Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Recomandare laptop

  1. #1 SP
    Senior Member pooaul's Avatar

    Recomandare laptop

    Hello,

    Vreau sa imi iau un laptop nou si ma gandeam ca ma puteti ajuta cu niste recomandari. BUGET: 4000-5000 ron
    Nu vreau desktop, inteleg perfect avantajele, dar am nevoie de portabilitate intr-o oarecare masura.
    Momentan am un Acer Aspire cu procesor i5, GT 320M 2GB video card, HDD 5400 500GB.

    Ok, de ce anume as fi interesat, eventual sa fie bifate cat mai multe din cele de mai jos, ordonate dupa importanta:
    • Placa video dedicata cat de cat decenta. Nu vreau gaming (pentru asta am consola) dar mai joc cate un hearthstone, wow, LOL din cand in cand si as vrea sa-mi mearga fara probleme. Laptopul actual se chinuie.
    • SSD, nu neaparat de multi giga dar sa se miste sistemul de operare pe el.
    • i7 Haswell dar banuiesc ca ar merge ok si Ivy Bridge.
    • Nu tin mortis sa includa windows. Am deja o licenta de windows 8 PRO.
    • Dimensiuni reduse (pentru filme, gaming o sa fie conectat la un TV, in rest vreau sa fie portabil prin casa, afara din casa) Ma gandeam la un 14 inchi maxim 15 inchi. Usurel/slim.
    • LAN Gigabit
    • Design frumos.
    Ce variante am gasit la o cautare sumara deocamdata (de asta am nevoie de ajutor)
    Laptop1
    Laptop2
    Laptop3


    Thanks

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acel Lenovo e foarte interesant si voiam si eu acum vreun an sa imi iau unul. E grozav ca poti face un SLI daca vrei si o sa te poti juca si jocuri mai grele.

    Eu zic ca dintre cele doua, daca nu te intereseaza decat jocuri in genul celor enumerate de tine, as merge pe al doilea Asus. Procesorul e foarte ok, ai deja 16GB RAM, HDD-ul il poti schimba in timp cu un SSD iar placa video e foarte potenta. Si ecranul e full HD, deci nu prea gasesti mai ok ca si specificatii. Dintre cele doua, Asus are materiale mult mai premium si cred ca metalul folosit pe laptop o sa il tina rece mai bine decat plasticul la Lenovo. Am avut un Asus cu "Cool Pad" cum il numeau ei si aproape niciodata nu mi s-a incalzit, nici dupa ore de gaming.

    Lenovo are avantajul ca mai poate primi o placa video iar design-ul e destul de reusit. Dar tot pe Asus as merge din punctul de vedere al design-ului, e din metal si mult mai subtire.

  3. #3 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Stiu ca este putin peste bugetul dar Laptop MacBook Air 13" cu procesor Intel� CoreTM i5 1.30GHz, Haswell, 4GB, SSD 128GB, Intel� HD Graphics - eMAG.ro nu te intereseaza ?
    Intel HD 5000 duce lejer jocurile alea , de filme numai zic.Pe langa astea mai primesti si battery life de 12 h + , design care atrage ochii , usor incat sa il cari dupa tine peste tot.Nu are HDMI si port gigabit dar rezolvi usor prin 2 adaptoare thunderbolt.Daca ti neaparat sa ai windows poti sa il instalezi prin bootcamp sa il faci un PC normal.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De acord, insa cu 8GB treci de 6000RON. Desi cu 4GB se descurca momentan, pe viitor iti trebuie un minim de 8. Ca sa fie cat mai future proof.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si eu as merge pe varianta Ultrabook Asus S551LB-CJ019H Touch-Screen cu procesor Intel® CoreTM i7-4500U 1.80GHz, Haswell, 8GB, 1TB + SSD 24GB, nVidia GeForce G740 2GB, Microsoft Windows 8 Pro, Silver Shine. Ai portabilitate, ai HDD mare + SSD de cache, GeForce-ul acela o sa-ti duca binisor majoritatea jocurilor, ai licenta... e cu Haswell.

  6. #6 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Va multumesc mult. Eu inclinam spre Lenovo pentru partea de video card care ar fi mai future proof putin decat la Asus. Si designul frumos desi cam grosolan.

    Dar cred ca raman la Asus pentru slick design, SSD-ul ala mic de cache si bonus are si touch screen
    Totusi nu inteleg cum diferenta intre cele doua este de doar 300 de grame.(2,7Kg Lenovo, 2,4Kg Asus) Adica unul e ultrabook, de ce asa greoi?

    @Trefla cu Macbook Air nu ma complic, stiu ca e foarte bun, fluid, incredibil de frumos, dar exagerat ca pret plus limitarile mentionate de tine.

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    In cazul asta mergi clar pe Notebook / Laptop Lenovo 15.6'' IdeaPad Y510p, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-4700MQ 2.4GHz Haswell, 8GB, 1TB + 8GB SSD, SLI GeForce GT 750M 2GB, Black - PC Garage ( Asta l-as cumpara eu daca nu imi placeau mac-urile asa mult ) Partea interesanta este ca poti scoate placa video din bay / slot in cateva sec si sa o inlocuiesti cu un Blu Ray player , HDD sau SSD.

  8. #8 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Am gasit modelul de Lenovo si pe cel.ro dar aici apar 2 variante. Una cu SSD de 1TB ) si fara OS si cealalta la fel ca si pe pcgarage
    Nu ma prind, imi scapa mie ceva?
    Laptop Lenovo Y510p i7-4700MQ 1TB 8GB 2xGT750M-2GB SLI Full HD lv_59390565
    Laptop Lenovo IdeaPad Y510p i7-4700MQ 1TB 8GB GT750M 2GB WIN8 59-377237
    Pana la urma asta vine cu doua GT750M ? sau a doua trebuie cumparata?

  9. #9 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Vine cu 2 placi dar separat poti cumpara blu ray player si restul.Uitate la un unboxing sa vezi exact cum intra a doua placa.

  10. #10 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

  11. #11 SP
    Junior Member Str3S's Avatar

  12. #12 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Cu scuzele de rigoare ca ma bag peste threadul lui pooaul (desi nu cred ca are rost sa mai deschid un topic cu acelasi titlu) caut si eu un laptop pt parintii mei, buget maxim 2500lei, va fi folosit in special pt internet, multimedia, office si vor sa fie o investitie pe ~3 ani. Eu am gasit urmatoare:

    1. Laptop

    2. laptop

    3. laptop

    4. laptop

    eu as inclina intre 1 si 4, desi sunt cu i5, sunt haswell iar 1 are si SSD, dar nu stiu cat e de util fiind de 8GB.

    De asemenea, daca aveti si alte recomandari le voi primi bucuros.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Numarul 4. Asus te va tine bine, probabil dupa Apple sunt cei mai seriosi la laptop-uri. HP in niciun caz sa nu iei. Cel cu Haswell chiar are un pret foarte bun (Asus).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare Laptop By eagle-eye in forum Hardware
    Replies: 94 Last Post: 28-08-2022, 23:42
  2. Recomandare Laptop By Skyline97 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 09-01-2014, 16:57
  3. Recomandare laptop By Robert in forum Hardware
    Replies: 49 Last Post: 03-08-2013, 00:46
  4. Recomandare Laptop By Bugsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-08-2010, 20:34
  5. Recomandare Laptop By Bobby in forum Hardware
    Replies: 19 Last Post: 10-09-2009, 14:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts