Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 53 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast
Results 121 to 140 of 1048

Thread: Xbox Series X|S - achizitie din Romania

  1. #121 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    ... Dar cum JRC nu este firma din romania ci dintr-o tara unde se lanseaza Xbox oficial, atunci ei aloca acelui magazin un numar de unitati. ...
    De aici reiese ca e firma romaneasca: https://www.jrc.ro/contact/t-322/ are cui si sediu in RO deci chiar daca face parte dintr-o entitate mai mare e in aceasi situatie ca EMAG RO cu EMAG HU.


    Iar legat de EMAG poti sa vorbesti mutl si bine cu ei ca chiar daca esti partener pe EMAG MARKET tot nu prea esti bagat in seama la chestii importante, exemplu schimba/modifica uneleori contractele cu patenerii chiarde 2-3 ori pe an, dar daca vrei sa discuti cu ei de o modificare nu te baga in seamna decat dupa multe incercari... La ei la fel ca la alte firme mari doar cativa iau decizi importante restul sunt papusi intr-o oarecare masura. Avand in vedere ca au legaturi cu Microsoft si ca politica lor legate de produse noi se schimba in functie de fiecare produs, nu cred ca nu au discutat cu responsabili de ma MS si pentru XBOX. Insa clar atat timp cat nu ai XBOX Romania nu vei putea face precomanda pe canal oficial, iar din cate stiu eu EMAG nu lucreaza decat pe canale oficial cu jucatorii importanti de pe piata.


    PS: Eu sunt fac jocuri in format digital, deci nu prea cumpar jocuri fizice, prefer sa cumpar un HDD mare pe care sa le stochez (spatiu mai putin si mai rapid de accesat).

  2. #122 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e chiar asa cu JRC. Si-au inregistrat firma si in RO, desigur, pentru ca altfel nu pot avea afaceri pe teritoriul tarii (legal), dar ei sunt din Cehia (parca) si au magazine online in mai multe tari.
    Iar lor le aloca Microsoft din Cehia, x numar de console, pe care ei decid cum sa le vanda - daca ajung la cat mai multi oameni, inclusiv prin alte tari (unde nu exista lansare oficiala), sau raman doar in Cehia, unde au si concurenta oficiala.

    Cat de Altex si eMag, ei la fiecare lansare de Xbox au adus pe canale neoficiale (prin distribuitori din alte tari - Polonia, Ungaria, samd), dar au fost cazuri in care acei distribuitori promit ceva, dupa care primesc oferte mai mari/mai bune de la alte magazine si nu mai livreaza ce au promis initial.

  3. #123 SP
    Member Ramon's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Daca a aparut pe emag.hu e doar o chestiune de timp pana cand apare si pe emag.ro.
    O chestiune de timp. Cateva luni de zile.
    Deci eu m-am convins. Nu cred ca mai apare la precomanda pe emag sau altex, ci direct in stoc, dupa ce s-a saturat piata civilizata.

  4. #124 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    @Ramon sper sa nu ai dreptate dar momentan asa pare, ca ai dreptate

    Btw, eu in 2013 nu am fost in tara, spuneti-mi si mie cum a decurs atunci lansarea Xbox One?
    Strict in Romania, cand anume dupa lansare au aparut in magazinele mari (emag, mg, etc)? S-a putut face precomanda sau au aparut dupa lansarea oficiala cum spune Ramon?

    Pana una alta pentru mine, traiasca vecinii unguri, sa dea cel de sus sa le placa PS5 suficient de mult incat sa onoreze gamers.ro precomanda de XSX ca altfel...

  5. #125 SP
    Member Ramon's Avatar
    Eu mi-am luat Xbox One printr-un prieten din Canada. La noi a aparut la cateva saptamani sau luni dupa lansarea oficiala, doar la altex initial si la un pret super umflat. Imi amintesc ceva gen 2500 lei (care inseamna un adaos suplimentar de aprox 100 euro).

  6. #126 SP
    Member chios's Avatar
    Am vb cu un tip de la gamers.ro și a spus ca nu o sa fie probleme cu primirea consolei.Acum vedem, sper sa fie de bine.

  7. #127 SP
    Member Ramon's Avatar
    Chiar daca nu sunt platite in avans?

  8. #128 SP
    Member chios's Avatar
    Nu au cerut nimic în avans.

  9. #129 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Ma mir ca nu a aparut nimic de la prietenii unguri de la gamerland.ro

  10. #130 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    Ma mir ca nu a aparut nimic de la prietenii unguri de la gamerland.ro
    Nu stiam de gameshop-ul asta. Ce hram poarta, cand a aparut, au sediu?

  11. #131 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu recomand

  12. #132 SP
    Member Ramon's Avatar
    Sunt unguri, eu am comandat de multe ori de la ei. Sunt de incredere, am luat de multe ori jocuri de la ei si chiar si o consola, nu mai stiu care.
    Puncte negative:
    • Au taxa de livrare indiferent de suma
    • Livrarea dureaza 2-3 zile lucratoare
    • Deseori intarzie precomenzile (nu le vin stocurile la timp)
    • Uneori nu le vin produsele precomandate (nu le vin stocurile deloc)

    Deci avand in vedere situatia de fata, precomanda la o consola, nu as recomanda chiar daca o baga pe site.

  13. #133 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nu stiam de gameshop-ul asta. Ce hram poarta, cand a aparut, au sediu?
    E de cativa ani pe piata, sediu in Ungaria, au facut site si pentru amaratii de noi.
    Mai luam de la ei diverse jocuri. Transportul cam mult (mai ales ca timp de livrare), dar pentru unele jocuri se merita.
    Console nu am incercat sa iau de la ei fiindca neavand sediu in Romania poti avea probleme cu garantia.
    La telefon nu am vb, doar pe mail (au raspuns in 1-2 zile).

    @Dant3: cu garantia ai avut pb ori cu seriozitatea lor?

  14. #134 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pentru jocuri sunt ok, cu garanția e problema. De ex gamers.ro sunt foarte ok, dar eu nu as lua consola decât de la emag, altex, mediagalaxy și orange.

  15. #135 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    In legatura cu gamerland.ro si garantia produselor va pot spune din experienta personala ca onoreaza garantia corespunzator. Cumparasem de la ei un Xbox One X Scorpio Edition (cu precomanda) si dupa un an s-a defectat din pacate (HDD-ul). Am luat legatura cu ei prin email, le-am explicat situatia si procesul e simplu. Ei trimit un curier la domiciliul vostru, ii dati produsul in intregime (plus factura si garantia), coletul e livrat la ei, verifica si ei defectiunea pe care ati explicat-o. Daca constata acelasi lucru atunci ei iau legatura cu Microsoft Ungaria unde consola e trimisa la reparat/inlocuire. Din pacate Microsoft de ceva timp nu mai repara HDD-uri defecte, asa ca la un astfel de defect se inlocuieste direct consola. In cazul meu, fiind vorba de o editie limitata, nu a mai putut fi inlocuita tot cu un Scorpio asa ca mi-au trimis un Xbox One X obisnuit inapoi care a intrat intr-o garantie noua de 2 ani. La primirea produsului inlocuit trebuie achitat transportul de ~57 lei (dus+intors) daca defectul a aparut dupa 14 zile de la primirea produsului original. Fiind vorba de o situatie mai neplacuta, pierderea editiei limitate, m-au scutit de plata transportului si m-au lasat sa pastrez controller-ul Scorpio (inlocuindu-l pe cel obisnuit din cutia noua). Toate aceste lucruri (plus update-uri) sunt explicate de ei pe email. Intregul proces a durat aproximativ o luna de la predarea consolei defecte pana la primirea celei noi, inlocuite (intre timp m-am jucat pe un Xbox One original, ca le pastrez pe toate ). Asa ca, din privinta mea sunt foarte de treaba si respecta garantia produselor.


    P.S. Ca tot s-a adus vorba, a aparut si pe site-ul lor ceva, doar ca mai trebuie sa trudeasca la paginile produselor - https://gamerland.ro/productlist.php...1&type=console
    Din cate pot sa traduc, vor avea niste bundle-uri consola + subscriptie game pass ultimate 3 luni + un controller alb sau negru aditional la niste preturi ultra competitive (si prin asta zic cel mai mic pret de departe pe care l-am vazut pana acum la precomenzi pe site-uri romanesti, mai ales in bundle). Eu unul mi-as schimba precomanda de pe gamers.ro pe gamerland.ro. Poate ca arata ca le fac reclama, dar n-am nicio afiliere cu ei, promit. Doar au preturi foarte atractive si n-am avut decat experiente placute cu ei.

  16. #136 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    La ce zici tu fiind defect pe garantei:
    1. Transportul se face gratuit pe spatele vanzatorului daca este garantie;
    2. Au depasit termenul maxim de 15 zile pentru reparatia pe garantie, deci se poate face reclamatie.

    3. Daca nu se poate repara se poate inlocuii cu acelasi produs sau altul asemanator, insa doar daca tu doresti se poate inlocuii cu altul asemanator, altfel erau obligati sa-ti dea banii inapoi. Cred ca editia limitata costa mai mult decat costa una normala.
    Prin urmare ei au dorit sa evite orice probleme si astfel au dat-o la intors cu transportul si cu controlerul.

  17. #137 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    Quote Originally Posted by nicugoalkeper View Post
    La ce zici tu fiind defect pe garantei:
    1. Transportul se face gratuit pe spatele vanzatorului daca este garantie;
    2. Au depasit termenul maxim de 15 zile pentru reparatia pe garantie, deci se poate face reclamatie.

    3. Daca nu se poate repara se poate inlocuii cu acelasi produs sau altul asemanator, insa doar daca tu doresti se poate inlocuii cu altul asemanator, altfel erau obligati sa-ti dea banii inapoi. Cred ca editia limitata costa mai mult decat costa una normala.
    Prin urmare ei au dorit sa evite orice probleme si astfel au dat-o la intors cu transportul si cu controlerul.
    Personal nu stiu in totalitate cum e legea la noi, dar ideea este ca atunci cand cumperi de la ei, esti de acord cu termenii si conditiile lor (https://gamerland.ro/informatie-categorie-initiere) și pe acolo scrie:
    La politica de retur - "Taxa de curierat, de retur sau in cazul unor defectiuni aparute ulterior, se achita de catre Cumparator"
    "Caz exceptional: daca la receptionare, clientul constata ca produsele primite nu corespund comenzii (sunt altele decat cele solicitate prin transmiterea acesteia) costurile returnarii sunt asumate in totalitate de Gamerland.ro"
    La garantie - "In orice situatie cumparatorul este responsabil pentru achitarea taxei de curierat pentru returnare produsului!"
    "daca dupa 30 de zile de la anuntarea erorii produsul nu este reparat sau este ireparabil, cumparatorul poate sa schimbe produsul cu un produs identic sau sa achizitioneze un alt produs cu suma respectiva." (de abia ca in tarile cu suport oficial Microsoft iti primesti consola inapoi in 2 saptamani, d-apai aici unde mai trebuie sa pui la socoteala si timpul de livrare dus+intors plus posibile zile libere in Ungaria; asa ca n-am de ce sa ma plang)

    Cat despre punctul 3, oricum nu mai aveam de ales. Nu se mai gaseau pe nicaieri editii Scorpio la acea vrem si n-aveam de gand sa stau fara One X cine stie cat pana gaseam o editie Scorpio la suprapret. In plus, intr-o astfel de situatie ei nu mentioneaza ca optiune returnarea banilor, ci doar utilizarea lor pentru achizitii pe site-ul lor.

    Sigur, pe unii pot deranja astfel de conditi si poate ca alte magazine au politici mai convenabile, dar pe gamerland astea sunt. Eu zic ca nu-s prea rele.

    ---------- Post added 25-09-2020 at 14:52 ----------

    Am luat legatura cu cei de la gamerland.ro si din pacate au zis ca site-ul lor este in constructie si isi vor relua activitatea candva dupa 1 Decembrie. Asa ca nici vorba de precomanda de la ei. Pacat, ca aveau cele mai bune preturi de departe la Series.

  18. #138 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Din pacate ceea ce fac ei este abuziv si ilegal legea spune clar ca atat timp cat un echipament cu probleme este in garantie, iar defectul face obiectul garantiei, toate costurile de reparare si transport sunt platite de vanzator !! (https://anpc.ro/anpcftp/legislatie/L...in%202003.html)

    Iar termenul legal este de 15 zile nu de 30 de zile. (https://europa.eu/youreurope/citizen...a/index_ro.htm)

    Daca face cineva sesizare se aleg cu amenzi.
    Deci o firma foarte serioasa...

  19. #139 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu ma intereseaza ca Xbox e oficial in Antarctica si in Insulele Solomon nu, referitor la ceea ce urmeaza eu sa punctez nu are relevanta ca produsul este sau nu oficial in Romania. Nu este ilegal sa aduci un produs din alta tara si sa il vinzi.

    Ceea ce faceti voi astia de la EMAG Romania se numeste lene, lene si nepasare... de fapt... de ce v-ar pasa de astia 10-20 de prosti din Romania care asteapta sa dati un simplu telefon la sediul eMAG din Ungaria pe care VOI DIN ROMANIA l-ati deschis in Ungaria si sa va aloce 10-20 de console.

    Daca era invers o firma din tara X care a deschis SI in Romania era de inteles, dar asa, firma romaneasca si sa ma lasati sa-mi crape fierea si inima in mine in fiecare zi de necaz sa vad ca la aia este consola in a 5-a zi la precomanda si eu sa nu pot sa va dau bani, ca nu vreti voi...

    Stati ca nesimtitii dupa 5 zile in care consola e la liber la aia si nu adaugati pe site macar. BA PUNETI MA O SINGURA CONSOLA SA FIE MACAR SI SA N-O PRIND EU, DAR PUNETI-O PE SITE IN PASTELE MAMII EI DE CONSOLA.
    Inima si fierea imi crapa in mine!!

    'Dezvoltare internațională
    În 2012 eMAG s-a extins pe piețele externe, compania realizând comerț online în Bulgaria, prin www.emag.bg, unde a ajuns rapid la o cotă de piață de 60%. Acestei extinderi i-au urmat cea din Ungaria, în 2013, unde eMAG are o cotă de piață de 10%'

  20. #140 SP
    Member ymess's Avatar
    Parerea mea e, si Microsoft si Sony fac asta un pic intentionat.
    Trebuie ca fanii cei mai inraiti, sa fiarba putin. Unii fani sunt "evanghelistii" consolelor, in sensul ca, sunt acei useri care, cel mai probabil povestesc situatia la cunoscutii (si necunoscutii), despre preorder si cum se epuizeaza. Daca nu asta nu genereaza network effect si reclama in val, atunci eu nu mai stiu ce anume

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 53 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. PS5 - achizitie din Romania By MonkY in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 8078 Last Post: 24-02-2024, 22:37
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts