pe altex pentru ACIV Black Flag
    Daca dadeai un link era super. Asa... eu de unde stiu la ce platforma te referi?

  7. #1207 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    De cand Romania este o tara care respecta conditiile pietei ? eu tin si acum minte cand am gasit in magazin in Romania COD Black Ops 2 la modica suma de 1300 RON - cand peste tot pe planeta costa mult mai putin (adica sub 200 EU sau 860-880 RON) deci toate exemplele pe Romania ar trebui luate si aruncate la gunoi ... Romania face diferenta dintre RRP si RRP + TVA + ADAOS + MEGA SUPER BONUS "Japca pe cumparator". "Managerii" magazinelor care comercializeaza jocuri in Romania ar trebui pusi la colt pe coji de nuca la cate "dude" au facut de-a lungul timpului gen:

    1. vanzare Killzone 2 ... epic a fost asta cu aproape 1 luna inainte de data oficiala
    2. vanzare Uncharted 3 .. 10 zile inainte de oficial
    3. vanzare God of War 4 .. am vazut poze cu jocul - n-am fost in magazin, dar sigur nu s-a lansat IERI cum trebuia

    Si multe altele pe care nu le mai amintesc

    Revenind -> sa ne uitam pe zavvi la preturile jocurilor de PC comparate cu cele de PS3 / Xbox 360 ... sunt mai mici - end of story.

    Pe langa asta va rog sa stati ontopic - discutam aici despre Playstation 4

    Deci concluzia mea (acum) - NU!, nu o voi cumpara.

  8. #1208 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu am inteles niciodata aberatia asta cu jocurile de console la pret mai mare decat cel de PC. Chiar si dupa ce platesti licenta la Sony, Microsoft sau Nintendo... si tot ar trebui sa iei in calcul faptul ca developerul si cei de la tech support lucreaza de n ori mai mult pentru versiunea de PC. Pentru simplul motiv ca intr-un fel faci development pe o singura consola (acelasi hardware), si alta e sa faci development pentru jde mii de placi video, in n rezolutii, n configuratii hardware, n sisteme de operare.

    Inteleg ca devkit-urile de console nu sunt ieftine... dar acelasi lucru se poate spune si despre tool-urile de development pentru Windows/Mac.

    Anyway, pe scurt, ar trebui sa fie fix invers: preturile la jocurile de console sa fie mai mici (asa cum erau in vremurile bune) decat cele de PC. Din pacate, a venit cineva cu ideea asta idioata cum ca se vinde consola la pret mic (chiar in pierdere), si prin urmare trebuie sa-si scoata banii din licentiere jocuri. Ma uitam de exp. la jocurile de Wii, care la 2 ani dupa lansare, inca aveau pretul RRP + adaos pt. ca sunt "raritati".

    Cat despre Romania... cine sa respecte RRP cand majoritatea jocurilor sunt aduse "cu sacosa" de prin Grecia, Ungaria sau mai stiu eu unde? Exceptie fac poate (dar din cand in cand) EA si Ubisoft (atunci cand lanseaza ceva oficial si in Romania)... ca in rest, haos!

    Sper ca la lansarea PS4 sa se intample si ceva in bine in Romania... si sa avem si noi parte de cineva care sa se ocupe de canalele oficiale de distributie. Altfel, ramanem la statusul de "bisnitza".

  9. #1209 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu nu am inteles niciodata aberatia asta cu jocurile de console la pret mai mare decat cel de PC (...)
    Motivul pentru pretul mai mare al titlurilor de consola fata de PC este simplu: royalties, care sunt o forma de taxare pentru sectorul privat, un drept, un interes financiar procentual, care se aplica si drepturilor de autor in sensul clasic, deci si pentru muzicieni (sau alti artisti), case de productie etc.

    Pe scurt, Sony, Microsoft si Nintendo percep un procent din vanzarea fiecarui titlu vandut pentru acea platforma. In acelasi fel, producatorii unor subansamble folosite la productia consolelor (vezi AMD) primesc de la Sony un procent din vanzari. Motivul unei astfel de strategii? Pai, unul ar fi nevoia de a reduce costurile initiale, nevoia de lichiditati pentru a lansa productia.

    Pentru PC nu exista asa ceva. In schimb, costurile de dezvoltare ale unui titlu de PC poate fi mai mare decat costul dezvoltarii unui titlu echivalent pe consola (exact lipsa arhitecturii unificate despre care ai amintit) si in plus sunt riscuri mai mari pentru vanzare.

    Daca fabricantii de console ar gasi o alta forma de a-si recupera banutii sau macar o formula de a scadea valoarea acelor royalties, atunci preturile jocurilor pentru console ar scadea in raport cu cele de PC.

  10. #1210 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar

  11. #1211 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Low end pc sau strugurii sunt acri?

    "The PlayStation 4 announcement last month immediately led to a PS4 vs Xbox 720 debate, but perhaps Sony and Microsoft's next-generation
    consoles are competing for second place. Compared to gaming PCs, the PS4 specs are in the neighborhood of a low-end CPU, and a low- to mid-range GPU side," said Nvidia's Tony Tamasi to TechRadar. As Nvidia's senior vice president of content and development, he sees the
    PS4's specs as outdated, even today.
    "If the PS4 ships in December as Sony indicated, it will only offer about half the performance of a GTX680 GPU (based on GFLOPS and texture), which launched in March 2012, more than a year and a half ago."
    It only gets worse Tamasi also notes that consoles, by definition, are closed platforms and
    not upgradeable.
    "What you get today in terms of performance is what you're stuck with five - 10 years down the road. PCs don't have these problems," he told TechRadar.
    "They are open and can be upgraded at any time to harness the power of newer GPUs for more performance and to take advantage of newer, modern graphics technologies."
    The gap between console and PC gaming has become more apparent this console generation, and Tamasi expects more of the same when PS4 and Xbox 720 get here.
    "If history predicts the future, then these next-generation consoles, while being more powerful than the current ones, will very quickly end up more than an order of magnitude behind the PC."
    PS4 not worth the cost to Nvidia
    The comments from the Nvidia senior vice president are noteworthy
    because they aren't just from an industry rival trying promote PC gaming vs PS4.
    The remarks come from the same company that powers the PS3's
    graphics chip.
    Nvidia isn't buying into the PS4, however. Sony announced specs that include an eight-core AMD processor and a custom Radeon GPU.
    "I'm sure there was a negotiation that went on," Tamasi told GameSpot ,
    "and we came to the conclusion that we didn't want to do the business
    at the price those guys were willing to pay."
    Instead, Tamasi said that Nvidia, with only so many engineers and so
    much capability, will be able to focus on another portion of its business that it wouldn't be able to if it did chips for Sony.

    Sursa: TechRadar

  12. #1212 SP
    Ω Pira's Avatar
    Sa vinaaa Kratos part 4!

  13. #1213 SP
    Member krOOm's Avatar
    @DanTe23 hateri, ps3 ul are un hardware f.vechi dar jocurile exclusive scoase astazi pe el arata foarte bine.Ideea este sa se dedice timp suficient pentru a dezvolta un joc, iar in cazul ps3-ului exclusivitatile si au spus cuvantul.vezi uncharted, the last of us, god of war 3, etc.

  14. #1214 SP
    Ω Pira's Avatar
    Quote Originally Posted by krOOm View Post
    in cazul ps3-ului exclusivitatile si au spus cuvantul.vezi uncharted, the last of us, god of war 3, etc.
    Sa pomenim si de GoW: Ascension, care in opinia mea daca era nativ in 1080p, nici n-ai fi zis ca nu-i grafica next-gen.

  15. #1215 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by Pira View Post
    Sa pomenim si de GoW: Ascension, care in opinia mea daca era nativ in 1080p, nici n-ai fi zis ca nu-i grafica next-gen.
    Daca era la 1080p nu era pe PS3.

  16. #1216 SP
    Ω Pira's Avatar
    Daca, daca.

  17. #1217 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    CEL MAI SCUMP televizor din... | RTV.net | Romania TV

    Daca PS4 o sa fie si 4K, trebuie sa cumparam si un astfel de televizor.

  18. #1218 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Daca tin eu minte, au zis ca n-o sa ruleze jocuri 4K, nu stiu ce vor sa faca cu filmele alea...

  19. #1219 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, doar pentru video au spus ca va fi 4K-ul. Insa sunt sigur ca peste cativa ani nu vor mai spune asta, la cum evolueaza lucrurile. E posibil sa vedem insa doar jocuri de gen Arcade... sau poate chestii super optimizate in 4K.

  20. #1220 SP
    Ω Pira's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Da, doar pentru video au spus ca va fi 4K-ul. Insa sunt sigur ca peste cativa ani nu vor mai spune asta, la cum evolueaza lucrurile. E posibil sa vedem insa doar jocuri de gen Arcade... sau poate chestii super optimizate in 4K.
    Sunt sigur ca se poate pe noua consola sa ruleze unele jocuri gen Rayman, cu grafica mai cartoonish, direct in 4K. Daca PS3-ul poate acum lejer 1080p cu 60 fps la jocurile de genul, nu vad pe PS4 de ce nu s-ar putea un 4K.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 61 of 903 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 71 111 161 561 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4275 Last Post: 17-04-2024, 21:38
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts