Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 210 of 214 FirstFirst ... 110 160 200 208 209 210 211 212 ... LastLast
Results 4,181 to 4,200 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #4181 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De la LTT:
    Attached Images Attached Images 387040854_903577121138020_501478045410710345_n.jpg

  2. #4182 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Funny because it's true..

  3. #4183 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu am participat in discutiile legate despre cat de slabe sunt actualele console, insa lucrul acesta a inceput sa ma cam deranjeze si simt ca unele experiente imi sunt furate de o grafica slaba.

    Am terminat recent Control Ultimate Edition pe XSX ( aceeasi grafica ca pe PS5) si mi-a placut la nebunie, m-am conectat la maximum cu acel univers. Jucat in Performance fiinca in modul Grafic este foarte clunky la gameplay.

    Am incercat aceeasi experienta si pe un Laptop mid-performance, conectat la TV si cu gamepad. 1080p si toate setarile pe Ultra, inclusiv Ray-Tracing. Arata incredibil, mi se pare ca fiecare detaliu minor sau major adus in plus, adauga un plus valoare jocului si experientei in sine, nu tine totul doar de poveste, este un cumul de factori care face un joc sa devina o experienta memorabila.

    Din anumite motive nu sunt fan PC, imi plac consolele si tot ecosistemul oferit de ele, insa nu pot omite faptul ca as fi avut o experienta superioara daca l-as fi jucat pe PC sau pe vreo consola din seria PRO.

    Avem nevoie de versiunile imbunatatile la ambele console si n-ar trebui sa fie mai tarziu de 2024.

  4. #4184 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    TBH, varianta de PS5 a lui Control nu mi s-a parut prea bine implementata, deci nu as considera-o un bun barometru pentru puterea consolelor.
    Metoda de upscaling a rezolutiei lasa mult de dorit, sper ca Alan Wake 2 sa fie mai reusit din punctul asta de vedere.
    Jocurile first-party Sony sunt cele mai bune exemple daca vrei sa judeci puterea grafica.

  5. #4185 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    La cât de slab e AMD pe ray-tracing și cât de costisitoare e tehnologia eu nu mi-aș face speranțe prea mari de la PS5 Pro, poate PS6 sa aduca o îmbunătățire mai serioasa.

  6. #4186 SP
    Manager paul's Avatar
    :
    *Internet connection required to pair Disc Drive and PS5 console upon setup
    Attached Images Attached Images f9pcxd2xuaiq6su.jpg

  7. #4187 SP
    Senior Member dark18's Avatar

  8. #4188 SP
    Prophet of the Void IlieRazvan's Avatar
    Zici că e varianta de pe wish slimul

    Trimis de pe al meu Samsung S23 folosind Tapatalk

  9. #4189 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Mini PS5. Clar face-plate-urile nu se vor potrivi

  10. #4190 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Nu am participat in discutiile legate despre cat de slabe sunt actualele console, insa lucrul acesta a inceput sa ma cam deranjeze si simt ca unele experiente imi sunt furate de o grafica slaba.

    Am terminat recent Control Ultimate Edition pe XSX ( aceeasi grafica ca pe PS5) si mi-a placut la nebunie, m-am conectat la maximum cu acel univers. Jucat in Performance fiinca in modul Grafic este foarte clunky la gameplay.

    Am incercat aceeasi experienta si pe un Laptop mid-performance, conectat la TV si cu gamepad. 1080p si toate setarile pe Ultra, inclusiv Ray-Tracing. Arata incredibil, mi se pare ca fiecare detaliu minor sau major adus in plus, adauga un plus valoare jocului si experientei in sine, nu tine totul doar de poveste, este un cumul de factori care face un joc sa devina o experienta memorabila.

    Din anumite motive nu sunt fan PC, imi plac consolele si tot ecosistemul oferit de ele, insa nu pot omite faptul ca as fi avut o experienta superioara daca l-as fi jucat pe PC sau pe vreo consola din seria PRO.

    Avem nevoie de versiunile imbunatatile la ambele console si n-ar trebui sa fie mai tarziu de 2024.


    Eu am tot rabdat pana acum 2 saptamani sa ma joc Control, pentru ca am sperat ca o sa-mi iau un PC performant, pas pe care l-am tot amanat din lipsa de timp, pandemie, crypto si tot ce a generat preturile dezastruase la placi video.
    Eu sunt genul totul sau nimic, asa ca tinta mea e un RTX4090, si tot nu ma pot convinge ca e cazul sa dau 20-25 mii pe PC-ul pe care mi-l doresc.
    Am facut rost de Control Ultimate Edition pe PS5 si am zis totusi sa-i dau o sansa. Vazusem toate videourile Remedy + Nvidia despre Control, toate analizele DF iesite la vremea respectiva si stiam la ce downgrade sa ma astept.

    Acum am 60 de ore in Control Ultimate Edition si un singur trofeu ramas pana la Platinum, jucat pe PS5 in graphics mode (30fps), TV 75", la distanta de 2.5m.

    Dupa 60 de ore de joc, am ramas cu o parere greu de descris referitor la PS5 vs PC, dar incerc sa fac un sumar:

    - m-am adaptat la 30fps, gratie genului de joc, a FOV-ului f mare si a motion blur-ului
    - modul 60fps, oricat de tentat ar fi, pentru mine nu exista daca se scot efecte grafice. Pot tolera low fps si/sau low res, dar nu efecte in minus.
    - 1440p mi s-a parut super acceptabil si nu m-a deranjat, upscallingul/temporal AA fac o treaba buna
    - efectele ray tracing (opaque si transparency reflections mostly) mi s-au parut de nivel Nvidia RTX, de la o consola la care nu te asteptai la mari performante in RT
    - m-a disperat in schimb LOD-ul extrem de scazut la toate asseturile din joc.Tot ce e mai departe de 1m de tine, e low poly model. Daca dai zoom pe orice, vezi cum se schimba totul in modelul high poly.

    - dupa ce am terminat jocul in totalitate, am decis sa revad videourile DF cu analiza PC si PS5/XSX a jocului
    - exceptand bineinteles LOD-ul, si fps-ul, unde "wallet" is the limit, si rezolutia mai buna, jur ca daca nu vedeam comparatia DF PS5 vs PC nu mi-as fi dat seama ca de fapt ce am jucat eu a fost echivalentul PC a multor setari puse pe low/medium si cateva efecte RT oprite.
    - apoi m-am gandit ca daca as avea acum un PC racheta, dupa 60 de ore petrecute pe PS5, nu m-as mai obosi sa-l rejoc pe PC, pentru ca nu mi se pare ca am pierdut mare lucru, in afara de fps, dar am ramas cu cei 25 mii in buzunar.
    - pe de alta parte, la final de joc, imi simt ochii foarte obositi si am inceput sa-mi tot pun picaturi
    - am setat jocul in Performance mode sa mai caut niste collectibles (jocul are peste 400!), si pentru sanatatea ochilor mei, simt ca acei 60fps ar fi ajutat mult, dar nu am putut sa renunt la RT pt asta.

    Si aici intervine de fapt problema. PS5 nu poate oferi si graphics mode si 60fps in acelasi timp.
    Un PS5 PRO ar putea s-o faca, dar nu iti ofera nimeni vreo garantie ca toate jocurile din urma cu mod 30fps graphics vor primi update la 60fps graphics, fiindca totul e la latitudinea developerilor, si am vazut cat de greu spre deloc s-au miscat in trecut.
    Un upgrade la GPU-ul PC-ului, in antiteza, te lasa pe tine sa decizi unde directionezi performanta aia, fie ca e fps, setari, grafice sau rezolutie, nu esti la cheremul nimanui.

    In situatia actuala, putem considera PS5 un fel de PS4 PRO ULTRA (fiind fully backcompatible).
    Cate jocuri PS4 profita de PS5 ? Extrem de putine, si alea au doar un amarat de fps unlock, nicidecum setari grafice.
    Ma uit la discul meu cu Driveclub, si degeaba am PS5, ca tot 1080p@30fps a ramas, same goes for The Order 1886.
    Unde mai pui ca multe din studiourile astea s-au si dizolvat.

    Apoi avem situatia in care jocurile PS5 sunt prea downgraded chiar si in 30fps graphics mode.
    Dau ca exemplu recentul Alan Wake 2 care in graphics mode nu are pic de ray racing.
    Un PS5 PRO ar putea sa pastreze 30fps si sa aduca si RT in acest mod, dar tendinta din trecut imi spune ca in majoritatea cazurilor de genul, developerii vor upgrada graphics mode doar din privinta fps-ului si/sau rezolutiei si nimic mai mult. Ori in situatia asta, PS5 PRO dpmdv ar fi inutil.


    Da, imi doresc un PS5 PRO, dar sunt total dezamagit de modul in care se va implementa puterea aia grafica extra.
    Intr-o lume ideala ar fi existat un PS5 cu RTX4090/7900XTX la bord, pe care as fi fost dispus sa dau si 8, maxim 10 mii lei.

  11. #4191 SP
    Member tudort's Avatar
    Având în vedere că 7900 XTX scoate abia 30 fps in AW2 cu totul la ultra și raytracing cu path tracing , asta pe un monitor 4k dar cu fsr2 ( performance = randare joc la 1080p ). E clar că dacă vin noile console tot cu rdna , e posibil doar fsr 3 să aibă ceva putere pentru grafică să poată duce 4k cu upscaling method acceptabil din 1440p ( quality ) si raytracing. Momentan , doar 4090 poate duce nativ abia 30fps in jocurile de ultima generatie cum sunt Alan Wake 2 cu totul la maxim !

  12. #4192 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Pai nici nu prea mai vorbim de rezolutii native la valul asta de jocuri fully Path Traced, e super demanding.

    7900XTX atinge de fapt cam 20fps in 4K FSR2 Performance, cu totul pe Ultra, in AW2. Transpus in PS5, cu un profil cu cateva setari pe medium, sari lejer de 60fps, deci nu ar fi o problema. Ai o gramada de headroom sa scalezi.
    Iar jocurile de genul asta le numeri pe degetele de la o mana (nu degeaba sunt promovate intens de Nvidia), deci tot ce e sub ele ar rula perfect la 4K60 nativ pe un ipotetic PS5 cu 7900XTX.
    Dar o sa pupam noi salt de 6x la TFLOPS abia la PS7.

    Si totusi, in analiza DF vedem cat de mici sunt diferentele vizuale intre PS5 si PC Ultra Path Tracing, exceptand ray traced reflections.
    AW2 nu are dynamic time of day, astfel ca GI bre-baked arata incredibil de bine raportat la path tracing.
    Dar AW2 si CP2077 sunt uneltele perfecte de marketing ale Nvidia pt a umili AMD.

  13. #4193 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    :
    Setup:
    Attached Images Attached Images f9zp173woaacn-p.jpg f9ztelcwgaaspgo.jpg

  14. #4194 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu ma prind care e problema cu asta. Nu e ceva normal ca trebuie o oarecare verificare? Sau cum ar trebui sa se faca verificarea aia? Gen sa nu poti pune un drive 3rd party, eventual ceva modificat?

  15. #4195 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Sau cum ar trebui sa se faca verificarea aia?
    Hardware, cum verifica si diskurile spre exemplu.

  16. #4196 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    7900XTX atinge de fapt cam 20fps in 4K FSR2 Performance, cu totul pe Ultra, in AW2.
    Asta este motivul pentru care ultima placa video pentru care am facut imprumut de bani a fost un ATI Radeon X1900XTX de la Sapphire (pentru cine e prea tanar ca sa stie de placa asta, parerea mea este ca la momentul acela a fost un flaghip mai rasunator decat este 4090-ul acum).
    Asa, si dupa ce-am platit rate 2 ani, student fiind cu job part time, am realizat ca intr-un an eram din nou pleb si trebuia sa dau din slide-urile alea la Graphics inapoi, moment in care am zis bine ma, luati voi detaliile alea in plus ca ma mut eu definitiv pe consola si din 2007 n-am mai dat bani pe Hardware pana in 2013 cand a aparut Xbox One.

    Mi se pare ca point of no return pentru mine a fost cand a aparut Oblivion pe Xbox 360 si am vazut cat de bine arata si se misca si pe Xbox...

    Dupa cum spui si tu, nu contesta nimeni ca virgula 'crema' este tot pe PC, dar sa platim totusi 20-25K RON pentru crema aia care dupa cum spui si tu necesita o analiza head-2-heard ca sa o simti/vezi nah, not for me anymore, mai bine fac upgrade la masina

    Insa, subscriu ca astept un update la PS5/XSX ca pe painea calda, ma omoara cele 30fps din Fidelity mode pentru ca si eu sunt ca tine, daca stiu si vad ca exista acolo optiunea, nu sunt dispus sa pierd nimic din calitatea grafica si asa ajustata pentru 60fps...

  17. #4197 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Eu mi-as tempera asteptarile de la PS5 PRO, indiferent cat de bun va fi upgrade-ul grafic (maxim 24TFLOPS zic eu), modul in care ai acces la el lasa de dorit. Patch-urile vor veni cu taraiata, si vor fi mostly fps unlock, asta in cel mai fericit caz, pt ca de regula PS5 PRO va conta doar pentru lansarile de jocuri de dupa el. Tot ce e in urma lui (cu exceptii 1st party), cum ziceam, e la mila lor.

    Ideal ar fi ori ca PS5 PRO sa aiba low level access si sa permita macar acel banal fps unlock si res change independent de patchurile devilor, ori, developerii sa se fi aliniat astfel incat orice joc de PS5 sa fie gandit din start si cu un viitor profil PS5 PRO. Dar eu consider ca abordarea trebuie facuta la nivel de consola, nu per joc, trebuie ceva similar XBOX, dar mai bun, si cu viziune spre PS6. Altfel repetam mizeria PS4 > PS5, unde 98% din libraria PS4 ruleaza la fel si pe PS5.

  18. #4198 SP
    qdx
    Junior Member qdx's Avatar
    Dupa 2 ani de ps5 pot spune ca ma deranjeaza lipsa 4k/60 fps si lipsa jocurilor de calitate dezvoltate pentru ps5.As cumpara si maine ps5 pro cu 4k/60 normal nu scalat.

  19. #4199 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    4K nativ cu 60fps pe low, poate, pe o consola care costa cat o placa video low level, este cam imposibil pentru jocurile mai complexe grafic. Nu mai zic de alte detalii sau sisteme care au nevoie si de un CPU capabil, care si ala costa tot cat o consola.

    Da, reclama mincinoasa si am zis asta de la inceput si de nenumarate ori pana acum.

    Dar eu ma multumesc cu 4k 60fps si DRS (sau 1440p nativ cu totul pe high/ultra de pe PC), dar detalii grafice mai sus de low - iar ca solutie de DRS, din pacate FSR de la AMD nu se poate compara, inca, cu DLSS.
    Iar asta inseamna ca aceste console sunt trase in jos, prin solutia de upscalling si de faptul ca lucreaza cu AMD si nu cu nvidia.

    Dar asta e alta discutie pentru alt thread

  20. #4200 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un mic teardown de la Dave 2D:
    Attached Images Attached Images screenshot-2023-11-05-09.40.00.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 210 of 214 FirstFirst ... 110 160 200 208 209 210 211 212 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts