Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 12 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 LastLast
Results 181 to 200 of 223

Thread: Decizie grea pentru anul care vine

  1. #181 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by szabi90 View Post
    Eu traiesc in realitate , tu in lumea virtuala.

    Asta ii realitatea , unii isi petrec mai mult timp in lumea virtuala decat in cea reala.

    Doneaza cine vrea / cine poate
    Cred ca tu esti ala care traieste in lumea virtuala. Eu in fiecare dimineata cand merg la serviciu vad un OCEAN de masini, cand merg sa mananc la 12 trebuie de multe ori sa trec prin 2-3 restaurante pentru ca efectiv nu mai sunt locuri libere. Da, suntem saraci si murim de foame, dar avem masini (si benzina e al naibii de scumpa) si mancam in restaurante si pizerii.

    Doneaza cine vrea, ca de putut cam toti pot, nu zice nimeni sa donezi 1000 euro, hell, nu zice nimeni sa donezi nici macar un euro. Eu n-am donat bani pt cg niciodata, dar sunt verde si subscriptia cred ca-mi expira peste 2 ani... Secretul? Aria de licitatii, aia mi se pare o idee geniala. Cumpar ceva de acolo si ajut site-ul. Am niste jocuri (sau alte chestii) care nu-mi mai plac sau nu le mai folosesc. Le scot la licitatie, poate e cineva interesat.

    Acum ma scuzati, trebuie sa deschid niste thread-uri

  2. #182 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Si cu discutia asta ajungem unde?
    Ce conteaza cati sunt saraci (si sunt destui) sau cat sunt instariti.

    Trebuie sa vedem daca masura scoate forumul din impas sau daca e nevoie sa trecem la lucruri mai drastice.
    Nu sunt necesare măsuri drastice. Cum se face ca alte site-uri, forum-uri se autosustin si asta moare si e singuerul care primeste donații ....

  3. #183 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Si iar ajungem in punctul in care toti stiu mai bine cum se administreaza un site decat cei responsabili cu asta...

    Stiti cum se administreaza alte site-uri? Ori traiesc din reclama (takeover peste takeover, pop-ups, reclame de tipul "asteapta x secunde pana poti vedea pagina", mailuri trimise obsesiv, vanzare baze de date cu inf personale ale userilor, etc) ori traiesc pe hosting redus (servere care nu fac fata la traficul actual al forumului, care nu fac fata la cantitatea de date urcata, care nu iti permit nimic altceva decat cateva posturi... si tot pica!). Nu cred ca va convin variantele astea, chit ca tipati in gura mare ca "se poate mai ieftin".

    E o chestie elementara, nimeni nu sta undeva daca nu ii este bine. Siguranta, promptitudinea, disponibilitatea si confidentialitatea datelor au caracterizat acest forum de la inceput. Sa ceri sa se schimbe ceva din astea este ca si cum ai cere unei rockeritze sa isi tunda pleata pentru a fi cu ea... degeaba; tot ajungi sa urasti persoana pentru ca nu mai este cea de care te-ai indragostit.

  4. #184 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    bine ca s-a luat aceasta decizie...sa nu se mai repete situatia de anul trecut...in timp ce unii donau(aceiasi care au facut-o intotdeauna) "baetzii" de pe bazar care "bisnitaresc" continuau sa fie albastrii...sunt cel putin 20-30 samsari acolo cu peste 2000 de posturi care vindeau de zor console(cu un minim de 100-150 ron profit PER consola) si jocuri si au ignorat complet problema asta..

    totusi o mica sugestie care ar face strangerea de fonduri mult mai rapida....taxa pentru accesarea ariei bazar sa fie 5 euro ptr un an(aka pana la urmatoarea strangere de fonduri)..in felul asta ar dona mult mai multa lume si se va mentine si bazarul destul de populat..

  5. #185 SP
    Member Ares's Avatar
    asta este o caracteristica generala a romanilor,cand apare o problema facem "procesul etapei" si filosofam in loc sa facem ceva constructiv

    degeaba va agitati sa puneti taxa pe bazar,nu este corect sa puneti taxa pe cea mai accesata sectiune sau pe o sectiune ff accesata,daca era sectiunea de stiri cea mai accesata sau nu stiu care alta ati fi pus taxa pe aceea?

    fiecare sectiune face parte din acest intreg numit cg,care este si el precum omu` ,are ochi mai frumosi dar urechi mai mari asta este ,asa ca ori il placem cu totul ori nu-l placem deloc,cu alte cuvinte ori puneti taxa pe intregul ori din punctul meu de vedere nu cred ca taxa pe bazar este solutia.

    eu unul as plati o taxa pe an (am mai spus cateva pagini in urma) si m-as simti si bine ca am acces undeva unde cu siguranta nu va intra nici un juvete. nu m-ash gandi nici macar o secunda ca as da banii aia degeaba ptr ca as primi in schimb stiri,primesc raspuns la orice nelamurire am legat de absolut orice,ma aflu intr-o comunitate de oameni civilizati,respectuosi si cu o parte dintre ei m-am si imprietenit,aici sunt cu oameni asemeni mie,cu care am aceasi pasiune,aici gasesti partener de joaca la orice joc, + bazarul care ne ajuta pe toti,adica......totusi........inseamna ceva tot ce se intampla aici,nu ar fi naspa sa dispara?

    o sa-mi spuneti ca stirile se gasesc pe site-ul x si y,ca jocurile le jucati pe net cu nescunoscuti sau pe aceasi cosola cu prietenul,ca bla bla bla,dar eu personal fac parte din cei care beau o bere la sticla la terasa cu prietenii, nu pet la 10l in fata blocului cu vecinii.

    cele bune


    am uitat ceva,sa stiti ca probleme cu banii sunt si din cauza ca din punct de vdr tehnic s-a folositit tot ce este mai bun ptr acest forum.(nu intru in amananunte dar ma refer la srv,soft,host),se putea face cu resurse mult mai putine,dar asta inseamnca cand ceva este facut din pasiune,cand iubesti ceva iti doresti tot ce este mai bun ptr el,dar la romani nu se apreciaza asa ceva,se considera default.

  6. #186 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu raman in continuare la ideea ca unii sunt speriati de bombe. Pot sa pun pariu ca o parte din cei care vand sau fac schimburi n-au interactionat in viata lor sub vreo forma sau alta cu o banca ( fie varsta, fie lipsa necesitatii ), ce sa mai vorbim de PayPal si carduri de credit. Dar acestea raman singurele optiuni din moment ce povestea cu SMS-urile pica din start.

    Mi-am facut cont Premium anul trecut in decembrie. Luna asta imi expira. Imi voi face din nou. Pentru mine, cei 20 de euro au meritat cu varf si indesat. Intru pe forum mai des decat pe Facebook. Am citit atatea stiri, am vazut atatea review-uri, am cunoscut atat de multi oameni, am vazut atatea discutii, am vandut, am cumparat, am facut schimburi, am aflat atat de multe informatii de aici... Si atentie, nu lucruri legate exclusiv de gaming ! Mai exista doar trei site-uri de gaming pe care intru, si aia doar pentru video reviews. In rest, nicio stire sau informatie importanta nu i-a scapat acestui forum.

    Si ma tem ca nu sunt singurul : multi altii si-au imbogatit de-a lungul anilor colectiile de jocuri la scoruri semnificativ mai reduse decat pretul pietei, au reusit sa isi scoata o mare parte din investitii vanzand sau schimband jocuri, au aflat tone de informatii despre toate lucrurile posibile si imposibile despre gaming si despre tech. Adaugati la toata povestea asta contributia anuala de +/- 90 RON si vedeti cine iese in castig.

  7. #187 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Sustin ideea de o subscriptie platita la acest forum. Nu m-ar deranja sa platesct un abonament modic anual gen xbox live. Daca nu se trece la asa ceva cred ca ar trebie sa ramana regula de a posta in aria Bazar doar cei premium. Nu sa fie impusa acum doar ca sa trecem de perioada asta iar apoi scoasa caci s-ar ajunge la anul exact in acelas punct.

  8. #188 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incepand de astazi cei care nu doresc sa plateasca "full price" pentru Premium Membership au acum posibilitatea de a achizitiona la un pret mai mic pachetul de Trader. Mai multe detalii gasiti aici.

    Sorry, dar daca si asa pare prea mult... avand si alternativa free (de a scrie stiri), inseamna ca nu se vrea si pace. Eu chiar am incercat sa ofer toate alternativele posibile (si chiar si imposibile).

    Acum ramane de vazut daca vom strange banii sau nu. Mai mult de atat nu pot face. Bafta!

  9. #189 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Sustin ideea de plata, acesta comunitate a devenit benefica fiecarei persoane care a ales sa 'Register' la un momant dat, fie sa cumpere ceva, fie sa dea un PM sa afle altceva, intr-un fel sau altul niciodata nu ai sa vezi ceva free la cea mai buna calitate iar acum cred ca se va vedea o selectie importanta pe aria de bazar benefica celor 3 parti (host,seller,buyer).

    Bafta CsG si spor tuturor.

    RD

  10. #190 SP
    Junior Member Shiro's Avatar
    Quote Originally Posted by szabi90 View Post
    Suntem o tara saraca , nu o sa doneze nimeni , nici macar 1 euro - echivalent cu pretul unei paini Lumea moare de foame !!!
    Atat timp cat ai internet si calculator ca sa postezi aiurelile astea in mod sigur tu nu te numeri prin muritorii de foame Ca sa numai spun ca nu o duceam chiar asa de rau...singurii care ne fac de cacao is tiganii astia care pleaca in alte tari la cersit si ne fac de tot rasul. Anyway...asta e un alt subiect ce sunt disupus sa-l discutam pe thread-ul cu subiectul asta sau pe PM

    In ceea ce priveste noua masura...sunt de acord cu ea...pana la un anumit punct. Desi spuneti ca ramura de bazar e un bonus, pare ca incercati acum sa faceti o afacere din ea din moment ce acum trebuie sa platesc (minim) odata pe un an ca sa am acces acolo. Adica daca plateam odata si sa am acces permanent era alta treaba...dar asa...sa inteleg ca dupa un an atat posibilitatea de a posta/deschide un nou thread (in aria bazar), dispare si culoarea acea de martian si celalte privilegii de donator/VIP user sau mai stiu eu ce?

    In orice caz am sa incerc sa donez si eu acum pe 20 cand iau salariul, daca nu in cel mai rau caz in ianuarie mai mult ca sigur voi putea dona.

    Bafta echipei CG!

  11. #191 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Faptul ca cineva are sau nu ban,i sunt convins ca nu intereseaza pe nimeni fiindca absolut nici unul dintre baietii care au grija de acest site nu au bagat mana in buzunarul nimanui.

    Faptul ca s-a apelat la aceasta decizie (e drept.. este putin radicala) nu ar trebui sa afecteze pe nimeni cu nimic. Userii care sunt premium nu cred ca stau pe aici pentru aria Bazar, iar cei care intr-adevar se ocupa cu foarte multe vanzari sunt convins ca pot scoate din buzunarul pay-pal 10 eur .

    In rest.. keep calm and code like hell

  12. #192 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Acest mesaj este pentru colegii mei " pietari " ... care inca nu au donat ... cu dedicatie pentru ei .. vreau sa spun ca eu mi-am luat undeva la + 10 ratinguri de cand am devenit " verde " ... ... si va multumesc ca nu ati donat inca ... pentru ca toti clientii imi vin mie

    Deci va astept pe bursa , daca vreti sa imi faceti concurenta

  13. #193 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Vreau sa va anunt ca tre sa fac niste cumparaturi pentru caine si de restu ( 50-100ron ) va da tata pentru CG ca prea tare ii site-ul asta.
    Sper sa ajute !

    Si va dau si o melodie sa va-nveseliti : nope

  14. #194 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by andreiaka View Post
    Vreau sa va anunt ca tre sa fac niste cumparaturi pentru caine si de restu ( 50-100ron ) va da tata pentru CG ca prea tare ii site-ul asta.
    Sper sa ajute !
    Sper sa ne ajute cineva, sa baneze maidanezu' asta de pe forum pentru totdeauna.

  15. #195 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Dacă tot trollăm și facem bășcălie, să suportăm și consecințele, nu?

    Cartonaș roșu, 6 luni pe banca rezervelor.

  16. #196 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by andreiaka View Post
    Vreau sa va anunt ca tre sa fac niste cumparaturi pentru caine si de restu ( 50-100ron ) va da tata pentru CG ca prea tare ii site-ul asta.
    Sper sa ajute !

    Si va dau si o melodie sa va-nveseliti : nope

    Dobitoc. Am vazut foarte multa indulgenta pentru nenea asta. Il vad activ cateva zile, dupa care iarasi banat. Se intampla sistematic. Un ban permanent pe cand ... ?

    Vedeti ca se umple bara aia? Nu pot sa cred ca in doar 10 zile s-a ajuns la 45%. Dupa cum ne-am imaginat unii, povestea cu bazarul a fost numai in folosul site-ului, dar si al comunitatii. Facem 90% pana la Anul Nou ?

  17. #197 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Nu cred cei de la Bazar au donat .. sau oricum nu cred ca foarte multi bani din cei 45% sunt de la ei

  18. #198 SP
    Junior Member Flavy's Avatar
    Sa zicem ca se salveaza forumul si traieste si in 2014, dar ce facem la anu, apelam iar la donatii? Nu ar fi mai bine sa ne gandim la niste solutii sa se poate monetiza forumul macar sa se scoata costurile de hosting?

  19. #199 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Intr-adevar poate s-ar putea face ceva.. Monky sigur incearca

  20. #200 SP
    Junior Member Flavy's Avatar
    Sunt sigur de asta, doar nu ii convine sa astepte pe final de an donatii. Ma gandeam ca poate mai au si alti membrii sugestii si se poate face ceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 12 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 LastLast

Similar Threads

  1. Inca o consola vine anul acesta: Neo Geo X By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 02-11-2012, 18:47
  2. Anul 2011 pentru PS3 va fi... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 24-10-2010, 11:03
  3. Anul 2008 pentru consolisti By HeinekeN_ in forum Console Club
    Replies: 18 Last Post: 18-01-2009, 22:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts