Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 73 of 224 FirstFirst ... 23 63 71 72 73 74 75 83 123 173 ... LastLast
Results 1,441 to 1,460 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #1441 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Taticul e-tigarilor face miscarea in America:
    RUYAN AMERICA LAUNCHES E-MYSTICK RAPP - Ruyan America

    Nu e e-tigare, nu contine nicotina
    Lichid cu nicotina trebuie procurat si va functiona sigur in RAPP E-MyStick.

    Buna miscare.

  2. #1442 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Quote Originally Posted by traznet1984 View Post
    In partea de sus la atomizor se gaseste un fir care se inmoaie cu lichid si se scurge pe rezistenta. Aveti vreo idee cam ce material este sau ce ar fi ideal sa o inlocuiasca?
    Eu am incercat niste ata grosa (de legat borcane) dar e un esec total
    Neatza la toata lumea.
    Este fir (snur) din fibra de sticla. Eu am folosit si kevlar, dar nu recomand. Totusi arde kevlarul pana la urma si degaja miros si gust urat.
    Cel mai bine e sa folosesti plasa de fibra de sticla ce se foloseste la izolat peretii cu polistiren. Gasesti la orice magazin cu materiale de constructii/ izolatii. Alegi plasa cu diametrul cel mai gros la fir.
    Apoi. Vezi ca firele de fibra de sticla sunt acoperite cu ceva solutie/ material ce trebuie ars mai intai, nu-l folosi direct asa. Il arzi prin trecere rapida peste flacara de la aragaz. (se aprinde f repede) si ramai apoi doar cu fibra de sticla aproape curata. pt ca e innegrita de fum. Pt asta o mai lasi putin in apa fierbinte sa se curete. Dupa uscare, extragi firele orizontale (cele mai groase) din plasa si pui vreo 4 laolalta sa obtii un snur mai gros. Intre ele mai bagi un fir subtire otelit, sau un ac cat mai subtire si mai lung. Asta te v-a ajuta sa faci spirele cu nichelina cat mai usor. apoi scoti acul si ramai cu bobina. Tai capetele fibrei cu o unghiera, dar nu exact pana la spira, mai lasa 2-3 mm. Chiar daca nu intra cu totul in cilindrul de ceramica, daca ramane si pe afara e mai bine, iti va conduce eliquidul spre nichelina si v-a ramane ud mai mult timp
    Fir de nichelina, poti comanda de aici:
    PnJ Resources, LLC : Nichrome 80
    E f ieftin, cel PR-NI40 e diametrul originalului (40 nu e .mm)

    Eu imi refac singur atomizoarele acum.
    Inca nu mi-a sosit nichelina PR-NI40, dar folosesc de ceva vreme nichelina luata dintr-un uscator de par, merge si din Sandwich Maker, din acel tub oval, este acelasi tip de nichelina de 0,30mm
    E mai groasa ca originalul, mananca bateria de 2x mai repede, dar nu se compara cu cea originala, tine mult mai mult atomizorul si efectiv fierbe eliquidul Experienta e uluitoare
    Eu am testat si refacut atomizoare la greu, folosind aceasta nichelina. Rezultate optime, cat se poate mai bine, neaparat 8-9 spire la bobinaj, nu mai putin de 7, daca sunt prea putine, mananca bateria f f repede, si arde nichelina prea tare. iti topeste plasticul la 6 spire, Eu folosesc 8 spire, si asa abia le inghesui cele 8 spire. Ma repet, este uimitor ce bine functioneaza si ce placere ai chiar si cu un liquid slab. Pt ca il vaporizeaza la maxim. Daca ai si un Box (cutiuta cu baterii, ca mine, de 2700mAp) nu mai ai treaba 2 zile de tras la greu Doar e-liquid sa fie

  3. #1443 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Am cumparat de la Pennymarket doua esente de rom si vanilie (aveau si lamiie), 25ml sticluta din plastic de la Onix ("Secretul bucatarului") cu 0,59 lei. Aveau si sticlute mici de 0,5ml de la Oetker, erau 2,5 lei si am luat din astea mai eftine si voluminoase. Contin propilenglicol si apa dedurizata. In sticlute de 10ml am pus glicerina si in fiecare citeva pipete din esente. Functioneaza.

  4. #1444 SP
    Junior Member traznet1984's Avatar
    Ms MadDoc si wolfydaniel pt. reply o sa incerc sa-mi procur cele necesare. Ar trebui sa incercam si cv variante pentru cartuse, cum am putea sa nu risipim atat lichid pe vata dinauntru. Ma gandesc la o varianta cu o fiola mica sa incapa in lagarul de la cartus, iar la gura acesteia sa fie o vata care sa permita imbibare si o scurgere lenta fara sa se verse. Ink sunt la stadiu de cautare pt. fiola de dimensiuni mici. Am facut si un test in care am facut un cilindru din plastic, dar nu am reusit sa-i inchid lateralele ca lumea si mi se prelingea pe langa.

    Referitor la esentele din magazin astea contin si ulei vegetal si dupa un timp o sa simti gust de ulei prajit de care vei scapa foarte greu. Eu am patit asta si am zis ca inafara de e-liquid, propilen glicol, glicerina si apa distilata nu mai fac alt mix

  5. #1445 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    La mine nu zice nimic ca ar contine ulei, doar ce am scris mai sus, doua ingrediente. Apropo, am cumparat si de lamiie.
    Gustul de ulei e de la glicerina ta (probabil veche). Sa le fie furnalul usor la maidanezii, vacile si porcii care au donat grasime.
    Deja am inceput sa-mi redenumesc produsele cosmetice din baie cum ar fi sapunul lichid, samponul etc... Azorel, Grivei, Baltzata...

  6. #1446 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Citricele se extrag doar in ulei. Aromele din supermarketuri au toate si ulei chiar daca nu scrie pe ele. Urme de ulei dar destul ca sa-ti strice atomizorul.

    @Wolfy: esti tare, ma duc sa pun mana pe un cablu de fibra optica. Ambalajul trebuie sa fie din acelasi material sper eu. Am o pipa de refacut si doar materialul asta imi lipsea.

    Folosesti cositor fara plumb sau argintat pentru contactul cu nichelina?

  7. #1447 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Nu stiu cit ulei are, cert e faptul ca din lichidele astea te poate apuca usor un diabet zaharat.
    O sa experimentez in curind "indoirea" cu apa diluata sau propilen glicol, sa vad cit pot pune la maxim incit sa se mai produca evaporarea.
    Glicerena e naspa rau, parerea mea.

    "Propilen glicolul este unul dintre cele mai controversate E-uri. �n UE este utilizat de puţin timp, �n timp ce americanii �l folosesc de mult �n multe produse alimentare. Aceştia �nsă �l interzic �n hrana pentru pisici. Propilen glicolul, E 1520, este un alcool folosit �n industria alimentară at�t ca umidifiant, c�t şi ca agent de dispersare. De asemenea, se mai foloseşte şi pentru dizolvarea c�t mai bună a unor coloranţi şi arome alimentare, ceea ce �nseamnă că poate fi găsit �n unele alimente fără a fi trecut pe etichetă. Profesorul doctor Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetări Alimentare, spune �n lucrarea "Biblia Alimentară" că E 1520 produce stări depresive ale sistemului nervos central, este neurotoxic şi cardiotoxic. Mai mult, propilen glicolul creşte aciditatea din organism, provoc�nd metabolismului probleme grave."

    Sursa:
    Jurnalul National | Via?? s?n?toas? | Bun de consum | E 1520 - Aditivul extras din ?i?ei

  8. #1448 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Citricele se extrag doar in ulei. Aromele din supermarketuri au toate si ulei chiar daca nu scrie pe ele. Urme de ulei dar destul ca sa-ti strice atomizorul.

    @Wolfy: esti tare, ma duc sa pun mana pe un cablu de fibra optica. Ambalajul trebuie sa fie din acelasi material sper eu. Am o pipa de refacut si doar materialul asta imi lipsea.

    Folosesti cositor fara plumb sau argintat pentru contactul cu nichelina?
    Ce material mai precis? adica ce anume din fibra optica iti trebuie

    Foloseam fludor, dar am renuntat si la lipire. din motive de igiena, m-am hotarat sa schimb nichelina odata pe saptamana pt ca nu-mi plac depunerile de la e-liquid
    si am procedat astfel: 2 fire de cablu de retea pt legatura dintre contactii atomizorului, un ac de seringa, am reusit sa gasesc cel mai mic posibil, din care am facut un fel de priza in corpul de ceramica al atomizorului, asa ca prin acele gaurele, introduc bobinaje pe care le pregatesc din timp, intra f bine, stau etans, nu trebuie sa le strang pt ca se intrepatrunde prin ac cu firul de la cablu de retea.
    Schimbarea bobinei, e o chestie de 15 min. o introduc ca intr-o priza
    Las ca am sa pun maine niste screenshot-uri.

    Bineinteles doar la RN4081 am reusit asta, si la DSE901 dar numai la modelele alea naspa (copii nestantate).
    La DSE901 stantat SLB sau inscriptionat Royal Smockers, nu pot sa le desfac nicicum fara sa le distrug

  9. #1449 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Taticul e-tigarilor face miscarea in America:
    RUYAN AMERICA LAUNCHES E-MYSTICK RAPP - Ruyan America

    Nu e e-tigare, nu contine nicotina
    Lichid cu nicotina trebuie procurat si va functiona sigur in RAPP E-MyStick.

    Buna miscare.
    Lichid pe baza de Lobelia inflata (Indian Tobacco) Lobelia inflata - Wikipedia, the free encyclopedia

    Foarte bun ca si antiastmatic, folosit si in combaterea unor boli venerice (unguente).
    Produce stari de greata si voma (recomandat bulimicilor ).
    La gust asemanator tabacului dar foarte iute.
    5 grame din acest extract pot produce moartea unui adult.
    Posibil folosit tot ca aditiv (aromat) in classica (si nerecomandata diabeticilor) combinatie G/PG.
    Bun sa tina si tzintzarii la distanta .

  10. #1450 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Ce material mai precis? adica ce anume din fibra optica iti trebuie
    Manunchiul de fibra optica e inconjurat de niste sfori foarte rezistente, ma gandesc ca au cam aceleasi proprietati, sper de fapt.

    PS: Pff, nasol, nu mai gasesc nichelina...
    Cica de 32GA e prea groasa, cea originala e 36GA si 40 te tine si mai mult.

    ---------- Post added at 12:11 AM ---------- Previous post was at 12:09 AM ----------

    Nu inteleg ce tot bateti campii cu glicerina. Voi o mancati sau o fumati? Daca o pufaiti nu va mai invartiti in jurul cozii ca nu va tine de foame

  11. #1451 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Nu inteleg ce tot bateti campii cu glicerina. Voi o mancati sau o fumati ?
    Un obstacol dificil din cauza zaharurilor si a alcoolului (G si PG). In special la diabetici. Nu-i gluma. As pune avertismente peste tot.


    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Daca o pufaiti nu va mai invartiti in jurul cozii ca nu va tine de foame.
    Daca este "pufaita" ar putea intra lichidul in baterie.

  12. #1452 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Glicerina si propilen glicolul sunt alcooli, ambele substante. Daca inhalezi aburul nu te machesti.
    Dar nici nu asimilezi zaharuri.

    Gustul dulceag provine doar din reactia glicerinei cu saliva. Tine de papilele gustative.
    O infima parte intra in fluxul sanguin si se transforma in ficat in glucoza, dar o poti compara cantitativ cu o frimitura de paine.

    Propilen glicolul produce acidoza, acidifierea sangelui, dar pentru a avea un efect notabil ar trebui sa asimilezi cam 50ml de-o data. Putin cam improbabila aceasta varianta daca nu bei 70-80ml de e-liquid.

  13. #1453 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Totul e inca relativ...

  14. #1454 SP
    Junior Member shortafella's Avatar
    mi a sosit tigara 901 de pe vapori dot ro

    prima data cand am tras electronica (cateva fumuri-10-12 ca am pus bateria la formatat si mai vad apoi)

    1. nu e ca aia reala, dar nici foarte departe, deci e ok
    2. dupa alea 10 12 fumuri nu simt nevoia de tigara normala ceea ce e si mai ok
    3. mi e cam frica sa trasg tare sa nu stric atomizatorul
    4. am o sticluta cu lichid cu care am sa reincarc cartusul ala (mai exact vata pe care o sa o spal in prealabil si o las la uscat) si va mai zic apoi ce si cum
    5. daca nu se strica des componentele cred ca am facut o afacere foarte buna

    mai multe detalii dupa ce scot bateria de la formatat(8 ore) desi nu se golise cand am pus-o, dar acolo scria ca trebuie formatata...ma rog...cred ca e ok asa

  15. #1455 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Nu spun ca e cazul site-urilor mentionate!!! Este doar o explicatie a tehnoligiei bazata pe litiu si constatare proprie in cazul atomizoarelor.

    Bateriile pe litiu nu se formateaza. Vin incarcate 50-60%. Daca nu functioneaza din start atunci sunt stricate!
    Atomizoarele nu se strica daca le pufai non-stop. Eu le incing de nu pot tine mana pe ele si nu se strica. Se pot strica fie din cauza unui defect de fabricatie fie de batranete (cand tin macar 1 luna).

    Sunt doar motive pentru a se refuza componentele la garantie. Ca nu ai formatat bateria 12 ore sau ca doar 8 ore sau ca nu ai golit-o inainte de folosire.
    Sau ca ai folosit nu stiu ce lichide in atomizor, ca nu le-ai scurs/suflat etc.
    Pe principiul: de ce nu ai basca sau chibrit...

  16. #1456 SP
    Junior Member shortafella's Avatar
    mie substanta aia nu imi place in mod deosebit ca gust.
    nu exista ceva cu aroma de tigara reala?

    sau ceva mai "natural" adica cu apa si nicotina sau mai stiu eu ce?

  17. #1457 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Glicerina si propilen glicolul exista in natura in unele plante iar in cantitatile pe care le evaporam noi se poate spune linistit ca nu exacerbam calea naturala.

    shortafella, incearca niste lichide cu aroma puternica de tutun. tabacco, flue cured samd.

    PS: sunt in teste cu un nicostick cu touch sensor
    sper sa treaca testele cu brio si astfel sa elimin si piesa in miscare din schema (butonul care in timp cedeaza)
    o sa revin cu un film daca totul e ok asa cum cred

  18. #1458 SP
    Junior Member shortafella's Avatar
    cate picaturi de substanta trebuie sa pun in cartus? scot vata din cartus si pun pe ea cateva picaturi sau pun picaturile direct in cartus? (adica pe vata, dar fara sa fie scoasa)

    heeelp?!

  19. #1459 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    picuri fara sa scoti vata!

  20. #1460 SP
    Junior Member shortafella's Avatar
    i fckin did it! si functioneaza.
    ieri am mai fumat si normale seara (la o vodka), dar azi pana acu n-am simtit nevoia doar de vapori. trag la modul pufaiala de vreo 3 ori consecutiv apoi bag totu n piept. repet asta de vreo 3 4 ori si m-am saturAt vreo 30 min. asta cu low in cartridge.

    p.s.: daca in loc de substanta aia pun ceai, functioneaza? sau trebuie combinat neaparat cu substanta speciala?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 73 of 224 FirstFirst ... 23 63 71 72 73 74 75 83 123 173 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts