Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 104 of 224 FirstFirst ... 4 54 94 102 103 104 105 106 114 154 204 ... LastLast
Results 2,061 to 2,080 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #2061 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Wow ! Se pare ca ai dat peste un juice f f bun.
    As dori si eu un nr de tel (mesaj privat) al providerului tau.
    Sa scrii si zona pe unde "activeaza" omu' ca poate-l stiu...
    Ai in dreapta sus optiune "private messages", sa nu facem reclama public.
    Multzam ! Si spor la aburi !!!

  2. #2062 SP
    Junior Member vreasc's Avatar
    o zeama a dracu de tare ca ma dor plamanii acum si n-am dormit toata noaptea.... se pare ca n-am stiut sa fumez. am tras ca disperatul tot in mine si acum imi vine sa vars numai la gandul tigarii. trebuie sa schimb concentratia high in low. si asta astazi ca altfel nu mai pot fuma.

  3. #2063 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Nu uitati sa spalati din cind in cind "vata" din mustiuce cu apa calda ca si acolo se aduna reziduuri. Celor care fumeaza lichide low si au doar mustiuce "high" le recomand sa scoata ce-i in mustiuc cu o penseta (nu cu ace) apoi sa "striveasca" vata intr-un servetel de hirtie pina ramine uscata. Dupa uscare sa "ciupitzi" vata pina devine moale si pufoasa, asa cum piaptana taranii lina sa o poate trage in fire pe fuior... Suflati si mustiucul "invers" ca se face condens inauntru (tot in servetel). Daca voi considerati ca ar fi prea putina vata ramasa acolo (se pierde din volum de la caldura) taiati de la un alt mustiuc jumate din vata cu foarfeca si completati cit doriti.

  4. #2064 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Salutari tuturor! E primul meu post aici desi va urmaresc cu interes de mai bine de o luna. Am trecut de la 3 pachete / zi winston blue la T.Electronica de aprox 50 de zile. In astea 50 de zile am facut "testul de foc", vaping continuu, verificat lichide, curatat atomizoare, exces de nicotina, metode de curatat noi, montari si demontari, incarcat de n ori pe zi bateriile... etc. Tigara de baza e un T.E.C.C. 510 Titan, versiuena "englezeasca" a Joye 510, Janty Dura, etc. AM 4 atomizoare, 3 baterii manuale , un USB passtrough si un PCC. Nu e prima tigara electronica insa. Am inceput cu un super mini 306 numit acum "mini fogger" de la Janty. Astea fiind zise, trec la treaba si am de gand sa fac un mic jurnal. Dupa placerea initiala si senzatia de "FOARTE TARE" a fumului din cartusele de 18, am inceput sa rulez atomizoarele in speranta ca o sa ma obisnuiesc cu taria nicotinei pe care in vechea tigara nu o simtisem niciodata desi fumam marlboro de 24 -cartuse umplute de fabrica- . Lichidul de start a fost Totally Wicked >Tobacco< de 18 cred ("MED") alaturi de Eco Pure >Mild< High. va spun astea pentru a intelege mai bine ce a urmat. In primul rand, dupa aproximativ o saptamana de fumat continuu (rar lasam etigara din mana), gustul nu a mai fost ce era, taria nu se mai simtea de loc, ba mai mult de multe ori iesea fum si nu simteam nimic, parca vaporizam apa distilata. Asta a fost primul episod. Al doilea a aparut cand atomizoarele au inceput sa se incinga si cantitatea de vapori inhalata devenea tot mai mica. Comparativ cu un atomizor nou pe care nu il simteai in mana, dupa o saptamana si jumatate, acestea deveneau greu de tinut intre degete. Am testat comparativ cu un atomizor cumparat recent si am observat ca nu trag mai mult timp din tigara ci cam la fel 2-3 sec buton apasat insa cele vechi se incingeau ca naiba. Dupa lipsa de gust a primei etape, am comandat lichid Dekang care este excelent ca aroma si intensitate. Red Bull a fost alegerea. Am lasat vechile atomizoare la scurs pe servetel peste noapte pt a nu contamina gustul noului lichid. Rezultatele au impartit atomizoarele in 2 : bune si .. "gunoaie". A 2-a categorie a devenit subiectul mai multor experimente de curatare folosind diverse chimicale. in mare metoda care a dat cele mai bune rezultate a fost fierberea atomizorului in apa distilata. Insa nu a avut acelasi efect la toate atomizoarele. Am aplicat si metoda paiului taiat si plasat in cartushe pentru a facilita curgerea de lichid. Ce mai, am stat nopti in sir pe forum-uri din afara tarii cautand o solutie. Biroul meu de acasa s-a transformat intr-un laborator de chimie si dezmembrari, plin de sticlute, pensete, baterii, servetele si siringi. Nu zic ca nu imi place ba dimpotriva frustrarile date de inconsistenta performantelor tigarii mele m-au facut sa schimb prostul obicei de a fuma tutun in mestereala asta continua pt a imbunatatii Etigara. Per ansamblu concluzia finala e ca un atomizor tine ~ 40 ml de lichid. Chiar daca dupa aceasta perioada mai scoate vapori, performantele lui sunt degradate dincolo de nivelul la care curatarea ar mai produce vreun efect notabil. Cred ca asta e limita impusa de producatori si aplicand tot felul de metode de curatare am vazut si care e punctul lor slab. Este vorba de "parul de cal" care duce lichidul de pe puntea atomizorului, spre rezistenta. Totul se reduce la costuri bineinteles. Ar putea face un atomizor la fel de rezistent ca si vechile Zippo pe care dupa atatia ani le incarcam si isi faceau treaba? Probabil ca da. Incorporarea unui vaporizor ultrasonic intr-un device ceva mai mare ar fi o posibila cale zic eu. Pretul de 40 lei pt un atomizor care functioneaza corect o saptamana e inca sub nivelul a ce scoteam din buzunar pt tigarile clasice insa faptul ca stau in provincie si trebuie sa platesc 20-30 lei pt fiecare mic colet comandat ma face sa fiu mai "zgarcit" si sa caut in continuare metode de revigorare sau intretinere eficienta a atomizoarelor. Cu asta inchei si imi cer scuze pt eventualele inerente greseli de tastare.

    ---------- Post added 19-12-2009 at 10:56 PM ----------

    As vrea sa adaug o intrebare celor care folosesc passtrough USB pt 510. Si la voi volumul de vapori produs e mai mic pe passtrough decat pe o baterie normala? La mine dupa primele 2 zile am inceput sa simt o diferenta majora fata de fumatul cu bateria tigarii care era mult mai placut ca si cantitate de vapori.

  5. #2065 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Incep sa trag niste concluzii legate de 510. Sper sa ma ajutati si voi cu parerile personale!


    Eu trag minim 10sec. la un puf din 510. Voltaj normal (4,2V baterie full).
    O parte din cei pe care-i cunosc tot asa pufaie. Lung la fiecare activare.
    Consumam mult lichid, tinem cartusul corespunzator de umed si minim 3 saptamani nu avem probleme cu un atomizor. Dupa 3-4 saptamani se inchide la culoare fibra de sub punte si incepe sa scada performanta atomizorului.

    Cealalta parte din cunoscuti care trag lung, nu sunt atenti la cartuse si mai trag si in gol. Mai mult de 2 saptamani nu scot dintr-un 510. Se arde fibra rapid si apoi e varza atomizorul.

    Cei care trag scurt insa se plang ca-s foarte proaste 510 si se duc in cateva zile. Desi mi se pare ilogic este insa adevarat.


    Asta am observat din experienta a 6 prieteni, 7 cu tot cu mine.


    Va rog sa mai completati si voi din experienta voastra si sa tragem concluziile.

  6. #2066 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Atomizoarele sunt ok, problema e in cartush. Fumatul in rafale scurte dar dese ar putea provoca (verificat) uscarea rapida a puntii si respectiv a fibrei. Metoda cu paiul taiat sau cu gaura de ac in cartush rezolva aspectul asta insa te poti trezi cu lichid curgand din imbinarea atomizor-baterie. Designul cartushelor de 510 (cilindrice) nu e cel mai reusit posibil, cred ca accentul s-a pus pe cantitatea de lichid inmagazinata nu pe cum va iesi el de acolo.

    ---------- Post added 19-12-2009 at 11:20 PM ----------

    ps: te referi la 510 manuale sau automate ?

    ---------- Post added 19-12-2009 at 11:22 PM ----------

    ps2: oamenii care trag din tigara rapid si scurt sunt oameni grabiti si nu au timp sa umble cu sticluta si sa umezeasca cartushele asa cum trebuie.

    ---------- Post added 19-12-2009 at 11:25 PM ----------

    Pe masura ce timpul trece si vaporii devin tot mai putin densi, constat cu tristete ca tigara electronica mai are mult pana sa ajunga un produs matur cu performante constante, la un pret decent. "Magica solutie" - Cartomizoarele - sunt prea scumpe!

  7. #2067 SP
    Member yoshy262's Avatar
    CipDV- nu stiu de unde cumperi tu atomizoare cu 40 lei.. eu le iau cu 25 lei.

    Intradevar..ai dreptate.. punctul "slab" al atomizorului e firul care transporta lichidul spre nichelina..

    La mine se strica performanta cam dupa 3 saptamani..
    Eu rup puntea de deasupra si extrag si puntea si firul ala ars si mai merge atomizorul pentru inca 2-3 sapt (chiar si mai mult).

    Cantitatea de aburi + aroma se schimba in rau...dar..daca vrei sa faci economie in privinta asta, e ok.

    Per total chiar si cu 3 atomizoare schimbate la 2 luni ies super bine...

    Am ajuns la performanta la care nu mai arunc mai mult de 100 lei pe luna pe toate consumabilele.. ceea ce e super bine, in cazul meu.

    Am 2 luni jumate de cind am trecut pe 510 (aproape 7 luni de vaporizare)

    Pe partea de 510 in 2 luni jumate nu am stricat decit 2 atomizoare (1 sacrificat dupa 1 luna sa vad de ce nu mai scoate aburi si al 2-lea l-am stricat singur din cauza ca nu mai scotea aburi..era oricum mort)

    Stau bine fata de 901 sau 801 (atomizorul crapa definitiv la 2-3 sapt.)

    Cheltuieli lunare teoretice dupa ce iei primul kit:
    2 atomizoare x 25 lei = 50 lei.
    2 sticle de 30 ml x 30 lei = 60 lei
    5-10 cartuse - 8-16 lei...

    se trage linie si ajungi pe la 110-120 lei pe luna.

    Baterii cumpar o data la 4-5 luni (ele tin mai mult, dar consider ca le ajunge 5 luni de folosinta)

  8. #2068 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Oau !
    CipDV- nu stiu de unde cumperi tu atomizoare cu 40 lei.. eu le iau cu 25 lei.
    Am maturat site-urile de profil si cel mai ieftin atomizor de 510 gasit era 40 lei. Cat despre lichid, parca a intrat in pamant. foarte greu de gasit pentru mine o oferta cat de cat variata de 30 ml la 30 lei.Aparent sunt probleme cu stocul la cei la care am gasit. As aprecia ajutorul tau mai ales ca sunt pe cale sa fac o comanda de atomizoare si lichid luni. De unde iei atomizoarele?

    ---------- Post added 20-12-2009 at 12:51 AM ----------

    Dekang la 30 ml caut, dat fiind ca pretul pt TotallyWicked e pe la 80 ron pt 30 mil si Eco Pure e 50 ron la 20 ml (din ce am gasit eu). Orice ajutor in privinta asta ar fi foarte apreciat. Multumesc anticipat!

  9. #2069 SP
    Member yoshy262's Avatar
    TotallyWicked si Eco Pure sunt scumpe dar si calitatea cred ca difera fata de Dekang..

    Vorbesc in necunostinta de cauza, pina acuma nu am folosit decat Dekang si no-name naşpa.

    CipDV - ti-am dat PM cu sursa mea de lichide si atomizoare... mai departe te descurci.

  10. #2070 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Multumesc yoshy262 !

  11. #2071 SP
    Junior Member nforcer's Avatar
    Yoshy poti sa imi scrii si mie in PM de unde iei lichid si atomizatoare?

  12. #2072 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Revin pe ideea de curatare a atomizoarelor cu o descoperire facuta azi. Exista o solutie nemteasca numita "Deniclean" pentru a curata interiorul pipelor de nicotina si gudron. Partea buna e ca acest produs se gaseste si la noi undeva pe la 8 lei fara transport.

  13. #2073 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by CipDV View Post
    Revin pe ideea de curatare a atomizoarelor cu o descoperire facuta azi. Exista o solutie nemteasca numita "Deniclean" pentru a curata interiorul pipelor de nicotina si gudron. Partea buna e ca acest produs se gaseste si la noi undeva pe la 8 lei fara transport.
    ai incercat cu PG?ce diferente sunt?PG este foarte bun la curatatul atomizoarelor lucru ce a fost testat destul de mult timp de et vaporizatori seriosi, dar intodeauna poate exista ceva mai bun.Astept opinia ta

  14. #2074 SP
    Junior Member jeblond's Avatar
    Quote Originally Posted by CipDV View Post
    Oau !

    Am maturat site-urile de profil si cel mai ieftin atomizor de 510 gasit era 40 lei. Cat despre lichid, parca a intrat in pamant. foarte greu de gasit pentru mine o oferta cat de cat variata de 30 ml la 30 lei.Aparent sunt probleme cu stocul la cei la care am gasit. As aprecia ajutorul tau mai ales ca sunt pe cale sa fac o comanda de atomizoare si lichid luni. De unde iei atomizoarele?

    ---------- Post added 20-12-2009 at 12:51 AM ----------

    Dekang la 30 ml caut, dat fiind ca pretul pt TotallyWicked e pe la 80 ron pt 30 mil si Eco Pure e 50 ron la 20 ml (din ce am gasit eu). Orice ajutor in privinta asta ar fi foarte apreciat. Multumesc anticipat!
    Referitor la "site-urile de profil" pe care le-ai maturat.

    Banuiesc ca te referi la cele din Romania. In acest caz sa stii ca acest pret de 40 de ron este o mare magarie. Si nu numai la atomizoare ci si la celelalte componente. Singurul pret acceptabil este la lichidul dekang pe care il gasesti la 30 de RON la noi ( aici nu au pus un adaos mare ).

    Cumpara direct din china si iei atomizoare cu 7 USD, baterii cu 14USD parca ( cele de 280mah ) etc...
    In UK sunt tot preturi foarte mari, probabil ca ei nu lucreaza la negru, si acolo ca sa scoti un profit trebuie sa pui adaos mare avand in vedere taxele care le platesc la stat.
    In state de asemenea preturi mici, un pic mai mari decat cele din china, transportul scump, deci nu renteaza.

    Cel mai profitabil: comanda in china, in 2-3 saptamani ai coletul.

    Acum fara suparare dar la totally wicked ( care sunt cam cei mai scumpi de pe piata, cu exceptia comerciantilor romani ), un pack de 5 atomizoare de 510 este 23 lire, aproximativ 115 RON, adica 23 de RON un atomizor.

    40 de lei atomizorul la noi este o mare nesimtire avand in vedere ca ei le iau probabil cu 3$ din china.

  15. #2075 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Tzeapa incepatorului. cautand pe google am dat de mai multe site-uri (da, din romania) de unde doream sa am si o fluenta a consumabilelor nefiind genul care sa faca comenzi in China sau UK o data la 2 luni. Printre altele am gasit un site care mi-a fost recomandat de un prieten chiar la inceput cand am descoperit tigara elerctronica care vinde si acum consumabile (supermini) la : 120 lei atomizorul, 160 lei bateria, asa ca atunci cand am gasit acele produse la 40 lei bateria sau atomizorul... am sarit pe ele. Acum cu ajutorul vostru am reglat treaba cu cheltuielile.

    In alta ordine de idei azi (dupa doua saptamani de utilizare) passtrough-ul usb de la TECC a inceput sa dea rateuri mari. Asa ca l-am desfacut si am vazut ca in afara de baterie care a cedat surprinzator de repede (nu cred ca era noua) exista un [limitator/regulator?] de putere care creaza marea problema : un flow de vapori mai mic decat pe baterie. Acesta se afla in corpul-tubul "bateriei", sub butonul de activare. Inca nu am putut demonta tubul pt ca nu am gasit o metoda de a scoate elegant mufa-contact spre atomizor. Am incercat cu temperatura mare dar nu iese. Sugestii ?

  16. #2076 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by CipDV View Post
    In alta ordine de idei azi (dupa doua saptamani de utilizare) passtrough-ul usb de la TECC a inceput sa dea rateuri mari. Asa ca l-am desfacut si am vazut ca in afara de baterie care a cedat surprinzator de repede (nu cred ca era noua) exista un limitator / regulator ? de putere care creaza marea problema : un flow de vapori maimic decat pe baterie. Acesta se afla in corpul-tubul "bateriei", sub butonul de activare. Inca nu am putut demonta tubul pt ca nu am gasit o metoda de a scoate elegant contactul spre atomizor. Am incercat cu temperatura mare dar nu iese. Sugestii ?

    Nu este un regulator ci un circuit care incarca bateria de la USB.
    Pass-trough-ul de Joye 510 nu se alimenteaza direct pe USB ci prin acea baterie care la randul ei e incarcata prin USB.

    Lasa PT-ul conectat cateva ore si daca bateria e ok, o sa-si revina, daca nu, schimba bateria.
    Li-Ion 10440 e modelul.

  17. #2077 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Circuitul care incarca bateria se afla in cutia bateriei. asta e altceva ... bateria e moarta, masurata dupa 6 ore de charge, cand trageam din tigara cobora pana la limita de 2 v unde intrerupea automat. Am aplicat 5v direct pe firele care ieseau din cutie si vapori: la fel ca la 3,7v deci limitarea se alfa in cilindru.

    Am comandat azi o cutie pt 4x AA si cu niste accu de 2700 o sa-mi fac o cutie "cu fir" a carei baterii vor fi incarcate in charger separat, independent de USB. E ok ideea?


    Pt teste folosesc un vechi accu Nokia de 3,7 V care pus direct pe atomizor da rezultate f bune dar trecut prin fir si cilindrul cu buton care tine loc de baterie la PT, low vapor. Why?

  18. #2078 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by CipDV View Post
    Circuitul care incarca bateria se afla in cutia bateriei. asta e altceva ... bateria e moarta, masurata dupa 6 ore de charge, cand trageam din tigara cobora pana la limita de 2 v unde intrerupea automat. Am aplicat 5v direct pe firele care ieseau din cutie si vapori: la fel ca la 3,7v deci limitarea se alfa in cilindru.
    Am comandat azi o cutie pt 4x AA si cu niste accu de 2700 o sa-mi fac o cutie "cu fir" a carei baterii vor fi incarcate in charger separat, independent de USB. E ok ideea?
    E clar moarta bateria.
    Idee e ok, dar:
    4xAA e multicel, sare la 5,6V cu bateriile incarcate, e cam mult pt. un 510.
    3xAA e solutia ideala pentru inlocuit bateriile pe litiu. O mufa de baterie 510 si un buton bun de minim 2A completeaza frumos cutiuta!


    Quote Originally Posted by CipDV View Post
    Folosesc un vechi accu Nokia de 3,7 V si pus direct pe atomizor da rezultate f bune dar trecut prin fir si cilindrul cu buton care tine loc de baterie la PT, low vapor.
    Atunci e dus passtrough-ul cu totul... ceva probleme si in cilindru la buton...

  19. #2079 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Atunci e dus passtrough-ul cu totul... ceva probleme si in cilindru la buton...
    Nu e dus! asa a facut de la inceput. In cilindru ar trebuii sa fie doar cablul care intra, butonul si mufa pt atomizor. Ei bine sub buton este un integrat care face ceva. Cel putin asa pare vazut pe la capatul cu cablu, pt ca nu pot inca sa desfac tot ce e inauntru (nu pot da contactul pt atomizor jos)

  20. #2080 SP
    Junior Member popadi2141's Avatar
    Buna ziua! Desi acesta este primul meu post, citesc de ceva vreme topicul--multe lucruri interesante! L-as ruga pe yoshy262 sa posteze public sursa care vinde atomizatoare 510 la 25lei--cred ca este in interesul tuturor,inclusiv al vanzatorului care le vinde cu un adaos mai mic decat al celorlalti---cu cat mai multa concurenta cu atat vor scadea preturile. Vaporizez cu mici intreruperi de aprox 7 luni,am inceput cu dse901 si am ajuns apoi la 510--pe care-l folosesc de aprox 3,5 luni fara nici o problema---atomizatoarele le curat o data la 2 saptamani si merg ca in prima zi.
    Metoda de curatat atomizatorul---spalat in jet de apa calda,scufundat in alcool 70grade 1-2 zile,si repetat de 2-3 ori--dureaza aprox o saptamana ce-i drept--apoi un mic burn cu atomizatorul uscat,,pus lichid pana il ''inund'' si lasat cateva ore,suflat pt indepartarea excesului de lichid si il folosesc aprox 2 saptamani,dupa care din nou curatarea.Repet--folosesc atomizatoarele de 3,5 luni in rotatie si deocamdata merg ca in prima zi--cu exceptia faptului ca trebuie tras un pic mai mult pt aceiasi cantitate de abur.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 104 of 224 FirstFirst ... 4 54 94 102 103 104 105 106 114 154 204 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts