Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 33 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 ... LastLast
Results 581 to 600 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #581 SP
    Member biagyydog's Avatar
    @Monky: pt routere intre 1000-2000 ron, ce recomanzi?
    TP-Link ori ASUS?
    TP-Link vad ca-i mai ieftin, dar nu stiu cum stau cu stabilitatea, performanta si acoperirea (fiindca folosesc mai mult wireless).

    AC66U (B1) parca cere un upgrade...

  2. #582 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    În bugetul ala eu as lua Asus AX88U. Tot AC66U am avut și eu dar m-am "limitat" la un AX58U. 670 lei AX58U vs 1600 lei AX88U.
    Viteze duble (in specificații) pentru AX88U.
    574 vs 1148 Mbps pe 2.4Ghz si 2402 vs 4804 Mbps pe 5Ghz.

    PS: Daca nu crapa banda de 5Ghz la AC66U, nu l-as fi schimbat. Mergea pe WiFi 5Ghz orice 4K de pe un NAS din retea (video bitrate 70-80 MB)

    Sent from my SM-N976B using Tapatalk

  3. #583 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Merci, o sa il urmaresc sa vad cum evolueaza pretul.

  4. #584 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Din comentarii pe diferite site-uri, a fost la 1200 lei de BF sau alte reduceri. Deci cam pe aici l-as fi cumparat/așteptat eu. Nu 1900 pret standard sau 1600 cat e acum redus. Acum depinde cât arde achiziția.

    Sent from my SM-N976B using Tapatalk

  5. #585 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Da, parca a fost sub 1200 anul trecut de BF la eMag.
    Atunci nu aveam nevoie, insa acum cu mai toti din familie acasa si toti pe wifi uneori mai gafaie.
    Ca sa-i tin temperatura sub control si sa-i mai prelungesc din viata l-am asezat pe un cooler de 10 lei ce isi face treaba, dar si asa in maxim juma de an tot voi fi nevoit sa-l upgradez.

  6. #586 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    @Monky: pt routere intre 1000-2000 ron, ce recomanzi?
    TP-Link ori ASUS?
    TP-Link vad ca-i mai ieftin, dar nu stiu cum stau cu stabilitatea, performanta si acoperirea (fiindca folosesc mai mult wireless).

    AC66U (B1) parca cere un upgrade...
    Sorry, no TP-Link for me. Am avut (si am in continuare) probleme cu ele (atat acasa cat si la clienti). So, I'm all in cu Asus. Personal, desi inca nu am testat modelul (pt. ca am deja un GT-AX11000 + 3x RT-AC86U in casa), eu parca as merge pe RT-AX86U. Sunt fan al design-ului "in picioare" al seriei AC68U (one of the best routers in the past), care a continuat cu AC86U si care acum se duce in AX86U. Plus ca nah, suntem gameri, nu? Iar AX86U pentru asta e optimizat (are chiar port dedicat pt. gaming). Desigur, si AX88U e o optiune buna... insa eu l-am avut si nu prea am fost multumit. Plus ca (de fapt minus), AX86U are port de 2.5Gbps, ceea ce AX88U nu are. Also, AX86U are USB 3.2 Gen 1 x 2, pe cand AX88U are USB 3.1. Cum RDS deja testeaza optiunea de 2Gbps pentru home users (dar nu stiti de la mine, da?), AX86U mi se pare mai "future proof"...

    Practic de Black Friday, eu as sta cu ochii pe unul din aceste 3 modele: AX86U, AX88U, AX11000. Si eu ma uit sa inlocuiesc incet-incet ale mele AC86U-uri cu AX86U-uri. Pretul cel mai mic pe care l-am vazut la el a fost undeva pe la 1200 RON. Din pacate, cam rar in stoc pe la noi (e destul de nou).



    Uite si un mic review:


  7. #587 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Da, uite ca nici nu stiam ca a iesit AX86U. Din pacate, vad ca pe la noi nu prea il gasesti la magazinele serioase. Eu sunt foarte multumit de AC86U momentan, dar nu ar strica o retea AX, avand in vedere ca incep sa se inmulteasca dispozitivele AX prin casa.

  8. #588 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Mi-am cumparat mufe CAT6 si mi-a imprumutat un prieten doua scule, un sertizator si un tester pentru cabluri. In seara asta imi schimb mufa de la internet si verific cablul iar maine vreau sa imi schimb router-ul.

    Avand in vedere ca ma intereseaza strict conexiunea prin cablu, aveti cumva vreo alta recomandare de router care sa fie in jur de 100~+120lei?

    Preferabil daca ati vazut ceva pe la Altex/eMAG,Flanco. Eu ma gandisem si facusem comanda pentru TP-Link Archer C6U, AC1200, Gigabit, Dual-Band insa daca aveti alta recomandare, maine as vrea sa fac achizitia. M-ati descurajat putin in urma discutiei anterioare despre TP-LINK, as fi deschis catre alt brand.

  9. #589 SP
    Member dtancu's Avatar
    Și eu ma uit sa înlocuiesc Ac-5300 al meu cu un Ax11000 dar am retineri fata de viteza pe WiFi in 5 GHz. Se pare ca Ax-ul la distante normale de apartament e sub AC la 1-3 m distanta ta de router. Chestie care ma deprima profund
    AC-ul îmi duce 650 Mbps in 5 GHz cam oriunde in casa pe Digi 1Gbps.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  10. #590 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dtancu: Eu din camera de vis-a-vis (adica la distanta de un perete, un hol, inca un perete), am viteze mai mari pe AX decat pe AC. Gen 500Mbps vs 300Mbps. Din living (adica de la vreo 15m distanta si un perete din fier beton), am transfer aproape on par pe AX-ul din birou, cu AC-ul din living (care este la 2m).

    Doar ca la mine e si un pic complicat, pentru ca in birou e aproape o cusca Faraday, cu atatea device-uri, calculatoare, server, etc...

    Eu cam asta prind maxim pe telefon (undeva aproape de 800Mbps), e suficient zic eu. Pe calculator se conecteaza WiFi-ul la 2.4Gbps... dar tot cablul ramane sfant.
    Attached Images Attached Images img_7803.jpg

  11. #591 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Am internet de la o firma de cartier. Internetul vine printr-un cablu, fara alte dispozitive la mine in casa. Ei mi-au pus un router de 100Mbs gratuit, dar avand in vedere ca am internet de 1000 e clar ca a trebuit sa il schimb, asa ca mi-am luat un dual band ieftin de la eMag cu care evident ca nu imi mai merge internetul, ca doar nu am oroare de routere fara motiv.

    Nu ma pricep deloc si speram ca ma puteti ajuta voi. Cand ma conectez la interefata de configurare a routerului initial (cel care inca functioneaza), apare configurat WAN cu ip dinamic. O sa va spun exact ce am facut pentru un debugging mai usor: am bagat mufa de internet in portul WAN al routerului nou in locul celui vechi, am intrat pe IP-ul lui de pe calculator si in sectiunea network am ales ip dinamic (in loc de PPPoE care era default), la fel cum am vazut si la routerul initial, dupa care am setat si user & pass pentru wifi. Acum ma asteptam sa functioneze, dar toate dispozitivele se pot conecta la retea, insa nu si la internet. Please help, I need internet!

  12. #592 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Simt ca am ajuns la capatul nervilor cu internetul.

    Am cumparat 10 mufe CAT6. Nu mai am niciuna!

    Internetul in ultimul timp a mers perfect insa mufa arata groaznic. Firele albastre erau aproape rupte iar firul alb+maro era in aceeasi stare.

    Inainte de interventie la fiecare test de viteza aveam download/upload ~90 mpbs iar packetloss 0%. Cand am testat cu testerul de cablu, se aprindeau doar ledurile 1,2,3,5.

    Dupa ce am schimbat mufa dupa mufa, aveam download si upload ~10 mpbs iar packetloss 6% de fiecare data. Asta s-a intamplat cu urmatoarele 6 mufe. Cand am folosit testerul de cablu, se aprindeau ledurile 1,2,3,5,6.

    Pe urma am luat un cablu de internet pe care il aveam in casa si am inadit fir cu fir. Cablul de net intr-o parte iar in cealalta parte putin cablu si mufa deja pusa din fabrica. Aceeasi viteza insa si aici aveam packetloss de 1%.

    La inceput probabil am fost putin neindemanatic cu prima mufa sau a doua, insa la ultimele am facut totul ca la carte si totusi este mai prost rezultatul decat era inainte. Cele opt cabluri colorate nu trebuie belite de plastic, da? in fiecare tutorial pe care l-am vazut, le introduceau cu tot cu shield-ul de plastic in mufa iar partile de metal penetrau cablul si asa ajungea la partea metalica din interiorul cablului.

    Am urmat acest tutorial si mai mai m-am uitat la inca vreo doua similare:




    Aveti cumva idee unde am gresit?
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg

  13. #593 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Espiritus: vezi ca sunt 2 chestii, si ambele le rezolvi sunand la cei care iti dau net (indiferent ca e firma de cartier sau provider mare). In primul rand, setarile (user/pass daca e PPoeE) si in al doilea rand, aproape sigur degeaba pui alt router daca nu-i anunti. Probabil blocheaza dupa MAC (sa nu se poata conecta oricine la ei, oricand). So, just call them.

    Teo: Nu, nu trebuie niciodata "belit" plasticul de pe fire. Ca asezare a firelor, pare a fi la fel. Insa tipul nou de mufa nu-mi pare cunoscut. Sigur nu sunt din acelea care au un suport de plastic (in care intra firele) care se introduce in mufa? Fara acel suport, va fi aproape imposibil sa faca bine contact (sa taie mantaua). Btw, inainte sa tai mufa, ai testat? Nu cumva sunt aceleasi fire care nu iti raspund? Nu de altceva, dar sa nu fie din partea cealalta, sau sa nu fie bulit cablul pe traseu (caz in care poti sa te chinui forever, degeaba). Inteleg ca te-ai chinuit sa faci singur (macar ai invatat ceva), dar nu inteleg de ce nu i-ai chemat pe cei care trebuiau sa faca asta... providerul tau de net...

    ---------- Post added 16-11-2020 at 09:22 ----------

    Daca vrei neaparat sa-l faci tu, atunci ar trebuie sa mai iei niste mufe (din acelea ieftine, cred ca e 15 lei setul de 100), niste cablu de retea (la fel, poti lua unul ieftin, nu trebuie cine stie ce), si sa faci tu intai un cablu de la zero, mufat de tine. Daca acela va raspunde OK (vad ca ai si tester), atunci e aproape sigur cablul vechi si/sau mufa din cealalta parte. Nu pot sa cred ca ai mufat 10, si toate dau la fel pe tester, lipsa contact.

  14. #594 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    @Monky:

    Cele 10 mufe pe care le-am folosit erau din acelea clasice care nu aveau suportul special transparent glisant de fire de care spui, erau varianta potrivita pentru mine.

    Dupa ce am testat mai in detaliu, aveam pierderi de ~10% packetloss insa oarecum nu statea mufa bine intepenita in router. Cand o impingeam mai bine si faceam cumva sa stea cu presiune pe router, parea sa fie totul constant si cu 0% pierderi.

    Ti-am urmat sfatul precedent si i-am sunat pe cei de internet, o firma de cartier.

    A ajuns ieri la mine un domn foarte amabil insa era nou in firma, lucra doar de doua luni, a facut cateva teste pe laptop-ul lui si a spus ca este cablul de vina.

    Mi-a spus ca este normal ca pe tester sa se aprinda doar trei sau patru leduri fiindca celelalte mufe sunt pentru Gigabit iar eu nu am asa ceva.

    Au venit astazi si mi-au schimbat cablul. Cel care ajunge din Univers la stalp, este cablul vechi iar acolo au adaugat o cutie postala in care au pus un dispozitiv iar de acolo pana la mine in curte / casa au folosit un cablu CAT5E de aproximativ 20m.

    Cablul nou este neizolat si este foarte subtire, cablul vechi era izolat, avea impamantare, doua straturi de plastic si mai era si sfintit.

    Ei mi-au spus ca aveam acele pierderi fiindca era cablul vechi prea lung .

    Am facut cateva teste insa in unele am 0% iar in altele am 1%, cam 50/50 este treaba.

    Nu stiu ce sa fac, sa le mai dau un telefon sa le spun ca tot nu este perfect? Voi, cei cu internetul normal, daca faceti 10 teste de viteza in XOX, aveti la toate 10 pierderi de 0%?
    Attached Images Attached Images 111.jpg dsc_0208.jpg dsc_0205.jpg dsc_0207.jpg

  15. #595 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Salutari
    De curând am achiziționat și eu un netduma R2 (tot ii făceau unii reclama )
    Am încercat sa îl bag direct pe cablul de la provider rcs/rds dar nu am găsit în setările routerului unde sa bag contul de rds asa ca am tras cablul din routerul vechi (asus) și asa a mers
    Întrebarea e dacă ma afectează cu ceva ?

  16. #596 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teo: eu din cate vad, oamenii au facut un pic misto de tine. Practic ti-au pus cablu de interior la exterior. Acela nu va rezista mult, cu siguranta nu rezista la intemperii (cum a fost cel vechi). Cel putin asa il vad eu din poze... s-ar putea sa gresesc. Spune-le sa-ti puna un cablu bun de exterior. Eventual il cumperi tu, 20m de cablu nu e asa mare durere. Insa nu stiu sa-ti spun despre acele pierderi, eu nu am asa ceva. Acele pierderi sa stii ca pot fi si de la provider, mai ales ca spui ca e unul de cartier. Niciun provider mic nu va investi in super scule (exact cum ai zis si tu, au pus o cutie postala, ceea ce e chiar hilar).

    077danyel: sorry, e prima oara cand aud de netduma. Nu, nu e OK sa ai routerul venind din alt router. Cauta unde ai setarile de ISP (de obicei pe configuratia de WAN) si acolo setezi PPPoE si introduci user/pass de la RDS. Daca le tii cascadat, o sa ai probleme cu NAT-ul, nu vei putea forwarda porturi sau deschide DMZ... Ca sa nu mai vorbim ca oricat de tare e acest netduma, daca iti trece intai prin vechiul router, e fix degeaba... va merge fix cat duce vechiul router.

  17. #597 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Mulțumesc Monky am găsit pana la urma , cred ca e cel mai complex meniu asta de la netduma (DUMAOS) dintre toate routere-le pe care le-am avut
    Are și geo filter

  18. #598 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am sunat astazi pentru posibila racordare la Digi / RDS insa am primit cateva raspunsuri ambiguu, in sitemul lor nu aparea ca ar fi disponibil internet prin fibra optica la mine pe strada insa ar fi cel clasic prin cablu. Mi-au spus totusi sa fac o cerere pe site-ul lor despre o posibila racordare la reteaua lor si ca o sa ma contacteze ei in legatura cu pretul de instalare si oferte. Ar fi o posibilitate totusi sa existe si fibra.

    Ma gandesc sa le mai dau maine un telefon astora de la reteaua de cartier si sa le spun ca as dori un cablu mai calitativ, eventual il cumpar de prin Dedeman / Leroy Merlin insa as vrea sa stiu si ce dispozitiv au pus in acea cutie postala, ce credeti ca ar fi putut sa puna? Un amplificator de semnal sau ce se pune de obicei in acele cutii?

    Usita de la cutie nu pare foarte bine stransa, in caz ca intra apa acolo, chestiunile existente in interior sunt water-proof de obicei?
    Attached Images Attached Images dsc_0208.jpg

  19. #599 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Depinde, daca vin cu fibra pana la stalp, acolo probabil e un mediaconvertor. Daca e cablu standard, cel mai probabil un switch cu management. Sau chiar un epon sau gpon. Nu exista o "regula", depinde de infrastructura si cat sunt dispusi sa investeasca. Dar pentru 100Mbps sau cat ziceai ca ai tu acolo, nici nu iti trebuie mare lucru in ziua de azi. La urma urmei, ai viteze mai mari pe un telefon mobil, fara niciun fir.

  20. #600 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Are cineva experienta cu RDS?

    I-am sunat saptamana trecuta insa consultantii mi s-au parut slab pregatiti, mi-au spus ca o sa ma sune cineva de la ei in legatura cu procedura de instalare.

    Am facut cerea la ei pe site pentru abonamentul FiberLink 300 si am primit contractul pe mail.

    Aveti idee care este totusi procedura de instalare? Am sunat azi iar la ei iar consultantul nu stia, la fel mi-a spus ca ma va suna cineva de la departamentul tehnic.

    Locuinta unde am camera de gaming si tot setup-ul este o locatie in care eu stau doar in weekend, nu as vrea sa ma sune tocmai cand ei sunt la stalp si nu e nimeni acasa.

    Sau aveti voi alta recomandare de provider internet in Bucuresti ?
    Attached Images Attached Images digi.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 33 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts