Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 53 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 28 ... LastLast
Results 341 to 360 of 1048

Thread: Xbox Series X|S - achizitie din Romania

  1. #341 SP
    Junior Member muggs2's Avatar
    Sosit coletul de la Altex acu 15 min, all good !

  2. #342 SP
    Junior Member CristiA's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai si cum este AC Valhalla gratuit, daca teoretic consola ar trebui sa fie 500 euro - 2500 lei?
    Nu e chiar gratuit, la suma de 2715 de lei luata de pe card se includ si diferentele de curs ale bancii plus comisioanele aferente platii in valuta.
    Daca ar fi sa faci conversia strict matematic la cursurile oficiale 2399 de Zloti ar fi cam 537 Eur care tot la cursul BNR ar fi 2616 Ron. Teoretic Assasins Creed e redus la 37 de Eur, practic nu chiar ....
    Eu nu am avut de ales, varianta cu bundle era singura disponibila. In saptamana de dinainte cred ca am vazut doar consola fara joc undeva la 2299 de Zloti.

  3. #343 SP
    Junior Member mariusdmx's Avatar
    Da, eu am platit 2460 RON pe consola si mi-am cumparat ieri AC cu 360 RON, deci tot pe acolo.

  4. #344 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Tocmai am plasat si eu o comanda prin mediamarkt.pl - fingers crossed pana ajunge

  5. #345 SP
    Junior Member fakeish's Avatar
    cum in tara nu sunt optiuni, am plasat pe oleole.pl 2488 PLN cu Watch Dogs. Livrare 24.11

  6. #346 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    @fakeish, cum ai dat comanda pe oleole.pl? Ce ai trecut la adresa? eswd?

  7. #347 SP
    Junior Member rrrradu's Avatar
    poti lasa un link?

  8. #348 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  9. #349 SP
    Junior Member fakeish's Avatar
    @iry, da

  10. #350 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Imi poti da pm cu un screen, sa vad cum ai trecut adresa? Nu ma lasa sa trec toate datele.

  11. #351 SP
    Junior Member fakeish's Avatar
    Strada 3 Maja numarul 8, cladirea A3

  12. #352 SP
    Junior Member mariom99992000's Avatar

  13. #353 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Ma repet - Atata timp cat balta are peste......
    Am vazut anunt care dorea sa CUMPERE cu peste 3000 lei si atunci ne intrebam/miram de ce se vand cu acele preturi ''nesimtite/de specula'' ?

  14. #354 SP
    Junior Member mariusdmx's Avatar
    Mario, toata lumea face specula, sau cum i se spune de cand nu mai suntem in comunism, profit. Microsoft, Altex, pana si curierul ce iti aduce consola la usa. Ce tie si se pare un pret "nesimtit", altuia i se pare acceptabil, deci fiecare este liber sa vanda cumpere ce vrea intr-o piata libera

  15. #355 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Se pare ca nu intelegi notiunea de ''specula'' , mai ales cand vine vorba de userii obisnuiti
    Nu confunda adaosul comercial/taxe s.a in cazul comeciantilor
    Inteleg in cazul altex & co , fiindca au de platit transport/taxe si isi adauga un adaos comercial
    Da in cazul userului obisnuit/smenar , care in cel mai rau caz ii da ceva postasului ca vrea el , transportul fiind gratuit la o astfel de suma ( 2500 lei ) , ce alte taxe/transport mai plateste
    Consola se vinde/sa precomandat cu 2500 lei si el o revinde cu 5000 lei , pai cat inseamna adaos comercial
    Nu mai confunda comunismul cu piata libera , fiiindca in cele mai multe cazuri specula se face datorita obrazului gros/intelegerea proasta a democratiei ( ca tot ma iei cu comunismul vs piata libera )
    Daca ''specula'' dupa tine inseamna ''piata libera'' , atunci........
    Ajunge , ca deviin off-topic daca dezvolt prea mult mentalitatea unei democratii prost inteleasa

    SPECULÁ, speculez, vb. I. 1. Tranz. A trage foloase dintr-o anumită situație, a avea un profit din ceva; a exploata, a înșela pe cineva (profitând de anumite împrejurări). ♦ A face speculă (1), a vinde cu suprapreț. - https://dexonline.ro/definitie/specula

    Scuze de off-topic

  16. #356 SP
    Junior Member mariusdmx's Avatar
    Mario, este clar ca habar n-ai cum functioneaza o piata libera. Acel adaos comercial despre care vorbesti de la retailer este ca sa faca profit, ca de asta face business, nu face munca patriotica. Nu exista "transport gratuit" in realitate, totul este platit tot din banii tai, de asta ai nevoie de "suma minima" ca profitul facut de pe tine sa ajunga si pentru transport.
    Revenind la cum functioneaza o piata libera, cu cat un produs/bun este mai usor de procurat cu atat este mai ieftin, cu cat este mai rar cu atat este mai scump, este o lege simpla a economiei.

  17. #357 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Adica dupa tine bisnitari/smenarii sunt tot agenti economici care platesc TVA si alte taxe statului , din vanzarea produselor propii
    Tu chiar crezi ce scrii.......mai scuteste-ma cu legea simpla a economiei prost inteleasa de unii ca tine
    Una e sa vinzi o consola cu cateva sute de lei in plus si nimeni nu are ce comenta si alta sa o vinzi la pret dublu
    Insa se pare ca NU stii sa faci diferenta intre cele doua situatii
    Ambele situatii se gasesc in prezent intr-o piata libera , insa mai e vorba si de obrazul gros al bisnitarului
    Lucru pe care tu e greu sa il intelegi sau NU vrei sa il intelegi din varii motive

    Scuze de off-topic

  18. #358 SP
    Junior Member mariusdmx's Avatar
    Am inteles cum functioneaza gandirea ta. Daca tu iti permiti diferenta, "cateva sute de lei in plus" totul e ok. Daca nu-ti permiti, este un bisnitar/smenar. Sistemul cerere/oferta, poate ai auzit de el, nu are legatura cu faptul ca tu iti permiti sau nu. Cineva cu siguranta isi permite, altfel ar scadea pretul. Cu asta am incheiat discutia ca nu am timp sa fac educatie economica mai mult. Succes!

  19. #359 SP
    Junior Member fakeish's Avatar
    Ce n-ai mentionat este ca sistemul e puturos. Vezi curieri care pierd console pe motiv ca s-a dezlipit AWB-ul sau la tata Altex cum isi creste traficul cu "tombola".

  20. #360 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by fakeish View Post
    cum in tara nu sunt optiuni, am plasat pe oleole.pl 2488 PLN cu Watch Dogs. Livrare 24.11
    Ti-a ajuns ?E tot ok ?
    Am comandat si eu astazi, undeva la 3000 lei cu Valhalla + Legion Inclus, Sa speram ca ajunge

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 53 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 28 ... LastLast

Similar Threads

  1. PS5 - achizitie din Romania By MonkY in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 8078 Last Post: 24-02-2024, 22:37
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts