Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 66

Thread: Keyboards guide/help/reviews

  1. #21 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Thousandstars, I had doubts on the Matias until I read your review. then, I decided to move on and found geekhack.org which I recommend for all your keyboard needs. The Topre Realforce was too expensive for me, so I've settled with a Filco and it's a great choice. on top of that majestouch from geekhack.org (and the owner of elitekeyboards.com) is always available to answer your questions. I decided not to get a Unicomp because of the noise, but other than that, they should feel great.

    Khan, da, aia e grea insa mie imi place varianta cu 87 de taste care e super. la modelul asta ai switchuri si iti configurezi singur tastele respective (deci poti avea si windows key fara nici o problema). vezi linkul de mai jos. eventual folositi google translate.

    Taw, nu, nu modelul ala, modelul cu 87 de taste. modelul din link are tastele configurate diferit in functie de degetele care aterizeaza pe ele 35g/45g/55g. mai exista o versiune cu toate tastele 55g pentru cei care nu vor un feeling light, ci taste care opun o rezistenta mai mare la apasare. era un tip pe ebay care vindea asa ceva pina saptamana trecuta. acu vad ca a disparut.

    cit priveste acoperitoare pentru ele, nu merita aduse din Japonia. eu obtinusem un pret de vreo 80USD pentru un cover ceea ce e prea mult. s-ar putea insa sa ma descurc altfel

    ---------- Post added at 09:44 PM ---------- Previous post was at 09:03 PM ----------

    PS Khan, asta pe care am luat-o eu are 980gr iar eu stau cu ea ori pe picioare (se simte nevoia unui pad dar e ok), ori in fata pe birou (depinde cum am chef). e putin cam scurta de tinut in fata burtii, dar na, e ok si asa. eu nu folosesc deloc numpadul si nu avea sens sa imi iau una full. o sa incerc sa fac si un filmulet cu camera ca sa auziti clickurile. mie imi place la nebunie cum suna (am postat un link cu un articol care are si un filmulet, vedeti in posturile anterioare).

  2. #22 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    La mine la o tastatura nu conteaza atat de mult posibilitatea de configurare. Am trait cu 101-US si cu o tastatura 101 raman cu pozitia traditionala a tastelor.
    Sunetul trebuie sa fie intr-adevar o componenta principala a unei tastaturi bune, si pe langa asta eu am descoperit ca mai am o problema... latimea partii stangi a cadrului tastaturii. Am obiceiul de a sprijini palma de coltul tastaturii, calibrandu-mi astfel degetele pentru o pozitie la scris. Daca distanta asta e prea mica sau prea mare.. scriu decalat cu o litera si imi ia ceva sa ma obisnuiesc.
    Cand vine vorba de tastaturi sincer sa fiu pana acum cand a fost sa cumpar ma duceam mereu dupa "cea mai ieftina" tocmai prin prisma sunetului care il produc aceste tastaturi
    Treaba cu greutatea e mai mult o reactie soc decat un minus pe care il vad la o tastatura. Exista netbookuri de greutate mai mica...

    Inca imi caut motive sa detin o tastatura profi, abia abia se profileaza ceva

  3. #23 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    astia de la filco au un super wristpad pe 2 nivele (ti-l pozitionezi cum vrei) si alex care si l-a luat jura ca e cea mai buna chestie since...shaorma

    FKBPR/B Leather Palm Rest - Full Size Palm Rest for "Majestouch" keyboards - elitekeyboards.com - Products

    sunt full piele si cica isi merita banii. eu regret ca nu mi-am luat acum insa luna viitoare imi comand si eu unul lung chiar daca am tastatura scurta ca sa pot tine mina stinga putin mai in lateral si sa nu imi cada de pe pad. ar fi misto daca ar face alex niste poze cu padul si tastatura lui si sa le puna aici.

    exista si modelul scurt insa e identic ca pret

    FKBPRM/B Leather Palm Rest - Medium Size Palm Rest for "Majestouch" Tenkeyless keyboards - elitekeyboards.com - Products

    ma rog si asta ar merge pentru ca probabil l-as tine putin mai spre stinga fata de tastatura.

    The soft genuine leather FKBPRM/B medium size palm rest combines style with comfort in a smaller size that fits Tenkeyless FILCO, or other compact keyboards.
    The interior is made from memory foam that is divided into two different heights which allows you to move the palm rest back and forth to suit your desired level of support. A heavy steel base with a cloth covering provides stability and just the right amount of traction to hold its place, yet still remain easy to move over your desk when needed. Additionally, the leather is coated with textured polyurethane that provides water and stain resistance.

    la o adica e bun si ca arma

  4. #24 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    @h0stile
    Mersi pt link, dar ma intereseaza o tastatura cu 104key, cu 2 enter-uri.
    Deci sg optiune pt mine ar fi cea a lui Alex.

  5. #25 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Poze , as requested

    As face si cu shaoarma , daca nu acum + ca as fi off-topic

    ESC-ul rosu e montat , precum si WASD Kit - dupa cum se vede
    Attached Images Attached Images dsc00512_filco.jpg

  6. #26 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    inlocuieste repede poza ca ai niste scapari acolo scrise pe hartia din coltu dreapta sus

  7. #27 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Poza e pentru tastatura si palm-rest. Puteau sa fie si cutite de vanatoare imbibate in sange pe langa ea

  8. #28 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Ai vreo folie protectoare pt tst?Ca e pacat sa se depuna praful pe ea.

  9. #29 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Exista..se pot face custom , din plexi ...solutii sunt.

  10. #30 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ea vine in cutie cu o folie de plastic tare (dar transparenta) cu forma tastaturii...se poate folosi aia pina cind apare ceva mai bun la orizont. daca nu baga alex o poza cu ea pina diseara cind ajung acasa, postez eu una.

  11. #31 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Nu pun poze cu folii , sorry
    Nu au personalitate , nu se preteaza topicului !

    Insa sper sa posteze h0stile o poza cu coverul original Filco disponibil la ei pe site

  12. #32 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nici o sansa cu ala

    las ca fac eu o poza diseara si o pun aici daca iti e lene....

  13. #33 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    the promise

    este perfecta momentan, mai ales ca e moKa. pe viitor insa sper sa fac rost de ceva mai frumos.
    Attached Images Attached Images img_9661.jpg img_9662.jpg img_9663.jpg img_9668.jpg

  14. #34 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    "Carcasa" e perfecta, nici nu mai trebe luata alta.
    De ce amandoi aveti ESC rosu?

  15. #35 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pentru ca iti vine cadou un key-cap ESC rosu pe care ti-l pui singur. scoti ESCu negru il pui pe asta....daca vrei bineinteles.

    PS am zis io ca CUMPAR alta? am zis ca fac rost de alta

  16. #36 SP
    Member Solozaur's Avatar
    am intrat pe forumul ala si m-am uitat pe la review-uri, sper sa nu se supere nimeni ca intreb dar niste tastaturi cu toate eceste tehnologii dar mai frumoase nu se gasesc? cam toate arata ca alea de le aveam pe 586 doar ca is negre. Sau cu taste multimedia ( ptr media player in special )

    Eu acum detin o tastatura Razer Lycosa, cea mai proasta achizitie facuta vreodata, dar sunt curios daca exista vreun review la ea facut de cineva care stii toate treburile de care vorbesti tu hostile.

  17. #37 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ba da, mai frumoase ar fi Steelseries 7G (o Filco rebranded cu taste Cherry MX linear force) sau Das Keyboard care a ajuns la versiunea a treia si care are taste Cherry MX tactile clicky (fac zgomot mai mare). vezi ca in primul post am pus un link spre un articol dedicat tastaturilor cu taste mecanice iar pe pagina respectiva (undeva mai jos) este un filmulet cu diverse modele.

    as far as design goes, Filco au un design modern (comparativ cu Unicomp sau Realforce) dar totusi minimalist pentru ca asta e targetul. cine vrea o tastatura frumoasa cu taste mecanice si cu posibilitatea de a configura tastele poate sa arunce o privire pe artlebedev.com la Optimus Maximus insa nu stiu citi dintre voi ar da 1700USD pe una. in plus, nu stiu cit de confortabil e sa tastezi pe asa ceva datorita formei/pozitiei tastelor, insa 1. e frumoasa si 2. faci ce vrei tu din tastele respective.

    iti recomand sa te uiti aici. este cea mai tare colectie de linkuri pe care am gasit-o eu. te intereseaza sectiunile Manufacturers si Shopping cu mentiunea ca o parte din producatorii mentionati acolo fac tastaturi de toate tipurile. daca vrei insa ceva similar cu cele mentionate aici in topic, atunci trebuie sa te uiti dupa 'mechanical switches' sau 'Cherry switches' in descrierea modelului respectiv.

  18. #38 SP
    Member Solozaur's Avatar
    hmm sunt surprins ca steelseries au asa cv la vanzare, dupa teapa care am luat-o cu razer eram convins ca astea axati doar pe gaming vand doar "prostii colorate frumos"

  19. #39 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    tastatura de la steelseries are tastele de tipul linear force ceea ce inseamna ca tre sa apesi pina jos si tasta opune rezistenta all the way. din cauza asta tastele sunt un pic mai greu de apasat, insa pentru unele persoane tocmai acest lucru confera o senzatie de siguranta. ar fi bine sa o testezi undeva daca te decizi sa o iei. eu iti spun cum se comporta din ce am citit pentru ca nu am pus mina pe ea.

    ca si feeling uite aici o descriere

    When pressing a key on a tactile keyboard you can feel with your finger the point where the keystroke is registered. At that point there's a sudden drop in force against your fingertip and it feels like the key "gives away". If a switch has absolutely no tactility it's called linear. Most people prefer at least some tactility.

    Different switch types have very different amounts of tactility, from strongest to none:
    buckling springs > Alps > blue Cherry > brown Cherry > Topre > black Cherry

    steelseries are taste de tip black Cherry (si este de fapt o Filco rebranded)

    Realforce sau Happy Hacking = Topre capacitive switches (cele mai scumpe)

    Filco (modelul meu si al lui Alex) = brown Cherry (Filco are si tastaturi bazate pe black sau blue Cherry)

    das keyboard=blue Cherry (design original, tastele suna un pic diferit de alte tastaturi cu blue cherry, fiind un sunet mai pitzigaiat sau cel putin asa mi se pare mie, insa sunt blue Cherry inauntru, asta e sigur)

    ALPs sunt niste taste folosite in niste tastaturi mai vechi. firma care facea tastele astea a murit. mai nou sunt unii care fac 'ALPs copies', niste clone ale tastelor originale. asemenea taste (clonele) se gasesc de ex in ABS M1

    buckling springs= arc = Unicomp USA (link in primul post) daca vrei ceva nou sau IBM model M daca vrei vechi.


    PS nu-mi zi de razer. mie tre sa imi vina mamba sapt viitoare si un steelseries sx.

  20. #40 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Solozaur - Razer au inceput cu o super tastatura => Tarantula , nu uita de ea !
    Dupa aia au picat in cap...din pacate cu Lycosa / Artcosa ... entry level keyboards , at best cu pret de mid-level...din pacate !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Mouse Guides, Help & Reviews By RonanN1 in forum Hardware
    Replies: 50 Last Post: 13-06-2015, 13:55
  2. Software Reviews By Hitman in forum Apple
    Replies: 0 Last Post: 28-09-2014, 21:54
  3. Wii U reviews By dtancu in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 9 Last Post: 30-12-2012, 13:26
  4. Replies: 0 Last Post: 22-11-2012, 14:43
  5. User reviews By istrategie in forum Help Desk
    Replies: 3 Last Post: 03-11-2008, 01:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts