Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Contrastul dinamic al unui LCD

  1. #1 SP
    Member alalalt's Avatar

    Contrastul dinamic al unui LCD

    Vreau sa cumpar cat de curand un monitor LCD pentru consola, care sa poata afisa 1080p. Dupa o zi de cautari, luand in considerare si bugetul, am ramas sa aleg intre 2 modele, si anume:
    * Samsung T240 sau
    * Samsung T240HD

    Diferenta de pret dintre ele este de aproximativ 200 RON.
    T240HD are in plus fata de T240:
    * tuner tv fullHD
    * telecomanda
    * boxe incorporate
    * intrare component, scart
    * o a doua intrare HDMI
    * pixel mapping 1:1

    Problema mea este urmatoarea: modelul HD are contrastul dinamic 10.000:1, pe cand cel standard are 20.000:1. In afara de cele mentionate mai sus, toate specificatiile sunt identice.
    Tin sa mentionez ca pentru mine cel mai mult conteaza calitatea imaginii, dar bonusurile HD sunt de-a dreptul tentante..
    Exista o diferenta vizibila intre 20.000:1 si 10.000:1? Ce model imi recomandati?
    Edit: am uitat sa mentionez, contrastul nativ este identic, de 1.000:1

  2. #2 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Eu zic sa il iei pe cel HD , diferenta de pret este foarte mica pentru ce da in plus , contrastul este bun la 10.000:1 , eu am la TVul meu HD contrast 6.000:1 si sunt foarte multumit , cateodata cand este o imagine inchisa la culoare simt ca este prea intunecata ,deci nu mi-as face grija ca 10.000:1 nu este destul de intunecat

  3. #3 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Probabil ca in modul dinamic nu il vei folosi prea mult, arata total aiurea, deci nu prea conteaza diferenta aia de contrast, tunertv fullhd doar daca vrei sa te uiti neaparat la televizor pe el, pentru ca HDTV in Romania nu este decat in Bucuresti, intrarile scart si component la fel nu cred ca le vei folosi prea mult, dar a doua intrare HDMI e un plus deoarece in cazul in care vrei sa iti conectezi pc-ul la monitor prin hdmi nu vei fi nevoit sa tot schimbi in spate cablul. Boxele incorporate la fel, doar daca te uiti la TV (presupunand ca ai un sistem de boxe bunicel pentru calculator.

    tl;dr Ia-l pe cel HD doar daca vrei sa il folosesti si ca TV.

  4. #4 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    20.000 si 10.000 contrast? c'mon... abureli de marketing(nush daca exista mai mare de 8k maxim, real) . Posibil sa fie o diferenta intre cele 2, dar nu ce mentioneaza ei acolo. Al meu are 3000:1 doar si sunt super multumit... ar fi bun HD-ul ca are pixel mapping 1:1 si poate daca ai vrea sa il folosesti ca televizor...

  5. #5 SP
    Member alalalt's Avatar
    Multumesc mult pentru raspunsuri. Am stat bine sa ma gandesc si cred ca o sa merg pe varianta standard.
    Acum mai ramane decat o problema.. as vrea sa am surround sound. Singura optiune (pe care o vad eu) cu monitorul asta este sa conectez consola la el prin hdmi, iar monitorul sa trimita semnalul audio prin conexiune toslink catre sistem.
    Sistemul meu de sunet este un logitech X530, care din pacate nu are intrare toslink, in schimb se conecteaza prin 3 jackuri de 3.5 mm. Intrebarea mea este: pot lega sistemul la monitor prin intermediul unui convertor, pastrand sunetul in 5.1?

  6. #6 SP
    Junior Member theo91's Avatar
    Buna.
    As dori sa imi iau un monitor lcd bun si am inteles ca e ceva diferenta intre contrast dinamic si contrast real.
    Imi poate explica cineva cum sta treaba si care dintre ele e mai bun?
    Ce am eu in minte e cam asa:
    LCD BenQ G2220HD: 21.5 TFT - 1920x1080 - 5ms - 40.000:1 - 300cd/mp - D-Sub/DVI-D - Senseye+Photo - VESA - Black - TCO04
    LCD BenQ E2220HDP: 21.5 TFT - 1920x1080 - 5ms - 50.000:1 - 300cd/mp - D-Sub/DVI-D/Headphone/4xUSB - Senseye 3 - VESA - Glossy Black - TCO03
    LCD BenQ G2222HDL: 21.5 LED - 1920x1080 - 5ms - 5.000.000:1 - 250cd/mp - D-Sub/DVI-D - Senseye+Photo - VESA - Black - TCO04.
    Va rog din suflet daca este cineva ce se pricepe la monitoare ajutati-ma pentru ca nu as vrea sa dau banii degeaba. Id-ul meu de mess este ali.teo91
    Multumesc anticipat!!!


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  2. Povestea unui Dingoo By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 13 Last Post: 03-01-2011, 16:30
  3. LCD TV sau LCD Monitor ? By axel in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 12 Last Post: 08-07-2010, 20:44
  4. Achizitionarea unui PS3 SH! By mark in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 8 Last Post: 17-08-2009, 09:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts