Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 53 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 16 ... LastLast
Results 101 to 120 of 1048

Thread: Xbox Series X|S - achizitie din Romania

  1. #101 SP
    Member chios's Avatar
    De primit eu zic ca o să primim consola de la ei nu-mi fac griji. Mai multe griji îmi fac dacă e sa fie vreo problema cu consola și trebuie reparata sau înlocuită.

  2. #102 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Când retailerii gen Amazon/Mediamarkt/FNAC etc, care își reevaluează stocurile la minut rămân fără stoc in câteva minute iar site-ul online de la România are preorder cu stock disponibil cu orele, zilele etc....ce îți spune asta despre seriozitatea supply chain-ului respectiv?
    N-am încredere in eMAG si Altex, d-apăi in gamers.ro.
    Altex si eMag au avut un numar fix alocat de Sony Romania, numar care nu s-a depasit prin precomenzi si tot ce s-a precomandat este asumat 100% de Sony Romania, deci in principiu va fi livrat catre cumparatori.
    Nu au existat precomenzi "in gol" si reglare de conturi dupa aia prin anulare comenzi sau nelivrare.

    Dar nu compara Amazon cu eMag + Atex. Ei impreuna nu reprezinta nici 10% din Amazon. Sa nu mai zic de Romania ca tara si numarul de console alocate.

  3. #103 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Pe emag.hu este inca in picioare precomanda si are niste ore bune. La emag-ul nostru se doarme in ghete, va e frica de taxa telefonica???

  4. #104 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Emag, altex & company le iau de la altii. Cum world wide e stoc inexistent/epuizat ma astept sa nu vad nici o precomanda in saptamanile viitoare

  5. #105 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In Romania, daca nu vine oficial, se asteapta la niste distribuitori externi. As zice sa nu ne panicam pentru ca sigur vor aduce si ei, chiar daca foarte putine bucati.
    Chiar ma astept sa vedem pe langa precomenzi si cateva bucati in cateva magazine, in ziua lansarii - cel putin asta sper, pentru ca am in plan sa merg pe 10 noiembrie in MG Park Lake si sa plec cu o consola

  6. #106 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In Romania, daca nu vine oficial, se asteapta la niste distribuitori externi. As zice sa nu ne panicam pentru ca sigur vor aduce si ei, chiar daca foarte putine bucati.
    Chiar ma astept sa vedem pe langa precomenzi si cateva bucati in cateva magazine, in ziua lansarii - cel putin asta sper, pentru ca am in plan sa merg pe 10 noiembrie in MG Park Lake si sa plec cu o consola
    si eu am de gand la fel, vedem care reuseste

  7. #107 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Poate ne vedem pe acolo, un fist bump fiecare cu consola in mana si mergem sa facem unboxing

  8. #108 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Pentru PS 5 am incredere in Emag, am comandat la ei si am primit si email de confirmare ca va ajunge la mine chiar in 19 noiembrie, insa pentru Xbox nu am avut incredere in cei din Ro (ne fiind canal oficial) si prin urmare am comandat pe Amazon, insa nu nici pe Amazon nu am increderea ca va ajunge la timp poate undeva intre 10 si 19 noiembrie.
    Dar cum zicea un coleg mai sus, cat timp nu dai un avans sau suma integrala, nu ai nimic de pierdut daca faci o precomanda.

  9. #109 SP
    Member Ramon's Avatar
    Am primit mail de la JRC:

    Salutare,

    Ne pare rau dar tocmai am primit info de la Microsoft cum ca este cerere uriasa in toata lumea pentru console Xbox Series si vom avea disponibil un numar foarte limitat in Day 1, iar prioritare vor fi precomenzile achitate in avans.
    De aceea prin acest mail va informam ca in cazul in care sunteti 100% sigur de precomanda si aveti posibilitate, sa plasati o alta precomanda cu plata online si sa ne anuntati ca sa o anulam pe cea initiala cu plata ramburs.

    Va multumim pentru intelegere!
    O zi placuta in continuare,

  10. #110 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    E acum devine interesant, deci precomanda fara plata dar totusi cu plata..., sincer daca nu e un canal oficial nu as achita dar acum depinde de fiecare.
    P.S. Pe total fime arata ca are un profit negativ si un risc usor de insolventa...
    https://www.totalfirme.ro/jrc-gamece...a-srl-39474913

  11. #111 SP
    Member Ramon's Avatar
    Nici eu nu m-am bagat. Adica pot achita si sa primesc acelasi raspuns pe 10 noiembrie ca nu au ajuns suficiente bucati pt toti cei care au platit. Sau mai rau, nici macar o consola nu au primit.

  12. #112 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Poate ne vedem pe acolo, un fist bump fiecare cu consola in mana si mergem sa facem unboxing

  13. #113 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Ramon View Post
    Am primit mail de la JRC:
    Ce vrea sa spuna JRC acolo este altceva de fapt:
    Microsoft nu se uita daca a platit sau nu clientul (oricum in majoritatea tarilor se plateste in avans la comenzile online, nu exista ramburs), dar vor sa spuna ca MS i-a instiintat ca ei, JRC, trebuie sa plateasca toate livrarile si nu sa le primeasca, sa le dea catre clienti si apoi JRC sa trimita banii catre MS si intrucat MS le cere banii cand trimite xbox-urile, prin urmare si JRC sunt in situatia sa nu aiba de unde sa dea ei bani si sa ceara de la MS doar cele unde deja au banii.

  14. #114 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    O intrebare -> Va fi cineva interesat sa cumpere Xbox de pe emag Ungaria sau Bulgaria?

    Daca nu, il putem ruga pe Paul sa le scoata de acolo?
    Nu e un capat de lume, dar ma simt sarac si nebagat in seama cand vad de 48 de ore Xbox disponibil la discretie in alta tara si simt cum imi scade imunitatea cu fiecare refresh.

    Again, e doar o propunere, nu e problema daca nu sunteti de acord dar din moment ce threadul este despre achizitie din Romania...

  15. #115 SP
    Manager paul's Avatar
    Xander, suntem in faza de pre-launch si lumea e foarte interesata. Din moment ce Xbox nu exista oficial in Romania, am ales sa pun si din alte parti, in conditiile in care avem useri care nu sunt in tara si unii care oricum nu iau din intern.

    Nu inteleg deranjul pentru informatii de ajutor in plus.

    Dupa lansare sigur o sa fie si la retailerii nostri in online/offline.

    Si eu imi doresc servicii cu suport oficial, dar pana atunci ne descurcam cum putem. Take it up with Phil!

  16. #116 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nici o problema cu Amazon.xy, it makes sense, intrebam doar daca va cumpara cineva de pe emag Ungaria si mai ales din Bulgaria care sunt la fel de parliti ca si noi, deci 100% nu vor avea inaintea emag-ului romanesc.

  17. #117 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ce vrea sa spuna JRC acolo este altceva de fapt:
    Microsoft nu se uita daca a platit sau nu clientul (oricum in majoritatea tarilor se plateste in avans la comenzile online, nu exista ramburs), dar vor sa spuna ca MS i-a instiintat ca ei, JRC, trebuie sa plateasca toate livrarile si nu sa le primeasca, sa le dea catre clienti si apoi JRC sa trimita banii catre MS si intrucat MS le cere banii cand trimite xbox-urile, prin urmare si JRC sunt in situatia sa nu aiba de unde sa dea ei bani si sa ceara de la MS doar cele unde deja au banii.

    Nu vreau sa par Ghita contra dar de ce ar negocia MS direct cu JRC (un noname in retail-ul romanesc) si nu cu EMAG sau ALTEX.

    Nu cred ca EMAG sau ALTEX nu au incercat sa discute cu cei de la MS.

  18. #118 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai Microsoft nu negociaza cu nimeni. Dar cum JRC nu este firma din romania ci dintr-o tara unde se lanseaza Xbox oficial, atunci ei aloca acelui magazin un numar de unitati. Doar ca pentru alocare, ei au nevoie de plata la predare, deci pentru asta, magazinul respectiv va trebui sa aibe toti banii in momentul lansarii, deci va cere banii in avans de la clienti, pentru precomenzi

  19. #119 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nicugoalkeper View Post
    Nu cred ca EMAG sau ALTEX nu au incercat sa discute cu cei de la MS.
    Crezi gresit. La ultima incercare de a face ceva impreuna cu eMag pe tema asta, au ajuns la concluzia ca, consolele sunt prea "de nisa", se vand prea putine si nu-i intereseaza subiectul. Degeaba am incercat sa le explic eu de vanzarile adiacente (ca vorba aceea, un gamer isi va lua un TV, niste boxe, isi va lua accesorii, va lua jocuri in mod constant)... Cred ca informatiile mele au ajuns la un contabil care a decis el din pix ca face mai multi bani daca vinde pampers decat daca se agita cu consolele (ce sunt alea?).

  20. #120 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Razi tu, dar eu dau ~250 lei pe luna pe scutece de la eMag, in schimb nu iau 1 joc pe luna de la ei

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 53 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 16 ... LastLast

Similar Threads

  1. PS5 - achizitie din Romania By MonkY in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 8078 Last Post: 24-02-2024, 22:37
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts