Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 158 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 50 90 140 ... LastLast
Results 781 to 800 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #781 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Politisti prinsi la furat intr-un magazin din Bucuresti

    Mai multi politisti au fost surprinsi de camerele de supraveghere ale unui magazin din Bucuresti in timp ce furau diverse obiecte, anunta Realitatea.net.
    Politistii de la sectia 9 au furat brichete si deodorante.
    Totul s-a intamplat in luna noiembrie, cand administratorul magazinului i-a chemat pe oamenii legii pentru a investiga un furt.
    Ajunsi acolo, oamenii legii au inceput sa se plimbe prin magazin fara sa stie ca sunt filmati. In imaginile prezentate de Realitatea TV se observa cum unul dintre politisti ia o bricheta, o verifica si apoi si-o insuseste. In acelasi timp un coleg de-al lui baga in haina un deodorant, iar la cateva minute se intoarce si mai ia unul.
    Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei spune ca acest incident nu a fost reclamat. "Nu exista o plangere din partea magazinului. Politia Capitalei s-a autosesizat se fac cercetari. Exista un echipaj la fata locului care va demara o ancheta. In situatia in care se constata ca politistii se fac vinovati, li se va face dosar penal si vor fi indepartati din structurile politiei", a declarat Diana Sarca, purtator de cuvant al Politiei Capitalei.

    VIDEO: Politisti prinsi la furat intr-un magazin din Bucuresti - VIDEO

  2. #782 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ce fel de țară e Rom�nia?

    Na!



    *scuze dacă s-a mai postat

  3. #783 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Ce fel de țară e Rom�nia?

    Na!

    YouTube - Super cars in romania. mamaia hotel rex

    *scuze dacă s-a mai postat
    Pai asta are orice tara mai Ronane Si Moldova si Somalia si ce vrei tu

  4. #784 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Na:


  5. #785 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Spre deosebire de China unde economia chiar functioneaza, in Romania ea este jalnica dar totusi sunt milionari si miliardari in Euro.

  6. #786 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    In China functioneaza economia dar doar pentru cei cu influenta/puternici (sau pentru traficanti de organe, mafie etc), vai si amar de chinezul de rand...

    Similar si in Romania (dar nici pe departe la fel de rau ca in situatia din China), doar ca este o mica exceptie, noi am avut si niste finte extraordinare care si-au folosit toate resursele financiare (s-au mai ingropat si in datorii) sa-si cumpere super masini, si acuma nu au bani nici sa umble cu ele sau nu si-au mai permis leasing-ul.

    Numai un exemplu, la o fabrica din china sau sinucis 3-4 muncitori pentru ca in contractul de munca era o clauza in care familia celui ce a murit la servici va primii o suma mai mare de bani, asa prost o duceau ca nu isi permiteau sa-si intretina familia si au ales sa moara pentru ea (desigur clauza acuma a fost scoasa din contract).

  7. #787 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Băsescu: "Am �nvăţat să nu mai cred �n politicieni. Vă şochează că vă spun asta?"

    Preşedintele Traian Băsescu a declarat, luni, că �n cazul reizbucnirii crizei economice, Rom�nia este pregătită să faţă noii situaţii, spre deosebire de experienţa precedentă, c�nd politicienii au fost luaţi pe nepregătite. "De data aceasta suntem pregătiţi să �i facem faţă", a spus preşedintele la televiziunea publică. "Măsurile luate de Guvern p�nă �n prezent au fost necesare, deşi dificile pentru populaţie. Nu mai sunt riscuri de derapaj economic şi Rom�nia a fost stabilizată. Ţara este pregătită �n cazul reizbucnirii crizei", a precizat Băsescu. "Rom�nia a fost stabilizată macroeconomic, dacă priviţi - toţi parametrii sunt �mbunătăţiţi, ceea ce ne face să fim pregătiţi dacă va fi o nouă izbucnire a crizei. Deci platforma pe care suntem acum este: suntem pe o platformă sigură de pe care ne putem relua creşterea economică sau dacă, aşa cum analiştii deja �ncep să anticipeze, este posibilă o revenire, o reizbucnire a crizei, suntem pregătiţi de data aceasta să-i facem faţă", a spus Băsescu.

    �n aceeaşi emisiune, preşedintele a insistat pentru implementarea managementului privat la regiile autonome ( "Această nucă a regiilor o vom sparge foarte simplu, prin management privat. Nu �nseamnă, neapărat, reduceri de personal. Vorbesc despre optimizarea costurilor, despre scopuri şi despre arierate. Totalul arieratelor la 14 regii este de 12,5 miliarde de lei, peste 3 miliarde de euro").

    CAS-ul nu se reduce

    De asemenea, Băsescu a anunţat că CAS-ul nu se va reduce. "Eu vă spun, categoric, ca om care, după ce a văzut ce s-a �nt�mplat �n guvernarea domnului Tăriceanu, se uită foarte atent, deşi nu e treaba mea, la ce se �nt�mplă cu bugetul. Eu vă spun că nu se poate (reduce CAS, n.red)", a subliniat preşedintele, �ntrebat �n legătură cu declaraţia lui Jeffrey Franks referitoare la imposibilitatea reducerii CAS. Amintindu-i-se că premierul a anunţat de mai multe ori scăderea CAS , şeful statului a spus: "Bun, Guvernul poate avea abordări politice. Eu, �n ceea ce priveşte stabilizarea macroeconomică a Rom�niei, consolidarea ei şi crearea premiselor de reluare a creşterii nu am niciun fel de abordare politică, ci tehnică. Am �nvăţat să nu mai cred �n politicieni. Vă şochează că vă spun asta? Pentru că, ţineţi cont că premierul vorbeşte exprim�nd poziţia nu numai a lui ci a unei coaliţii. Coaliţia trebuie să ştie că, cel puţin din punctul de vedere al preşedintelui, este o eroare", a mai spus Băsescu.

    �n aceeaşi notă, Băsescu l-a acuzat de "bolşevism" pe "politicianul" Adrian Năstase, care scrisese �n cursul zilei pe blogul personal că FMI are un plan foarte dur pentru Rom�nia, ale cărui detalii sunt ţinute deocamdată la secret. Preşedintele a spus că Năstase, la fel ca alţi politicieni şi trusturi media din opoziţie, nu face altceva dec�t să �nspăim�nte populaţia. "Asta e diferenţa dintre un prăpădit care a ajuns din greşeală om politic şi un om politic adevărat".

    Şeful statului: probabil la mijlocul lui 2012 rom�nii vor simţi "�n buzunare" creşterea puterii de cumpărare

    "Cred că vremea �n care politicenii aveau dreptul să mărească salarii, chiar dacă nu aveau venituri, să mărească pensii, chiar dacă nu erau venituri �n buget, că spuneau: sunt c�teva luni, rezistăm, vin alegerile şi pe urmă, după noi potopul... Aşa s-a �nt�mplat �n 2008, la finele lui 2008 a venit potopul. Cred că vremea aceste abordări a politicii a trecut", a declarat Traian Băsescu. "Suntem aici, stabilizaţi, reluăm creşterea economică şi nu se va simţi �n buzunare anul acesta, �n veniturile populaţiei. Probabil �n 2012, la mijlocul anului, va �ncepe să se simtă creşterea economică şi pentru fiecare salariat, �n puterea de cumpărare. Spun probabil pentru că cel mai mare risc acum este tentaţia de a spune că ne-am stabilizat, că putem să mărim salariile, pensile. Rom�nia riscă să alunece din nou acolo unde a fost c�nd a fost nesăbuită".

    PDL v decide ce face premierul, după alegerile interne

    Răspunz�nd unei �ntrebări, Băsescu a subliniat că PDL va decide ce va face premierul, după alegerile interne din partid, menţion�nd că el va participa la Convenţie dacă va fi invitat şi că şi Emil Boc şi Vasile Blaga "au tot ce le trebuie" pentru ce fac fiecare.

  8. #788 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Casa Regala organizeaza ceremonii pentru 10 Mai si Jubileul de 90 de ani al regelui

    Palatul Elisabeta anunta ca in anul 2011, consacrat Jubileului de 90 de ani al regelui Mihai I, va organiza in lunile mai si octombrie, la Bucuresti, ceremonii si activitati publice care sa marcheze acest moment.

    In perioada 9 - 13 mai vor avea loc evenimente pentru aniversarea a 90 de ani ai lui Mihai I. Astfel, regele, insotit de principesa Margareta, va face, pe 9 mai, o vizita la Calarasi "pentru a dezveli bustul Majestatii Sale si pentru a primi titlul si medalia de Cetatean de Onoare al Muncipiului Calarasi", in timp ce, la Targoviste, principele Radu va lansa volumul "Provizoratul istoric", se arata intr-un comunicat de presa al casei Regale a Romaniei.

    In cadrul ceremoniilor programate pentru ziua de 10 mai, regele va primi, la Palatul Elisabeta, reprezentantii Asociatiei Motociclistilor din Romania, cu ocazia oferirii Inaltului Patronaj acestei organizatii. Apoi, Mihai I alaturi de principesa Margareta si principele Radu, vor depune un buchet de flori la statuia regelui Carol I din Piata Palatului.

    Ulterior, Mihai I va participa la evenimentul de lansare a volumului "Lumea Regelui", publicat de Editura Polirom, la Muzeul National de Istorie a Romaniei.

    In cursul dupa-amiezii de 10 mai, incepand cu ora 18.00, in cadrul unei ceremonii ce se va desfasura la Palatul Elisabeta, regele va primi distinctia "The Freedom of the City of London" din partea reprezentantilor "Guild of Freemen of the City of London", eveniment care va fi urmat de un dineu oficial.

    Regele Mihai va conferi, pe 11 mai, decoratia regala "Nihil Sine Deo" Virginiei Zeani, urmand ca, in cursul serii, Palatul Elisabeta sa gazduiasca un dineu oficial, cu ocazia zilei de 10 Mai.

    Pe 12 mai, regele va gazdui un Garden Party in gradina Palatului Elisabeta, unde vor participa aproximativ 2.000 de persoane, "reprezentanti de frunte ai comunitatilor locale din Romania".

    PS. La Mulţi Ani, Majestate!
    Attached Images Attached Images casa-regala-organizeaza-ceremonii-pentru-10-mai-si-jubileul-de-90-de-ani-al-regelui.jpg

  9. #789 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cu ce seamănă gaura din talpa lui Jeffrey Franks
    Poll. Voters sus in thread

    1. Cu gaura din economia Rom�niei
    2. Cu Luminiţa de la capătul tunelului
    3. Cu o gaura in pantof
    Attached Images Attached Images desen-jeffrey-franks.jpg

  10. #790 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    4. Cu gaura din mintea lui, defapt stai ca atunci numai avea pantofi...

  11. #791 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    230 de C�INI au fost UCIŞI de angajaţii unei primării care au aruncat apoi CĂRĂMIZI �n reprezentanţii unui ONG


    Peste o sută de c�ini comunitari au fost ucişi de angajaţi ai Serviciului Public de Administare a Bazelor Sportive şi Zonelor de Agrement Botoşani, la padocurile amenajate de Primăria Botoşani, iar la apariţia jurnaliştilor angajaţii au devenit agresivi şi nu au permis accesul poliţiştilor.

    C�inii morţi au fost găsiţi de către reprezentanţii unei asociaţii de protecţia animalelor, care susţin că angajaţii municipalităţii care se ocupau de padocuri ar fi fost �n stare de ebrietate.

    La sosirea reprezentanţilor presei, cadavrele animalelor erau �nvelite �n saci.

    Angajaţii care se ocupă de �ngrijirea c�inilor au fost agresivi la apariţia presei, dar şi a Poliţiei, �ncerc�nd să-i �ndepărteze pe ziarişti deschiz�nd furtunurile de apă şi �ndrept�ndu-le asupra lor şi arunc�nd cu cărămizi.
    Un reprezentant al Asociaţiei pentru Protecţia Animalelor ADOR discută cu un paznic. Iată dialogul:

    Reprezentant ADOR: ... c�inii care sunt vii! Acum deschide poarta!

    Paznic: Hai pleacă!
    Reprezentant ADOR: Pleacă?!
    Paznic: Pleacă!
    Reprezentant ADOR: Deschide! Dă-i drumul la c�inele ăla care pl�nge acolo, nenorocitule! Nenorocit ce eşti!



    Imediat, angajaţii s-au baricadat �ntr-o �ncăpere, iar �n prezent la faţa locului se află poliţişti şi reprezentanţi ai primăriei care �ncearcă să intre �n �ncăperea �n care se află angajaţii.

    Potrivit reprezentanţilor asociaţiei de protecţia animalelor, angajaţii ar fi spus că au ucis c�inii conform unui ordin primit de la şefii lor.

    Padocurile se află �n afara municipiului Botoşani, �n zona rampei de gunoi, şi adăpostesc aproximativ 200 de c�ini comunitari. Adăposturile se află �n administrarea Serviciului Public de Administrare a Bazelor Sportive şi Zonelor de Agrement Botoşani, aflat �n subordinea Primăriei


    Viceprimarul din Botoşani Florin Gheorghiţă susţine că ceea ce s-a �nt�mplat la padocurile Primăriei este rezultatul unei acţiuni de eutanasiere, pentru că �n adăpost era epidemie de jigodie, o boală infecţioasă care se transmite rapid, viceprimarul preciz�nd că au fost eutanasiaţi 230 de c�ini.

    Viceprimarul din Botoşani Florin Gheorghiţă a declarat corespondentului Mediafax că autorităţile au decis eutanasierea c�inilor din adăpost �n urma rezultatelor analizelor făcute de Direcţia de Sănătate Publică, rezultate potrivit cărora �n padocuri era focar de jigodie - boală infecţioasă, de cele mai multe ori letală, care se transmite rapid.

    El a spus că din cauza acestui focar au fost eutanasiaţi 230 de c�ini.

    "Nu este vorba de rabie, ci despre un focar de jigodie, boală care se transmite rapid. �n luna aprilie a fost epidemie de jigodie şi au murit 61 de c�ini. �n primele cinci zile ale lunii mai au murit alte 30 de animale. Am fost obligaţi de lege să dăm dispoziţie de eutanasiere pentru că altfel riscam epidemia �n tot oraşul", a afirmat viceprimarul Florin Gheorghiţă.

    Referindu-se la angajaţii adăpostului, care au devenit agresivi la apariţia jurnaliştilor, apoi s-au baricadat �n incintă, viceprimarul a spus că este de netolerat comportamentul acestora.

    "Trebuie să �nţelegem că acolo lucrează oameni de cea mai joasă speţă. Se va face anchetă administrativă şi vor răspunde şi �n faţa Poliţiei pentru gesturile lor", a spus viceprimarul.

    Reprezentanţii ADOR au spus că au �ncercat să adopte c�teva patrupede, dar au fost �mpiedicaţi.

    "Mi-e greu să descriu �n cuvinte ce văd aici. Sute de c�ini morţi, omor�ţi �ntr-o oră! Noi am �ncercat să scoatem nişte căţei pe cale legală, dar ne-au tot am�nat, au fost promisiuni deşarte şi, p�nă la urmă, s-a dovedit că voiau să-i omoare pe toţi", a declarat Eugen Nistor, membru ADOR Botoşani, pentru publicaţia citată.

    "Ieri, membrii ADOR au venit şi au hrănit căţeii, �n baza unei �nţelegeri cu Primăria. Animalele erau sănătoase. �ntr-adevăr erau c�ţiva căţei bolnavi, dar nu de rabie, cum spun ei, erau răciţi. Ieri, erau 230 de căţei, avem proces-verbal. Astăzi, am găsit c�ţiva l�ngă padocuri şi i-am luat noi. Noi am str�ns bani ca să scoatem căţeii cu adopţie, ei ştiau de lucrul acesta, dar s-a dovedit a fi �n zadar. Vom face o pl�ngere penală, nu ştiu ce putem face, vom vedea", a mai precizat Nistor.

    Poliţia Botoşani verifică dacă s-a acţionat legal �n cazul eutanasierii c�inilor din adăposturi

    Reprezentanţii Poliţiei Judeţene Botoşani au anunţat că fac verificări pentru a stabili dacă măsurile luate de primărie la adăpostul de animale, unde au fost eutanasiaţi 230 de c�ini, au fost legale, transmite corespondentul MEDIAFAX.

    "Am fost sesizaţi printr-un apel de urgenţă despre evenimentul de la padocurile din Botoşani. Echipa trimisă la faţa locului a constatat cele spune la telefon şi pe de o parte au fost �ncepute verificări pentru a stabili dacă măsurile luate au fost �n conformitate cu legea. �n ceea ce priveşte conflictele spontane �ntre angajaţi şi jurnalişti, dar şi voluntari ai ONG-urilor pentru protecţia animalelor, se fac şi aici verificări, dar verificările pe care le facem le facem din oficiu, pentru că p�nă �n acest moment nu a fost făcută nicio pl�ngere nici scrisă şi nici verbală. �n măsura �n care stabilim ce s-a �nt�mplat la padocuri vom lua măsurile care se impun", a declarat corespondentului MEDIAFAX purtătorul de cuv�nt al Poliţiei Judeţene Botoşani, Daniela Darea.

    Reprezentanţii Direcţiei Sanitar Veterinare (DSV) Botoşani afirmă că reprezentanţii primăriei au acţionat corect prin eutanasierea c�inilor aflaţi �n adăpostul aparţin�nd municipalităţii, pentru că animalele erau bolnave de jigodie, iar tratamentul pentru această boală presupune costuri enorme.

    Directorul DSV Botoşani, Minodora Vasiliu, a declarat corespondentului MEDIAFAX că instituţia fusese anunţată, �ntr-o primă fază, că �n adăpostul aparţin�nd municipalităţii mai mulţi c�ini au murit din cauza unei boli, jigodie, iar ulterior instituţiei i s-a adus la cunoştinţă decizia de eutanasiere a c�inilor.

    "Primăria are un contract cu un medic veterinar care se ocupă de constatarea anumitor simptomatologii şi de tratarea animalelor. Noi am fost informaţi �n primă fază printr-o adresă că la acel padoc au murit c�ini din cauza bolii numite jigodie. Ulterior, printr-o altă adresă, ni s-a adus la cunoştinţă că se va aplica măsura eutanasierii c�inilor. Trebuie �nţeles că jigodia este o boală infecţioasă cu transmitere rapidă, iar vaccinarea animalelor se face doar la cerere. Din punctul nostru de vedere, ca instituţie, nu vedem nicio greşeală. �nţelegem faptul că vizual este brutală imaginea, dar tehnic s-a acţionat corect procedural", a declarat Minodora Vasiliu.

    Potrivit acesteia, tratarea unui c�ine care are această boală presupune cheltuieli enorme, iar chinurile la care este supus animalul, �n procesul de vindecare, sunt "cumplite".

    PS. Asta este gradul de civilizatie in Romania !!!
    Attached Images Attached Images caini-800.jpg 113657maxim.jpg pol2.jpg

  12. #792 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu ca ii absolv de vina, sunt nenorociti, dar tot puterea este de vina, daca s-ar ocupa de administrarea tarii corespunzator astfel de cazuri nu ar fii prezente. Dar nu, alegerile PDL aia da problema nationala.

  13. #793 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Sincer sa fiu, ieri, cand am vazut aceasta oribila stire am sunat cativa prieteni si le-am spus sa mergem pana acolo, insa fiind lasi s-au scuzat cu diferite probleme cand
    le-am spus ce vreau sa fac. Efectiv simteam cum imi pocneste capul de furie si vroiam sa-i demontez pe jegosii aia doi, care au omorat 230 de caini in cateva ore...
    Inca am acea stare si vreau ca zilele astea sa ajung acolo. "Sper sa ma vedeti la stiri."






  14. #794 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Nu e "uman" ce au facut dar nu e nici normala situatia de la ei si din Bucuresti si probabil din multe alte orase din tara. Nu prea vad alta solutie in afara eutanasierii in masa din pacate.

  15. #795 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Nu e "uman" ce au facut dar nu e nici normala situatia de la ei si din Bucuresti si probabil din multe alte orase din tara. Nu prea vad alta solutie in afara eutanasierii in masa din pacate.
    Daca ai sti cati bani au avut la dispozitie si au in continuare pentru adaposturi sigur ai vedea solutia. Insa hoiturile de la guvernare si laturile lor de prin primarii au alte "prioritati".

  16. #796 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Vezi ca-n Bucuresti, tocmai oprescu e impotriva eutanasierii, iar prefectul e cel care se tot bate cu ong-urile catelusilor.

  17. #797 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Nu e ok sa ii omori, dar trebuie facut ceva, pe bunica mea a muscat-o un caine vagabond acum 5 ani si de atunci nu mai poate sa mearga, ea ce sa zica?

  18. #798 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Este o problema delicata datorata sistemului si celor care se ocupa de tara asta. Eutanasierea, mi se pare o metoda impotenta cand nu esti in stare sa faci altceva. Sterlizarea este solutia cea mai umana. Eutanasiezi exemplarele bolnave si batrane. Asa cum nu or sa se rezolve multe probleme din tara asta, tot asa nu o sa se rezolve nici asta niciodata si vom asista din pacate si pe mai departe la astfel de evenimente barbare. O tara in care preocuparea principala este nimicul.

  19. #799 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Cum nimicul ? Iri si Moni preocuparea numarul 1 >.< ... Doamne ca multi idioti sunt... Solutia ta ar fii cea mai eficienta dar nu ai cu cine, cand stau si ma gandesc ce a fost poporul roman si ce a ajuns acuma... ma intristez si enervez in acelasi timp...

  20. #800 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    cand stau si ma gandesc ce a fost poporul roman si ce a ajuns acuma... ma intristez si enervez in acelasi timp...
    Corect exact asta simt si eu. Rezonez pe deplin cu starea ta. Partea disperata si deprimanta este ca nu avem lider ca sa ne uneasca, sa ne motiveze si sa ne faca sa ne rasculam sa iesim din intunericul asta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 158 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 50 90 140 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts