Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 46 of 224 FirstFirst ... 36 44 45 46 47 48 56 96 146 ... LastLast
Results 901 to 920 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #901 SP
    Member MadDoc's Avatar
    El nu pune cola in atomizor, doar nichelina o curata cu cola.
    Daca le-ai spalat bine, lasa-le la uscat 24 ore sau sufla-le cu aer cald.
    Pana nu scapi de apa din ele nu vor scoate aburi.

    Dupa ce s-au uscat bine, pune 5 picaturi in atomizor ca sa nu prinda miros de ars.


    Edit:
    Un lichid de calitate nu contine coloranti, e cat mai incolor.

  2. #902 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Eu las atomizorul meu in cola peste noapte, sau lamaie stoarsa (sa sti ca-i tare buna la curatit zeama de lamaie ) dar nu scaldat cu totul, doar partea cu rezistenta o las la scaldat ca sa sap de acumularea de lichid din interiorul atomizorului. Am realizat ca nu-i bine doar dupa ce-a desfacut aomizorul si am vazut constructia lui.

    Lasa-le mai mult timp in cola, e stiu ... 2 zile daca tot nu le folosesti, (in cazul tau, le poti lasa scaldate cu totul) ai depuneri de rezuduri de la propylen glycol si de aceea nu merge bine, iar daca nu merge bine (nu scoate suficienti aburi) degeaba mai incerci, ca-l ineci si mai tare... Daca inca mai scoate aburi inseamna ca nichelina nu e intrerupta si se poate resuscita atomizorul

    Le scoti dupa 2-3 zile si le lasi la soare inca cateva ore (jumate de zi), sa fi sigur ca s-au uscat si in interior si vezi apoi, data nici asa nu ai rezultate favorabile, atunci trebuie adusa nichelina la temp maxima, sa se inroseasca, atunci se arde toata mizeria
    Eu am folosit apa oxigenata, si un incarcator vechi de Nokia la care i-am taiat mufa si i-am pus pe fire o mufa mai mare (de laptop), care se potriveste f bine la atingerea contactelor atomizorului (mai tai putin cu cutitul acel adaos de plastic din capatul mufei) si ai contact super. Am pus 4-5 picaturi de apa oxigenata si am lasat sa fiarba pana la evaporare (pana nichelina s-a inrosit cateva secunde 3-4), Am repetat de inca 2 ori, si s-a curatat nichelina f bine. Am folosit apoi atomizorul ca si nou. Nici nu mi-a venit sa cred ce bine a mers apoi.
    Prin fierberea atomizorului, nu-i prea bine, Eu am omorat asa unul, pt ca l-am uitat in clocot, si s-au topit firele in interior

    Daca iti ramane apa in atomizor, sa nu te astepti sa-ti mearga bine, pe langa faptul ca-ti face scurt si poti stica si bateriile, apa nu se evapora la 60 grade C ca propylen glycolul, iar bateriile nu pot oferi rezistentei o incalzire pana a 100grade C ca sa poti evapora apa.

  3. #903 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    El nu pune cola in atomizor, doar nichelina o curata cu cola.
    Daca le-ai spalat bine, lasa-le la uscat 24 ore sau sufla-le cu aer cald.
    Pana nu scapi de apa din ele nu vor scoate aburi.

    Dupa ce s-au uscat bine, pune 5 picaturi in atomizor ca sa nu prinda miros de ars.
    OK. Dar nichelina este in atomizor. Nu inteleg....
    Le las 24 de ore. Unele chiar mai mult.
    801 nu a mirosit niciodata a ars. Functioneaza mai "rece" fata de altele (901, 510).
    Cred totusi ca nichelina este imbacsita (zahar din lichid???) sau pe duca.
    Mai incerc doar in cola sau sa le dau un 6 Volti lol. Si vedem.

    ---------- Post added at 02:00 PM ---------- Previous post was at 01:57 PM ----------

    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Lasa-le mai mult timp in cola, e stiu ... 2 zile daca tot nu le folosesti, (in cazul tau, le poti lasa scaldate cu totul) ai depuneri de rezuduri de la propylen glycol si de aceea nu merge bine, iar daca nu merge bine (nu scoate suficienti aburi) degeaba mai incerci, ca-l ineci si mai tare... Daca inca mai scoate aburi inseamna ca nichelina nu e intrerupta si se poate resuscita atomizorul
    Multumesc. Asa fac. Le las 2-3 zile in cola si vad ce se intampla.

  4. #904 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by G71 View Post
    Multumesc. Asa fac. Le las 2-3 zile in cola si vad ce se intampla.
    Sa-i schimbi cola din doua in doua ore ca i se duce acidul

  5. #905 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    Sa-i schimbi cola din doua in doua ore ca i se duce acidul
    no problem. mai suflu din cand in cand....

  6. #906 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    Cred ca singura solutie pt a lungi viata eT-urilor este "e-lichidul ECOpure" :
    Componenta e-lichidului ECOpure a fost pastrata simpla datorita cerintelor provenite din partea clientilor; acestia dorind un elichid curat, pur si cu ingrediente in care pot avea incredere.

    Nicotine: 99,82%
    Ethyl Maltol :99,15%
    Glycerol : 99,10%

    ECOpure nu contine Propylene Glycol

  7. #907 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Nush daca ai scris bine procentele

    Cam asa vad eu
    Glycerol : 99,10%
    si de restul pana la 100% Ethyl Maltol si Nicotine

    Iti dai seama ce produs ar fi ala cu 99,82% Nicotine NICOpure

  8. #908 SP
    Member MadDoc's Avatar
    vroia sa arate ca sunt curate substantele, doar nu credeai ca-ti dau aia si compozitia

    Daca vreti sa aveti mereu un atomizor curat, il scufundati in fiecare seara in propilen glicol si dimineata il suflati. Orice alta substanta in atomizor mai mult strica decat ajuta.
    Parerea mea.

    EDIT: EcoPure foloseste alcool pentru a dilua glicerina. Merge bine pe atomizoare reci, pe cele fierbinti pute din cauza acroleinei (produs la temperaturi mari din glicerina).

  9. #909 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Nush daca ai scris bine procentele

    Cam asa vad eu
    Glycerol : 99,10%
    si de restul pana la 100% Ethyl Maltol si Nicotine

    Iti dai seama ce produs ar fi ala cu 99,82% Nicotine NICOpure
    99,82% este puritatea solutiei de nicotina care apoi se dilueaza cu 99,10% Glycerol si altele .
    Ecopure astept. Trebuie sa-mi vina saptamana viitoare. Am comandat Rich High.
    In lichd actual este ceva destul de naspa zic eu. Nu stiu daca e PG sau altceva. Am observat daca pica pe Post-It colorat sau cand sterg atomizor cu hartie igienica colorata. Foarte repede, culoarea se duce. Ramane pata alba. Mi-am stricat si un tricou asa . Are o pata alba.... Foarte puternic diluant. Oare plamanii ce zic???
    E ciudat. Si din multe alte motive, nici nu am incredere deosebita in chinezi. Ce pun ei inauntru??
    Nici cu UK nu ma laud. Dar poate au totusi mai multa constiinta. Sper eu...


    La mine are si alte efecte care s-ar parea ca tin de sensibilitate la PG. Sangereaza gingii, apar tot felul de chestii pe piele...
    Daca ecopure evita asta, voi fi foarte multumit.

    ---------- Post added at 08:10 PM ---------- Previous post was at 08:01 PM ----------

    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    vroia sa arate ca sunt curate substantele, doar nu credeai ca-ti dau aia si compozitia


    EDIT: EcoPure foloseste alcool pentru a dilua glicerina. Merge bine pe atomizoare reci, pe cele fierbinti pute din cauza acroleinei (produs la temperaturi mari din glicerina).
    Inteleg ca acroleina este un produs destul de toxic. In studiul despre ecopure se zice totusi ca nu este detectata aceasta substanta in urma testelor. Dar acum, cine stie... Totul are un pret.

  10. #910 SP
    Member MadDoc's Avatar
    PG este in regula de inhalat, se foloseste si in medicina in amestec cu antibiotice pentru administrare rapida in plamani.
    Ce spui tu acolo arata clar ca ai o sensibilitate la constituenti, dar poate fi la propilen glicol sau la celelalte componente.
    Iti tin pumnii pentru ecopure. La ce pret?

    Da, e toxic, dar fumul din tigarile normale contine mai multa acroleina decat cel din TE.
    Sucul chinezesc are si el glicerina, dar in proportie mai mica.

    Cea mai mare grija o am insa pentru coloranti.

  11. #911 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    La noi Ecopure se vinde cu 60 lei/20 ml iar direct de la producator UK 11.99 Lire + transport

  12. #912 SP
    Member MadDoc's Avatar
    E cineva care foloseste lichid fara nicotina in Bucuresti?

  13. #913 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    O artizanala mai la indemana oricui ... de preferat ar fi cu butonul lateral...
    Si ce a facut MadDoc "NicoBox-ul" e de apreciat
    Attached Images Attached Images homemade1.jpg homemade2.jpg

  14. #914 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Frumos lucrat!
    Numai sa nu incalzesti superglue-ul ca tragi cianoacrilati in plamani. Eventual poti bloca accesul aerului prin conectorul pe care il folosesti la atomizor.
    Sa ai grija cu bateriile alea ca sunt fara protectie. Eventual o gaura in partea de jos (departe de fata) in carcasa lanternei ca sa scoata gazul fierbine in caz de vre-o nenorocire.

    Le folosesti in paralel (~1A)? Cat te tin bateriile?

  15. #915 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Frumos lucrat!
    Numai sa nu incalzesti superglue-ul ca tragi cianoacrilati in plamani. Eventual poti bloca accesul aerului prin conectorul pe care il folosesti la atomizor.
    Sa ai grija cu bateriile alea ca sunt fara protectie. Eventual o gaura in partea de jos (departe de fata) in carcasa lanternei ca sa scoata gazul fierbine in caz de vre-o nenorocire.

    Le folosesti in paralel (~1A)? Cat te tin bateriile?
    In paralel, acumulatori R03-NiMH-1100mAh, sunt cam "obositi", ma tin cca. 2 ore "fumat" continuu.
    OK. Ms pt sfaturi MadDoc!!!

  16. #916 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Acu o saptamana m-am tot invartit intr-un magazin din Arad (din ala ieftinica) Era la 10Lei exact lanterna din aia, are butonul in partea din spate si nu are mod push on e pe mod (click-declick), de aceea n-am luat lanterna, Dar acu, cred ca ma duc s-o iau Vad ca arata binisor, Banuiesc ca poti utiliza bine acel buton chiar daca e incomod acolo "in spate" pt ca ai impresia ca-ti impingi ansamblu lanterna mustiuc in gura
    De asemnea, ma gandeam daca in locul acelui adaptor pt 3 baterii AAA, daca s-ar putea folosi doar o singura baterie de 3,6V si amperaj cat mai mare, (trebuie sa se poata, trebuie doar probate baterii)

    Si dupa um vad eu, dupa imaginisi dupa cum am studiat eu lanterna, acel adaptor pt 3 baterii AAA, are legaturile in serie, (pt ca o baterie e pozitionata invers), ceea ce insemna ca daca punem baterii AAA de 3,6V vom ajunge la o tensiune de app. 12V, ceea ce sigur v-a arde nichelina. Vor trebui folosite baterii de AAA de 1,2V. Se pare ca bateriile tale NiMH chiar sunt "obosite" de nu ti-ai ars atomizorul sau ai modificat legaturile adaptorului, in paralel

  17. #917 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Acu o saptamana m-am tot invartit intr-un magazin din Arad (din ala ieftinica) Era la 10Lei exact lanterna din aia, are butonul in partea din spate si nu are mod push on e pe mod (click-declick), de aceea n-am luat lanterna, Dar acu, cred ca ma duc s-o iau Vad ca arata binisor, Banuiesc ca poti utiliza bine acel buton chiar daca e incomod acolo "in spate" pt ca ai impresia ca-ti impingi ansamblu lanterna mustiuc in gura
    De asemnea, ma gandeam daca in locul acelui adaptor pt 3 baterii AAA, daca s-ar putea folosi doar o singura baterie de 3,6V si amperaj cat mai mare, (trebuie sa se poata, trebuie doar probate baterii)

    Si dupa um vad eu, dupa imaginisi dupa cum am studiat eu lanterna, acel adaptor pt 3 baterii AAA, are legaturile in serie, (pt ca o baterie e pozitionata invers), ceea ce insemna ca daca punem baterii AAA de 3,6V vom ajunge la o tensiune de app. 12V, ceea ce sigur v-a arde nichelina. Vor trebui folosite baterii de AAA de 1,2V. Se pare ca bateriile tale NiMH chiar sunt "obosite" de nu ti-ai ars atomizorul sau ai modificat legaturile adaptorului, in paralel
    Acumulatorii R3 sunt de 1,2V....am lasat legaturile in serie de teama sa nu ard atomizoarele.Am sa incerc si in paralel , asa e si normal sa functioneze.

  18. #918 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Mi-am facut si io una mini pentru vichendul asta...


  19. #919 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    Quote Originally Posted by stavros77 View Post
    Acumulatorii R3 sunt de 1,2V....am lasat legaturile in serie de teama sa nu ard atomizoarele.Am sa incerc si in paralel , asa e si normal sa functioneze.
    N-am folosit acumulatorii din imagine 3,6V/ 360mA Wolfy, aia erau si mai obositi.Trebuie sa caut altii noi cu protectie.
    Referitor la buton, este foarte incomod..dau buton pe ON pt 5-6 sec. atat cat sa trag din eT.

  20. #920 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    Cam asa arata eT-urile noastre folosite cu lichidul chinezesc..sper sa nu facem si diabet de la atata zahar
    Attached Images Attached Images atom-1.jpg atom-2.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 46 of 224 FirstFirst ... 36 44 45 46 47 48 56 96 146 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts