Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 34 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 ... LastLast
Results 581 to 600 of 679

Thread: Tekken 6

  1. #581 SP
    Member lowlifekane's Avatar
    Quote Originally Posted by alysefu View Post
    Ronan imi zici si mie cum pot scapa de prizele adversarilor ? Adica de exemplu Y+B si atunci cand vine spre tine si te pune jos si da cu pumnii in tine ca(virgura) Kazuya Marduck etc...
    Iti raspund eu daca nu e vreo problema, si poate completaza si Ronan daca am uitat cava.

    Deci, in Tekken (in toate jocurile din serie, nu numai in 6) sunt 3 tipuri de grab-uri: 1+3 (pe Xbox ar fi X+A), 2+4 (Y+B) si 1+2 (X+Y). Cheia pentru a scapa de ele este sa fi atent la mainile personajului oponentului!! 1 (X) este mereu mana stanga, iar cand acesta va executa un grab 1+3, vei vedea cum intinde mana stanga sa te prinda... pentru a scapa, apese 1 (X) imediat. La fel faci si pentru prinzaturile 2+4, unde 2 (Y) este mana dreapta... apesi 2 (Y) ca sa scapi. Prinzaturile 1+2 au o animatie mai speciala, in care oponentul te prinde cu ambele maini... pentru a scapa din acestea, apesi 1+2 (X+Y) la reactie. Mai sunt si unele prinzaturi mai speciale in Tekken, pentru care trebuie sa inveti ce trebuie sa faci pe de rost, pentru ca deobicei, ori au animatii mai speciale ori scapi din ele diferit: Un exemplu ar fi sus-fata 1+2 cu Alisa, unde iti pune capul in mana si explodeaza; scapi tot cu 1+2 insa animatia este diferita fata de restul prinzaturilor 1+2; un alt exemplu ar fi sus-fata [3+4] (adica 3+4 tinut apasat) al lui Lars, care sare peste tine si te apuca de cap... de asta scapi tinand jos (daca nu ma insel este singura de genul asta din joc). Si probabil mai sunt unele, insa acum nu-mi vin in minte. Stiu ca la prima vedere pare greu... si este; sa scapi la reactie de prinzaturi mereu este un element avansat in Tekken.

    Acum pentru Ultimate Tackle (sau cand "pune jos si da cu pumnii in tine"). Exista si aici doua moduri de a scapa: primul ar fi sa apesi 1+2 exact in momentul cand oponentul a ajuns langa tine si a pus mainile sa te puna jos, il vei da la o parte si vei fi safe fara sa fi pus jos. Al doilea, daca ajunge sa te puna jos, este, ca si la prinzaturi, sa te uiti dupa mana cu care va da primul pumn... 1 pentru stangul, 2 pentru dreptul, 1+2 pentru cei care au grab-uri din acest stance gen Paul, King etc. Nici acesta nu e cel mai usor lucru de facut din prima, insa ale modalitati de a scapa nu exista (poate doar sa dau un hopkick ceva).


    Asta e teoria in mare, acum pentru niste hint-uri practice. Daca joci casual, sau online pe net, si vezi ca oponentul tau foloseste numai un anumit grab, sa zicem, grab-ul cu 1+3, poti incepe sa te astepti ca-l va folosi tot pe ala data urmatoare si sa apesi 1 fara sa te uiti atunci cand te prinde (la fel si pentru restu). Sau, daca joci impotriva unuia care chiar abuzeaza de grab-uri, ce poti face este sa te apleci pentru a le evita si sa-l punish-uiesti pentu grab-ul whiffed (dat in gol) cu ceva din WS (while standing, din ridicare pe romana): multe personaje au lunchere din WS, insa daca nu esti destul de rapid risti sa nu-l dai la timp si oponetul sa tina garda; cel mai simplu ar fi un WS4 care este mai in toate cazurile o lovitura normala; sau daca vrei sa fi tricky, poti incepe low/ws mix-ups. Dar incearca sa nu devi previzibil cand te apleci, pentru ca te faci vulnerabil la loviturile si luncherele mid.



    Sper sa te-au ajutat toate astea macar un pic. Daca mai ai vreo intrebare just shoot.

  2. #582 SP
    Member alysefu's Avatar
    In sfarsit... mersi mult de tot ! Sunt prea multi disperati care pt a castiga fac orice intr'un meci si abuzau de mine cand vedeau ca nu reusesc sa scap de prize Anyway as mai avea o intrebare sa pun daca are cineva timp sa imi explice... (tot in legatura cu disperatii) am vazut ca sunt unii care atunci cand ii ataci in jos si se feresc te baga in aer si de acolo continua combo... in fine sunt prea multi disperati cu kazuya [ sus-fata 4-4-4-4 ] si multi altii care fac aceleasi miscari in joc si ma intrebam daca stiti cumva cum pot sa fac atunci cand ma feresc sa ii duc in aer

  3. #583 SP
    Member lowlifekane's Avatar
    La Kazuya e rezolvabila faza cu uf-4444 (care btw, numai online este folosita pentru ca este o miscare foarte nesigura si unsafe)... Ce ai putea sa faci in general este sa te duci in fata lui, si sa nu faci efectiv nimic, mai exact, sa bait-ui (sa-l momesti) s-o dea, ti garda ca atare (sus, jos, jos, sus), iar ultima lovitura este -18 in garda, deci poate fi punish-uita cu un luncher rapid: jos-fata 2 (daca personajul are asa ceva), sau sus-fata 4 (hopkick, iara, daca personajul are asa ceva). Un down side este ca miscarea completa il lasa pe Kaz destul de departe de tine si tre sa faci un dash rapid pana la el daca nu ai un luncher cu raza mare (de exemplu, eu cu Julia dau fata-fata 3 ca punish si si-l manca mereu). Daca nu poti sa dai luncher nu e nici aia mare problema, decat sa te risti mai bine sa mergi la sigur cu o lovitura rapida si cu raza mare (de preferat pana in 15 frame-uri startup). Acum, de obicei cand lumea vede ca dai punish calumea, o sa inceapa sa nu mai dea tot combo-ul (sa se opreasca dupa a 2-a sau a 3-a lovitura), insa toate loviturile sunt la fel, -18 in garda, problema este insa ca nu sti daca se va opri sau nu, si de cele mai multe ori vei rata ocazia sa dai punish-ul adecvat. Dupa parerea mea, cea mai buna solutie impotriva miscarii este sa ti garda la prima lovitura si sa dai low parry la prima pe jos. Daca nu sti ce este un low parry, este atunci cand anticipezi sau sti ca va veni o lovitura pe jos, si in loc ti garda jos-spate, apesi imediat ce vine lovitura jos-fata, ii dai piciorul/pumnul la o parte si pui oponentul in stagiul de bound (note ca daca continui dupa un low parry cu un juggle nu mai poti da inca un bound). Daca vrei sa te obisnuiesti, intra in Practice, selecteaza-ti personajul, pune-l pe Kazuya ca oponent, dai la Mode Select > Defensive Tranning > Command List, alege miscarea (este numarul 38 in lista lui), dai back, si dai play... oponentul va face miscarea in continuu si poti invata cand si cum trebuie sa dai low parry, sau punish.

    In rest, de ce ziceai ca daca dai o lovitura jos, lumea se fereste si-ti da luncher, da, aia inseamna sa low crush o miscare. Nu prea am ce hint-uri grizave sa-ti dau in situatia asta, depinde foarte mult de playstyle-ul tau; poate sa nu fi obvious ca vei da pe jos (de obicei pe final de runda cand mai are oponentul putina viata multa lume opteaza sa dea o lovitura jos, desi aia e o idee foarte-foarte proasta), sa incerci sa folosesti mai multe low/mid mixups, si sa-l faci sa ghiceasca unde vin. Sau, uite un golden hint, poke-uie safe cu mid-uri (desi jab-urile high sunt mai rapide, lumea se poate baga pe sub ele lovind jos) si tine un pic mai multa garda intre... daca sti sa dai punish-uri adecvate, e mai bine sa-l faci pe oponent sa gresasca in locul tau... te vei mira ce vor arunca in gol unii pe net.

  4. #584 SP
    Member alysefu's Avatar
    In sfarsit Mersi mult de tot ! acum ma voi antrena din ce in ce mai mult 10x

  5. #585 SP
    Member alysefu's Avatar




    Am o intrebare mai e cineva viu ?

  6. #586 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by alysefu View Post
    Am o intrebare mai e cineva viu ?
    Inca mai traim. Dar probabil multi prefera sa joace mai mult, sa scrie mai putin

  7. #587 SP
    Member alysefu's Avatar
    Stie cineva cum se face duck cancel cu Steve Fox ? Nu reusesc cand fac combo sa il pun in bound adica ws1+2 dar in combo... stiti ?
    Edit: gata am gasit un tutorial

  8. #588 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  9. #589 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Un interviu cu JDCR

  10. #590 SP
    Member alysefu's Avatar

  11. #591 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Made my day

  12. #592 SP
    Member alysefu's Avatar

  13. #593 SP
    Member alysefu's Avatar
    ...Vroiam sa pun si eu o intrebare si am s-o pun : Azi jucand linistit Tekken6 in rank... l-am intalnit pe elton fury un Bryan de 94-95% cam asa... L-am rupt si dupa ce i'am dat ultima lovitura a iesit imediat ! ! ! Dupa am vazut ca victoria mi-a dat-o dar l-am intalnit din nou dupa putin timp si am vazut ca nu i s-a adaugat nimic la pierderi... cum naiba ? What the f**k was that ? Cum naiba ? Adica pierde si nu ii pune infrangere ? Omg...

  14. #594 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Pai e simplu, nu s-a inregistrat (de partea lui) si aia nu-i nimic. Stai sa vezi cand joci (si castigi) si iese in ultimul moment iar data viitoare cand te intalnesti primesti demotion risk.

  15. #595 SP
    Member alysefu's Avatar
    http://www.damagermany.com/A-H.jpg - Grupa C - Mello ... e roman ?
    Streaming de la Damagermany , turneu !!! Damagermany on USTREAM: .

  16. #596 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Da.

    ---------- Post added 17-03-2012 at 11:22 AM ----------



    aia da <3

  17. #597 SP
    Member alysefu's Avatar

  18. #598 SP
    Junior Member sebah_fit's Avatar
    cine vrea sa joace tekken si nu are adversari add:comingsebah

  19. #599 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ce prost e Double Az - bine ca l-ai prins.

  20. #600 SP
    Member alysefu's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Ce prost e Double Az - bine ca l-ai prins.
    Da , eu credeam ca iese

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 34 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 ... LastLast

Similar Threads

  1. Tekken 7 By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 287 Last Post: 14-01-2024, 19:45
  2. Replies: 0 Last Post: 22-07-2011, 18:08
  3. Replies: 0 Last Post: 01-07-2011, 14:38
  4. Tekken 6 By HeinekeN_ in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 10-10-2008, 13:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts