+ Reply to Thread
Results 1 to 19 of 19

Thread: Bazar

  1. #1 SP
    Senior Member pooaul's Avatar

    Bazar

    Am si eu o idee legat de aria bazar, nu cred ca s-a mai pus problema asta.
    Mi s-ar parea mai ok ca toti userii sa aiba voie la doar un singur thread in care sa-si vanda jocurile. Ce inseamna asta: Daca vinzi 10 jocuri, nu faci thread pentru fiecare joc in parte, am vazut multi sunt care vand mai mult de 1 joc si fac un thread in care le au trecute pe toate, apoi fac cate un thread pentru diverse oferte, apoi alt thread pentru alt joc separat.

    De ce ma deranjeaza chestia asta: pentru ca ocupa toata pagina doar 1-2 useri. Si isi dau up la toate threadurile si apar doar ei pe pagina, iar cei cu un thread, un joc, merg la coada si nu-i mai observa nimeni.

    E suficient daca treci toate jocurile intr-un singur thread. Daca stii sa aranjezi putin in pagina vei scoate in evidenta ce ai de scos si in acel singur thread fara sa fie nevoie de altele pentru fiecare joc in parte.

    Inca ceva daca s-ar putea, sus la Bazar sa se includa si threadul Useri neseriosi pe aria de publicitate.Eu intru mai tot timpul pe Bazar de sus din drop down si am crezut prima data ca a disparut acel thread.

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Am si eu o idee legat de aria bazar, nu cred ca s-a mai pus problema asta.
    Mi s-ar parea mai ok ca toti userii sa aiba voie la doar un singur thread in care sa-si vanda jocurile. Ce inseamna asta: Daca vinzi 10 jocuri, nu faci thread pentru fiecare joc in parte, am vazut multi sunt care vand mai mult de 1 joc si fac un thread in care le au trecute pe toate, apoi fac cate un thread pentru diverse oferte, apoi alt thread pentru alt joc separat.

    De ce ma deranjeaza chestia asta: pentru ca ocupa toata pagina doar 1-2 useri. Si isi dau up la toate threadurile si apar doar ei pe pagina, iar cei cu un thread, un joc, merg la coada si nu-i mai observa nimeni.

    E suficient daca treci toate jocurile intr-un singur thread. Daca stii sa aranjezi putin in pagina vei scoate in evidenta ce ai de scos si in acel singur thread fara sa fie nevoie de altele pentru fiecare joc in parte.

    Inca ceva daca s-ar putea, sus la Bazar sa se includa si threadul Useri neseriosi pe aria de publicitate.Eu intru mai tot timpul pe Bazar de sus din drop down si am crezut prima data ca a disparut acel thread.
    Si poate un sistem de calificative ar fi bine venit. Nu stiu sigur cat de greu este scriptul de facut, dar ar rezolva multe probleme pe aria pe publicitate.

  3. #3 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Parca se mai discutase de asta cu calificative ... si a zis MonkY ca iese haos... Pe mine m-ar interesa cel mai tare sa fie afisat Orasul sub avatar ... si sa fie un sablon pentru vanzare , ca la licitatii ...

  4. #4 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Studentul View Post
    Parca se mai discutase de asta cu calificative ... si a zis MonkY ca iese haos... Pe mine m-ar interesa cel mai tare sa fie afisat Orasul sub avatar ... si sa fie un sablon pentru vanzare , ca la licitatii ...
    Asta cu orasul ar fi o idee foarte buna atata timp cat se respecta si nu incep sa pun userii locatii de genul: Heaven, From Hell, Cocalar City si mai stiu eu ce.

  5. #5 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Daca ar avea o lista doar cu orase din care si-ar putea alege , nu vad unde ar fi problema .

  6. #6 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    eu am mai spus ca daca atunci cand scot la vanzare din jocuri as face cate un thread pt fiecare nu o pagina as ocupa ci 3

    produsele din aceeasi categorie se vor vinde intr-un singur thread grupate. se poate urmari si mai usor si nici nu ocupa n pagini.

    cheers

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    eu n-am vazut pe prima pagina din bazar nici o situatie de genul. Am vazut pe unul cu 5 anunturi dar sunt categorii diferite, si avand in vedere spatiul limitat din titlul anuntului, e greu sa faci un titlu general.

    Altfel.. mai e si faza ca multi useri tipici de bazar (care stau pe bazar si doar atat) citesc doar primul post intr-un thread. Am patit de multe ori sa fiu sunat pentru jocuri pe care le vandusem din al treilea update, dar pe care n-a stat nimeni sa-l citeasca.
    Astfel ca daca eu imi fac un thread cu "Vand jocuri Xbox 360" iti garantez ca daca fac un update prin pagina 3-4, nu se mai uita nimeni la el.

    Alta problema e ca titlul nu-l mai poti edita dupa ce ai postat. Daca azi vand un joc si maine vreau sa mai adaug unul, raman la titlul de ieri. Si un titlul general nu-ti atrage vizitatori la anunt.

    In concluzie eu consider ca e mai bine sa lasam lucrurile asa cum sunt... singurul lucru pe care l-as schimba ar fi auto-upper-ul ala care sa-l platesc sa-mi dea Up (ajutand astfel si hostingul CG)

  8. #8 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Mie nu mi se pare normal. Inteleg ca vrei sa vinzi un produs si unele chiar sunt diferite dar e aiurea cand apare acelasi user cu 10 threaduri pentru acelasi lucru.
    In fine a fost o sugestie.
    Attached Images Attached Images 3.jpg 2.jpg 1.jpg

  9. #9 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Tu practic vrei sa le ceri userilor sa nu mai dea Up la toate anunturile lor odata.

  10. #10 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Nu din dorinta de a reinvia un thread mort de 7 luni, dar uitati-va putin pe aria bazar->console; sunt user-i cu cate 3-5 thread-uri (@SilentHill si @Ironman, de exemplu)...

  11. #11 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Nu din dorinta de a reinvia un thread mort de 7 luni, dar uitati-va putin pe aria bazar->console; sunt user-i cu cate 3-5 thread-uri (@SilentHill si @Ironman, de exemplu)...
    Asa este. Mai trist este ca sunt useri care pentru un singur produs (ex: un joc) deschid 2-3 thread-uri inutile.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Folositi si voi oameni buni Report Post. Suntem doar o mana de oameni in spate, si de multe ori fiecare cu taskul sau. Va rog sa ma credeti ca daca stau o saptamana si bibilesc la nu stiu ce bug... chiar nu mai pot sa stau sa urmaresc si fiecare thread in parte. Ce prindem, sanctionam, avertizam, sfatuim... Poate cine stie, mai ne trebuie un moderator, doi pe aria de Bazar, daca vedem ca se tot extinde.

    Exista regula clar in http://www.consolegames.ro/forum/f51...nsolegames-ro/
    13. In cazul in care aveti mai multe produse la vanzare pe aceeasi arie, nu deschideti mai multe threaduri pentru fiecare produs in parte. Un singur thread este suficient pentru toate produsele dvs.

  13. #13 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Monky, am vrut sa folosesc report post, dar nu stiam care post, pentru ca ar fi trebuit sa dau vreo 8 report post-uri doar pentru exemplele de mai sus; asa moderatorii ar fi primit 8 pm-uri (sau ceva de genul asta). Am preferat sa postez in thread ca sa spun un lucru o singura data.

    Oricum, post-ul de mai sus nu e o critica la adresa moderatorilor, stiu ca sunteti putini si nu aveti fizic timpul sa monitorizati totul, in fiecare moment; mi s-a parut, pur si simplu, ca e mai eficient asa.

  14. #14 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Poate cine stie, mai ne trebuie un moderator, doi pe aria de Bazar, daca vedem ca se tot extinde.
    N-ar fi rau ...

  15. #15 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Ar fi super bine, pentru ca devine deja ridicol: dai up unui thread si in nici o ora nu mai e pe prima pagina. Aceiasi user-i cu aceleasi jocuri in cate doua-trei thread-uri (sau, in unele cazuri, in peste sase-sapte)...

    Stiu ca dau reply-ul asta dupa patru luni de la ultima discutie insa am asteptat o reactie pana acum. Stiu si faptul ca moderatorii existenti sunt ocupati, dar ajunge o privire aruncata pe prima pagina a Bazarului - din cand in cand, macar o data intr-o luna - si vor vedea ce e de vazut.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SublimingSun: stai linistit, ca se lucreaza pe aria de Bazar... de fapt, cred ca acolo se duc cele mai multe warninguri si infractiuni. Acolo cred ca e singura zona unde toti moderatorii incearca sa mai aduca situatia la normal. N-aveti idee cate zeci de report-uri si threaduri sterse sunt pe zi, numai pe Bazar. Sper ca odata cu trecerea la vB 4.x si iTrader sa se mai calmeze situatia... insa cu haos-ul, nu cred ca o vom putea rezolva fara sa mai impartim un pic aria... fie pe tipuri de console, fie pe categorii gen jocuri, console, accesorii...

  17. #17 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    SublimingSun: stai linistit, ca se lucreaza pe aria de Bazar... de fapt, cred ca acolo se duc cele mai multe warninguri si infractiuni. Acolo cred ca e singura zona unde toti moderatorii incearca sa mai aduca situatia la normal. N-aveti idee cate zeci de report-uri si threaduri sterse sunt pe zi, numai pe Bazar. Sper ca odata cu trecerea la vB 4.x si iTrader sa se mai calmeze situatia... insa cu haos-ul, nu cred ca o vom putea rezolva fara sa mai impartim un pic aria... fie pe tipuri de console, fie pe categorii gen jocuri, console, accesorii...
    Stau foarte linistit, pentru ca nu vreau sa vad warning-uri si infractiuni neaparat; ideea era aplicarea regulamentului la fel pentru toata lumea pentru ca aria sa devina mai eficienta.

  18. #18 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @SublimingSun in princiupiu sunt de acord cu tine, insa eu de exmplu ma aflu in situatia urmatoare. am vrut sa vand RDR cat mai repede si am pus in titlu mare: "vand RDR PS3 etc" insa in acelasi thread am pus la vanzare si R&C. acum as vrea sa vand si The Sabouter, dar as vrea iarasi sa fac un thread separat ca sa-l pun in titlu, fiind un joc destul de cautat. problema acum apare, eu nu am vandut inca R&C, ce ar trebui sa fac acum? sa astept sa-l vand sau sa-l pun la vanzare intr-un thread cu numele:"Vand Read dead redemption si R&C:ToD - PS3"? normal ca o sa fac unul nou...

    de aceea zic ca in pricipiu sunt de acord cu propunerea ta, dar nu cred ca putem creea cu totii threaduri de genul: "vand jocuri"... eu nu vad o solutie cu care poti sa impaci si capra si varza.

  19. #19 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Dai "closed thread" primului si incepi unul nou cu ambele jocuri (R&C si Saboteur). Tried and tested.

+ Reply to Thread

Similar Threads

  1. New thread in bazar By clptl in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 17-02-2014, 13:41
  2. Sugestie Bazar Sub-Forums By Quasivasi in forum Help Desk
    Replies: 19 Last Post: 10-02-2010, 00:27
  3. Curatenie Bazar By Ovidiu in forum Help Desk
    Replies: 9 Last Post: 08-11-2009, 17:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts