Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 12 FirstFirst ... 9 10 11 12 LastLast
Results 201 to 220 of 221

Thread: Jocul de pe consola cu cea mai impresionanta grafica

  1. #201 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Erik, eu nu mi-am dat cu parerea, doar am prezentat opinia criticilor, care spun ca Stalker e un joc ok, atat - acum este opinia ta vs a 47 de critici care cu asta se ocupa - sa analizeze jocurile.
    pai de ce nu ne scoti din ignoranta si sa ne prezinti exclusivitatile de pe pc ? - exceptand strategiile.
    Apoi putem sta de vorba, sa le comparam cu uncharted 2, GoW 3, FFXIII, etc.
    Nu e doar opinia mea, e opinia multor gameri, si dupa cum am mai spus: criticii se cumpara destul de usor. Stalker are o atmosfera cum n-am prea vazut in jocurile de console, e mai lung decat majoritatea jocurilor de pe console, are unele momente in care arata fabulos, iar gameplay-ul este la inaltime.
    Pentru partea a doua, de ce exceptand strategiile? Si uite o lista, cu jocuri foarte bune: seria Total War, Stalker, Starcraft 2, Amnesia, WoW cu toate expansion-urile si cam toate MMOurile de calitate, Crysis, The Witcher, Civilisation etc. Plus ca urmeaza Diablo 3, The Witcher 2 si altele. La asta adauga extraordinar de multe jocuri bune lansate acum ceva timp, moduri absolut geniale (care nu exista pe console) si suportul pe care unii producatori, de exemplu Valve (pe care unii ii critica, desi ei au creat cele mai bune 2 FPSuri... ever), il ofera pentru jocurile lor.

  2. #202 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Aici se vorbeste doar de grafica( asa ar tb) sau si de celelalte?

  3. #203 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Nu stiu cum arata pe console, dar pe PC, Crysis 2 e WOW! Clar cea mai buna grafica in momentul asta.
    Asta pana apare Battlefield 3. Crysis 2 are pe PC cea mai buna grafica dpdv vizual, dar Battlefield 3 are un art design mult mai apropiat de realitate. Asta nu minimalizeaza cu nimic meritele Crytek, tinand cont ca, Crysis tot timpul s-a vrut a fi un SF !
    O batalie de genul a aparut si in 2008, Crysis vs Far Cry 2. Crysis avea texturile, dar totul arata ca o poza in care aproape nimic nu se misca, pe cand Far Cry 2 prezenta o lume vie, plina de viata, dar un pic inferior dpdv tehnic.
    Nu are rost sa o dam in Console vs PC acum, e greu ca o consola din 2006 sa tina piept unui PC in 2011.
    Defapt, chiar ma mira cum Crytek a reusit un port atat de bun pe un hardware atat de vechi.
    Chiar ma mira cum Naughty Dog au adus o calitate vizuala atat de buna in Uncharted 2 pentru un hardware vechi de 5 ani.

  4. #204 SP
    Member emanuel's Avatar
    @ Mark, eu nu vad ca se cearta nimeni . Fiind vorba de grafica, nu cred ca e chiar atat de deplasat sa se vorbeasca si comparativ.

    @ Erik - argumentul ca criticii se cumpara... , ma rog daca ar fi si niste dovezi...
    Problema e urmatoarea: toti avem o opinie, o parere, si tu, si eu, si ign, si gamespot. Dar unele opinii cantaresc mai mult decat altele. Deci daca e sa vorbim de jocuri de calitate, cred ca opinia cea mai serioasa este cea criticilor - pt ca ei cu asta se ocupa.
    Asta nu inseamna ca automat, daca ei zic ca un joc e bun chiar asa este. in definitiv, si punctul lor de vedere este tot o opinie, doar ca ceva mai autorizata. Dar, in general vorbind, daca este sa compar opinia ta cu cea de la gamespot de ex., cred ca am sa merg cu ultima (fara suparare).
    De ce exceptand strategiile ? pt ca strategiile sunt un gen specific pc, din motive evidente (e mult mai usor cu mouse + tastatura decat cu gamepad), existand foarte putine strategii pe console.
    - deci: Total War, Starcraft, civilization - strategii (jocuri foarte faine, dar daca esti fan rts/tbs - ce cauti pe CG ? )
    - Wow - un joc aparut in 2004 - iar un expansion pack e un expansion pack, nu un joc nou
    - MMO-urile de calitate fiind ?... exceptand wow de mai sus
    - si pe consola urmeaza Uncharted 3 si alte jocuri super, sa ramanem in prezent
    - "jocuri lansate acum ceva timp" - si mie mi-a placut enorm Heroes III si Fallout 2, dar totusi cred ca ar trebui sa comparam titlurile aparute cam din 2005 in coace (actuala generatie de console)

    Deci, din ce ai spus tu, raman:
    - Crysis, Amnesia, the witcher, Stalker: Shadow of Cernobyl

    Pe console avem:
    pe ps3:
    - Uncharted 1,2 Lbp 1,2, MGS 4, GoW 3, Killzone 2,3

    pe Xbox 360:
    - Halo 3, REach, Gears of War 2, Forza motorsport 3

    pe ambele:
    - REd Dead Redemption

    De remarcat ca toate titlurile date de mine - au peste 90% pe gamerankings, in timp ce la pc - doar crysis trece de 90, in timp ce stalker Cernobyl are 82 %. si orice ai spune, e cam greu sa faci comparatie cu un joc ca Uncharted 2 care a primit GOTY la nu stiu cate publicatii.
    Daca ma coboram putin sub 90% - pana la 85% (asa cum sunt Wicher si amnesia), mai gaseam:
    Demons's souls, Heavy Rain, Ratchet & Clank, Valkyria Chronicles, REsistance 1,2, infamous - pt ps3
    Fable II, Dead Rising - pe Xbox 360
    Final Fantasy XIII si Bayonetta pe ambele
    Iar peste 80% doar anul trecut au aparut: Castlevania, Vanquish, Enslaved

  5. #205 SP
    Member Merdiso's Avatar
    E greu sa faci o comparatie grafica intre 2 jocuri diferite.
    Vreau sa spun ca e mult mai greu ca la un joc 100% open-world cum e RDR sa obtii acelasi framerate si aceeasi calitate vizuala ca la Uncharted, care-i story driven si nu apar atatea elemente in imagine, plus ca la un joc gen GTA consola trebuie practic sa se ocupe si de partea de AI pentru zeci de masini/personaje.

  6. #206 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    @emanuel: Vezi scandalul in urma caruia Jeff Gerstmann a parasit Gamespot.
    Argumentul cu strategiile n-au ce cauta... e stupid. Nici Halo n-are ce cauta, ca e doar FPS de consola (asta ca sa aduc un argument la fel de bun). Simulatoarele auto bune sunt pe PC, chiar daca sunt relativ vechi, si sunt superioare din multe puncte de vedere jocurilor de consola, in special gameplay, sunt ceva mai realiste. Stalker este o serie, iar un singur Stalker ofera mai multe ore de joc decat Uncharted 1 si 2.
    Metacritic/Gamerankings nu mai conteza, cel putin pentru mine (si multi altii) de mult timp, mai ales in conditiile in care Fallout 3 are note mult mai mari decat Fallout 1 si 2, care-i sunt clar superioare, sau decat jocuri clasice precum Diablo. Uiti si de existenta modurilor (care uneori aduc foarte multe ore de joc, dar si imbunatatesc experienta - vezi Fallout 3, Gothic 3, UT3 etc.), insa si de portarile foarte proaste (Risen e praf pe X360, deci poate fi considerat foarte usor exclusiv PC).

  7. #207 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    @emanuel: Stalker este o serie, iar un singur Stalker ofera mai multe ore de joc decat Uncharted 1 si 2. .
    1 ora de Uncharted face din punctul meu de vedere cam cat 10 din orice alt joc, pentru ca fiecare minut din cele 60 este exploatat la maxim. Si pana la urma, din punctul meu de vedere calitatea e mult mai importanta decat cantitatea, mai ales la jocuri (aici e vorba de un principiu, preferi sa bei 3 sticle de Timisoreana sau 1 sticla de Amstel?

  8. #208 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Din punctul meu de vedere 1 minut de Stalker face mai mult decat 1 minut de Uncharted, din pacate se vede ca foarte multi dintre voi nu l-au jucat, vorbind din ce vad pe Youtube sau din review-urile criticilor.

  9. #209 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Din punctul meu de vedere 1 minut de Stalker face mai mult decat 1 minut de Uncharted, din pacate se vede ca foarte multi dintre voi nu l-au jucat, vorbind din ce vad pe Youtube sau din review-urile criticilor.
    Da, este adevarat, nu am jucat niciodata Stalker, eu doar am comparat 95% din jocurile jucate cu Uncharted...

  10. #210 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Tine de gusturi, ca o parere personala: desi consider Uncharted un joc foarte bun, consider ca exista si alte jocuri mai bune, cel putin din anumite puncte de vedere.

  11. #211 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Eu am jucat si stalker si sincer mi-a placut de 10x ori mai mult Uncharted :-)

  12. #212 SP
    Banned Miata's Avatar
    ba lasatima cu Stalker ca nu e cine stie ce, e plictisitor rau, cateodata stai si te plimbi minute intregi ratacind aiurea

  13. #213 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Quote Originally Posted by Miata View Post
    ba lasatima cu Stalker ca nu e cine stie ce, e plictisitor rau, cateodata stai si te plimbi minute intregi ratacind aiurea

    Pai tocmai asta aduce savoare jocului,atmosfera si peisajele care le vezi cand ratacesti aiurea acum depinde si de gusturi,e parerea ta si ti-o respect!


    Ps:Invata sa scrii in limba romana!

  14. #214 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Au aparut multe jocuri pe generatia actuala de console. Unele mai aratoase, altele mai putin. Multe dintre ele se folosesc de o gramada de artificii pentru a acoperi minusurile (blur, grafica incarcata, etc). Dar....

    ..... toate au palit in fata lui Crysis 2.

  15. #215 SP
    Member emanuel's Avatar
    sunt curios, la care varianta te referi, cea de pc sau ps3 sau x360 ? Ma intereseaza daca si varianta de console e super

  16. #216 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    xbox 360

  17. #217 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Inseamna ca daca ai face un versus intre Crysis 2 PC si un alt joc nici nu ar putea exista termen de comparatie.
    emanuel: Toate versiunile arata bine, cea de PC arata superb, cea de PS3 arata ok, iar cea de Xbox 360 cu o idee mai slab decat varianta PS3, dar tot ok.

  18. #218 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Este adevarat Crysis 2 - PC este fara niciun dubiu " the winner " la grafica , dar totusi variantele ps3 si xbox 360 si-au facut treaba foarte bine ( dupa parerea mea cel putin ) si le-as pune fara ezitare alaturi de Uncharted 2 , Killzone 3 , God of war 3, la departamentul grafic

  19. #219 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Miata View Post
    ba lasatima cu Stalker ca nu e cine stie ce, e plictisitor rau, cateodata stai si te plimbi minute intregi ratacind aiurea
    Sunt exact de aceeasi parere cu tine

  20. #220 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Uncharted 2 combina perfect simtul artistic cu cel technic. Dupa parerea mea arata mai bine si decat Crysis 2 si decat Killzone. Sunt sigur ca 3-ul o sa calce in picioare tot ce exista acum pe console.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 12 FirstFirst ... 9 10 11 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  2. Replies: 18 Last Post: 16-12-2013, 18:34
  3. Jocul cu cea mai buna grafica By MonkY in forum Console Club
    Replies: 21 Last Post: 11-02-2013, 19:17
  4. Cea mai buna grafica in jocuri PS2 By klausn in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 105 Last Post: 30-09-2012, 12:03
  5. Replies: 11 Last Post: 01-04-2012, 10:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts