Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 83 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 55 ... LastLast
Results 81 to 100 of 1659

Thread: Clubul Xbox One X

  1. #81 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    De-acord Monky, ar fi fost mai bine sa nu aiba toti aceleasi producator de chip-uri.. dar pe de alta parte ma bucur pentru ceea ce a reusit AMD cu aceasta noua tehnologie. NVIDIA nu a miscat mai nimic.. cu exceptia unui Pascal pe steroizi (care nu are nicio treaba cu tot ceea ce inseamna console), dar deja intram in alta discutie.

    Tocmai asta e faza, ca noi vorbim in continuare de hardware, cand daca ma intrebati pe mine, o buna parte din corporatiile din domeniu au inteles ca viitorul este software, iar hardware nu reprezinta nimic altceva decat facilitator pentru software (sau vandut la pachet cumva cu solutii software, sau parte integranta a unei tranzactii contractuale, tip abonament).
    Marja de profit pe hardware (one time transation) este foarte mica.. (spre desebire de software).

    Am mentionat ceva similar si pe thread-ul PS4K. Bataia pestelui este pe abonamente, jocuri, cloud, totul software..
    AMD nu a facut nimic altceva sa se zbata si sa vina cu o solutie hardware eficienta, potenta si ieftina ce sustine nevoile "astora", spre deosebire de NVIDIA care a fost exact ca vulpea si strugurii acri.
    Eh, au incheiat un parteneriat cu Samsung pentru a trece la 14 nm si FinFet, apoi vor trece la 10 nm, asta le asigura procesoare mai mici, mai reci, mai eficiente energetic, mai performante. Pe de alta parte si nVidia a stagnat oarecum in ultima perioada, nici nu au mai avut tangenta cu piata consolelor.
    Fosta generatie a avut procesoarele made by IBM daca imi aduc aminte bine, si iar daca imi aduc aminte bine Cell-ul a creat mai probleme la inceput creatorilor de jocuri.

  2. #82 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Generatia trecuta ziceati ca de ce si-au batut capul cu arhitecturi unice, ca ies jocurile prost si nu ruleaza bine ca e greu pentru developeri sa le faca. Acum ziceti ca nu e bine ca s-au gandit la developeri si au folosit in mare componente destul de comune de pe piata de PC-uri ca nu mai sunt speciale si nu mai au nimic deosebit. Nicicum nu e bine

  3. #83 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    300 usd. de aia atatea oferte la xboxu vechi

  4. #84 SP
    Member robertfelixx's Avatar

  5. #85 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Holly fu.k, cum arata, imi doresc unul pana la aparitia Xbox Scorpio !

  6. #86 SP
    Member blondutzu's Avatar
    nu cred ca arata Scorpio, dar i-au facut un teaser

  7. #87 SP
    Member temugin's Avatar
    Gata se lanseaza in 2017, - curios ca nu vad nici macar un titlu 4k, ce fac restul cu Xone normal ???

    O sa mearga in paralel......mda.


    http://www.dualshockers.com/2016/06/...ing-confirmed/

  8. #88 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu prea inteleg de ce l-au anuntat oficial acum. Isi cam taie craca. De ce ti-ai cumpara un HTC One S, sau cum ii zice, daca ai Xbox One cand stii ca iese la anu asta mai puternic ? Sau de ce ti-ai cumpara un One S daca nu ai One, cand stii ca iese la anu asta mai puternic ?

    I mean, daca nu esti colectionar sau plin de bani, sa vrei sa-ti cumperi un player 4K la 300$, nu prea-i vad rostu.

  9. #89 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Pentru nu isi mai permit sa ramana in urma si sa astepte ca Sony sa faca prima anuntul... Iar la cum merg vanzarile fata de PS4, mai rau nu cred ca se poate. Pare a fi un all-in din partea lui Microsoft

  10. #90 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Au 6 Terraflopi, zic eu suficient cat sa se focuseze pe ceea ce conteaza cu adevarat, titluri exceptionale ca sa inchida prapastia vanzarilor intre ei si concurenta. Ca va avea competitia hardware mai bun, nu va avea cu mult mai bun in acelasi price range, ce ramane de facut e sa bage mare in exclusive.

  11. #91 SP
    Member BatsBike's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    Holly fu.k, cum arata, imi doresc unul pana la aparitia Xbox Scorpio !
    really, really NICE .. pretty cool colour combination .. in plus, the controller ..

  12. #92 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Au 6 Terraflopi, zic eu suficient cat sa se focuseze pe ceea ce conteaza cu adevarat, titluri exceptionale ca sa inchida prapastia vanzarilor intre ei si concurenta. Ca va avea competitia hardware mai bun, nu va avea cu mult mai bun in acelasi price range, ce ramane de facut e sa bage mare in exclusive.
    Noul GTX 1070 de la NVIDIA are 6.5 Teraflops. Lasand la o parte parerile mele despre ce fac astia pe piata consolelor, 6 Teraflops cu optimizare speciala cred ca va rula fara probleme jocuri in 4K la 30fps. Ce au spus ei suna interesant, dar cred ca s-au axat mai mult pe partea de VR unde e nevoie de high fps, pentru ca despre asta au vorbit mai mult aseara.

  13. #93 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oricum le-au cam servit celor de la Sony pe tava toata treaba. Practic Sony acum nu are nimic altceva de facut decat sa vina cu 7-8 Terraflops, si frack inovation! Ce rost mai are sa bagi bani in tehnologie cand e suficient sa fii doar un pic mai rapid? I hate this... dar in final ma bucur ca Sony a inteles cum sta treaba si la E3 a dat jocuri la foc automat. Se pare ca Microsoft va merge pe principiul "Play the same game on any device (pc, consola, tableta, smartphone)" si "Play with everyone (indiferent ca-i pe PC sau consola)". Ceea ce nu e rau, dar s-a cam dus treaba cu exclusivitatea... presupun ca ati observat, tot ce a fost la E3 de la M$ a fost pe principiul "Exclusive on PC & Xbox One!".

  14. #94 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai tot, dar vreau sa zic TOT, ce vor scoate pe viitor va aparea si pe PC. Pana si Horizon 3 o sa apara pe PC. Eu unul nu vad absolut niciun motiv sa mai pastrez o consola de a lor avand in vedere ca am si voi avea mereu un PC high end care sa imi permita rularea acestor jocuri.

  15. #95 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In cazul tau poate nu are rost... dar eu sincer ma indoiesc ca altcineva va reusi sa-si faca un PC de 299$ care sa ruleze precum Xbox One S. Nu zic ca la banii astia cu greu iti gasesti un BluRay player 4K, daramite un PC (poate SH). Oricum eu nu renunt la consola... gaming-ul pe PC pt. mine ramane la fel de meh...

    Cat despre Scorpio, daca zvonurile sunt adevarate si va fi la 400$, la naiba... e cat un GTX 1070, doar placa video!

  16. #96 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Yup, ca raport pret - performanta va fi mai ok, dar daca asta va fi ciclul consolelor, pentru mine nu mai merita.

  17. #97 SP
    Member eneea's Avatar
    Eu mai am o problema cu pretul abonamentului gold la Xbox Live si ca tot creste. Adica cineva pe Win 10 poate sa se joace jocurile MS fara a palti acel abonament, dar mie mi-l baga pe gat ca sa joc online...urat de tot

  18. #98 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai ca eu am luat 12+3luni cu 28$ la inceputul anului. Nu ma pot plange, mai ales cand dau jocuri bune la banii astia. Prin comparatie PS+ e mult mai slab, e mai scump si jocurile mai proaste.

  19. #99 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Finalul e tare

  20. #100 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    De-abia in aceasta seara am vazut si eu conferinta.
    Exact cum spuneam cu o pagina in urma, si cum ma asteptam, a mers "all in" M$.
    La fel cum am spus si ca a lor conferinta va fi centrata pe "gaming ecosystem" sau sa citez din spusele unui nene de-acolo "the same family".
    Se profila de ceva vreme, am mentionat si cu alta ocazie, probabil M$ nu face nimic altceva decat sa iasa din zona jocurilor exclusive (batalie cumva pierduta in fata lui $ony) dar fara sa zica pe sleau, luandu-si partea si axandu-se pe ce are (si $ony nu).. sistem de operare/Windows.
    Intra intr-un alt stadiu si incearca sa se delimiteze cumva de business modelul "traditional" pe care $ony cam "ruleaza" (incercand totodata sa nu-si supere prea mult nici fanii).
    As merge pana la a spune ca vor sa transforme o batalie XBOX vs PS intr-una M$ vs $ony.

    In fine e tarziu, si cred ca am dezvoltat subiectul, deja, de prea multe ori.
    Noi sa fim sanatosi, dar.. PS nu prea va mai avea cine stie ce competitor in XBOX, iar asta nu este un lucru grozav pentru noi ca si consumatori/cumparatori. Cu toate ca este destul de interesanta ideea.. librarira ta, oriunde, oricum, pe orice device ce ruleaza Windows.

    PS: XBOX ONE S asta este exact ce trebuia sa fie de la inceput XBOX ONE. Pacat ca s-a lansat ~3 ani mai tarziu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 83 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 55 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  3. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts