Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 47 of 47

Thread: Microsoft: Where art thou?

  1. #41 SP
    Member solaru's Avatar
    Cred ca subiectul este putin mai complex.
    In primul rand cei de la MS Romania ar fi primii care s-ar bucura daca s-ar lansa serviciul XBox Live in Ro din simplul motiv ca viata(jobul) lor ar deveni mult mai usoara, oportunitatile mai mari, etc. Apoi decizia nu depinde de MS Romania, ar fi bine sa fie asa, dar din pacate nu este.

    In al doilea rand, sa nu uitam ca tari precum Polonia, Cehia, Grecia si Ungaria au serviciul de aprox. 1 an, iar Romania este la "ani-lumina" de aceste tari atat in ceea ce priveste nivelul vanzarilor, legislatia in vigoare, nivelul pirateriei, mentalitatea locuitorilor , etc. Ca tot veni vorba de piraterie, in Romania pirateria este in jur de 60% in ceea ce priveste agentii economici (firmele) care utilizeaza software in businessul lor pentru a face bani. Daca e sa vorbim despre piata de consumer - software, jocuri, muzica si filme - pirateria este peste 95%. Iar cifra asta spune tot.

    Si nu e vorba doar de console - aceeasi discutie este si la PC (serviciul Live este si pe PC), iPhone, iPad (majoritatea covarsitoare a utilizatorilor produselor Apple si-au "deblocat" device-urile, oare de ce?), etc. Si la fel ca multi dintre noi, stiu oameni care castiga averi in fiecare luna si nu concep ca o aplicatie, un joc, un film sau o melodie ar trebui platita, la fel ca orice alt bun.

    Cu toate astea, eu cred ca momentul cand vom avea XBOX Live in Ro nu este prea indepartat...
    Iar tot ce am scris mai sus nu se vrea a fi decat o incurajare si in acelasi timp o felicitare pentru CG si toti cei care sprijina gamingul in Romania. Nu trebuie sa renuntam nici la idei, nici la sperante.

  2. #42 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Dacă o luăm după raționamentul că �n Rom�nia se piratează la greu, atunci nici platforma STEAM nu ar fi trebuit să fie disponibilă �n Rom�nia (mai ales că pe PC pirateria este mult mai crescută dec�t pe console).
    Eu consider ca publisherii ar trebui sa vină cu oferte, tactici pentru a scădea pirateria (�nt�i să ofere ceva, iar apoi să vorbească). Ei se așteaptă să umblu eu cu pancarta de g�t prin București ("Vă rog eu cumpărați jocuri originale, că au zis Sony și Microsoft ca POATE ne deschid și nouă Store și Live).
    Este clar că pirateria nu poate dispărea de la sine, peste noapte.
    �n plus, eu (Michael) care dau bani c�nd cumpăr un joc vreau să mi se ofere toate facilitățile de care beneficiază oricare alt gamer din USA, UK, Germania etc, care a cumpărat acel joc la fel ca mine.
    Ma doare undeva ca sunt 100, 5.000, 100.000 de rom�ni care piratează acel joc, nu cu ei ma compar eu.
    Eu de pe contul de PSN Rom�nia nu pot downloada nici măcar un amăr�t de DEMO la un joc, iar ei se așteaptă să v�ndă acele jocuri �n Rom�nia. Oare ce o fi așa de greu să creeze un Store pentru toate țările care nu au, un Store de unde să poți downloada măcar Demo-uri și unde sa poți activa codurile de multiplayer (WTF dau banii pe un joc cu multiplayer, dar eu nu pot activa acel cod).
    Acceptă tacit să se facă conturi pe diferite state (USA, UK, HK), doar pentru a-și compara E-*****-ul (Ex: Platforma Sony a depășit 3 milioane de utilizatori?).
    Hai să fim serioși .....
    Sunt niște dezinteresați, caută numai profit și doresc să facă investiții minime. Aruncă un disclaimer (Certain features may not be available in your country/region) și se spală pe m�ini.
    Din partea mea un mare RUŞINICĂ, asta ca să nu le urez altceva.


  3. #43 SP
    Junior Member kickass's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Da cine a zis ca in alte tari nu se pirateaza ? Normal ca sunt multi rusi pe tpb, ca doar ei sunt multi (rusii). Problema e ca in Romania procentul piratilor e mult prea mare, sa va zic si o chestie extrem de amuzanta, dar trista in acelasi timp, mi-am amintit-o acum.

    Un amic a pus aici local pe un site la vanzare un xbox clasic nemodat si a specificat chestia asta in anunt (ca e nemodat). La scurt timp a primit un mesaj : bine, dar eu cum joc jocurile pe el daca nu e modat ???

    Cred ca asta spune multe despre educatia multor romani in legatura cu jocurile in special si cu programele originale in general.
    Romania nu este nici in top 5.Top 5 tari unde se pirateaza jocuri video | Gaming Arena

  4. #44 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Mda, e clar atunci: screw Microsoft... eu trec pe Verbatim-uri.

  5. #45 SP
    Junior Member miron's Avatar
    We are the future of piracy!We are the future of poverty!

  6. #46 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar

  7. #47 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    da si la psn e problema ..nush ce au extins ei p romania ca eu cand mi'am facut cont acu 2 sapt a trebuit sa imi fac tot p uk ca nu puteam sa joc bf3

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 28-08-2012, 09:26
  2. Replies: 0 Last Post: 24-02-2012, 10:21
  3. Replies: 8 Last Post: 08-06-2010, 12:34
  4. IP Comeback - Where`s the sequel? By drik in forum Console Club
    Replies: 13 Last Post: 28-01-2010, 15:16
  5. Where the Wild Things Are Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 4 Last Post: 14-10-2009, 15:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts