Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 47

Thread: PS4 sau Xbox One?

  1. #1 SP
    Junior Member Genuine's Avatar

    PS4 sau Xbox One?

    Salutare tuturor de pe forum! Weekend-ul asta imi vand 360-ul si as dori sa imi cumpar o noua consola care sa fie Next-Gen.Mentionez ca 99% din timpul petrecut pe consola este pe FIFA si va fi in continuare pe FIFA 15. Ce imi recomamdati, PS4 sau Xbox One si de ce? Multumesc.

  2. #2 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Deci joci mult online, atunci iti recomand xbox one. Insa depinde acum si de prietenii pe care ii ai, pe ce console joaca, asta daca jucati impreuna, sau cum e la fifa

  3. #3 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    consola ti-o iei in functie de "prietenii" din lista sau de exclusivitatile pe care le preferi (sony , MS)
    daca-ti permiti , le iei pe amandoua , insa personal nu vad rostul.

  4. #4 SP
    Junior Member Genuine's Avatar
    Deocamdata toti prietenii mei care au console au PS3/X360. iry, de ce sa aleg Xbox One daca joc online mai mult?

  5. #5 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    atunci vezi pe ce or sa mearga ei mai departe, sa nu te trezesti ca-ti iei Xone si ei joaca pe PS4 cum e la moda..

  6. #6 SP
    Junior Member Genuine's Avatar
    Mersi mult de sfaturi. Singurul dezavantaj pe care il vad la PS4 este controller-ul dar inca n-am apucat sa-l butonez. Alte avantaje/dezavantaje mai aveti?

  7. #7 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Dezavantaje PS4 (pareri personale):
    - durata de viata a bateriei controllerului este mult sub standardele mele (extrem de deranjant!)
    - folosirea functiilor online in ultimul timp lasa mult de dorit din cazua serverelor
    - lipsa jocurilor exclusive de calitate superioara

    Avantaje PS4 (pareri personale):
    - se misca impecabil, fluent, atunci cand iesi sau intri din/in jocuri
    - majoritatea jocurilor sunt dezvoltate la o rezolutie nativa superioara fata de concurenta
    - se poate schimba HDD intern

    Nu sunt in cunostinta de cauza al avantajelor si dezavantajelor consolei Xbox One,neavand una in momentul de fata; nu sunt genul care umple pagini intregi cu prostii din auzite.

  8. #8 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by Genuine View Post
    Singurul dezavantaj pe care il vad la PS4 este controller-ul dar inca n-am apucat sa-l butonez.
    si eu tot de pe 360 am venit pe ps4 si chiar ma gandeam ca o sa fie incomod cu controllerul de ps4 , insa acum mi se pare invers..

    adica mai joc unele jocuri si pe 360 din cand in cand ,iar cand pun controllerul de 360 in mana mi se pare ciudat , parca sta mult mai lejer cel de ps4 , mai ales ca este mai usor si nu are partea cu bateriile sub el (bine la Xone au rezolvat aspectul asta)

  9. #9 SP
    Junior Member Easy peasy's Avatar
    Ce intrebare...PS4 normal, e mult mai puternic fata de xbox one si jocurile ce vor aparea vor rula la o rezolutie superioara 1080p fata de xbox one. Sau iti iei xbox one daca vrei sa-l folosesti pt kinect

    Uite aici

  10. #10 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    eu nu mai vad treaba cu rezolutia o problema, mai ales de cand cu Unity , ubi au facut un pact si scot jocurile la aceeasi rezolutie(mai slaba) si pe X1 si ps4.

    in plus nu rezolutia face jocul , sunt jocuri ce arata foarte bine si in 900p si in 720p , diferenta o fac detaliile si cat de plina este lumea virtuala + gameplay si story.

    din cauza datelor de pe foaie PS4 a castigat lupta de inceput , insa pana acum nu s-a vazut un avantaj major ca lumea a ales ps4.

  11. #11 SP
    Junior Member Easy peasy's Avatar
    Hmm da asa e rezolutia nu e singurul lucru care conteaza insa sunt sigur ca vor fi jocuri multiplatform in care pe ps4 vor rula la o rezolutie superioara, sau cel putin exclusivitatile vor rula asa, nu poti sa spui ca sunt jocuri care arata bine in 720p asta inseamna ca nu ai jucat in 1080p fiindca diferenta e enorma.

    le: Daca esti jucator de fifa este posibil ca la versiunile viitoare gen fifa 2017-2018 sa ruleze mai fluid pe ps4 fiindca grafica progreseaza, un exemplu era in trecut cand situatia era inversa pe ps3 rula putin mai greu si iarba de pe gazon era mai "castrata" fata de versiunea de pe x360

  12. #12 SP
    Banned Templier's Avatar
    cum s-a spus si mai sus depinde de ce prieteni ai, daca o sa isi cumpere si ei PS4/XB1. depinde de ce jocuri exclusive te tenteaza pe viitor. la PS + astia iti dau 2 jocuri gratis pe luna, in ultma vreme nu au fost cine stie ce dar in viitor nu stii ce o sa bage. legat de maneta e adevarat ca tine cam putin bateria, cam o zi ca deinde de joc dar cablul e destul de lung si eu ma joc si cand se incarca. poti sa te obisnuiesti cu orice maneta , eu m-am jucat numai pe PS si cand un amic si-a luat XB360 nu am avut probleme sa ma acomodez.e adevarat ca recent PSN ul a mers mai prost dar in timp o sa fie ok.DPMDV ambele sunt ok dar depinde de jocurile exclusive God of War, The Last of Us, Uncharted ....

    ---------- Post added 23-10-2014 at 13:39 ----------

    mai e si un alt aspect! depinde si de unde o sa iti iei jocurile, aici pe site sunt mai multe jocuri de vanzare SH de PS4 decat de XB1.daca le iei din magazin ai de unde sa alegi dar preturile mi se par mari

  13. #13 SP
    Member blondutzu's Avatar
    eu ti-as sugera sa mergi pe xbox one...diferenta hardware e doar pe hartie momentan, jocurile exclusive sunt mai diversificate pe X1 (si mai bune - personal opinion) iar de cand s-au lansat consolele doar Microsoft a aratat ca are forta sa implementeze constant feature-uri noi. PS4 a ramas doar cu hardware-ul superior (lucru care se va resimti probabil doar la exclusive nu si la multi platforms), insa mie personal mi s-a luat si de PSN si de remaster-uri si de indolenta Sony.

    Initial mi-am dorit si eu PS4, doar intamplarea a facut ca anul trecut de craciun sa nu gasesc unul asa ca mi-am luat X1 pentru a avea consola nextgen de sarbatori. Acum cand aud colegii de la munca de ce probleme se plang pot spune ca a fost un "ghinion cu noroc" pentru mine. Imi voi achizitiona si un PS4 cu siguranta insa asta cand se vor strange suficient de multe exclusive si le voi juca doar pe acelea - probabil in vreo 2 ani, desi o pot face oricand tinand cont ca exclusivele Sony nu sunt atat de multiplayer centric precum cele de pe Xbox.

    Desigur decizia ta ar trebui sa fie influentata de exclusivele pe care le preferi + platforma pe care joaca si prietenii tai.

    my 2 cents

  14. #14 SP
    Member solaru's Avatar
    L-ati omorat pe saracu' om!
    V-a dat toate datele si voi ati inceput - ca exclusivitati, ca preturi la SH ca mai stiu eu ce prostii - omul cumpara un singur joc pe an, si fac pariu ca la precomanda.

    DEoarece performanta celor 2 in Fifa este relativ aceeasi, criteriile de selectie ar trebui sa fie:

    1. Controlerul - cred ca e cel mai important in cazul tau. Daca cel de 360 ti-a placut, cel de Xbone e o imbunatatire. Si DS4 e mult mai bun fata de predecesorul sau, dar are ceva minusuri legate de calitatea materialelor (se pot evita problemele usor) si durata bateriei (foarte, foarte mica). Cel mai important este cum le simti tu.
    2. Stabilitatea platformei online - de departe XBox Live. asta nu inseamna ca PSN nu poate fi foarte bun in viitor, dar nu e cazul acum.
    3. Continut exclusiv pe Xbox: FIFA Ultimate Team Legends va zice ceva?
    4. Unde iti sunt prietenii? XBOne sau PS4. Desi banuiesc ca daca joci doar Fifa vei vrea sa joci cat mai mult, indiferent cu cine.

    Restul sunt irelevante in cazul tau.
    Mult noroc, indiferent ce platforma alegi.

  15. #15 SP
    Banned Templier's Avatar
    Quote Originally Posted by Genuine View Post
    Mersi mult de sfaturi. Singurul dezavantaj pe care il vad la PS4 este controller-ul dar inca n-am apucat sa-l butonez. Alte avantaje/dezavantaje mai aveti?
    @solaru
    omul a intrebat si de alte +/-

  16. #16 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    @solaru
    omul a intrebat si de alte +/-
    Nu. Omul a spus ce vrea si ne-a rugat sa-i recomandam una din cele 2 si sa argumentam raspunsul. El vrea sa-l ajutam sa ia o decizie pentru el nu pentru noi.

    LE: postul cu alte +/- a venit ca rezultat al claritatii raspunsurilor.

  17. #17 SP
    Banned Templier's Avatar
    cum ar putea sa ia o decizie pt noi? tot ce s-a scris pana acum mi se pare ok, toate opiniile sunt corecte pentru a lua o decizie corecta. daca vrea sa isi ia o consola DOAR pentru 1 joc ( FIFA ) atunci discutia chiar nu isi are rostul ca e simplu : poate sa isi ia orice consola ca nu e diferenta intre ele sau poate sa isi ia X1 pt ca e obisnuit cu maneta!

  18. #18 SP
    Junior Member Easy peasy's Avatar
    Quote Originally Posted by solaru View Post
    Nu. Omul a spus ce vrea si ne-a rugat sa-i recomandam una din cele 2 si sa argumentam raspunsul. El vrea sa-l ajutam sa ia o decizie pentru el nu pentru noi.

    LE: postul cu alte +/- a venit ca rezultat al claritatii raspunsurilor.
    Mai citeste inca o data, el a mai intrebat si de alte plusuri si minusuri....... "alte avantaje /dezavantaje" ce iti spune asta?

  19. #19 SP
    Member solaru's Avatar
    Eu am citit. Tu? Crezi ca intrebarea nu avea legatura cu primul lui post?

  20. #20 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu cred ca avea legatura cu primul post

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. PS 4 sau Xbox One pentru online? By Marius7 in forum Console Club
    Replies: 15 Last Post: 25-04-2015, 00:03
  2. Wager matches on FIFA 14 (PS3/PS4/XBOX 360/XBOX ONE) By nomak2008 in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 23-01-2014, 22:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts