Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 121 to 140 of 211

Thread: PSN Game Sharing - PS4

  1. #121 SP
    Member gabytro's Avatar
    M-am uitat, am inteles asta!
    Bun, deci sharing, nesharing ..atata vreme cat am un cont de ps+ pe consola(primary) ..pot juca online de pe orice cont de pe acea consola, chiar si de pe un cont pe care consola nu e primara.

    Merci

  2. #122 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    salutare. se da jocul din link-ul urmator vandut ca primary account: Sale PS4 Alien Isolation Digital Primary Account Great Game | eBay . e o chichita undeva de care eu nu ma prind: cum poate el vinde jocul respectiv atat de ieftin? de teapa nu cred ca se pune pb la ce calificative are. eu stiam ca un joc il poti lua digital si imparti la 2 persoane: una sa il foloseasca ca primary si a 2-a ca secondary.

    si inca o chestie ciudata. mai sunt si alte licitatii asemanatoare pe ebay (jocuri vandte digital ca primary account), numai ca la unele se specifica faptul ca nu pot fi descarcate decat o singura data. Un joc cumparat digital nu il poti descarca de mai multe ori?

  3. #123 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Normal ar trebui sa poti sa descarci un joc de cate ori vrei. Nici eu nu inteleg ce cum cu conturile astea pe e-bay. Userul nameless_fear, coleg de forum de pe aici, si-a luat ceva jocuri de pe ebay si imi zicea ca conturile pot fi accesate doar o singura data pana faci download-ul.
    Spunea ca probabil cei de pe ebay vind acelasi cont de mai multe ori dar ma intreb oare cum fac ei lucrul asta. Un cont poate fi primary doar pe un PS4.

    As incerca sa cumpar un joc/cont din acesta si inainte sa fac download sa incerc sa schimb parola si e-mail-ul atasat la cont sa vad daca pot, pe e-bay imi spunea in privat un user ce vindea jocuri digitale ca nu pot schimba nici parola, interesant.

    @Spike, daca afli mai multe despre treaba asta sa ne ti la curent, nu ar fi rau sa stim cum sa impartim un cont intre mai multe persoane si la toti sa poata fi pus primary.

  4. #124 SP
    Member gabytro's Avatar
    Am luat si eu un joc asa de pe ebay. Boul care l a vandut a uitat sa mi dea userul si parola, in schimb mi a dat mesaj (crezand ca mi a dat userul si eu am descarcat jocul) si mi a zis ca are datele consolei mele si o blocheaza daca nu ii dau calificativ pozitiv in 10 minute, ca asa a facut si cu alti useri.
    Am auzit ca s au mai intamplat cazuri. Eu as sta linistit.

  5. #125 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Cum sa-ti blocheze consola man? Te-a prostit urat de tot! Trebuia sa-ti rezolvi problema prin resolution centre, e-bay iti da banii inapoi in cazuri de astea. In plus se vedea clar in mesageria privata ca nu ti-a trimis parola si ca te-a amenintat , disputa nu ar fi tinut mult si toti banii i-ai fi primit inapoi.

  6. #126 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    E vorba de in ce masura ai acces la contul respectiv. Sony zice ca sunt doar 2 posibilitati la game-sharing, primary-account si secondary-account, dar se mai pot face niste smecherii sa mearga si pe alte accounts. Va las un post de pe reddit care cred ca explica suficient de bine tot mecanismul asta.

    People used to share accounts for PS3 games, now they're doing the same for PS4 games, to cut back expenses.
    It's only safe to do it amongst friends, though. Don't trust e-bay sellers.
    Someone creates a new account, purchases one game on it and then the game can be shared to up to three people, and they split the cost of it accordingly.
    Here's how it works:
    Ghost Player (Pays 30%)
    The ghost player receives the account and downloads the game.
    Whoever is mediating the transaction then goes to the sony website and revokes his console permission to use the account.
    Therefore, the ghost can never re-download the game if something happens, but the ghost can play with any PSN ID.
    Secondary Player (Pays 20%)
    The secondary player logs in with the account, sets his console as secondary, then downloads the game to the console. He will always be able to re-download the game, but he will never be able to play the game with his original PSN ID. He will only be able to play it using the new account created specifically to buy the game. So this isn't good if you're a completionist and really enjoys hunting trophies, because they won't go to your PSN ID.
    Primary Player (Pays 50%)
    Paying more out of the three guarantees the primary player the right to set his console as primary. This means that he gets to re-download the game anytime he wants and play with any PSN ID.
    Hope I've been able to clarify what that was.
    N-am facut gamesharing pe ps4 cu metoda asta, am facut in schimb pe ps3. Am vreo 5 jocuri la activ cumparate la lansare cu 20$ + vreo 7-8 AAA games cumparate cu 5$. Jocurile le am si acum pe hdd, insa daca le sterg le pierd definitiv.

  7. #127 SP
    Member gabytro's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Cum sa-ti blocheze consola man? Te-a prostit urat de tot! Trebuia sa-ti rezolvi problema prin resolution centre, e-bay iti da banii inapoi in cazuri de astea. In plus se vedea clar in mesageria privata ca nu ti-a trimis parola si ca te-a amenintat , disputa nu ar fi tinut mult si toti banii i-ai fi primit inapoi.

    Normal ca am rezolvat si am recuperat banii. Dar am citit pe net ca altii au patit asta.
    Tu cand iti setezi consola primary pe contul lui (la care are acces) el poate intra si obtine niste info despre consola..si cu ele ti o blocheaza. Nuhs cum, dar nu as risca.

    ---------- Post added 09-11-2014 at 12:28 ----------

    Quote Originally Posted by RazvyLord View Post
    E vorba de in ce masura ai acces la contul respectiv. Sony zice ca sunt doar 2 posibilitati la game-sharing, primary-account si secondary-account, dar se mai pot face niste smecherii sa mearga si pe alte accounts. Va las un post de pe reddit care cred ca explica suficient de bine tot mecanismul asta.



    N-am facut gamesharing pe ps4 cu metoda asta, am facut in schimb pe ps3. Am vreo 5 jocuri la activ cumparate la lansare cu 20$ + vreo 7-8 AAA games cumparate cu 5$. Jocurile le am si acum pe hdd, insa daca le sterg le pierd definitiv.
    Si unde ai gasit oameni pt asta? Pe net sau prieteni?

  8. #128 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Pe net, am dat peste un forum cu un thread facut special pentru gamesharing (diferit de ce-avem noi). Cum se vand jocurile pe bazar, asa se vindeau acolo slot-urile pentru jocuri. Cu un tip am facut schimb si de la alti 2 am cumparat jocurile. De la aia 2 cumpar si azi daca vad un joc care-mi place.

  9. #129 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by RazvyLord View Post
    Whoever is mediating the transaction then goes to the sony website and revokes his console permission to use the account.
    Probabil este un Sub Account la care poate avea acces din Main Account, altfel nu ar putea sa-si recupereze contul daca eu schimb parola, security question si e-mail-ul

    ---------- Post added 09-11-2014 at 13:07 ----------

    Quote Originally Posted by gabytro View Post
    Normal ca am rezolvat si am recuperat banii. Dar am citit pe net ca altii au patit asta.
    Tu cand iti setezi consola primary pe contul lui (la care are acces) el poate intra si obtine niste info despre consola..si cu ele ti o blocheaza. Nuhs cum, dar nu as risca
    Nu poate obtine nici o informatie, tot ceea ce poate face este sa-ti ia accesul de la contul/jocul vandut tie dezactivandu-ti sistemul. Asta inseamna ca contul lui nu mai e atasat la consola ta si nu vei mai avea acces la jocul cumparat.

    Ce nu inteleg eu este ca ziceai ca tu nu ai primit userul(parola si e-mail-ul) de la el, atunci intreb eu tu de ce oare te-ai temut ca-ti blocheaza consola o data ce ai spus ca info despre consola ta il putea avea doar dupa ce iti introduci si activezi contul lui pe consola ta? Tin sa cred ca totusi ai avut datele contului dar ai vrut sa-ti recuperezi banii inapoi.

  10. #130 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Buying digital downloads on ebay. Too good to be true? : PS4

    aici puteti citi intreaga discutie la care RazvyLord a dat Quote

    ---------- Post added 09-11-2014 at 15:48 ----------

    sa luam urmatoarele scenarii:

    1. cumpar call of duty de pe psn us pe un cont nou creat in acest sens. ii dau lui x contul si parola, el isi descarca si instaleaza jocul complet dupa care da sign out la contul respectiv. contul de pe care cumpara jocul nu il face primar deoarece are ca primar contul de psn plus de pe care se joaca online el si restul userilor de pe consola. eu ii revoc dupa aceea dreptul de a mai accesa contul respectiv.

    2. introduc contul la mine pe consola, descarc si eu jocul si il instalez complet, dar la fel ca si x nu setez contul cu cod ca si cont primar deoarece am ca si cont primar un alt cont ce contine ps plus

    in ambele scenarii de mai sus, cum vom putea noi sa jucam cod pe alt user decat pe cel de pe care a fost achizitionat jocul, atat timp cat nu am facut primar contul de pe care am descarcat call of duty, fiecare avand activat ca primar contul de ps plus?

  11. #131 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Quote Originally Posted by Spike View Post
    in ambele scenarii de mai sus, cum vom putea noi sa jucam cod pe alt user decat pe cel de pe care a fost achizitionat jocul, atat timp cat nu am facut primar contul de pe care am descarcat call of duty, fiecare avand activat ca primar contul de ps plus?
    Pe o consola poti avea mai multe conturi primare, insa un cont nu-l poti face primar pe mai multe console.

    Haideti sa va prezint experienta mea in cumpararea unui astfel de cont de pe Ebay. Am facut tranzactia, la cateva ore dupa am primit datele de logare, am creat contul pe consola mea si l-am facut primar, am downloadat jocul si m-am logat pe userul meu.

    Cateva chestii pe care le-am observat:
    - Contul era de US si fusese alimentat cu 2 carduri preplatite (unul de 50$ si altul de 10$), deci exclus sa fie vorba de carduri de credit furate.
    - Contul a avut aceleasi date de logare o zi intreaga. Abia dupa ce i-am trimis mesaj inapoi vanzatorului ca totul este in regula acesta a schimbat parola contului.

    Eu insa mi-am luat o masura de siguranta pentru a nu-mi fi revocat accesul la joc desi eu setasem contul ca Primary. Exista 2 metode prin care un cont poate fi dezactivat de pe consola:
    - Local: direct de pe consola, cat timp esti logat pe contul pe care vrei sa-l dezactivezi.
    - Online: de pe siteul account.sonyentertainmentnetwork.com, procedura ce poate fi facuta doar o data la 6 luni.

    Asadar, metoda prin care m-am asigurat ca cel putin timp de 6 luni de zile nu voi pierde acces la jocul downloadat este urmatoare:
    - Creati contul pe consola si-l activati ca Primary
    - Va logati cu acelasi cont pe siteul account.sonyentertainmentnetwork.com si dezactivati toate consolele asociate acelui cont (Account - Media and Devices - Game - Deactivate All)
    - Faceti din nou contul Primary pe consola voastra si downloadati jocul.

    In felul asta contul nu mai poate fi dezactivat decat local. Vanzatorul nu va putea sa va revoce accesul la joc pentru cel putin 6 luni de zile.

    Acum sa va explic cum cred eu ca functioneaza toata treaba asta cu conturile. Sellerul de pe Ebay cumpara jocul pe cont, iar contul il vinde la 2 persoane. O persoana il face Primary si il poate juca pe oricare alt cont de pe consola. Insa poate downloada jocul doar o singura data deoarece vor fi modificate datele de logare ulterior. Cea de-a doua persoana care cumpara contul il va putea folosi doar ca Secondary. Are dezavantajul ca va putea juca jocul doar cat timp este logat pe acel cont, insa avantajul este ca va avea mereu acces la cont si va putea sterge/downloada jocul de cate ori vrea.

    Ce nu am inteles inca este cum face profit vanzatorul de pe Ebay. Conturile primary costa in jur de 25-30$, iar cele secondary 15-20$. Chiar daca adunam cele mai mari preturi ajungem la 50$, ceea ce este sub pretul de achizitie al jocului, de 60$. Asta ma face sa cred ca este ceva in neregula la mijloc pana la urma (probabil cardurile preplatite sunt achizitionate ilegal) sau imi scapa mie ceva.

    Ce trebuie sa stiti este ca atunci cand cumparati un astfel de cont exista un risc. Pentru a micsora acest risc cumparati de la selleri cu multe calificative pozitive si folositi masura de siguranta explicata mai sus.

  12. #132 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by ReNeGaDe124 View Post
    Cateva chestii pe care le-am observat:
    - Contul a avut aceleasi date de logare o zi intreaga. Abia dupa ce i-am trimis mesaj inapoi vanzatorului ca totul este in regula acesta a schimbat parola contului.
    Nu ai incercat sa schimbi parola? Eu asta nu inteleg, cum isi revoca el contul daca eu schimb parola, email-ul si security question-ul?

    Intrun post mai sus scriam ca probabil contul unde e cumparat jocul e un Sub Accont, adica cont atasat altui cont care este Main si aici nu vorbec de cum e setat pe consola, primary activated sau secundary ci vorbesc de : https://support.us.playstation.com/a...vs-sub-account

    ^ de unde citez:
    The settings of a Sub Account can be initially set up when the Sub Account is created and later edited by the associated Master Account.
    Probabil asa se asigura ei ca indiferent daca schimbi tu parola ei o pot schimba inapoi din Main account. Si acum ma intreb cum castiga ei bani, ma gandeam ca poate orice sub account sa aiba acces la jocul cumparat pe main account?
    Se pot creea mai multe sub accounturi atasate la main si probabil ele sunt cele vandute. Un sub account vandut de 2-a ori, unul se seteaza primary si altul ramane secundary.

    Este doar o ipoteza, eu nu am cu cine proba lucrul asta fiindca nu am cunostinte apropiate cu PS4 dar poate incercat voi sa faceti un sub account pe un main account si sa dat cuiva datele acelui sub account sa vedem daca are acces la tot ce sa cumparat de pe main.
    Poate vorbesc prostii dar trebuie sa fie un catch la mijlocul jocurilor vandute pe ebay

  13. #133 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Nu ai incercat sa schimbi parola? Eu asta nu inteleg, cum isi revoca el contul daca eu schimb parola, email-ul si security question-ul?
    Nu am incercat, insa mai mult ca sigur puteam face asta. Este un cont ca oricare altul. Nu am facut-o pentru ca asa m-a rugat si vroiam sa raman in relatii bune cu sellerul in cazul in care mai cumpar de la el. Si oricum, degeaba schimbam datele contului deoarece el si-l poate recupera oricand folosind adresa de mail cu care a fost creat initial contul de PSN.

    Iar referitor la treaba cu Sub-Accountul, este exclus. Achizitiile de pe Master Account si Sub-Account sunt separate, iar cel de pe Sub-Account nu poate accesa continutul cumparat de pe Master.

  14. #134 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Am incercat impreuna cu Donbassil schema cu Ghost player si Primary player pentru COD AW si a functionat.

  15. #135 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Dati-mi careva sa joc ceva ca nu mi-am luat azi medicamentele pentru cap, nici nu am baut alcohol si mi-am pierdut controlul. Sufar de tulburare bipolara, am episoade maniaco depresive si devin nasol, as dori un joc in care pot omora ceva, nu conteaza ce, doar sa omor cat mai mult. Multa stima, astept mesajele voastre!!

  16. #136 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    You sound just like my ex girlfriend.

  17. #137 SP
    Senior Member Srachi's Avatar

  18. #138 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Dati-mi careva sa joc ceva ca nu mi-am luat azi medicamentele pentru cap, nici nu am baut alcohol si mi-am pierdut controlul. Sufar de tulburare bipolara, am episoade maniaco depresive si devin nasol, as dori un joc in care pot omora ceva, nu conteaza ce, doar sa omor cat mai mult. Multa stima, astept mesajele voastre!!
    Te-ai uitat la B1? Stai sa vezi luni dimineață dupa ce avem confirmarea oficiala ca s-a descoperit călătoria în timp

  19. #139 SP
    Member gabytro's Avatar
    Legat de modalitate de share de care vb mai sus..cu "ghost" ul. Ma gandeam...de ce n ar putea fi mai multi ghost? Eu o sa incerc chiar azi cu gta ul. Dau revoke la cont, il dau unui prieten..il face primary, trage jocul, ii da revoke, il pun la loc primary la mine ..si aia e. De ce n as putea sa fac asta de mai multe ori?

    Eu zic ca merge

  20. #140 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Doar o data la 6 luni poti

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast

Similar Threads

  1. Screenshots Gallery By Strike105X in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 08-06-2023, 00:38
  2. PSN IDs - PS4 By ReNeGaDe124 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 61 Last Post: 16-09-2019, 01:46
  3. PSN Game-Sharing By PayneKiller in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 267 Last Post: 31-01-2016, 15:35
  4. Problema sharing? By AndyTiME in forum Software
    Replies: 3 Last Post: 14-09-2013, 17:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts