Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 142 of 381 FirstFirst ... 42 92 132 140 141 142 143 144 152 192 242 ... LastLast
Results 2,821 to 2,840 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #2821 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    TheHut / Zavvi trimit precomenzile cu 2-3 zile inaintea lansarii. Mie mi-au dat despatch la Deus Ex Augmented miercurea trecuta...deci cam maine ar trebui sa vina. Daca vrei sa primesti jocurile in ziua lansarii sau chiar si mai devreme iti recomand shopto.net

  2. #2822 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Vorbesc din experienta: Thehut/ Zavvi au in general cele mai bune preturi si transport gratis, insa cu timpul de livrare stau prost, la inceput imi mai vineau si mie colete in 4-5-7 zile, dar ultimele 10 comenzi mi-au venit toate peste 10-20 zile. Tin minte ca am facut odata preorder la ceva si nici dupa 2 zile de la lansare nu au trimis coletul asa ca am anulat comanda.

    Daca vrei timp de livrare prompt, si sa ai jocul cel putin in ziua lansarii daca nu chiar cu 2-3 zile mai repede, mergi cu Shopto, aici jocurile sunt in general putin mai scumpte decat Thehut/Zavvi (~ 2-3 lire) la care mai adaugi 3 lire tansportul.

  3. #2823 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Transport gratis my ass.Well cel putin nu tot timpul e gratis.Mie mi-au facut dispatch din GUERNSEY niste insule din aproprierea Angliei dar care nu fac parte din U.E.
    Ce castigi pe free shipment dai pe vama daca e trimis coletul din afara U.E.
    Deci am fost chemat la posta in prezenta oficialului vamal ,mi s-a cerut sa ma reintorc cu o dovada a platii din PayPal,ca vezi doamne poate astia au pus la misto pretu pe colet de 17,85 pounds ,iar apoi sa platesc TVA la suma pentru faptul ca valoare coletului depasea 10 euro.

    Acu vreau sa stiu,se plateste de la 10 euto in sus tva la vama?

  4. #2824 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    @Pisboy - Mie majoritatea imi vin din Guernsey, dar nu platesc nici o vama! Mi le aduce postasul acasa (ce-i drept l-am si fidelizat un pic . Deci depinde de oficiul postal - probabil cei de care apartii vor sa fie mai catolici decat papa.

    In alta ordine de idei, azi mi-a venit SSF IV Arcade Edition de la dvd.co.uk - 19 lire cu tot cu transport in RO (transportul 1,40 lire). Acum cred ca au mai scumpit jocul un pic...

  5. #2825 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by Pisboy View Post
    Transport gratis my ass.Well cel putin nu tot timpul e gratis.Mie mi-au facut dispatch din GUERNSEY niste insule din aproprierea Angliei dar care nu fac parte din U.E.
    Ce castigi pe free shipment dai pe vama daca e trimis coletul din afara U.E.
    Deci am fost chemat la posta in prezenta oficialului vamal ,mi s-a cerut sa ma reintorc cu o dovada a platii din PayPal,ca vezi doamne poate astia au pus la misto pretu pe colet de 17,85 pounds ,iar apoi sa platesc TVA la suma pentru faptul ca valoare coletului depasea 10 euro.

    Acu vreau sa stiu,se plateste de la 10 euto in sus tva la vama?
    Daca coletul are sub 3 kg nu platesti nici o TVA, cel putin eu nu am platit niciodata.
    Ori te-au tepuit vamesii ca sa-si faca norma ori e ceva putred la posta aia unde mergi tu.

  6. #2826 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Cum platiti pe shopto? Cu paypal sau merge si cu card de-al nostru... Si, in general, ce site-uri de afara se comporta cel mai bine la plasarea comenzilor (timp, seriozitate, etc).

  7. #2827 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Pe ShopTo merge si cu PayPal si cu card, insa pentru card trebuie sa verifici ca ai activat 3D Secure.

  8. #2828 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Pe ShopTo merge si cu PayPal si cu card, insa pentru card trebuie sa verifici ca ai activat 3D Secure.
    Si unde se activeaza? Ca vad ca mi-l refuza ...

  9. #2829 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Uita-te pe site-ul bancii tale daca suporta 3D Secure. Acolo ar trebui sa gasesti si ceva despre activare.
    La ING merge, au pe undeva pe site un formular pentru activare parca. La celelalte nu stiu..

  10. #2830 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Faza e ca mi-a dat si chitanta,acu eu vreau sa stiu unde D-zeu gasesc tarifele si in ce conditii se tarifeaza.Ca si mie imi mirosea a teapa,adica omu imi zicea ca a uitat sa ma anunte ca tre sa platesc Tva-ul cand m-a trimis prima oara dupa dovada platii si cam se scarpina in cap,ca poate nu am....

    Daca nu exista nicaieri ca coletele care au valoarea de peste 10 euro se taxeaza cu 24% e mancat gagiu.

  11. #2831 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Uita-te pe site-ul bancii tale daca suporta 3D Secure. Acolo ar trebui sa gasesti si ceva despre activare.
    La ING merge, au pe undeva pe site un formular pentru activare parca. La celelalte nu stiu..
    Gata, am reusit. Multumesc!

    Inca o intrebare...cardurile de psn se livreaza instant pe mail ca si cod....sau prin posta?

    LE: acum am vazut ca se trimit prin posta...

  12. #2832 SP
    Member Aliosa's Avatar
    E cam loterie cu zavvi/thehut.
    Spre exemplu, am comandat Homefront, Red Faction Armageddon si Singstar Guitar joi pe 25.08, in aceeasi zi au fost trimise, iar Homefront a ajuns azi (29.08), la Campina. Pe celelalte 2 inca le astept.
    De obicei jocurile chiar daca sunt trimise din Guernsey sunt aduse de postas direct acasa. Exceptie fac jocurile voluminoase, spre exemplu EA Sports Active 2 si Eye Pet Eye Camera Bundle au ajuns in Ploiesti si am primit aviz sa merg sa le ridic de acolo, de la oficiul postal unde au vama (in Campina nu am oficiu postal cu vama). Nu a trebuit sa platesc niciun TVA, doar 65 de bani, taxa de depozitare.
    Cand i-am intrebat pe cei de acolo, de ce unele jocuri trimise din Guernsey ajung direct acasa iar altele nu, mi-au zis ca sortarea se face in centrul de la Bucuresti.

    In legatura cu TVA, am citit pe forumuri ca vama s-ar plati doar pt bunuri extracomunitare care depasesc 50 de EUR si nu 10 EUR, dar nu sunt expert in domeniu, asa ca asta e o informatie cu titlu informativ.

  13. #2833 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Ok ,inca astept un raspuns de la cineva care stie exact de la cat se plateste TVA. Va rog.

  14. #2834 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Eu nu cred ca o sa gasesti un raspuns clar. Am cautat si eu destul. Nici vamesii nu stiu exact. Ultima data la vama din Cluj mi s-a spus ca daca primesti un produs cumparat din magazin, cu factura pe numele tau se plateste peste 10euro. Daca primesti de la cineva ar fi 30 de euro. Alta data mi s-a spus in dolari ... La cum is legile in tara asta is convins ca vom avea o surpriza cand o aflam pe cea corecta. Nu are nimeni legisul sa caute?

  15. #2835 SP
    Junior Member diak's Avatar
    au asta am gasit:
    Autoritatea Nationala a V

    "B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.
    �n cazul �n care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

    �n situaţia �n care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

    Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere."

    EA Sports Active 2 mi-a venit in vama. Nu am platit nimic, insa vamesul mi-a atras atentia ca am depasit limita.
    Acum astept Playstation Move.

  16. #2836 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    E clar,maine ma duc la vana si le cer sa imi arate negru pe alb. Legile nu trebuiesc interpretate dupa ureche sa dupa fata omului !

  17. #2837 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Uita-te si pe ambalaj, poate scrie ca TVA-ul pt UK (UE) a fost deja platit.

    Si te rog da si tu mai multe detalii, despre ce joc este vorba, de pe ce site l-ai cumparat si pretul, astfel ajuti si tu pe altii.
    Attached Images Attached Images dsc01002.jpg

  18. #2838 SP
    Member Mythul's Avatar
    La vama cluj niciodata nu mi-au cerut sa platesc nimic. Doar desfac pachetul, se uita plictisiti si atat. Nu inteleg, pe colet scrie valoarea pachetului cumva? Eu am vazut doar adresa expeditorului si a destinatarului. Poate mi-a scapat ceva. Cum pot evalua vamesii valoarea produsului? Eu am comandat o baterie de laptop, 30$ si n-am platit nimic.

  19. #2839 SP
    Junior Member CraiulLupilor's Avatar
    Nici in Gorj nu mi s-a intamplat vreodata sa imi ceara sa platesc ceva taxe extra pe langa valoarea coletului. Cred ca te-au tras putin pe sfoara

  20. #2840 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Nu prea au cum sa te traga pe sfoara atata timp cat iti dau chitanta semnata si stampilata. Eu mi-am luat telefonul de pe amazon.com, valoare 100$ si am platit TVA. Mi se pare normal. Problema ii cum zice Aliosa cu GUERNSEY si cu faptul ca s-ar putea sa fi fost deja platit TVA-ul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 142 of 381 FirstFirst ... 42 92 132 140 141 142 143 144 152 192 242 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts