Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 33 of 33 FirstFirst ... 23 31 32 33
Results 641 to 645 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #641 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Exista routere bune in 350-400.

    Mikrotik HAP AC2 sau Ubiquiti UISP EdgeRouter X sunt doar niste exemple.

    Problema este alta. Multi confunda router-ul cu altceva uitand ca functia unui router este cu totul si cu totul alta.

    Acum, prin prisma marketingului agresiv, se confunda routerul cu un device care trebuie sa le faca pe toate bine, partea de wireless primand. Total gresit, am spus-o de nenumarate ori de-a lungul timpului, pentru un router, importanta este stabilitatea, asta primeaza. Apoi, in funcie de necesitati, conteaza si nivelul de configurare. Reguli firewall.. etc.

    Pentru o retea wireless sanatoasa, router + access points. Golden rule. Chestiile astea all-in-one, nu confera calitatea dorita, mai ales in gama de preturi joase.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #642 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca exagerezi un pic. Oamenii de obicei (mai ales pe un forum de gaming) cauta routere wireless for home usage, care sa fie stabile si usor de folosit, nu ceva in care sa-si prinda urechile. Also, zici ca "router bun" ar fi un Mikrotik care are ca wireless maxim standard AC (mai exista asa ceva in 2023?), si care pt. a-l folosi la adevarata capacitate, trebuie facut switch dintre SwOS la RouterOS. RouterOS al carui manual, ultima oara avea vreo 800 de pagini. Sa-i recomanzi cuiva pt. home use asa ceva, e cam prea mult. Don't get me wrong, folosesc si eu Mikrotik-uri, dar doar la munca. N-as pune asa ceva acasa, nici daca as fi platit.

    Also, chiar si Mikrotik-ul, Ubiquity & Co. (daca tot vorbim de ce pot face bine).. sunt egale cu zero fata de ceea ce poate face o solutie free. Cauta pfSense. Daca tot stii cu ce se mananca o routare si cum se fac reguli firewall, atunci cu siguranta stii ca ai dat banii degeaba pe o solutie "gata facuta" de la un producator (deh, nimeni nu-i perfect). De 350-400 lei iei un server vechi, un NUC sau un miniPC, si iti tragi niste masini virtuale cu tot ce vrea sufletul tau.

    Si treaba asta cu "router + access points = golden rule" e iarasi o exagerare. Mai toti au o simpla optiune pe ale lor routere, prin care le trec in AP mode (sau mesh, daca se doreste). Eu de exp. nu am niciun AP, dar am 4 routere. De obicei AP-urile sunt niste jucarii, si cel mai des le vad configurate prost (wifi to wifi, fara backhaul pe cablu).

    La final, depinde ce vrea fiecare, si cat are chef sa configureze la o astfel de solutie. Eu de exp. recomand Asus pt. home users pentru ca au un raport bun pret/fiabilitate/functii (am avut 1 router picat, din vreo 200 - si acela de fapt, a plouat in el). Din pacate, pe la noi mai toti sunt fani TP-Link (unde ma dau cu capul de pereti incercand sa rezolv probleme - dar nah, sunt mai ieftine). Mikrotik nu vad decat pe la "nebuni" (sau pe la munca), iar Ubiquity in general doar pe la nababi. Ce-i drept, poate la WiFi 7 as face si eu un switch intre Asus cu Ubiquity (imi plac anumite functii la Ubiquity, in general partea cu managementul device-urilor), cu conditia sa nu coste cat un rinichi (de exp. singurul lor router care avea mare parte din ce voiam eu, era ultima oara vreo 4000 lei - si nu avea nici macar un amarat de port 2.5G, daramite 10G).

    Da, daca ar fi spus "vreau un router care sa fie cat mai safe posibil", atunci probabil n-as fi recomandat acel model si as fi recomandat fie sa investeasca mai mult, fie sa mearga pe o solutie alternativa (cu riscul ca va avea mai mult de munca).

    P.S. O belea de care ma lovesc cel mai des pe la clienti care stau in apartamente, in blocuri, este cea care tine de aglomeratie si putere. Am dat de locuri unde vecinii aveau niste monstri de routere, iar clientul cu jucarie (tot asa, de 2-300 lei), avea in casa semnal mai puternic de la vecini decat de la propriul router. Pe 2.4Ghz e horror sa incerci sa scapi de aglomeratie - noroc cu benzile de 5Ghz (si de 6Ghz mai nou)... dar acolo, slabe sanse cu router ieftin.

  3. #643 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    Nu, nu consider ca exagerez deloc din simplul motiv ca un router bun trebuie sa faca bine exact ceea ce se intelege din denumire, adica, sa se ocupe de pachete, sa le ruteze, intr-un mod optim si totodata, oferind stabilitate la modul “set and forget”.

    Tocmai de aceea am adus in discutie “anticul” HAP AC2, pentru ca pe functia de rutare, este excelent in banii pe care-i dai. Nu ma intereseaza aspectul Wireless pentru ca nu asta este functia unui router. Am mai spus-o, chestia cu solutiile “all-in-one”, este datorata consumerismului care se promoveaza de atata timp si cu care sunt spalati oamenii de ani de zile pe creier. Chiar si-asa, nu stiu daca te-ai jucat cu acel AC2, dar(desi se stie despre lituanieni ca nu stau foarte bine pe partea de wireless in principal din cauza faptului ca se incapataneaza sa-si scrie propriile drivere, tin sa te anunt ca acopera mai mult decat satisfacator, un ap cu 3 camere, dintr-un bloc construit in anii 80, nefiind pozitionat optim) - oricum nu asta este ideea.

    Acum, despre pfSense, nu contest ca este o optiune. Dar, de ce m-as lega la cap cu masini virtuale/mini-PC-uri etc(ca sa nu mai zic de consumul mai ridicat), considerand ca la un pret decent, o cutiuta d’asta “magica” face mai mult decat ai nevoie si iti confera un nivel de control pe care nu-l gasesti la “brandurile” pe care toti le recomanda peste tot(gen Asus & Co) ca sa nu mai vorbim despre stabilitate pentru ca, repet, un router bun inseamna “set & forget”, trebuie sa umbli la el doar atunci cand ii faci update-uri.

    Cat despre acoperire folosind altceva in afara de AP-uri, be my guest. Pe teren, pe unde am montat, “jucariile” astea, denumite AP, au fost sfinte. Daca tu esti multumit cu solutia ta, foarte bine.

    Asadar, unde exagerez?

    LE: pentru homeuse, nu a trebuit vreodata sa apelez la SwOS sau switch-uri. Ba mai mult, in cazul HAP AC2, de ex, pentru homeuse, este de ajuns sa bagi parola si user-ul de rds pt pppoe si ai internet. Setarile pt wireles sunt la fel de usoare ca si la routerele “clasice”. Ah, daca vrei chestii avansate: VPN, VLAN-uri, etc. Da, trebuie sa te documentezi putin. Dar, ai garantia ca dupa ce termini, ai un sistem stabil care nu-ti da batai de cap, mai ales pt homeuse.
    LE2: da, aglomeratia la Ap este o problema pentru ca toti au wireless acum. Nici de optimizarea benzii in 2.4 nu se mai pune problema pentru ca toate canalele sunt ocupate. 5gzh e o solutie cu conditia ca toate dispozitivele tale sa stie. Despre noul standard nici nu mai vb, cati au dispozitive compatibile?
    LE3: sa clarificam o chestie. Nu ma intelege gresit, am folosit si eu de-a lungul timpului si Asus-uri si altr natii, nu m-am nascut cu astea “de nebuni - asta m-a amuzat” in brate. Insa, am avut atatea probleme cu ele si cand imi era lumea mai draga se intampla, incat, am spus, hai sa cautam si alternative si, dupa ce am luat contact cu ele, nu m-am mai uitat inapoi. In fond si la urma urmei, eu nu sunt platit de nimeni sa fac reclama, doar ofer niste sfaturi pe care oamenii le pot urma, sau nu. Este alegerea lor.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #644 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am zis mai sus, fiecare e liber sa foloseasca fix ce doreste. Noi aici ne expunem niste opinii, si omul decide ce va folosi/cumpara. Pot doar sa iti garantez (sunt aproximativ 99.9% sigur) ca niciunul dintre cei care vor citi postarile noastre, nu va alege solutia cu Mikrotik. Dar, important e ca ai expus si alternativa ta, este omul mult mai informat.

    P.S. FYI, referitor la "ca sa nu mai zic de consumul mai ridicat", NUC-ul meu (cu 6 masini virtuale, conectat pe Zigbee, Zwave, WiFi, Bluetooth si Threads) consuma in medie mai putin decat router-ul GT-AXE16000. Deci o alta informatie eronata. Plus ca daca te superi, poti sa faci treaba asta cu niste RPi-uri, unde consumul (si spatiul ocupat) e si mai mic. Dar, daca ti se pare ca e consumul mare pe asa ceva, stai sa vezi cand o sa treci la switch-uri serioase de 10-56G. Care mai au si cate 5-6 ventilatoare pe ele, ca sa nu ia foc...

  5. #645 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    Da, este alegerea fiecaruia.

    In rest, vis-a-vis de consum, comparari mere cu pere doar de dragul de a ma contrazice, asa ca nu vad unde este informatia eronata.

    De ex: hap ac2-ul are un consum de 16 in full load, acum, evident ca media este mai mica. Monstrul dat exemplu de tine, are un consum si mai mare lasand la o parte pretul… nesimti, as spune eu. Daca solutia ta consuma mai putin de atat, desi m-as mira, good for you.

    Totusi, pentru o discutie productiva din care oamenii sa traga niste concluzii sanatoase, ar fi bine ss nu mai fim atat de defensivi si sa-i consideram pe altii slabi informati, nepregatiti samd, doar pentru ca nu-i cunoastem.

    PS: “o alta”. Ce informatii eronate am mai dat eu si nu stiu. Chiar te rog, sunt umil si dispus sa invat daca mi se demonstreaza cu argumente ca bat campii.

    PS2: asta cu rpi-urile si pfsense este oricum oarecum inafara subiectului, dar bine de stiut pentru “temerari”. Userul de rand nu o sa-si bata capul cu asa ceva. La fel si pentru ultima fraza, nu se aplica scenariului de homeuse decat poate pentru entuziasti care au si infrastructura necesara


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 33 of 33 FirstFirst ... 23 31 32 33

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts