Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 128 of 214 FirstFirst ... 28 78 118 126 127 128 129 130 138 178 ... LastLast
Results 2,541 to 2,560 of 4277

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #2541 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Sa nu uitam ca nu doar partea HW trebuie sa volueze ci si partea sw trebuie otpimizata, ce jocuri aveai pe PS4 la lansare (grafica) si ce ai acum cand se lanseaza PS5. Deci eu pun aceste rezolutii pe seama unei optimizari facuta in graba sa lanseze jocuri...

    Puterea reala se va vedea mai incolo ata la Sony cat si la MS..

  2. #2542 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Daca tot ce contează pentru tine e rezoluția recomand un PC decent pe care sa joci jocuri de acum 5 ani in 4k 120fps. De obicei pe console progresul tehnologic se vede in alte arii.
    Edit: Jocuri de acum 10 ani. Sau CS 1.6, ca aveam colegi la facultate care jucau la 240fps pe monitor cu refresh rate de 60hz.
    Asta este o gandire gresita/diferita si bravo tie ca nu-ti pasa de lucrurile astea. But then again, e clar ca next gen nu e pentru tine, pentru ca daca ar fi, ar conta pe ce dai banu. Si nu e vorba de ce conteaza, e vorba de ce ofera ei ca o generatie noua. Daca PS5 acum ajunge in punctul in care este Microsoft pana acum cu One X, e nasol. Rau de tot. Parca era vorba de super salt tehnologic intre cele 2 generatii. Cel mai mare salt, parca asa au zis cateva persoane pe aici.
    Unde este? Pentru ca nu se vede nimic.
    4K cu 30fps? Asa ruleaza majoritatea jocurilor pe One X.

    Si da, logic ca nu se rezuma totul la pixeli si rezolutie, dar efectiv pentru aia treci la next gen. Jocuri bune ai si pe PS3 daca asta cauti si cu siguranta vor fi fff multe jocuri proaste si pe next gen. Si atunci ce ramane? Macar sa arate bine, nu?
    Sunt curios in ce alte arii se vede progresul tehnologic la next gen. Si nu spune SSD si RTX, pentru ca acolo nu se vede niciun progress, doar limitarea lor (pe partea de SSD) de pana acum.

    Oricum, problema cea mai mare este ca, ele 2 avand hardware identic (+- 3/5%) vor rula jocurile identic pe ambele. Deci la Xbox facem un pas in spate, mostly, la rezolutie, iar la PS5 vom pastra rezolutia dar vom mari fps-ul. Si again, TV-urile 4K sunt inutile ca rezolutie nativa.

    Si da, tot ce zic eu se aplica doar vs Pro versions. Fata de base version, diferenta este foarte mare, cam ca in generatiile anterioare.

  3. #2543 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Nu inteleg de ce compari mere cu pere, PC e una console e alta.
    Iar faptul ca ruleaza la @30 pe XBOX ONE X nu inseamna ca o fac cu aceeasi grafica. Suntem atat de cramponati in fps-uri ?
    In functie de joc, de multe ori prefer un joc cu o grafica mai detailata daca cu mai putine fps-uri fata de o grafica mai slaba dar cu mai multe fps-uri.
    Depinde ce joci si ce vrei. Noi vorbim de 4k@120fps sau chiar 240 sau 8k dar pe ce le rulam ?

    ---------- Post added 02-10-2020 at 10:35 ----------

    P.S. Uitasem, nu uita ca nu cred ca mai mult de 10% din cei care achizitioneaza console sunt interesati de asa ceva, vezi Nintendo.

  4. #2544 SP
    Member morphine's Avatar
    In ce sens TV-urile 4K sunt inutile ca rezolutie nativa?

  5. #2545 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Asta este o gandire gresita/diferita si bravo tie ca nu-ti pasa de lucrurile astea. But then again, e clar ca next gen nu e pentru tine, pentru ca daca ar fi, ar conta pe ce dai banu. Si nu e vorba de ce conteaza, e vorba de ce ofera ei ca o generatie noua. Daca PS5 acum ajunge in punctul in care este Microsoft pana acum cu One X, e nasol. Rau de tot. Parca era vorba de super salt tehnologic intre cele 2 generatii. Cel mai mare salt, parca asa au zis cateva persoane pe aici.
    Unde este? Pentru ca nu se vede nimic.
    4K cu 30fps? Asa ruleaza majoritatea jocurilor pe One X.

    Si da, logic ca nu se rezuma totul la pixeli si rezolutie, dar efectiv pentru aia treci la next gen. Jocuri bune ai si pe PS3 daca asta cauti si cu siguranta vor fi fff multe jocuri proaste si pe next gen. Si atunci ce ramane? Macar sa arate bine, nu?
    Sunt curios in ce alte arii se vede progresul tehnologic la next gen. Si nu spune SSD si RTX, pentru ca acolo nu se vede niciun progress, doar limitarea lor (pe partea de SSD) de pana acum.

    Oricum, problema cea mai mare este ca, ele 2 avand hardware identic (+- 3/5%) vor rula jocurile identic pe ambele. Deci la Xbox facem un pas in spate, mostly, la rezolutie, iar la PS5 vom pastra rezolutia dar vom mari fps-ul. Si again, TV-urile 4K sunt inutile ca rezolutie nativa.

    Si da, tot ce zic eu se aplica doar vs Pro versions. Fata de base version, diferenta este foarte mare, cam ca in generatiile anterioare.
    Rulează la 4k @30fps dar vezi și detaliile. De ex. RDR2 arata bine, dar am rămas uimit de cât de jos sunt multe setări in versiunea de pe console.

    Prefer o rezoluție mai mica cu un upscale dlss dar detalii high, cele ultra sunt degeaba și pe pc.

    Exemplu


  6. #2546 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by morphine View Post
    In ce sens TV-urile 4K sunt inutile ca rezolutie nativa?
    In sensul ca jocurile, ca si acum pe PS4 Pro, vor fi jucate mostly tot in 2k pentru a rula la 60fps.

  7. #2547 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In sensul ca jocurile, ca si acum pe PS4 Pro, vor fi jucate mostly tot in 2k pentru a rula la 60fps.
    Daca vor fi folosite texturi la rezoluții mari (4K/8K, precum in acel demo UE5), nici nu iti dai seama ca joci in 2K sau 4K. Cel mai bun exemplu este cu Demon’s Souls si acel demo UE5.

  8. #2548 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Foarte scumpe jocurile pentru PS5, 82 euro = 400 de lei!! Eu zic ca Xbox Series X + GamePass nu are concurenta si e cel mai accesibil mod de a te juca.
    Probabil o sa cumpar un PS5 dar nu o sa cumpar si jocuri noi prea curand la preturile acestea.

    Demon's Souls Remake PS5 400 de lei https://altex.ro/demon-s-souls-remak...JOCPS5DEMONSR/
    Destruction AllStars PS5 400 de lei https://altex.ro/destruction-allstar.../JOCPS5DESTAS/
    Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition 400 de lei https://altex.ro/marvel-s-spider-man...CPS5SPIDERMUE/


    Nu mai zic ca mi se pare ridicol ce face Sony cu Spider Man si e absurd sa ceri 400 de lei pe un remake si o gluma de joc ca Destruction AllStars care nu merita mai mult de 150 de lei ~ 30 euro. Ei nu inteleg contextul economic in care ne aflam?

  9. #2549 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Pai ei cer 300 de lei pe Spiderman MM si 100 de lei pe Spiderman Remastered.

    Apropo, nu gasesc versiunea de Ps4 la Spiderman MM, ce pret are? Ar trebui sa fie mai ieftina decat cea de PS5, in plus are upgrade gratuit pentru PS5. Daca va fi mai ieftin, va fi mai rentabil sa iei versiunea de PS4 si sa faci upgrade la PS5 gratuit.

  10. #2550 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Acel demo UE5 este doar un demo care nu inseamna nimic si cam asa functioneaza orice engine - este scalabil.

    @Dant3, fix RDR2 este o exceptie, ca sa zic asa. Nefacand deloc o comparatie cu PC-urile, pentru ca nu conteaza aici, tot jocul este "temporal" orice (folosindu-se adica de frame-ul anterior, nu mai randeaza deloc full resolution), adica nimic nu este nativ. Totul este atat de low resolution incat e aproape inacceptabil, dar asta nu l-a oprit sa fie un joc excelent (cel putin pentru mine).
    El are un sistem propriu de upscalling, nu este randare 4K decat cand stai pe loc. E ceva similar cu DLSS de la nvidia doar ca facut foarte prost.

    Also, fdkenzo, in teorie toate jocurile folosesc texturi la rezolutii mari si mai mici si mai mici, samd si se randeaza in functie de ce alege engine-ul sau devu, in functie de mai multe atribute - de importanta, de distanta, de multe alte aspecte.

    Doar la Crysis remaster pe modul Can it run Crysis am vazut o nebunie inutila prin randarea full (indiferent de distanta) a tuturor obiectelor care apar pe ecran - dar asa ceva nu se face...ever.

    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    Probabil o sa cumpar un PS5 dar nu o sa cumpar si jocuri noi prea curand la preturile acestea.
    Fix asa ma gandesc si eu O sa merg pe 3rd party initial + ca am Cyberpunk 2077 care ar trebui sa vina pe 19 de PS4, deci rulabil pe PS5 fara probleme, astfel ca am ce juca pana se mai ieftinesc din astea ale lor.

  11. #2551 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Sa fim seriosi cati au televizoare cu diagonale mari peste 180(poate si mai sus) pentru a vedea diferente intre 2k si 4k.
    La 8k ce sa mai zic, cat de mare trebuie sa fie TV-ul sa vezi diferente fata de 4k.

    Iar pe TV-uri cu diagonala mare +180 cine sta langa ele sa caute pixeli avand in vedere ca nu poti vedea intreaga imagine daca stai aproape.
    La fel si la PC cand ii vad pe unii ca nu se multumesc nici cu 4k si au monitoare de 22 sau 24 imi vine sa turb .

  12. #2552 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu tot nu inteleg cu cine vorbesti cand zici de 8K. Nu a zis nimeni, nimic de 8K pe aici. Iar diferentele sunt fff clare cand rulezi pe un TV 4K bun, un joc la 1440p. Cel mai recent exemplu este Mafia Definitive - se vede de la 2m diferenta de lower resolution in orice vs un titlu care ruleaza la 4k nativ.

  13. #2553 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Pai ei cer 300 de lei pe Spiderman MM si 100 de lei pe Spiderman Remastered.

    Apropo, nu gasesc versiunea de Ps4 la Spiderman MM, ce pret are? Ar trebui sa fie mai ieftina decat cea de PS5, in plus are upgrade gratuit pentru PS5. Daca va fi mai ieftin, va fi mai rentabil sa iei versiunea de PS4 si sa faci upgrade la PS5 gratuit.
    290 de lei versiunea digitala

  14. #2554 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    290 de lei versiunea digitala
    Pfff, bataie de joc

    Trebuie sa zic pas la jocurile cumparate Day One. Astept reduceri sau samsari

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Acel demo UE5 este doar un demo care nu inseamna nimic si cam asa functioneaza orice engine - este scalabil.

    Also, fdkenzo, in teorie toate jocurile folosesc texturi la rezolutii mari si mai mici si mai mici, samd si se randeaza in functie de ce alege engine-ul sau devu, in functie de mai multe atribute - de importanta, de distanta, de multe alte aspecte.
    Sa stii ca nu prea pot fi de acord cu ce ai spus, inteleg ca esti oarecum dezamagit de noile console, dar totusi...
    Acel Demo chiar inseamna foarte mult, este pentru ati face o ideie la ce te poti astepta de la noua generatie, iar acele rezoluții mari pe texturi sunt folosite inca de pe acum in dezvoltarea jocurilor, asa este aveai si pana acum rezoluții mari, dar nu 8K!
    Un exemplu bun este dat chiar de DF, nici eu nu au putut sa isi dea seama ce rezoluție avea acel demo pana nu le-a fost comunicat, iar la DS nu sunt nici acum siguri de rezoluția la care a rulat acel demo (doar au mizat ca “ar fi 1440p”), acest lucru se datoreaza texturilor, crează o imagine mai clara si de multe ori nu iti dai seama la ce rezoluție ruleaza jocul, chiar si cu număratul pixelilor e un chin.
    Also, mai ai un exemplu pentru acel demo, daca in generatia trecuta au aparut jocuri in primii 2 ani care arătau mai bine decat demo UE4 (vezi Killzone, The Order sau U4), ma astept ca si acum acest Demo UE5 sa fie depasit cu ușurintă in următorii doi ani. Deci, din punctul meu de vedere este relevant, știm la ce sa ne asteptam in viitorul apropiat.

  15. #2555 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu tot nu inteleg cu cine vorbesti cand zici de 8K. Nu a zis nimeni, nimic de 8K pe aici. Iar diferentele sunt fff clare cand rulezi pe un TV 4K bun, un joc la 1440p. Cel mai recent exemplu este Mafia Definitive - se vede de la 2m diferenta de lower resolution in orice vs un titlu care ruleaza la 4k nativ.
    Ai uitat ce sa scris mai sus:
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Daca vor fi folosite texturi la rezoluții mari (4K/8K, precum in acel demo UE5), nici nu iti dai seama ca joci in 2K sau 4K. Cel mai bun exemplu este cu Demon’s Souls si acel demo UE5.

  16. #2556 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu inteleg ce va cramponati atat. Vor fi ca si la generatia anterioara, optiuni prin care veti alege fie best graphics, fie best performance (eventual si un "balanced mode"). Cat va reusi fiecare developer cu al sau engine sa stoarca din consola next-gen, ramane de vazut. Daca e un adventure unde mai mult conteaza environment-ul, detaliile caracterelor, eu unul prefer la orice ora sa joc in modul best graphics, chiar si in 30fps. E un fighting game? Atunci da-mi nene chiar si 120fps, daca poti (desi am TV de maxim 60, asa ca...).

    Referitor la trecerea de la PS4 Pro la PS5... tot se plange razvanrazy ca el nu vede diferente mari. First of all, am vazut cu totii loading time-urile deja, si diferentele sunt HUGE. In unele cazuri chiar si 10x faster (de quick resume nici nu mai vorbim). Dupa care, din punct de vedere grafic, daca pe PS5 se adauga ray tracing, texturi de calitate mai mare, draw distance mai mare, fov mai mare, antialiasing mai bun, mai multe shadere, etc... sa mai vrei si 4K si 60fps, deja mi se pare (exact cum ziceau colegii de mai sus), ca vrei sa te joci pe un PC cu un minim 3080. E ca si cand ai vrea sa treci din Standard Quality in Ultra Quality la placa video, sa sari de la 1080p la 4K, si sa mai vrei si 60fps. Sorry razvanrazy, dar saltul s-a facut de la 4.2Tflops la 10.2Tflops, nu la 20. Ca si comparatie, parca 2080 Ti-ul avea 13.4Tflops, si tot nu e capabil sa ruleze jocuri in 4K nativ si cu toate cele pe maxim. Si aia costa cat 3-4 console, totusi. Si mai adaugai si un super procesor pe langa, ca altfel era degeaba.

    Anyway, ca si la PS4, ca si la PS3, vad ca incepe lumea sa se planga. Guys, astea sunt consolele... nu va plac, nu le cumparati. E decizia celor de la Sony si Microsoft de a face saltul asa cum l-au facut. Daca mai bagau extra power si cresteau pretul cu 2-300$, iarasi era Valea Plangerii pe-aici, ca sunt prea scumpe, ca se supraincalzesc, ca sunt prea zgomotoase, si tot asa... Cum o dai, tot nu e bine. So, it is what it is.

  17. #2557 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Bine punctat @Monky.
    Referitor la preturi pentru jocuri cine doreste sa cumpere la lansare isi asuma si acest risc, in 1-2 luni il iei la pret redus.

  18. #2558 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    De mai bine de jum de an tot spun asta...

  19. #2559 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In mod clar depinde cum privesti lucrurile. Daca preferi sa vezi doar ce ti se ofera acum, nu si ce nu ti s-a oferit in trecut, atunci da. Este mind blowing. La mine in cazu asta, o sa fie super pas, de la PS4 base la PS5. Deci o sa fie super consola. La naiba, poate iau 2 si le pun in SLI si asa voi rula la 4K 60fps orice joc

    In rest, nah. E ok sa ma plang, pentru ca nu sunt multumit. Nu asta e ideea? Sau trebuie sa postam doar daca suntem multumiti de tot si toate?
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    First of all, am vazut cu totii loading time-urile deja, si diferentele sunt HUGE. In unele cazuri chiar si 10x faster (de quick resume nici nu mai vorbim).
    Loading times sunt doar o gluma proasta - s-a vazut la TLOU2 sau Ghost of Tsushima, sau negativ la RDR2. Daca alegeau sa ofere suport pentru SSD (pus de user) si sa nu limiteze totul artificial la HDD, nu mai aveam discutia asta si majoritatea aveam deja SSD-uri in console si vedeam acelasi boost de performanta de minim 5x mai rapid decat acum.
    De quick resume nu se stie nimic la PS5, dar da, pe XSX e o functie utila si bine venita.
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dupa care, din punct de vedere grafic, daca pe PS5 se adauga ray tracing,
    RTX-ul se face separat (adica nu in acei TF ci in acele CU) si va arata la fel ca pana acum doar ca vor randa hardware in loc de solutii software time consuming. Also, ca sa fie wow se vor baza mostly pe reflexii care vor manca toate CUs. Deci se poate elimina complet. Il vom vedea in actiune calume cand vor incepe sa-l foloseasca la GI si se vor intoarce la SSR.
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    texturi de calitate mai mare, draw distance mai mare, fov mai mare, antialiasing mai bun, mai multe shadere,
    Calitatea texturilor mai mare - la ce anume te referi? Ele vor fi tot 4k si se vor randa dinamic (exact ce am zis pana acum).
    Draw distance mai mare, FOV mai mare...de unde? Again, totul este dinamic, la fel ca pana acum si extra puterea se va folosi la personajul principal unde probabil vor mai adauga un extra 10/20k de poligoane ca sa mai fure un "wow" de la cineva.
    Ai vazut cum arata RDR2 spre ex la draw distance? Pe langa lumea jocului, vezi random NPCs de la distante ireale. Ce crezi ca vom avea mai mult acum?
    AA mai bun? Ce anume? Personal nu stiu sa existe ceva solutie mai noua/mai buna de AA decat ce exista pe piata acum si exista deja pe console.
    Mai multe shadere? Decat ce? De ce nu le puneau acum? Asta e doar normalitatea, sa adauge chestii care sa para mai wow, mai realist/nerealist. Deja o dam in altele aici.

    Si nu e vorba ca vreau 4K sau 8K sau mai stiu eu ce, e vb ca diferentele dintre consolele Pro si next gen vor fi atat de mici in practica (daca eliminam SSD-ul) incat cu siguranta in 3-4 ani vom vedea alte modele Pro ca sa duca acel 4K 60fps cu care se mandreau.

    Again, eu voi lua ambele console pentru ca sunt pixel whore si o sa vreau sa ma joc cea mai buna versiune a jocurilor respective (pe o consola, desigur) dar asta nu inseamna ca sunt 100% multumit.

  20. #2560 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    A mai comandat cineva de pe JRC?
    Vad preturi suspect de mici la jocurile de Ps5.

    Demon’s Souls 299 lei
    Spiderman MM 269 lei

    Mai exact, nici un joc nu depășește 299 lei de PS5. Daca astea sunt preturile si este de incredere situl acum dau precomanda! Vad ca livrează in ziua lansarii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 128 of 214 FirstFirst ... 28 78 118 126 127 128 129 130 138 178 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18053 Last Post: Today, 05:51
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts