Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 66

Thread: Keyboards guide/help/reviews

  1. #41 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    cam asa suna tastatura cu mentiunea ca sunetele sunt mai 'calde' in realitate decit ceea ce auziti aici. inregistrarea suna putin artificial...nu stiu...anyway..sunetele sunt mai placute decit ceea ce se aude, insa puteti macar sa va formati o idee.
    Attached Files

  2. #42 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Sincer si Lycosa arata si parea exceptionala din review-uri si poze, dar cand am inceput sa o folosesc mi-am dat seama de defecte!

    Nu zic neaparat de feelingul la tastare pentru ca sincer nici nu stiu care e diferenta (cand am sa am ocazia sa tastez pe o minunatie ca modeul pe care il aveti voi o sa am o oarecare idee) dar m-a dezamagit mult pentru este aproape imposibil de vazut caracterele de pe taste cu lumina tastaturii stinsa, chiar si la lumina zilei! Iar al2lea lucru care m-a dezamagit foarte tare este ca peste vreo 2-3 saptamani de utilizare pe unele taste invelisul de meterial cauciucat a inceput sa faca mici bule de aer si unele s-au rupt de atunci.

    PS: Sunetul tastelor din inregistrarea aia suna ok, luand in considerare calitatea inregistrarii! Cel putin dupa parerea mea

  3. #43 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Solozaur, merita sa incerci si de ce nu, sa iti si cumperi.

    anyway, inca o tast. cu Cherrys (in 3 versiuni - blue, brown si black)

    [iqmore] JAKi JD002 ????????????? - Coolaler BB???????

    mai recomand sa aruncati un ochi si pe la DSI (mai ales pe sectiunea mechanical keyboards insa sunt si in celelalte sectiuni tastaturi cu taste mecanice; uitati-va dupa Alps sau Cherry in titlul).

    ceva mai exotic

    http://www.notestation.com/stainless...bm-ctd-001.htm

    sau ceva mai haios (nu are legatura cu tastaturile)

    http://www.notestation.com/tty_sbb500ss.htm

  4. #44 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Wow ceasul ala chiar pare interesant, am gasit si un review in HD la el!
    Chiar ma bate un gand sa-l achizitionez.


  5. #45 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    h0stile - pe mine m-ar coafa asa ceva: Das Keyboard III im Shop getDigital.de
    Ce parere ai dpdv al profesionalismului tastaturii?

  6. #46 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, o stiu, o luasem si eu in considerare pina cind am auzit ce zgomot scoate. am tot citit si pe forumuri si multi se pling ca daca scrii fff mult cu ea te cam face de nervi zgomotul produs de taste. pentru o auditie vezi aici (la finalul articolului). Das Keyboard are taste Cherry MX Blue care sunt tactile+clicky (de unde si zgomotul caracteristic). inca o auditie ai aici precum si un mini-review plus ceva discutii pe seama ei. e important sa citesti si discutia pentru ca trecerea de pe o tastatura 'normala' pe una cu taste mecanice ia ceva timp si tipul respectiv a mai postat niste updates. ce nu spune insa el (sau poate spune si nu am observat eu) este ca Das atrage praful ca un magnet. daca poti sa te obisnuiesti cu zgomotul si cu ideea de a o curata de praf in continuu, atunci e o achizitie buna.

    ar mai trebui sa citesti si acest topic unde se mentioneaza unele probleme cu Das daca tastezi repede un anumit sir de taste. ca sa intelegi mai bine problema ai putea citi postul asta de la pagina 11. concluzia e ca daca vrei sa nu ai asemenea probleme iti trebe musai ceva pe PS/2. intre timp, cei de la das keyboard au recunoscut pe blogul lor problema si promit ca se va rezolva odata cu urmatoarea versiune. daca tu crezi ca te afecteaza si nu poti sa mai astepti pina cind apare, atunci ai alte variante de tastaturi cu cherry MX Blue gen Scorpius M10 care insa nu se ridica la design-ul lui Das (si care are si probleme de soldering) dar e la juma de pret. Are si Filco unele dar nu cred ca vrei sa dai o caruta de bani ca sa le iei direct din Japonia si in plus sunt cu 108 taste nu cu 104 (ca sa schimbi alfabetul in japoneza). cam astea ar fi modelele lor asta si asta. multa lume inca asteapta si o versiune cu 104 taste (US version), iar cind vor scoate cu siguranta o vei gasi pe elitekeyboards.com

    so, daca crezi ca nu te va afecta problema respectiva, daca iti place zgomotul pe care il scoate si daca vrei sa ai grija de ea des, atunci go for it. eu nu tastez chiar atit de repede asa ca pe mine zgomotul m-am indepartat de ea, insa asta e mai mult chestie de gust. mie imi plac brown cherrys dpdv al zgomotului pe care il scot.

  7. #47 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    inca o chestie. aveti aici un softuletz freeware care merge si pe vista si pe windows7 si cu care puteti remapa taste. eu mi-am mapat backspace in loc de caps lock si * in loc de tilda (prima tasta, de langa 1). de fapt, sistemele suportate sunt Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows Server 2008 si Windows 7. have fun!

    Homepage Keytweak
    Attached Files

  8. #48 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Ce parere aveti despre Razer Tarantula?

    Nu mi-am luat si nici nu ma bate gandul, m-a rugat o cunostinta sa ii recomand o tastaura dintre Logitech G15 si Razer Tarantula, pentru cineva care joaca CSS.

    Eu am recomandat Tarantula si nu regret decizia, dar vroiam sa stiu si parerile voastre

  9. #49 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    mie nu-mi place G15. este overpriced si nu stiu daca ai timp sa te uiti pe mini-LCD-ul ala. in plus, ca build quality, plasticul de la capacul meu de WC se poate lauda mai mult decit G15. rezulta ca Tarantula ar fi de preferat dintre cele doua insa daca persoana respectiva are finante ar putea sa se uite si la Steelseries 7G sau chiar o Filco (7G fiind descendenta tot din Filco). N-key rollover este destul de important in gaming, iar aici Filco straluceste (ca sa nu mai vorbesc de build quality). da, nu ai macro/media keys. eu nu mai joc nimic pe PC insa webpredator este incintat de achizitia lui dpdv gaming.

    in alta ordine de idei, Topre tocmai a lansat versiunea English 103

    pe alb

    pe negru

    PS pot sa trec cu vederea de buildquality (oarecum) cind produsul exceleaza din alte puncte de vedere. un astfel de exemplu ar fi asta, ei fiind cred printre ultimii producatori ramasi in US de tastaturi cu taste pe arc. de remarcat ar fi Customizer, Endurapro si SpaceSaver.

  10. #50 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Va recomand Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000, o tastatura buna atit la office cit si la gaming.

    Materialele folosit sint de buna calitate, plasticul este foarte bine finisat, vopsea de pe taste e foarte buna (nu se sterge), restpad-ul e dintr-un burete imbracat intr-un material ce imita pielea fin lucrata foarte bine.

    Pot fi setate diferite profiluri si are 18 butoane customizabile (pentru fanii tweaking-ului) plus inca 10 cu dubla functie prin apasarea tastei FLock. Soft-ul dat de MS e destul de stufos iar driver-ul este foarte bine scris.

    Merita mentionat si faptul ca este o tastatura rezistenta la intruziuni lichide (apa, sucuri, etc), contactul de sub taste este complet imbracat in plastic in genul pozei postate de h0stile.

    Personal agreez aceasta tastatura si pentru forma sa, faciliteaza scrierea cu 2 miini la o viteza rezonabila, nu se mai simte oboseala din incheieturi, fapt datorat atit formei cit si restpad-ului.

    Poate ca nu e cea mai buna tastatura insa cei care vor ergonomie merita sa arunce o privire.
    Attached Images Attached Images natural_ergonomic_keyboard_4000.jpg

  11. #51 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ce tare, tastatura asta am folosit-o vreo 3 ani (noua Filco chiar pe asta a inlocuit-o). eu m-am simtit foarte bine cu ea insa trecerea de la rubber la mecanic keys este ca si cum ai trece de la un celeron la un quad core. in plus, in tot timpul cit am avut-o, o singura persoana a spus ca s-ar acomoda cu ea, restul au spus ca nu ar lua asa ceva niciodata. cred ca romanul este reticent ideei de tastatura ergonomica si prefera formatul clasic. cine insa vrea o tastatura ergonomica, atunci 4000 este o alegere foarte buna.

  12. #52 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    beware the Germstopper keyboard/mouse bundle.

  13. #53 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Big LOL

  14. #54 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...am o problemă şi habar n-am ce să-i fac:

    Atunci c�nd vreau să folosesc ghilimele/apostrof...trebuie să apăs tasta și apoi să dau space ca să-mi apară semnul (nu-mi apare așa...de la sine ca orice literă/semn/etc). Iar dacă apăs de două ori...�mi arată dintr-o dată două/patru seturi de ghilimele - wtf?!

    Tasta merge, deoarece Țț merg fără probleme...pe RO.

    De la ce să fie problema?

    Tastatura e pe USB, am �ncercat și PS/2...și tot așa.

  15. #55 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...nimeni, nimic?

  16. #56 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    RonanN1, am aceeasi problema ca si tine ! Ai cumva Windows 7 ? Tastatura ta e de la Genius ?

  17. #57 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    RonanN1, am aceeasi problema ca si tine ! Ai cumva Windows 7 ? Tastatura ta e de la Genius ?

    Da, am Windows 7 iar tastatura e Trust.

  18. #58 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Sa fie oare de la Windows 7 ?

  19. #59 SP
    Banned Mario's Avatar
    Exagerati cu tastaturile astea,adica am fost odata la un concurs wcg la forte si era baiatul acela bebe in teg,ii vedeam pe toti cu tastaturi jmechere dinalea la n milioane,el nu asvea o tastatura simpla ,defapt aia care default de la computer si ii batea pe toti,nu se simtea incomodat nu nimic...

  20. #60 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Mario View Post
    Exagerati cu tastaturile astea,adica am fost odata la un concurs wcg la forte si era baiatul acela bebe in teg,ii vedeam pe toti cu tastaturi jmechere dinalea la n milioane,el nu asvea o tastatura simpla ,defapt aia care default de la computer si ii batea pe toti,nu se simtea incomodat nu nimic...
    q tab enter

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Mouse Guides, Help & Reviews By RonanN1 in forum Hardware
    Replies: 50 Last Post: 13-06-2015, 13:55
  2. Software Reviews By Hitman in forum Apple
    Replies: 0 Last Post: 28-09-2014, 21:54
  3. Wii U reviews By dtancu in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 9 Last Post: 30-12-2012, 13:26
  4. Replies: 0 Last Post: 22-11-2012, 14:43
  5. User reviews By istrategie in forum Help Desk
    Replies: 3 Last Post: 03-11-2008, 01:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts